Episodios
-
Rakonczay Gábor Guiness világrekorder 2023. február 17-én indult a Duna magyarországi szakaszának leevezésére. Gáborhoz a rekordkísérlete budapesti szakaszán csatlakoztunk és elkísértük őt a Római parttól az Árasztó-partig.
-
A mai epizódban a Dag Ysak típusú kajak kipróbálására és bemutatására kerül sor. Ezt a típust én már használom egy ideje, és bevallom, ez a kedvencem. Így a véleményem nem feltétlenül lesz minden elfogultságtól mentes, de ezt nézzétek el nekem!
Az epizód megtekinthető a Kajak Kaland Youtube csatornáján is. -
¿Faltan episodios?
-
Az előző epizódban azt ígértem, hogy kipróbálok egy Boreal Sedna típusú kajakot és megosztom Veletek a tapasztalataimat. Időközben sikerült vásárolnom egy Sednát, amit a műsorban tesztelek és a benyomásaimat megosztom az érdeklődőkkel.
Az epizód megtekinthető a Kajak Kaland Youtube csatornáján is. -
Decemberben Neszmélyre látogatunk és a Belső Duna ágon evezünk egyet. Ezt az ágat azért szeretem, mert a Belső Duna ág szinte egész évben lehetőséget nyújt egy kellemes evezéshez. Stég ugyan nincs a kajakosok számára, de a vízpart nem meredek, kényelmes beszállási lehetőséget biztosít. Én a Hajó Skanzennél szoktam indulni, itt a part gépjárművel könnyen megközelíthető, kényelmesen lehet parkolni és bár van némi kisgéphajós forgalom a szezonban, de egymás zavarása nélkül, nyugodtan tudunk hajózni. December közepén persze már nyugodt víz várt bennünket, és innen a Hajó Skanzentől indultunk útnak Johannával és Endrével.
A Belső Duna nevű ág körülbelül 6 km hosszan húzódik Neszmély és Süttő között NY-K -i irányban. Az ágat 3 sziget: a Felső sziget, a Dunaradványi sziget, a Mocsi sziget és az azokat összekötő kövezés választja el a fő medertől. Egy negyedik sziget is található itt: az Alsó Sziget, amely a Belső Duna ág közepén húzódik.
Hogy a télies időben milyen volt az evezés? Elmesélem videóban, illetve a podcastban.A műsor megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.
-
December első hetében az RSD-n járt a Mikulás! Hogy pontosan hogyan is került oda? A történet egyszerű: a Kajak Kenu Túrázók Facebook csoport tagjai révén.
A decemberi közös evezést a csoportban szerveztük meg, hogy ne csak a kibertérben, de élőben is lehetőségünk legyen találkozni és beszélgetni. A helyszínválasztás - többek javaslatára - végül az RSD-re esett. Nem is bántam, mert én még nem eveztem itt és örültem, hogy végre lehetőségem nyílik megismerni az RSD-t.Megbeszéltük, hogy aki tud, télapó sapkában, illetve ruhában jön. Többen ennek megfelelően öltöztünk, a parton és a játszótéren kint lévő gyerekek legnagyobb örömére. :)
Hogy hogyan alakult a túra, az kiderül a videóból, illetve a podcastből.A műsor meghallgatható az oldal alján található sávra kattintva illetve megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.
-
Az előző epizódban arról beszélgettünk, hogy mik azok a kötelező felszerelések, amelyekre előírás szerint minden evezős társnak szüksége van, ma pedig olyan dolgokról fogunk beszélgetni amire nem feltétlenül biztos hogy mindenáron szükségünk van, de lehet hogy bizonyos körülmények között jól jönnek. Ilyen például a fedélzeti táska. A műsorban kipróbáljuk, hogy mire jó vagy mire nem jó? Mennyire alkalmazható és mennyire éri meg beruházni egy ilyen kiegészítőre?
Biztos Veled is sokszor előfordult már, hogy annak ellenére, hogy a kajakodban vagy a kajakodon található számos tároló rekesz, amelyekben a szükséges felszerelésedet elhelyezheted, de egyszerűen kifogysz a helyből. Velem néha elő szokott fordulni. Ilyenkor jól jön némi kiegészítő tároló hely. A tárolásra használható hely bővítésére ad lehetőséget az utólag felhelyezhető fedélzeti tároló vagy "ősi" kajakos nyelven a deck bag. A műsorban megnézzük, hogy hogyan kell ezt felszerelni, illetőleg hogy mennyire használható? Nézzük meg együtt!
A műsor megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.
www.kajakkaland.hu
-
Az előző epizódban elkövettem egy hibát, ami - szerencsére - megmozgatta egy kicsit az állóvizet. Amikor a kötelező felszerelések bemutatásánál a mentőmellénynél jártam, akkor a rajtam lévő úszáskönnyítő mellényt mutattam be. A fórumokon megindult a vita, hogy az úszáskönnyítő vajon mentőmellény-e?
Ez kiderül most a műsorból, ahogyan az is, hogy miért nem az.
A műsor megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.www.kajakkaland.hu
-
Vannak-e kötelező felszerelések a kajakos, a kenus számára, és ha igen, akkor melyek ezek?
A Víziközlekedés rendjéről szóló rendelet előírja és részletesen meghatározza azokat a kötelező felszereléseket, amelyeket a hajók, géphajók, csónakok, gépi meghajtás nélküli hajók vezetői vagy használói maguknál kell tartsanak. Viszont meglehetősen kevés szó esik arról hogy a vízi sporteszközök használata esetén milyen kötelező felszereléseket kell magunknál tartani. Mik azok az előírt "köcölékek", amelyeket nekünk evezősöknek a hajóban vagy magunkon kell tartanunk. Márpedig a Rendelet második melléklete erről is rendelkezik, ennek megfelelően megnézzük, hogy melyek a kötelező felszereléseink?
Erről fogunk beszélgetni az epizódban.
A műsor megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.
www.kajakkaland.hu
-
A nyár végével, az őszi, hűvösödő idő érkeztével valóban vége a szezonnak és le kell mondanunk a kajakozás öröméről? Biztos, hogy el kell tegyük a hajókat tavaszig? Szerintem nem! Az őszi és téli táj, a víz különös atmoszférát teremt, amit kár lenne kihagyni! Hogy mi kell az őszi, téli lapátoláshoz? Milyen ruházat, felszerelés kell a biztonságos, jóízű kajakozáshoz? Erről lesz szó az epizódban.
A műsor megtekinthető a Kajak Kaland YouTube csatornáján is.
www.kajakkaland.hu -
Kellemes őszi evezésre invitálunk Benneteket a Kajak Kaland Podcast epizódjában. Szeretnénk a varázslatos, őszi Rezéti-ágat megmutatni Nektek. A Duna érsekcsanádi szakaszán, a Gemenc ölelésében kajakozunk. Tartsatok velünk!
-
Akik nyomon követték a Kajak Kaland Podcast adásait észrevették, hogy nyár eleje óta nem jött új epizód. Ennek számos oka van, és persze magyarázattal is tartozom Nektek... Talán a legfontosabb az, hogy szerettem volna a kajakozás élményét - túl azon, hogy mesélek róla - képekkel is megmutatni. Sokat törtem a fejem, hogy hogyan kellene ezt csinálni, és végülis úgy döntöttem, hogy a podcast megtartása mellett videó formátumban is elérhető lesz a műsor.
Áteveztünk hát a YouTubera. Mostantól tehát a Kajak Kaland Podcast ÉS Vlog! Tartsatok velem!
Az adás megtekintehető a https://youtu.be/prq2LPEw2BQ oldalon, továbbá a túra képei és sok más információ a www.kajakkaland.hu oldalon. -
Egyáltalán nem volt betervezve ez a túra, mondhatom úgy is, hogy teljesen spontán alakult az egész. De akkor hogy keveredtem a Szigetközbe kajakkal az autó tetjén? Miként ismerkedtem meg Viktorral, illetve az eszkimó evező használatával és hogyan kerekedett ebből egy kellemes tavaszi túra?
Erről lesz szó az epizódban.
A túra képei, illetve útvonala megtekinthetők a www.kajakkaland.hu oldalon. Az oldal tetején a főmenüben kattints a Magazin, Túrabeszámolók menüpontra! -
Eredetileg úgy terveztem, hogy a túra beszámolókat csak a kajakkaland.hu oldalon teszem közzé, hiszen képeket, az útvonalak rajzati tartalmazó térkép részleteket itt a podcastben nem lehet megosztani, csak a honlapon.
De sokan jeleztétek, hogy szívesen meghallgatnátok a túrákról szóló beszámolókat a podcastben is, így most íme, itt van bemelegítés képpen az első: a szeznyitó vajasozásunk ismertetője.
Azért mondom, hogy bemelegítés, mert ez a Kajak Kajalnd első túrabeszámoló témájú epiódja, másrészt pedig ez túra volt a 2022-es év első, mondhatni bemelegítő evezése.
A szezonnyitó “beevezést” Zoltán barátommal, vagy ahogy mi szólítjuk, “Zolikával” a március 27-ei hétvégére beszéltünk meg. Jó idő ígérkezett, idejét éreztük már, hogy bevizezzük a hajókat. A téli kényszerpihenő után mindketten szerettünk volna végre evezni egyet, így nagy rábeszélésre egyikünknek sem volt szüksége. Ráadásul Zolika épp beszerzett egy új “csapatszállító” kenut a szokásos Rába túrájukhoz, amit szeretett volna kipróbálni. Én Robi barátomat szerveztem be a túrára, Zolika pedig egy mozdonyvezető haverját és a kisfiát. Így hárman kenuba, Robi és én kajakba szálltunk..
A túra képei, illetve útvonala megtekinthetők a kajakkaland.hu oldalon. Az oldal tetején a főmenüben kattints a Magazin, Túrabeszámolók menüpontra! -
A Kajak Kaland előző epizódja két kajak bemutatásáról szólt. A podcast bejegyzése alatt komolyabb beszélgetés alakult ki a Kajak Kenu Túrázók Facebook csoportban a kajak választás kapcsán. Sok kezdő, evezni vágyó hallgató szeretett volna ez ügyben segítséget kapni, pontosabban konkrét javaslatot, hogy melyik kajakot érdemes megvásárolni…
Én úgy gondolom, hogy nem érdemes és nem is lehet pusztán mások véleménye alapján választani kajakot. Sokkal célravezetőbb átgondolni azt, hogy hol, milyen körülmények között és milyen céllal fogjuk a leggyakrabban használni, illetve azt, hogy a testi adottságainkhoz (súly, magasság, stb) melyik konkrét típusok felelnének meg legjobban. Ezt követően érdemes a felszereltséggel kapcsolatos elvárásainknak megfelelően szűkíteni a kínálatból, majd pedig kipróbálni a konkrét kajakokat.
Mire is gondolok pontosan? Ezt hallhatod a műsorban.
-
A mai epizódban a kajak választással kapcsolatos tapasztalataimról fogok beszélni.
Beszéltem már arról, hogy mennyire zavarba ejtően sokféle kajak típus kapható és hogy milyen nehézséget okozott számomra a választás. Rengeteg honlapot böngésztem végig - megpróbálva pusztán a képekből és leírásokból kitalálni, hogy melyik lenne a számomra megfelelő típus.
Nem állítom, hogy ez teljesen haszontalan volt, de … azt igen, hogy nagy eredményre nem vezetett. Pusztán képről, leírásból nem fogod tudni a számodra megfelelő kajakot megtalálni. Hogy jó vagy nem egy adott típus - szerintem - akkor dől el, ha beleülsz és kipróbálod.
Én végülis egy Seabird Expedition Afjord Pro és egy Dag Ysak kajak tulajdonosa lettem. E típusokkal kapcsolatos tapasztalatokról, előnyökről-hátrányokról lesz szó a műsorban.
Képeket a www.kajakkaland.hu oldalon találtok!
-
Ebben az epizódban arról hallhattok, hogy miként nyitotta meg számomra az evezés egy csodavilág kapuját.
Kezdjük talán azzal, hogy bár Tatabányán élek, de szülő városomtól, Bajától elszakadni soha nem tudtam. Így nem sokkal azután, hogy a munkám miatt Tatabányára kerültem, vettem egy kis házikót Bajától északra a Duna parthoz közel, az árvízvédelmi töltés védett oldalán. A töltés és a házikó között, szinte a házunk előtt csordogál egy kis csatorna, a Vajas. Párszáz méterre tőlünk torkollik a Dunába.
A csatorna szép, de korábban valamiért nem foglalkoztam vele túl sokat. Csónakkal a Dunát jártam, a Vajasra valahogy nem fordítottam igazán figyelmet.
Az előző epizódban említett első kajakos élményeim miatt viszont - bevallom őszintén - egy ideig nem igazán mertem az élő Dunára kajakkal kimerészkedni. Majd egyszer talán… gondoltam.
No, de addig is… valahol csak kellene lapátolni. De hol? törtem a fejem… Aztán jött az ötlet: nézzük már meg ezt a csatornát! A semminél csak jobb!
Szerencsére a szomszédom tulajdonában lévő stég klassz, épp megfelelő hosszúságú és alacsony. Így onnan viszonylag könnyen vízre tudtam szállni. Kilökdösdtem a kajakot a nádasból és…. hát, nem tudom másképp mondani, beléptem Csodavilágba.
Képeket a www.kajakkaland.hu oldalon találtok! -
Az epizódban arról lesz szó, hogy vajon mennyire nehéz elkezdeni a kajakozást, az evezést? Egyedül, tapasztalatok nélkül érdemes-e és hogyan érdemes belevágni a kajakozásba? Illetve, hogy NEM érdemes...
Ha tetszik a műsor, kérlek, írj értékeld és írd meg a véleményed honlapunkon a kajakkaland.hu -n, iratkozz fel a podcastre a Spofity-on, az Apple podcasten, a Google podcasten, vagy a Te kedvenc podcast szolgáltatódnál!
-
A Kajak kaland bevezető epizódja. A podcast a vizek, az evezés szerelmeseinek szól. Megosztom veled az élményeimet, hogy Te is kedvet kapj az evezéshez, vagy új vizek felfedezéséhez. Elmesélem a tapasztalataimat, amelyek segíthetnek neked élvezetesebbé tenni az evezést és persze mindazokat a hibákat amiket elkövettem, hogy Te elkerülhesd őket.
Vendégeimmel közösen bemutatjuk Neked az általunk megismert és szeretett vizeket, túraútvonalakat, beszélgetünk majd a különböző hajókról, felszerelésekről és kiegészítőkről.
Ha eddig is vonzott a kajakozás, a vizek, a természet felfedezése, vagy egyébként is kajakozol és érdekel, hogy merre érdemes evezve kalandozni, ha szívesen meghallgatnád mások tapasztalatait hajókról, élményekről, akkor iratkozz fel a Kajakkalandok Podcastra! Ülj be velünk a virtuális hajóba és kéthetente evezzünk együtt újabb és újabb izgalmas vizekre!
Hallgasd meg az élménybeszámolókat, riportokat, túra útvonal ajánlókat és tanácsokat, ötleteket! S persze, ha kedved van, oszd meg Te is az élményeid, tapasztalataid a hallgatókkal! Gyere velünk kajak-kalandokra! Várlak a podcastben!