Episodios
-
Néhány éven belül a ma ismert szakmák 40 százalékát a mesterséges intelligencia fogja átvenni. Kinek van félnivalója, ha ez tényleg bekövetkezik?
-
A majd 200 éve alapított Cadbury édesség-óriás története több szempontból is nagyon tanulságos. A brit vállalat amellett, hogy elég finom csokoládét gyárt, a Schweppes üdítő márkát is birtokolja. A cég történetében komoly hangsúlyt kapott a társadalmi szerepvállalás.
A Barrow Cadbury nevű alapot, a vállalat alapítójának unokája hozta létre 1920-ban. Barrow és felesége, Geraldine már ekkoriban azt a szemléletet követték, hogy fontos a környezetüket segíteni abból a jövedelemből, ami megadatott nekik. Így míg ők maguk szerényen éltek, bevételük nagy részét olyan problémák megoldására fordították, mint például a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények visszaszorítása vagy a városi szegénység csökkentése.
Mindketten a kvéker vallási közösséghez tartoztak, ami a 17. században Észak-Amerikában letelepedett angol közösségekből ered. A közösség tagjai Barátoknak nevezik egymást, elkerülik a fényűzést, és nagy hangsúlyt helyeznek az öltözet, a viselkedés és a beszéd egyszerűségére. A társadalmi osztályok közötti különbségek kiegyenlítésére, és a közvetlenebb lelki közösség fenntartására törekszenek. A kvékerek igazságérzete és őszintesége körül olyan legendák is keringenek, miszerint egy kvéker árus sohasem alkudozik, mert az alkudozás egy rugalmas igazságot vagyis inkább hazugságot sejtetne.
Ez a szemlélet, nagyon úgy tűnik, generációk alatt sem veszett ki a mai napig működő Cadbury alap vezetési kultúrájából. Az évek során számos ügy mellett hangosan kiálltak, kezdve az Észak-Ír békekezdeményezések támogatásától a Black Lives Matter mozgalomig, de a Mandela család támogatói között is ott voltak az Apartheid időszak alatt.
A felelősségtudat és az igazságérzet olyannyira jelen van a mai napig az alap kezelésében, hogy a jelenlegi vezető, az egyik sokadik ükunoka, Erica Cadbury, 2021-ben, épp a Black Lives Matter mozgalom hatására, egy belső kutatást indított a cég múltjával kapcsolatban. A vizsgálat során kiderült, hogy a Cadbury-nek is voltak olyan ültetvényei, ahol rabszolgákat alkalmaztak az 1800-as években, és az 1900-as évek elején. Ezt a kutatást, a történelmi dokumentumokkal nyilvánosságra is hozták a saját oldalukon, és egy hivatalos bocsánatkérés mellett megerősítették, hogy a továbbiakban megújítják elkötelezettségüket a faji egyenlőtlenségek visszaszorítása érdekében. Hát, őszinte kommunikációban és szembenézésben, van mit tanulni tőlük, az biztos.
https://www.cadbury.co.uk/
https://en.wikipedia.org/wiki/Cadbury
https://blacklivesmatter.com/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
¿Faltan episodios?
-
“Minden nevelési iskolánál, elvnél jobb az, amikor a szülő képes odafigyelni a gyerekére és úgy gondozza, ahogy a gyereknek szüksége van rá” - ezt állítja Dr. Belső Nóra pszichiáter, akivel az életszakaszok hullámvölgyeiről szóló könyve apropóján beszélgettünk. Az összes életszakaszt érintjük, de a legtöbbet a gyereknevelésről beszélgettünk.
Dr. Belső Nóra: Életciklusok és hangulatzavarok -
Hogyha azt mondom, Jeff Bezos, talán sokaknak egy megosztó, profitorientált dollármilliárdos képe ugrik be, aki az Amazon alapítójaként döbbenetes vagyonra tett szert és aki a világ egyik leggazdagabb embere lett. Azonban tavaly ősszel más miatt kapták fel a fejüket az emberek Bezos kapcsán: bejelentette ugyanis, hogy eladományozza 124 milliárd dollárra becsült vagyonának nagy részét.
Ez már csak azért is meglehetősen furcsa lépés, mert Bezos nem vett részt a Bill Gates nevéhez fűződő The Giving Pledge nevű kampányban, amelynek célja, hogy a leggazdagabbak önként lemondjanak vagyonuk bizonyos százalékáról, támogatva ezzel jótékonysági szervezeteket és alapítványokat. Bezos volt felesége, Mackenzie Scott még 2019-ben csatlakozott a kampányhoz, azóta az Egyesült Államok egyik vezető filantrópja lett egyébként.
De Bezos mégis más utat választott. A CNN-nek adott exkluzív interjújában konkrét részletekbe nem bocsátkozott annak kapcsán, milyen folyamat során tervezi eladományozni a vagyonát, de jelezte, hogy főleg a klímaváltozást elleni küzdelmet támogatná és olyan személyeket segítene, akik az emberiséget egyesíthetik bizonyos krízisek esetén. Barátnőjével, Laura Sánchezzel egyelőre az adományozás technikai részleteinek kidolgozásával foglalkoznak. Arra a kérdésre, hogy vagyonát még az életében szeretné-e eladományozni, a válasza egyértelmű igen volt, bár pontos összegről nem akart beszélni.
Kérdés, hogy egy interjúban elhangzott ígéret, amiben gyakorlatilag nincsenek konkrétumok, mennyire vehető komolyan, bár ha megnézzük, Bezostól nem teljesen idegen az adományozás. 10 év alatt közel tízmilliárd dollárt adományozott a Bezos Earth Fundnak, amelyben üzleti partnerek is Laura Sánchezzel, illetve executive-ként részt vesz az Amazon folyamatos zöldítésében is. Az Amazon egyike annak a 300 cégnek, amelyek vállalták, hogy 2040-ig jelentősen csökkentik a karbonlábnyomukat. Egyelőre nem állnak jól. 2021-ig 18%-ot növekedett a karbonlábnyomuk a pandémia alatt berobbant e-kereskedelemnek köszönhetően.
A tények ismeretében tehát kicsit szkeptikus vagyok, mi lesz ebből, de ha Bezos tényleg eladományozza a vagyonát, az elindíthat másokat is ezen az úton. Miért is ne tenné?
https://hu.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bezos
https://www.instagram.com/jeffbezos/
https://x.com/jeffbezos
https://givingpledge.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/MacKenzie_Scott
https://www.bezosearthfund.org/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone -
Főként a mai Hollandia két tartományában és Németország északi részén él egy népcsoport, a frízek. A 14. században, amikor a fríz vezetők találkoztak, hogy új erőt és inspirációt gyűjtsenek a hasonló gondolkodású közösségeikben, az összejövetelek idejére egy fához kötötték lovaikat. Ezt a fát Upstalsboom-nak nevezték. Nyugi, nem te nyomtál félre semmit, még mindig a ReBusiness-t hallgatod.
Ez a történelmi érdekesség azért fontos, mert éppen erről a szimbolikus fáról kapta a nevét a balti térség egyik legdinamikusabban fejlődő hotellánca. Az emdeni székhelyű Upstalsboom 70 szálloda és üdülőház üzemeltetőjeként a legmagasabb minőségi színvonalat kínálja a három-öt csillagos szegmensben a balti tengerpart legkülönlegesebb pontjain. Az 1976-ban alakult, fríz értékeket képviselő cégcsoport mára 650 főt foglalkoztat.
A vállalati kultúra gyökeres megváltoztatását a cégcsoport vezetője, Bodo Janssen kezdeményezte még 2010-ben, miután egy munkavállalói felmérés során sok negatív visszacsatolást kapott a vezetőség. Janssen úgy döntött, hallgat a kritikus hangokra, és egy teljesen új irányba terelte a céget. Ez lett az Upstalsboom Way, azaz az Upstalsboom irány, követői pedig az Upstalsboomerek.
A szabadság központi eleme ennek az iránynak. Lényege, hogy mindenki szabadon fejlődhessen a munkahelyén, és csak olyan dolgokat tegyen, ami számára fontos. Ebben Periklész gondolatait követik, miszerint a boldogság titka a szabadság. A szabadság titka pedig a bátorság. Az önszerveződést kifejezetten támogató attitűdjük lehetővé tette, hogy mára a klasszikus vállalati pozíciók szinte teljesen eltűntek a szervezetből.
Ahogy Janssen mondja, ez egyfajta út az ismeretlenbe, ami teljesen megváltoztatja a munka világát. De újra és újra kihívások elé állít bennünket, hogy megkérdőjelezzük a folyamatainkat és a gondolkodásmódunkat. Ez pedig nem mindig lehetséges a személyes komfortzóna elhagyása és kockázatvállalás nélkül.
https://www.upstalsboom.de/
https://www.upstalsboom-wegbegleiter.de/bodo-janssen/
https://de.wikipedia.org/wiki/Upstalsboom
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Federico Caffe ismert és népszerű olasz közgazdász volt a hatvanas, hetvenes években. Számos meghatározó olasz közgazdászt tanított, többek között szakdolgozati konzulense és mentora volt Mario Draghinak, a későbbi olasz miniszterelnöknek. Az élete a megbecsült egyetemi szakemberek nyugalmában zajlott egészen 1987 április 14-ig, amikor is nyoma veszett. Soha senki nem látta őt többet, és bár sokan keresték, soha senki nem találta meg sem őt, sem holttestét, az egész sztori mind a mai napig rejtély. A legvalószínűbb elképzelés szerint megunta addigi életét és valahol másutt, új identitással folytatta életét. Az eltűnésekor 73 éves volt.
Ebben az epizódban egyrészt áttekintjük az életét, foglalkozunk az eltűnésének teóriáival és azzal is, hogy ki lehet-e sétálni egy életből?
A műsor kibeszélő, beszélgető oldalát itt találod!
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Ebben a részben Ivettel és Ferivel ismerkedhettek meg. Négy éve vannak együtt, egy éve házasok és bár habitusukban mindig is különböztek, de a közös jövőrőjükről hasonlóan gondolkodtak. Mindketten biztosak voltak abban, hogy nem szeretnének gyereket. Egészen mostanáig.
Ivett ugyanis úgy elkezdte azt érezni, anya szeretne lenni, Feri viszont retteg a felelősségvállalástól, és azt gondoljam, hogy egy gyermek érkezése a kapcsolatuk végéhez vezethet.
Egy állóháborúban rekedtek, amiből nem látják a kiutat.
Ahogy a legtöbb esetben, a probléma mögött most is múltbéli sérülések húzódnak meg. Kiderül majd, hogy milyen feldolgozatlan traumák állnak Feri döntésképtelensége mögött, és hogy Ivett miért fél attól, hogy akaratának érvényesítése tragédiához vezethet.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Sok motiváló történetet, elismerésre méltó szakértőt és példaértékű leadert mutattam be az évadok során. Akiről viszont most fogok beszélni, ő nem csak önmagában motiváló, de azon dolgozik, hogy minél több ilyen vezető létezhessen a világban.
Will Travis neve legenda a reklámszakmában. 4 óriás kommunikációs vállalatot is sikeresen vezetett, és olyan cégeknek segített a felemelkedésben mint a facebook, a Netflix vagy az Apple. Ha ezeken kívül eszedbe jut egy nemzetközi gigamárka, Travis neve egy ponton nagy valószínűséggel felbukkan a cég PR és reklám történelmének egy pontján.
Az 54 éves 4 gyermekes apa a márkák felemeléséről mára áttért a személyek felemelésére. New York, Tribeca és Bali között ingázva építgeti Elevation Barn nevű nemzetközi hálózatát. Ezen keresztül segít a világ cégeit vezetőknek jobban megismerni önmagukat, és olyan irányba fejleszteni őket, amivel a legjobb hatással tudnak lenni a mikro és a makro környezetükre.
Az Elevation Barn nem csupán egy személyiségfejlesztő retreat. Az ide érkezők teljes szemléletmódváltást sajátíthatnak el, amivel nem csak a közvetlen munkakörnyezetükben fognak tudni pozitív változást elérni, de közösen a világ problémáira is megpróbálnak válaszokat találni.
A hálózat központja Balin található, de a világ 5 másik különböző pontján is vannak rendszeres fejlesztő kurzusaik. Így a bolygó minden féltekéjéről érkeznek hozzájuk a fejlődni vágyó vezetők és szakértők.
Travis személyes mottói közé tartozik, hogy a jó vezető olyanokkal vegye körbe magát, akiknek képességei sokkal jobbak a sajátjainál, de elismerik, szeretik és tisztelik a vezető misszióját. Hát, hasonló embereket próbálok én is mindig meghívni a műsorba.
https://www.willtravis.com/
https://www.elevationbarn.com/
https://www.ey.com/en_si/audit-quality/innovation-realized/speakers/will-travis
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Roska Botond szakmai sikere áttörés a vakság gyógyításában! A Svájcban élő neurobiológus a közelmúltban kifejlesztett egy módszert, amellyel már több, szinte teljesen vak betegnek sikerült visszaadni valamennyit a látás képességéből. Azt mondja, hogy a látással kapcsolatos betegségek nagy része a szemből erednek. Azon belül is a retina fényérzékelő rétegének működése megszűnik. Kutatótársaival kifejlesztettek egy módszert, amellyel egy módosított vírus segítségével fényérzékeny fehérje gént visznek be a retina egyik - korábban nem fényérzékeny – sejttípusába, a ganglionsejtekbe, és így a szinte teljesen vak betegek képessé válnak tárgyak jelenlétének érzékelésére. Ez a beszélgetés Roska Botond felfedezéséről, a kutató világnézetéről és tudomány jelentőségéről szól.
Az epizód munkatársai:
Orsós Lajos, showrunner
Szűts Dániel, hangutómunka
Román Balázs, kreatív producer
Hampuk Richárd, producer
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
David Rogier igazi nagyágyú. Ő alapította a Masterclass-t, amely mostanra a világ vezető oktatási platformjává nőtte ki magát. Ez egy olyan úttörő streaming-felület, amelyen a legkülönfélébb tudományterületek szakértői által feltöltött előadásokat és oktatási segédleteket lehet nyomon követni. A site 2015-ben mindössze három előadóval indult, alig három évvel később pedig már ötven szakiránnyal és csaknem ezer tananyaggal futott. Ma már akár Gordon Ramsay-től, James Cameron-tól, Lewis Hamilton-tól, Richard Brandsontól vagy Anna Wintourtól is tanulhatunk az oldalon.
Rogier kreativitásával egyébként gyermekként is kitűnt kortársai közül, hiszen már tinédzser korában lefejlesztett egy keresőmotort, amelyet aztán jó pénzért értékesített. Bár mindig szeretett tanulni, sosem titkolta, hogy voltak nehézségei az iskolában. Mentora, egyben legnagyobb inspirációs forrása a nagymamája volt, aki a II. világháború idején, a náci megszállás elől Lengyelországba menekült. Miután David a Stanfordon megszerezte mesterdiplomáját, és elvégezte a St.Louis-i Washington Egyetem művészeti és tudomány szakát is, megalapította a nagymamáról elnevezett Yanka Industries Holdingot, amely tulajdonképpen a Masterclass előfutárának tekinthető.
David Rogier az oktatásfejlesztésre tette fel az életét. A hagyományos modell helyett, az élethosszig tartó tanulásban hisz, ez ihlette a Masterclasst is. Szűnni nem akaró hit és elkötelezettség jellemzi karrierútját, miközben szívesen karol fel másokat is. Az elmúlt 8 évben 300 ezernél is több rászorulókat támogató szervezet kapott ingyenes hozzáférést a Masterclasshoz. De angyalbefektetőként is igyekszik tudatos döntéseket hozni. Egyebek mellett a Blacktag, vagyis a színesbőrű alkotók és tematikus tartalmak digitális platformját, valamint a Joseph-Gordon Lewitt vezette online együttműködésen alapuló filmes- és médiavállalkozást is örömmel támogatta.
https://www.linkedin.com/in/drogier/
https://www.youtube.com/watch?v=FpH9WLCNjVw
https://en.wikipedia.org/wiki/MasterClass
https://www.forbes.com/sites/jonyounger/2023/08/24/wise-lessons-from-masterclass-founder-david-rogier-for-freelance-entrepreneurs/
https://blacktag.com/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Itt van az ősz, itt van ujra,
S szép, mint mindig, énnekem.
Tudja isten, hogy mi okból
Szeretem? de szeretem.
Kiülök a dombtetőre,
Innen nézek szerteszét,
S hallgatom a fák lehulló
Levelének lágy neszét.
Mosolyogva néz a földre
A szelíd nap sugara,
Mint elalvó gyermekére
Néz a szerető anya.
És valóban ősszel a föld
Csak elalszik, nem hal meg;
Szeméből is látszik, hogy csak
Álmos ő, de nem beteg.
Levetette szép ruháit,
Csendesen levetkezett;
Majd felöltözik, ha virrad
Reggele, a kikelet.
Aludjál hát, szép természet,
Csak aludjál reggelig,
S álmodj olyakat, amikben
Legnagyobb kedved telik.
Én ujjam hegyével halkan
Lantomat megpenditem,
Altató dalod gyanánt zeng
Méla csendes énekem. -
Kedvesem, te űlj le mellém,
Ülj itt addig szótlanúl,
Míg dalom, mint tó fölött a
Suttogó szél, elvonúl.
Ha megcsókolsz, ajkaimra
Ajkadat szép lassan tedd,
Föl ne keltsük álmából a
Szendergő természetet.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Pálfi György, magyar filmrendező, akinek nevéhez olyan filmek kötődnek, mint a Taxidermia vagy a Final Cut. Szabad és formabontó rendezői elvekben hisz, ami miatt konfliktusba került volt osztályfőnökével, Simó Sándorral és Andy Vajnával is.
Legtöbb filmjét elutasította a Filmalap, de állítása szerint mára már megedződött. Hogyan látja önmagát rendezőként, miként tekint vissza konfliktusaira és mi ad neki erőt a folytatáshoz? Pálfi Györgyöt Kadarkai Endre kérdezte. -
Tapasztó Orsinak és Jocó bácsinak is voltak az életében unalmas, monoton munkái. Amikor csak úgy léteztek a 8 órás munkaidőben. De mit lehet ez ellen tenni? És mit okoz az életünkben a monoton munka?
-
A játék örömén túl, jóval messzebbre mutat a LEGO népszerűsége, mint ahogy azt először gondolnánk. A legkisebbek mellett a szülők, sőt a készségfejlesztő pedagógusok körében is igen nagy népszerűségnek örvend, hiszen egyszerre fejleszti a kreativitást és a problémamegoldó képességet. Már a hatvanas években voltak olyan tanárok, akik LEGO-kockákat is felhasználtak a tananyag közérthetőbb átadásához, a nyolcvanas években pedig a cég felismerve azt, hogy milyen lehetőségeket rejtenek oktatási eszközként is játékaik, megalapították a LEGO Educational Products Department-et. A divízió kifejezetten óvodákat és iskolákat célzó játékokat fejleszt, de nem ez az egyetlen edukatív kezdeményezésük. A dán építőjáték gyártó 2015-ben mintegy négymillió font-al támogatta a Cambridge-i Egyetem egyik kutatását, amelyben az oktatás-fejlesztés különböző lehetőségeit vizsgálták. És, hogy mire vezethető vissza a cég világhódító története?
A LEGO-építőkockákat Ole Kirk Kristiansen nevű dán asztalosnak köszönhetjük. 1932-ben, az éppen tomboló gazdasági válság arra ösztönözte a mestert, hogy olcsó, de jól használható termékeket állítson elő, ezért fajátékok mellett létrákat, de még vasalódeszkákat is készített. Ezer szállal kötődött a játékokhoz és elvakultan hitt az ötletében, amely szerint a gyerekek kezébe vétek nem kiváló minőségű termékeket adni. Olyannyira gondolta komolyan ezt, hogy kirakott egy táblát is üzeme falára, amelyen az szerepelt, hogy “Csak a legjobb az elég jó”.
1942-ben, a II. világháború kellős közepén aztán porig égett Kristiansen műhelye, de hamar újraindította a termelést.
A LEGO-kockák ma is ismert alapanyaga, a műanyag már Dagny Holm nevéhez fűződik, aki 1930-tól kezdve igyekezett ellesni mindent az alapító Kristiansen-től. A cég vezető modelltervezőjeként 1986-ig szüntelenül alkotott.
A vállalat máig családi tulajdonban van. A jelenlegi CEO, Ole Kirk Kristiansen unokája büszke arra, hogy tavaly 9.8 millió gyermeket tudtak bevonni tanulás-ösztönző tevékenységükbe, és kétmillió rászorulót ajándékoztak meg játékaikkal. Legalább ennyire fontos számukra a fenntartható fejlődés, amelynek jegyében csak az elmúlt egy évben, két széndioxid-kibocsátás mentes gyárat hoztak létre. A cég a 90. Születésnapját azzal ünnepelte, hogy 900 millió dán koronát (ez nagyjából 4,7 milliárd forint) ajánlott fel civil szervezetek számára, akik könnyebb életkezdéshez segítenek nem szerencsés körülmények közé született fiatalokat.
https://education.lego.com/en-us/
https://www.lego.com/en-us/aboutus/lego-group
https://www.lego.com/en-us/history/articles/ole-kirk-kristiansen-s-childhood-and-youth
https://www.lego.com/en-us/history/articles/b-dagny-holm?locale=en-us&consent-modal=show&age-gate=grown_up
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Lego_Group
https://www.linkedin.com/company/lego-group/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Kevesen vannak, akik ha belenéznek a tükörbe, elégedettek magukkal. Ez drasztikus diétához, testképzavarhoz is vezethet. És mi van ha erre rájön egy kőkemény esztétikai sport? Vass Dóra, a magyar ritmikus gimnasztika megkerülhetetlen alakja, aki felvállalja, testképzavaros. Mennyire határozza meg a napjait ma, már edzőként a mérleg, a testsúly és a táplálkozás? Korlátozza-e még a felnőttkori életét az, hogy fiatalként figyelnie kellett az alakjára, fittségére? Erről is beszélgettünk. A műsor második vendége L. Stipkovits Erika pszichoterapeuta, akivel a testképzavarról beszélgettünk.
-
Trebitsch Ignác volt zsidó jesíva tanuló Pozsonyban, Pesten újságíró, Németországban lutheránus lelkészhallgató, Kanadában anglikán misszionárius, Angliában brit parlamenti képviselő majd német kém, Bukarestben olajmágnás, New Yorkban börtönszökevény, Berlinben egy szélsőjobboldali katonai puccs sajtótitkára, kínai hadurak tanácsadója, majd élete végén egy buddhista kolostor szerzetesnek felszentelt vezetője.
Trebics maga az ideáltipilkus magyar a híres hasonlatból, aki utánad megy be a forgóajtóba, de előtted jön ki. Az ő élettörténetével kezdjük tehát sorozatunkat.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Ha a Re-Business rendszeres hallgatója vagy, akkor biztos vagyok benne, hogy az amerikai Wired magazin neve is ismerős lehet. Ha mégsem, gyorsan összefoglalom. A Wired egy havonta megjelenő magazin, aminek a fő témája a legfrissebb technológiai vívmányok, és azok hatása a gazdasági, politikai és kulturális világra. Cool téma. Legalább annyira, mint a magazin alapító-főszerkesztőjének története.
Az idén 71 éves Kevin Kelly-t már fiatalon nagyon érdekelte a kibernetika. A Wired 1993-as alapításakor pont a rendszerközpontú szemlélet módja miatt kérték fel, hogy legyen a lap főszerkesztője. Írásai később olyan lapokban is megjelentek, mint a Time, The New York Times vagy az Economist.
Írói munkássága mellett lelkesen fektet be és vesz részt civil kezdeményezésekben. Ezek közül az egyik legkiemelkedőbb a Földön élő élőlények teljes feltérképezése és rendszerezése. Emellett ő az egyik szervezője egy lokális Quantified Self Meetup csoportnak is. Hogy mi a Quantified Self? Hát egy olyan irányzat, amelyben az egyének számszerűsíteni próbálják életük, testük, viselkedésük minél több részletét. Ebbe beletartozhat például a folyamatos szívritmus figyelés, lépésszámlálás, vagy Kelly esetében a saját genomjának szekvenálása is.
A magát örök optimistának valló Kelly egy nemrégiben tartott TED előadásában beszélt arról, hogy bármennyire is komornak tűnhet a jövőnk, semmi okunk nincs arra, hogy pesszimisták legyünk. Ez egyszerűen statisztikailag leírható. Azt hiszem, ha valaki életének minden aspektusát le tudja fordítani számokra, annak ha nem is hiszünk, de talán legalább odafigyelünk arra mivel indokolja. Az első erős érve, hogy míg a rossz dolgok nagyon hirtelen történnek, addig a pozitív változásokat sajnos csak több idő elteltével tudjuk látni és értékelni. Viszont ebben a világban, ahol a hírfogyasztásunk az előző és következő 5 percünkre fókuszál, nehéz - mondhatni lehetetlen - észrevenni a jót.
Emellett a pozitív fejlődés azokban a lehetséges történésekben lenne mérhető, amik nem történtek meg. Ilyen például az összes gyerek, aki NEM halt meg himlőben, az összes farmer, akinek NEM lopták el banditák a tartalékaikat, vagy az összes anya, aki NEM halt bele a szüléskor valamilyen fertőzésbe. Mivel ezek nem történtek meg, nem hallunk róluk, nem olvasunk róluk, pedig szerencsére egyre több ilyen meg nem történő rossz dolog van a fejlődésnek köszönhetően.
Így tehát igenis folyamatosan fejlődünk, és nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy ez a több száz éve tartó irány, épp ma vagy holnap állna meg. Ennek az optimizmusnak az egyik alapja a bizalom. Ahogyan bennünk is bíztak az előttünk lévők, hogy megoldást találunk a problémákra, amikre ők nem tudtak, így bízunk az utánunk jövőkben mi is. Én legalábbis igyekszem.
https://www.wired.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Kelly_(editor)
https://www.wired.com/author/kevin-kelly/
https://quantifiedself.com/meetups/
https://x.com/kevin2kelly
https://kk.org/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Liliom Emese története egy olyan fiatal nő útja, aki 20-ra húzott lapot, amikor az élet a legnagyobb kihívással szembesítette: az operálhatatlan méhnyakrák diagnózisával. A betegség és gyógyulásért folytatott küzdelem hatására nem csak fizikailag, de lelkileg is más ember lett belőle, olyan aki önmagát is képes volt újraértelmezni, emberként és szakemberként egyaránt. Azóta minden tapasztalatát megosztja sorstársaival.
Azt tudtam, hogy nem aznap fogok meghalni nyilván, de ezt nem tudom már csinálni. Már semmit nem tudok csinálni. A telefont nem vettem már föl embereknek, tehát hogy így nem-nem akarok beszélni senkivel. Kész. Elég, elfáradtam.
Az epizód alkotói:
Műsorvezető: Kerekes Vica
Szerkesztő, szövegíró: Bodnár Hajni
Hangmérnök: Kozma Ádám
Zenei- és utómunka szerkesztő: Szűts Dániel
Showrunner: Orsós Lajos
Kreatív producer: Román Balázs
Producer: Hampuch Richárd
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
A világ legismertebb és legellentmondásosabb hatalmas arca minden kétséget kizáróan Donal Trump, aki annak ellenére, hogy egész pályafutása alatt rengetegszer bukott el, a világ legerősebb államának vezető pozíciójáig jutott el. Miért mondják róla, hogy szerencsés vesztes? Hogy nem bukott le soha igazán? Tudatos é intellektuális vagy ostoba populista?
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram -
Nem emlékeztünk még meg róluk, pedig lehet, hogy elsők között kellet volna, olyan léptékben építenek és fejlesztenek. Idén lesz 23 éve, hogy Bill Gates és volt felesége, Melinda megalapította közös karitatív szervezetüket: a Gates Alapítványt.
A Microsoft társalapítója, karrierje elejétől kezdve nagy figyelmet fordított a jótékonyságra. Kezdetben jó pár oktatási intézmény mellett, alma materét, a Harvard Egyetem-Számítástechnikai karát is támogatta. Az informatikai irányultságú mecenatúrát azonban egészen hamar felváltották az egészségügyi célú kutatások, és a mélyszegénységben élő gyermekek felkarolása. Igyekeznek felvenni a harcot az AIDS ellen, és már a kétezres évek elején 258 millió dollárt költöttek malária-elleni vakcinák fejlesztésére.
A Gates Alapítvány elsődleges céljai között szerepel a gyermekhalandóság mértéknek minimalizálása, valamint a hajléktalanok lakhatásának biztosítása áll, de igyekeznek reagálni a váratlan krízisekre is. Az általuk vezetett alapítvány a koronavírus elleni küzdelemre összesen 255 millió dollárt különített el, amelyből oltóanyag- és gyógyszerkutatásokat, továbbá a járvánnyal küzdő dél-ázsiai és afrikai országokat támogatták.
Gates jelenleg a világ ötödik leggazdagabb embere. Miután tavaly húszmillió dollárt csoportosított át saját vagyonából a családi alapítványába, 55 milliárd dollárra nőtt az az összeg, amit ő és Melinda az elmúlt évtizedekben adományozásra fordított, ezzel pedig ők lettek a világ legnagyobb filantrópjai. Bill tavaly nyáron jelentette be, hogy alapítványuk innentől kezdve egészen 2026-ig további ötven százalékkal, vagyis évi 9 milliárd dollárral fogja növelni kiadásait.
Bár a házaspár 2021-ben úgy döntött, hogy magánéletüket külön utakon folytatják, karitatív tevékenységüket továbbra is együtt végzik.
https://www.gatesfoundation.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/Bill_%26_Melinda_Gates_Foundation
https://www.gatesnotes.com/
Re-Business
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Facebook: Betone
Instagram - Mostrar más