Episodios
-
Úterý 5. 11. 2024 se zapíše nejen do amerických dějin, protože v USA se bude volit 47. prezident. Osoba, která usedne na příští čtyři roky do Oválné pracovny v Bílém domě, ovlivní taky zámořské dění. V dalším díle Investičního Freshe jsme se proto volbám nemohli vyhnout a debatujeme o tom, jak se dotknou evropských akcií, jimž se někteří investoři úplně vyhýbají – jsme přesvědčeni, že je to chyba.
-
Finanční poradce Vladimír Weiss se při všem, co v podnikání dělá, řídí potřebami a přáními svých klientů. I proto pár měsíců po spuštění Partners Banky už pečuje o víc než 180 aktivních účtů. Je to díky skvělé péči nebo za tím stojí dobré prodejní argumenty? Vladimír také ví, jak profitovat z metody dvou účtů a jak nejlépe fungují setkání s klienty. Svěřil se, jaké funkcionality v mobilní apce má nejradši a odhalil i pár fíglů, které se mu v byznysu osvědčily. Nechte se inspirovat!
-
¿Faltan episodios?
-
URČENO POUZE PORADCŮM PARTNERS.
Změna balíčku. Mobilita. Karta nepřišla. Chci společný účet. Jaké doklady musí mít cizinec pro založení účtu? Tato slova slyší pravidelně Call centrum Partners Banky a Hanka Buchtová, šéfová týmu Zákaznického servisu, která dotazy nejen sesbírala, ale má na ně i odpovědi.
-
URČENO POUZE PORADCŮM PARTNERS.
Pokračování povídání o FIPu a bance na téma kolik aktivních operací nad klientem můžu dělat, jak je postavený bankovní back office a další otázky, na které odpovídala Lada Kičmerová, šéfka Klientského servisu a Distribuce Partners Banky.
-
Od kolika let dětem založit dětský účet? A jak děti seznamovat s hodnotou peněz? O těchto tématech a také o dětské edukační platformě od Partners Banky si povídá Lada Kičmerová, šéfka Klientského servisu a Distribuce s Petrem Doušou, ředitelem ve společnosti Partners Financial Services.
-
URČENO POUZE PORADCŮM PARTNERS. Jaká bankovní data o klientech vidí poradce ve FIPu a jak s nimi může pracovat? Co když něco nefunguje? A co se chystá dál? Přehledně vysvětlí Lada Kičmerová, šéfka Klientského servisu a Distribuce Partners Banky.
-
Bankovní identita jako digitální doklad klienta je všestranný nástroj. Co s ní lze všechno zařídit? A dá se vypnout? Nejen tyto otázky dostal Vítek Pelikán, šéf projektového týmu pro vývoj bankovní identity v Partners Bance.
-
Ani Martina Tománka a Marcela Vanducha nenechalo klidnými dění z 5. srpna, kdy klesaly akciové trhy po celém světě. Proto si sedli k mikrofonu a rozebrali situaci ze všech stran. Proč nejvíc klesaly japonské akcie? Zaposlouchejte se do diskuse o aktuálním stavu zámořské ekonomiky, v jejíž souvislosti se skloňuje ve všech pádech hospodářská recese. Je tomu opravdu tak? Nebo spíš USA budou svědky pozvolného zpomalení růstu své ekonomiky? Druhý scénář se našim analytikům jeví jako nejpravděpodobnější.
-
URČENO POUZE PORADCŮM PARTNERS. Mobilita klientů, tedy přenos účtu z banky do banky, je v teorii hladký proces. Jak přesně ale funguje mobilita v praxi a na co si dát pozor, aby hladce proběhla? Na to jsme se zeptali šéfa pobočky v Brně – Bystrci, Leoše Doležala.
-
Představujeme nový formát - Bankovní Fresh - který přináší aktuální témata ze světa Partners Banky.
Ta v letních měsících přinesla a ještě přinese řadu nových funkcionalit do své stále vychytanější mobilní apky. Vedle poradenského „Tinderu“, tedy unikátní seznamovací služby na trhu pro klienty a poradce, byly spuštěny SEPA platby. Klienti také vidí, zda mají nárok na vyšší úrokovou sazbu na spořicím účtu, k dispozici jsou nové designy virtuálních karet a mnoho dalšího. Tyto i další plánované úpravy v apce představí Hanka Wallenfelsová, která je v bance zodpovědná za její vývoj.
-
Na dveře klepou změny spojené s penzijním spořením: od 1. 7. 2024 stát bude nově přispívat jen těm, kdo si ukládají měsíčně minimálně 500 korun. Podle penzijních společností zhruba 900 tisíc střadatelů si bude muset vlastní příspěvky navýšit, pokud chtějí na tuto podporu dosáhnout. Konečně spořit na penzi už dnes lidé mohou různými způsoby: v doplňkovém penzijním spoření (DPS), „starých“ transformovaných fondech anebo nově v dlouhodobém investičním produktu (DIP). Přiblížíme výhody a nevýhody. Dostane se i na výsledky penzijních fondů, u nichž se soustředíme na delší časový horizont. Protože DPS prostě nejlíp funguje jako dlouhodobý nástroj. A ten ženský hlas, který uslyšíte, patří Lence Vaňkové, account managerce z Partners.
-
Nejprve projdeme hospodářské výsledky americkýchi evropských firem. Na obou stranách Atlantiku se vedlo technologickým firmám, ale ani další sektory nezůstaly pozadu. A že čísla hýbou děním potvrzují i současní kauzy, na nichž by si smlsnul nejeden žurnalista. O balíky penězpřišli investoři, kteří chtěli s prodejcem whisky Trebisch investovat do sudů s „pekelnou vodou“. A v dalším případě nemusíme chodit daleko. Dluhopisy brněnské firmy Future Farming za zhruba 1 miliardu korun drží drobníinvestoři. Sázka na akvaponické zemědělství nevyšla, farma se chystá zavřít. Nemá peníze na výplaty ani na uspokojení věřitelů.
-
Martin Tománek zpětně hodnotí dění na akciových trzích v prvních měsících letošního roku. A pozastavuje se nad nadvýkonností japonských akcí. Ještě víc ho ale zaujaly důvody, proč letos dluhopisové fondy nevydávají tolik „lesku“, ačkoliv Česká národní banka už snižuje úrokové sazby? Proto jde do hloubky a popisuje fungování dluhopisových trhů a vyvrací mnohdy zjednodušenou (chybnou) úvahu, že když ČNB snižuje sazby, ceny dluhopisů rostou. Bohužel, tak jednoduché to v tomto případě není…
-
Svět spoření na penzi se letos změní. Nejen, že se upraví výše státních příspěvků k novému i starému „penzijku“, ale také přichází na trh DIP, tedy dlouhodobý investiční produkt. Řekneme, co představuje a jaké se k němu pojí podmínky pro daňový odpočet. Dále prozradíme, jaký je jeho raison d'être v celém systému zabezpečení na penzi, tedy v kontextu transformovaných fondů a účastnických fondů DPS. Objasníme, kdo může DIP poskytovat, co do něj smí zařadit, a co naopak ne. Uděláme si také jasno v tom, jak se v rámci DIPu budou zdaňovat investice. A pro co nejlepší pochopení nakonec nabídneme modelový příklad is našimi doporučeními. Pojďte se blíže seznámit s dlouhodobýminvestičním produktem.
-
Rok 2023 patří minulosti, proto je možné ho už hodnotit s odstupem. Jak se vlastně vepsal do investic na světových trzích? Na jaře žhavá bankovní krize, kdy šla ke dnu Credit Suisse, se nakonec proměnila v pouhou „epizodu“, naopak inflace se dostala do záře reflektorů a americké akce táhly technologické firmy. Co si tedy vzít z loňského dění? Nejspíš to, že jakékoliv prognózy jsou pro investory bezcenné. Spoustaekonomů vloni očekávala příchod hospodářské recese. Ale? Nic! Ekonomika byla v pohodě. A spousta analytiků věštila pro rok 2023 špatnou výkonnost akcií. Místo toho přišel skvělý rok, kdy americké akcie rostly o 26 %. Hezký poslech.
-
Investiční svět zchudl. Odešel totiž Charlie Munger, letitýparťák Warrena Buffetta v čele holdingu Berkshire Hathaway. Jeden z největších analytických mozků naštěstí zanechal odkaz příštím generacím; s jeho pěti investičními lekcemi vás rádi seznámíme. Pište si: 1) „Je pozoruhodné, jaké dlouhodobé výhody se nám dostalo tím, že jsme se konzistentně snažili nebýt hloupí, místo toho, abychom se snažili být inteligentní.“ 2) Třiinvestiční koše: ANO, NE, PŘÍLIŠ TĚŽKÉ NA POCHOPENÍ. 3)„Velké peníze netkví v nakupování a prodávání, nýbrž v čekání.“ 4) Spousta lidí s vysokým IQ je příšernými investory, protože mají příšerný temperament. 5) Vážně je tolik skloňovaná diverzifikacetak moc potřeba? A samozřejmě: přejeme krásné Vánoce, těšíme se na slyšenou v novém roce.
-
Patříte mezi investory s horizontem optimálně 4 a více let? Pak neváhejte a investujte do klasických dluhopisových fondů. Ti, kdo již na tento vlak přestoupili, si mnou pochvalně ruce. Výkonnost dluhopisových fondů je letos lepší než u fondů krátkodobých investic. Podíváme se na zoubek také letošní výkonnosti různých akciových fondů a zastavíme se u akcií rozvíjejících se trhů. Mají sice za sebou pár špatných let, ale Emerging Markets do portfolia rozhodně patří. Snad s výjimkou Indie, kde sice akciím v uplynulých 5 letech kvetly hezkévýnosy (kolem 10 % ročně), jenže jsou už dost drahé, takže se další vysoké výnosy pro investory čekat nedají. V neposlední řadě se zastavíme také u dění na Blízkém východě a jeho velmi omezeném dopadu na globální ekonomiku.
-
Fondům krátkodobých investic hraje do karet, že ČNB delší dobu udržuje dvoutýdenní 7% repo sazbu. Nicméně tato politika nebude trvat donekonečna, v určitou chvíli ČNB sazbu výrazně sníží. Proto je nyní skvělá doba se z nich přesunout do fondů dluhopisových. Všechno ale má svá pravidla! Takový krok dává smysl za předpokladu, že investorův horizont činí alespoň 2, nebo spíše 3 roky a více. Pak jde o dobré rozhodnutí, protože dluhopisové fondy mají po velice dlouhé době zajímavý výnosový potenciál.
-
Mohou investoři z umělé inteligence profitovat? Konečně jsou na trhu už fondy zaměřené právě na AI, včetně ETF fondů. Pohled do minulosti ale nabádá k opatrnosti; pozor, ať v případě nákupu jednotlivých akcií „trefíte“ vítěze. A co takové tematické fondy? Vyplatí se vzít rozum do hrsti a nepropadnout pouze marketingovému volání.
-
Jak fenomén AI vnímá podnikatel a investor Bill Gates? Proč podle nějovlivní zejména oblast vzdělávání a zdravotnictví? Velkým tématem jsou nové podvody, které budou kvůli umělé inteligenci sofistikovanější a více uvěřitelné, tedy více nebezpečné. Ovšem investovat s AI půjde i se vší vážností. Už se objevují pokusy, jak s jejím využitím vydělat peníze na burze. Má to ale jeden háček. Historická data a vzorce chování (které se AI naučí) nemusí v budoucnu platit, a rady mohou proto být chybné.
- Mostrar más