Episodios
-
Deprese patří k nejčastějším duševním onemocněním a celosvětově se s ní potýká přibližně pět procent dospělé populace. Situace se s ohledem na období pandemie zhoršila i v Česku. Řešení je ale velmi jednoduché. Terapie elektrošoky. Ročně ji podstoupí milion lidí, je účinnější než léky a dnes je o ní řeč v podcastu Jiný hrníček.
-
Kdo byl Zdeněk Petřík? To nevěděl ani on sám. Rodiče nikdy nepoznal. Netušil, zda je Němec, Polák, anebo Čech. Skončil jako bezdomovec a zemřel tak, jak žil: nikým nechtěný, všemi opuštěný. Nešťastné lidické dítě, co ve skutečnosti nebylo lidickým dítětem. Jedna z mnoha obětí války.
-
¿Faltan episodios?
-
Bylo 27. května 1942, půl jedenácté. Otevřený automobil v zatáčce zpomalil. Muž na chodníku odhodil kabát a zamířil na vůz samopal. Rány nevyšly. Řidič dupnul na brzdu, jeho spolujezdec se postavil a vytasil zbraň. Do mercedesu narazila mohutná bomba a vybuchla. Událost, ke které došlo přesně před 80 lety, se zapsala do historie jako atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
-
Alzheimerova nemoc je hlavní příčina demence, stojí zhruba za dvěma třetinami případů demence. V podcastu Jiný hrníček o této problematice hovoří ředitelka obecně prospěšné společnosti České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová, která říká, že tato nemoc se týká i poměrně mladých lidí.
-
„Věřím v Boha a ve své pistole!“ říkal. S pistolemi v rukou se ke svému Bohu také odebral. Jednadvacátého března uplynulo osmdesát let od chvíle, kdy v divoké přestřelce na pražském Prašném mostě padl Václav Morávek, jeden ze Tří králů českého odboje.
-
Na alergie trpí podle SZÚ až čtvrtina populace. Alergoložka Jitka Petanová hovoří o samotném vzniku alergií i tom, co je může u člověka vyvolat.
-
Letos v březnu uplynulo 600 let ode dne, kdy byl na Staroměstské radnici popraven kněz Jan Želivský. Charismatický řečník, při jehož kázání ženy omdlévaly. Idealista toužící po rovnosti všech lidí. Fanatický intrikán s patologickou touhou po moci.
-
Dusivou temnotou se nese zápach spálené nafty. Vlhkými kamennými stěnami otřásá vzdálené dunění sbíječek a rachot důlních vozíků plných kamení. Vedlejší chodbou prokmitnou paprsky baterek osvětlující průvod zubožených postav. Rozlehnou se netrpělivé pobídky nacistických dozorců: „Schnell! Schnell, du Schwein!“ Následuje chaos potyčky. Zuřivý psí štěkot. Staccato samopalu provázené jasnými záblesky. Výkřiky. Nářek. A pak už jen ticho.
-
Bezpečnostní analytiky frontální útok na Ukrajinu zaskočil, pomalý postup ruských vojsk je ale překvapivý. Zásadní roli hraje leadership prezidenta Zelenského a nasazení Ukrajinců, kteří odolávají i přes horší technickou vybavenost. Bezpečnostní analytička Kristina Soukupová v podcastu Jiný hrníček zhodnotila vývoj války na Ukrajině a reakci Západu.
-
S epilepsií žije v Česku asi sto tisíc lidí a každý rok si tuto diagnózu nově vyslechne okolo pěti tisíc lidí. O tom, co život s epilepsií obnáší, hovoří ambasadorka projektů Společnosti E Alena Červenková.
-
Strach, úzkost nebo pocity bezmoci - válka na Ukrajině představuje pro mnoho lidí velkou psychickou zátěž. Jednou z iniciativ, které lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině nabízejí psychologickou pomoc zdarma, je portál Terapie.cz. O psychických problémech spojených s aktuální situací mluví v podcastu Jiný hrníček psycholožka Eva Kozáková, která projekt založila.
-
Prvního svého Českého lva má na stolečku vedle květiny. „Aby měl kolem sebe džungli,“ říká herečka Eliška Křenková (32). Získala ho za roli ve filmu Všechno bude. Letos, konkrétně v sobotu večer, může přidat hned dva další: za své výkony ve snímcích Marťanské lodě a Atlas ptáků.
-
Dne 5. prosince uplynulo 360 let od narození Tadeáše Haenkeho, českého rodáka, který jako první občan rakouské monarchie stanul na půdě Aljašky, Austrálie i Nového Zélandu. První také popsal největší leknín světa, viktorii královskou. Zemřel v Bolívii, zřejmě rukou traviče.
-
Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka a Češi patří neodmyslitelně k národu pejskařů. O němého člena rodiny je ale potřeba se starat stejně jako o dítě. O tom, jak o psího mazlíčka řádně nejen pečovat, ale i jak ho cvičit, nám do podcastu Jiný hrníček přišla poradit chovatelka, aktivní závodnice v psích sportech a trenérka Online psí školy Marie Trauškeová.
-
Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu člověka. Přestože touto nemocí v Česku trpí přibližně 25 tisíc lidí a ročně přibude 700 až 1000 pacientů, celosvětově jí trpí zhruba 2,5 milionů lidí, není stále jasné, proč imunitní systém tak agresivním způsobem napadá vlastní nervovou soustavu. Mnoho pacientů s nemocí normálně žije, stačí jim jen léky, ale stále hodně jich končí na vozíčku. U nás existuje jen jedno lůžkové zařízení, a to je Domov svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem.
-
Pokud by člověk byl nezávislým pozorovatelem, ideálně z nějaké jiné planety, mohlo by mu neustálé opakovaní stejných chyb Západem připadat zvláštní. Bohužel z pohledu odsud je to spíše k pláči nebo ke vzteku, záleží na povaze.
-
Za druhé světové války bylo v Drážďanech popraveno 892 Čechoslováků. Jejich příbuzní často nedostali oficiální oznámení o smrti, přišel jen rukou psaný lístek na rozloučenou. A tak ještě dlouhé týdny marně doufali, že milovaný muž, táta, syn či dcera nakonec zázrakem vyvázli.
-
Když přichází šikana na pracovišti ze strany nadřízeného, jde o takzvaný bossing. Tuto zkušenost má za sebou i Julie Růžičková, která se rozhodla touto tématikou zabývat, a pomáhat tak ostatním obětem šikany.
-
Ruská federace plánuje vojenskou ofenzívu, tvrdí ukrajinské tajné služby. Moskva to popírá, požaduje ale okamžité jednání se Spojenými státy o zárukách, že se NATO nebude rozšiřovat na východ. O co jde ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi? A hrozí opravdu invaze na Ukrajinu? O tom debatovali politický geograf Libor Jelen z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a redaktor zahraniční redakce Novinek Alex Švamberk.
-
Vánoce připomínají narození Ježíše Krista. Jak jsou na tom ale Češi s vírou? Změnila pandemie koronaviru jejich smýšlení o Bohu? A co je to hmotný ateismus? Povídáme si s knězem Františkem Vehovským.
- Mostrar más