Episodios
-
Często jako trenerzy zastanawiamy się, w jaki sposób zorganizować drużynę i „na papierze” dbamy o najmniejsze detale taktyczne. Dużo rzadziej zastanawiamy się czy nasz przekaz trafi do zawodników i czy będą oni go w stanie w pełni zrozumieć. Rafał Figiel zna perspektywę obu stron. Jeszcze w rundzie jesiennej występował w barwach trzecioligowej Lechii Zielona Góra,…
-
„Dzisiejszy futbol polega na fazach przejściowych”. W jaki sposób nad nimi pracować? Jak interpretować te słowa? Jakub Dziółka to trener Łódzkiego Klubu Sportowego. W poprzednim sezonie znajdował się w sztabie Rakowa Częstochowa. Wcześniej prowadził też w pierwszej lidze Skrę Częstochowa oraz był w sztabach m.in. Cracovii i GKS-u Katowice. Jako piłkarz awansował do Ekstraklasy z…
-
¿Faltan episodios?
-
Praca psychologa sportu w klubach piłkarskich mocno spopularyzowała się w ostatnich latach. Jak wygląda w praktyce rola takiej osoby? Karolina Chlebosz to psycholog sportu w Akademii Lecha Poznań, dla której pracuje już osiem lat. W tym czasie stworzyła tam program treningu mentalnego. Absolwentka Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza ukończyła też studia doktoranckie na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu…
-
W obecnym sezonie Ekstraklasy Cracovia pod kątem skuteczności stałych fragmentów gry nie ma sobie równych. O tym dlaczego tak się dzieje opowiedział Tomasz Jasik, pierwszy asystent Dawida Kroczka. Jasik w Krakowie pracuje już trzy lata, do „Pasów” trafił wraz z Jackiem Zielińskim. Wcześniej w Centralnej Lidze Juniorów prowadził Motor Lublin, w którym był również w…
-
Tym odcinkiem kończymy cykl rozmów na temat pracy z poszczególnymi kategoriami wiekowymi. JUF 221 poświęciliśmy Juniorowi Starszemu, czyli piłce młodzieżowej najbliższej futbolu w wydaniu seniorskim. Tym razem w naszym studio gościliśmy Łukasza Jonczyka (trener Akademii Widzewa Łódź), Marka Pajkę (koordynator szkolenia i trener w Orle Myślenice) oraz Jakuba Światłowskiego (prezes i trener KAS Konstantynów Łódzki). Wszyscy…
-
Na ławce trenerskiej, na profesjonalnym poziomie, zasiadał około pięciuset razy. Mimo to znajduje się mocno w cieniu i informacji na temat jego warsztatu oraz podejścia próżno szukać w sieci. Postanowiliśmy to zmienić. Paweł Barylski przez lata związany był ze Śląskiem Wrocław. Był asystentem Ryszarda Tarasiewicza, Oresta Lenczyka, Stanislava Levego, Tadeusza Pawłowskiego czy Vitezslava Lavicki. Trzykrotnie…
-
Zygmunt Biliński wierzy, że pracując nad detalami, poprawi całość. Rozmowę z nim poświęciliśmy więc rozwojowi indywidualnemu zawodników, którym zajmuje się w klubie oraz w reprezentacji. Biliński to koordynator piłki jedenastoosobowej w Akademii SMS Tychy. Jest również asystentem trenera Miłosza Stępińskiego w kadrze Polski do lat 20. W przeszłości pracował z Waldemarem Fornalikiem w sztabie Piasta…
-
Ostatnie Igrzyska Olimpijskie były prawdziwym pokazem siły francuskiego sportu. W dyscyplinach zespołowych „Trójkolorowi” swoich reprezentantów mieli w aż sześciu finałach! Jak nad Sekwaną wygląda system szkolenia piłkarskiego? W 218. odcinku „Jak Uczyć Futbolu” porozmawialiśmy z Piotrem Wojtyną, polskim trenerem, który od ponad trzydziestu lat żyje we Francji, a od dwudziestu pięciu jest trenerem i koordynatorem…
-
Przekonanie o tym, że trener stworzony jest do pracy z określoną kategorią wiekową, to w naszym środowisku ewenement. No chyba, że chodzi o pracę w kategorii… senior. Chętnych do specjalizacji w piłce dziecięcej wciąż brakuje, ale jednego z przedstawicieli tej grupy zaprosiliśmy do 217. odcinka podcastu „Jak Uczyć Futbolu”. Artur Hibner to trener przedszkolaków. Pracuje w…
-
Czy piłka nożna i proces treningowy mogą opierać się wyłącznie na faktach? Jak w pracy trenera zminimalizować wpływ subiektywnych opinii? W 216. odcinku „Jak Uczyć Futbolu” odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w towarzystwie Przemysława Jasińskiego i Roberta Kazubskiego. Jasiński to drugi trener Motoru Lublin, do którego trafił z Pogoni Szczecin. W zespole „Portowców” pełnił rolę…
-
Jeżeli ktoś, prowadząc różne kluby, notuje sześć awansów do wyższych lig… to już nie może być przypadek. Tym bardziej, że o ostatnim sukcesie Ireneusza Pietrzykowskiego było bardzo głośno, bo Stal Stalowa Wola, jako beniaminek II ligi, wdarła się na zaplecze Ekstraklasy. Pietrzykowski od marca 2023 roku jest trenerem Stali Stalowa Wola. Wcześniej prowadził ŁKS Łagów,…
-
Rozmowy z niektórymi osobami warto cyklicznie powtarzać. A to dlatego, że krajobraz piłki nożnej zmienia się dynamicznie, a w ich karierach dzieje się bardzo wiele. Z Markiem Śledziem nie mieliśmy okazji na łamach „Jak Uczyć Futbolu” rozmawiać od czasu, gdy został dyrektorem Akademii Legii Warszawa. Czas najwyższy, by to nadrobić! Śledź gościł już na naszych…
-
Piłka nożna dzieci rządzi się swoimi prawami, które jako trenerzy musimy znać i szanować. Tyczy się to również sędziowania i podejścia do samych arbitrów. W 213. odcinku naszego podcastu zorganizowaliśmy debatę, w której dyskutowaliśmy o sędziowaniu piłki dziecięcej. W rozmowie wzięli udział Witold Barna (trener FC Lesznowola), Krzysztof Chłopek (trener AP 21 Chrzanów), Marek Duraj…
-
Rola trenerów bramkarzy często jest marginalizowana. Ale w ŁKS-ie Łódź jest odwrotnie – są oni częścią sztabów szkoleniowych i zajmują się nie tylko pracą z golkiperami… W 212. odcinku „Jak Uczyć Futbolu” porozmawialiśmy z twórcami Akademii Bramkarskiej Nazero oraz trenerami Akademii ŁKS-u: Sebastianem Bielichowskim oraz Krystianem Ilnickim. Ten pierwszy to koordynator departamentu szkolenia bramkarzy w całej…
-
Lubimy takie dyskusje. Na ostatnim KWOSP zachęcaliśmy ze sceny uczestników do prezentowania i dzielenia się swoimi autorskimi, szkoleniowymi koncepcjami, co szybko spotkało się z oczekiwanym odzewem. O modelu bronienia porozmawialiśmy w ten sposób z Aleksandrem Mużyłowskim i Danielem Sroką. Mużyłowski i Sroka pracują w Akademii Piłkarskiej Polonii Bytom. Ten pierwszy jest też asystentem w III-ligowym…
-
Piłkarskie życie bywa przewrotne. Kiedy nagrywaliśmy 210. odcinek „Jak Uczyć Futbolu”, nic nie wskazywało na to, że Warta Poznań spadnie z Ekstraklasy. Mimo olbrzymiej pracy wykonanej przez sztab „Zielonych”, na ostatnie dwa kwadranse sezonu drużyna Dawida Szulczka znalazła się pod kreską. Końcowy wynik nie powinien jednak wpływać na ocenę całego procesu, za którego kulisy zabrał…
-
Od początku powstania „Jak Uczyć Futbolu” rozmawiamy w podcaście z najróżniejszymi ludźmi. Nie liczy się dla nas ich wiek, nie muszą patrzeć na piłkę nożną w określony przez nas sposób – jedyne co muszą, to… mieć otwartą głowę. W te kryteria doskonale wpisał się Władysław Szyngiera. Wykładowca akademicki i profesor AWF-u Katowice znany jest w środowisku…
-
Mieliśmy już podcasty zarówno o periodyzacji taktycznej, jak i o treningu strukturalnym. Czy te metodologie szkolenia można połączyć… w jedną? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy w 208. odcinku „Jak Uczyć Futbolu”. W JUF 208 wystąpił Jarosław Toborek, koordynator do spraw szkolenia w Akademii Korony Kielce. 31-latek spojrzenia Paco Seirullo uczył się funkcjonując w Escoli Varsovia, a w…
-
Do udziału w cyklu podcastów na temat pracy z poszczególnymi kategoriami wiekowymi zapraszamy naszych słuchaczy. Nie inaczej było w przypadku Juniorów Młodszych, czyli drużyn U16 oraz U17. W 207. odcinku „Jak Uczyć Futbolu” wystąpili Adam Billewicz z akademii Arki Gdynia, Marcin Fudali z Wieczystej Kraków oraz Przemysław Skarpiński z Chrobrego Głogów. Wszyscy prowadzą Juniorów Młodszych,…
-
Jeżeli jako trenerzy chcemy efektywnie nauczać gry w piłkę nożną dzieci, musimy nawiązać z nimi nić porozumienia. W jaki sposób możemy to zrobić? Radosław Drążczyk pracuje w akademii Pogoni Pieszyce, w której pełni rolę dyrektora sportowego oraz trenera drużyny żaków. Odpowiada też za uczestnictwo Akademii Piłkarskiej Dzierżoniów w programie certyfikacji PZPN, a w roli analityka…
- Mostrar más