Episodios
-
W dwudziestym czwartym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały kontynuujemy literacką podróż z Katarzyną Kubisiowską.
Czy wielka literatura ma wspólny mianownik, a jeśli tak, to jaki? Czy Tomasz Mann chciał napisać powieść ponadczasową? Czy mity wciąż inspirują i co ma z nimi wspólnego Hitchcock? Czy pisarz to artysta?
Przechodzimy też do wyznań: Coetzee – pisarz „męskiej” literatury? Czy są książki, które mogą napisać tylko kobiety? Agneta Pleijel i jej „Zapach mężczyzny”, „Wróżba” i „Zima w Sztokholmie”, a może Sabina Jakubowska i „Akuszerki” (książkę znajdziecie w Audiotece).
___
Partnerem podkastu jest Audioteka, w której znajdziecie „Czarodziejską górę” Manna i „Śmierć pięknych saren” Oty Pavla.
.
.
.
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
Fot. Graża Makara i Kasia Włoch
-
W dwudziestym trzecim odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Katarzyną Kubisiowską.
Rozmawiamy o czynności, którą jest czytanie: czy to elitarne zajęcie? Moja gościni opowiada o języku, na który zwraca uwagę i fascynacji Hertą Muller, w której literaturę po prostu wpada. Pojawia się też Jelinek i Bernhard. A to dopiero pierwsza część rozmowy.
Partnerem podkastu jest Audioteka. Wśród dobrze opowiedzianych historii znajdziecie biografie Vetulaniego i Kory autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej oraz fantastyczne rozmowy, które prowadzi dla Tygodnika Powszechnego – warto zajrzeć do „Własnego pokoju”, odnaleźć „Punkty zwrotne”lub posłuchać „Rozmów o byciu razem”.
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja) i Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
fot. Graża Makara i Kasia Włoch
-
¿Faltan episodios?
-
W dwudziestym drugim odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Przemkiem Staroniem.
Z Przemkiem rozmawiamy o lekturach współczesnej młodzieży, o sile, jaką może mieć dla nich literatura, ale też jaką miała/ma dla mojego gościa. Przemek opowiada o przełomach, ale mam wrażenie, żeważniejsza jest dla niego zmiana, która zrodziła się na rynku książkidziecięcej i młodzieżowej w Polsce – spoglądamy więc na miłość, fenomen serii „Heartstopper” i tematy, których powoli przestajemy się bać.
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedzianehistorie. Znajdziesz tam potężną reprezentację książek dla młodzieży. Jest tam np. moja ukochana seria Rafała Kosika „Felix, Net i Nika”, jest „Ania zZielonego Wzgórza” i „Anne z Zielonych szczytów”; Szperajcie!
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja) i Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna). Ten odcinek realizował Paweł Lorens.
Wykorzystano zdjęcie Dawida Linkowskiego.
-
Dwudziesty pierwszy odcinek podkastu Literacka Kavka | Obce regały
Tym razem opowiadam o mojej drodze do słuchania - nie było łatwo! O superprodukcji Audioteki "Ogniem i mieczem", która okazała się remedium na relację z Sienkiewiczem. Polecam Wam zasłuchanie się w "Księgach Jakubowych" Olgi Tokarczuk, bo ta cegła nie jest najwygodniejsza w czasie wakacji, a czasem po prostu odstrasza. Dźwięk może być pomocny. Podsuwam też inne podkasty, zgrzytające nagranie z kasety magnetofonowej i inne przyjemności.
Poznajcie partnera podkastu, czyli Audiotekę - dobrze opowiedziane historie.
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy i monologi), Tomasz Orzechowski (produkcja) i Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W dwudziestym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Mateuszem Pakułą.
Z Mateuszem Pakułą rozmawiamy o zdobywaniu wiedzy w dorosłym życiu, którą przynoszą książki naukowe i popularnonaukowe. Zastanawiamy się czy świat literatury dogania naukę i czy nie szuka odpowiedzi na pytania, na które nauka już dawno znalazła odpowiedź. Mateusz opowiada też o czytaniu, aby napisać… napisać nową książkę. O czym będzie? Dowiecie się słuchając podkastu.
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie.Szukaj tam najlepszych tytułów nie tylko książek, ale też czasopism. Może masz ochotę posłuchać „Pisma”?
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
fot. Dawid Kozłowski
-
W dziewiętnastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Katarzyną Kobylarczyk.
W tym odcinku będzie o prawdzie w reportażu i o tym, że tej prawdy czasem w nim nie ma. Będzie o faktach i wyobraźni, o miłości do realnego świata i do tego wymyślonego; będzie o długich książkach, o najlepszej prozie gatunkowej, o ograniczeniu miejsca w domowej biblioteczce iradości z czytania, po prostu.
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedzianehistorie. Z Audioteką przemierzycie światy fikcyjne i te, całkiem prawdziwe. Wystarczy, że wejdziecie na stronę Audioteki, zainstalujecie aplikację, a przed Wami pojawią się tysiące tytułów, tysiące możliwości, tysiące historii. Zasłuchaj się!
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
fot. Katarzyna Dróżdż. Pracownia KADR.
-
W osiemnastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Dominiką Słowik
To odcinek pełen śmiechu, niepoprawnych komentarzy, zapominania. Pojawiają się poszukiwania orgazmu w klasycznej powieści, kontrowersyjna wypowiedź o Dostojewskim oraz zupełnie nieliterackareakcja na Dorę – suczkę prof. Hańderek, która pojawiła się za magiczną szybą w studiu. Tak, to odcinek z dźwiękami po napisach!
___
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie. Z Audioteką wrócicie do „Ferdydurke”, „Pani Bovary”, „Kochanka LadyChatterley” czy „Stregi” Johanne Lykke Holm, którą z Dominiką bardzo, bardzo polecamy.
fot. Wojciech Karliński
-
W siedemnastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Mateuszem Borkowskim.
Posłuchajcie o miłości do muzyki, o tęsknocie za czasami, kiedy duże domy wydawnicze sięgały po opowieści o muzyce, eseje dotyczące muzyki. Posłuchajcie o czytaniu książek i Internetu, ale też naszym stosunku do krytyki – również muzycznej. Zapiszcie nieoczywiste nazwiska, które zaprowadzą was do backlisty, sięgającej dalej niż do roku wstecz.
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie. W Audiotece znajdziecie serię Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Małemonografie”, w tym książkę gościa tego odcinka podkastu, poświęconąWieniawskiemu. Przed Wami „Palester”, „Szymański”, „Lutosławski” „Berlioz”, „Bacewicz”, „Mozart” i „Kilar” – bardzo polecam!
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W szesnastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Barbarą Gawryluk.
Posłuchajcie o głodzie czytania, marzeniu o zostaniu bibliotekarką, bibliotece – miejscu magicznym, wpływie Astrid Lindgren na życiowe decyzje mojej gościni i sięganiu po nieoczywiste książki. Czy Barbara Gawryluk czytała „Rodzinę Monet”? Czy saga „Millenium” Stiega Larssona ją zachwyciła i czy wciskała ją do czytania wszystkim znajomym? Czy najważniejszych dla Niej twórców znajdziemy w polskim tłumaczeniu? Czy lubi swoją robotę? Posłuchajcie koniecznie!
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie. Z Audioteką możecie śmiało rozpocząć przygodę z Millenium czy sięgnąć po „Sztokholm. Przewodnik śladami bohaterów Stiega Larssona” Wojciecha Orlińskiego. A jeśli wolicie rodzimą literaturę, to może posłuchacie historii Anny Kańtoch?
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W piętnastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Karoliną Grabarczyk.
Dlaczego Karolina nie podeśle podkastu rodzicom? Jakie są sposoby na ukrywanie „zakazanych” książek w pokoju nastolatki? Czy książki opisujące wojnę mogą wydawać się fikcją? Czy Anna Bańkowska ofiarowała współczesnym czytelniczkom i czytelnikom prawdę o Anne z Zielonych Szczytów? Co daje nam obraz? I co jest dla gościni podstawą przeżywania kultury?
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie. Znajdziecie tam „Anne z Zielonych Szczytów” i „Anne z Avonlea”, które czytają Vanessya Aleksander i Anna Szymańczyk.
.
.
.
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja) i Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W czternastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Robertem Małeckim.
Czy pisarz kryminałów czyta tylko kryminały? Otóż (spoiler): NIE. Czy będziecie zdziwieni, jeśli powiem, że pojawia się w podkaście Antoine de Saint-Exupery? Co ma wspólnego z moim gościem Janusz Christa? I czy TO wszystko zaczęło się od Arthura Ignatiusa Conana Doyla?
Partnerem podkastu jest audioteka.pl – dobrze opowiedziane historie. Posłuchajcie tam „Psa Baskerville’ów” (Arthur Conan Doyle) – tu z serdecznym pozdrowieniem dla Julii Łapińskiej…
.
.
.
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
wykorzystano fot. Pracownia Męskich Portretów
-
W trzynastym odcinku podkastu Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na książkowe wody z Rafałem Hetmanem.
Rozmawialiśmy w Warszawie, w Hotelu Hetman (nie, nie ja to wymyśliłam). Na Pradze. Rafał powiedział, że to w zasadzie najlepsze miejsce, bo to jest prawdziwa Warszawa. Nie znam się. Zastanawiałam się czy będziemy rozmawiać o Schulzu, a może Kapuścińskim, a może Krall? Czy Rafał sięgnie posurrealizm? Trochę się znamy. A jednak, za każdym razem pojawiają się nowe, nawet nieoczywiste tytuły. I Kafka, i Marquez, i…
Partnerem podkastu jest Audioteka – dobrze opowiedziane historie. Pędźcie po „Genialną epokę” (to tylko 28 minut!). Może sięgnięcie po Tokarczuk? Jest w czym wybierać! Posłuchajcie w podkaście, a potem hop – do aplikacji Audioteki.
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
Od początku roku sprawdzam obce regały, pytając o to, co czytają pisarki i pisarze. Tym razem postanowiłam przyjrzeć się swoim regałom, ale nie zadając sobie pytania o książki najważniejsze, ale o te, które zrobiły na mnie wrażenie w ostatnim czasie. Wybrałam jeden zbiór opowiadań (w dodatku debiut!) oraz ilustrowane książki: dla dzieci, ale i horror przeznaczony dla dorosłej osoby czytającej. Wybór okazał się prosty: to książki, które we mnie pracują z rozmaitych powodów.
I tak popędzimy w surrealistyczny świat stworzony przez Katarzynę Szaulińską w zbiorze opowiadań "Czarna ręka, zsiadłe mleko" z Wydawnictwa Filtry; polecę Wam zmierzenie się z "Panem Wyrazistym" Olgi Tokarczuk (tekst) i Joanny Concejo (ilustracje), który ukazał się nakładem Wydawnictwa Format. Zaproponuję Wam zbadanie archipelagu - gdzie myśli przeradzają się w idee, marzenia i działanie: "Idea" Anny Paszkiewicz i Kasi Walentynowicz (ilustracje) to propozycja Wydawnictwa Widnokrąg. Przypomnę wam również obłędnie mądrą i czułą opowieść o życiu i śmierci zamkniętą w książkach "Jestem Życie" i "Jestem Śmierć" (Wydawnictwo Kultura Gniewu, seria Krótkie Gatki). Na koniec jedna z najważniejszych książek dla młodych czytelników, jakie miałam w rękach: "Butelka taty" Artura Gębki (tekst) i Agaty Dudek (ilustracje) - również z Wydawnictwa Widnokrąg.
Żadna z książek nie jest oczywista. Każdą wyróżnia dbałość wydania, piękny tekst, ważny temat oraz znakomite, naprawdę znakomite ilustracje. Dobrego słuchania!
Partnerem podkastu jest Audioteka - dobrze opowiedziane historie.
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś, Tomasz Orzechowski (produkcja) i Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W jedenastym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Radkiem Rakiem.
Nie tylko literaturą żyje człowiek. Spokój, dobro, pasja… trudno nie zachwycić się Radkiem Rakiem, trudno nie ulec jego pisaniu. Zapraszam na wędrówkę pełnąnieoczywistej wiedzy (mopsiki nie zdominowały rozmowy o książkach!).
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
fot. Mikołaj Starzyński
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W dziesiątym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Aleksandrą Zielińską.
Bycie blisko natury jest ważne. Poza książkami pojawią się domki dla ptaków, które tworzą osobne osiedle, spokój, który przynosi mieszkanie poza miastem, zagięte rogi w książkach i porysowane i pokreślone książki biblioteczne. Będą też zbierające kurz rzeźby z muszelek i notatniki. Będą też książki! Oczywiście! Książki są najważniejsze.
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
.
.
.
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
-
W dziewiątym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Bartoszem Sadulskim.
Dobrze słuchać mężczyzny, który mówi o zmianie. Dobrze słuchać historii, w której przyznaje, że literatura pozwoliła mu spojrzeć inaczej na kobiety. Dobrzesłuchać o… Nie zdradzę zbyt wiele, bo Bartosza po prostu warto posłuchać.
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
.
.
.
fot. Klaudyna Schubert
.
.
.
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna)
-
Dobrosław Kot kontynuuje opowieść zapoczątkowaną przez Wita Szostaka w ubiegłym tygodniu. To oczywiste. Dobrosław Kot jest profesorem na Uniwersytecie Ekonomicznym, filozofem, współzałożycielem Instytutu Myśli Józefa Tischnera, pisarzem. Tak to już jest, że czasem można go pomylić z Witem Szostakiem, ale może właśnie o to chodzi?
Wit obiecał opowieść o Faulknerze - podobno wszyscy czekają...
Partnerem podkastu jest Audioteka, gdzie znajdziecie dobrze opowiedziane historie.
___
fot. Jacek Taran/Tygodnik Powszechny
-
W siódmym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Witem Szostakiem.
Czy teksty filozoficzne są czy nie są literaturą? Czy Wit Szostak „pisze Schulzem”? Czy miewał momenty zwątpienia w nowe doznania przyniesione przez literaturę? Co wiek ma wspólnego z emocjami podczas czy po czytaniu?
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
___
fot. Jacek Taran/Tygodnik Powszechny
-
W szóstym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Wojciechem Bonowiczem.
Co to znaczy czytać łapczywie, „do spodu”? Czy przeciętny 8-latek sięga po… posłuchajcie sami. A może jesteście ciekawi czy rozmawiamy o romansach Wojciecha Bonowicza? I czy brzydkie słowa, których używamy poznaliśmy dzięki literaturze?
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
___
Podkast tworzą: Georgina Gryboś (rozmowy), Tomasz Orzechowski (produkcja), Patryk Tyburkiewicz (oprawa graficzna).
Wykorzystano zdjęcie Adama Walanusa.
-
W piątym odcinku Literacka Kavka | Obce regały wypływamy na literackie wody z Barbarą Sadurską.
Czy przyjaciele i przyjaciółki odgrywają ważną rolę w lekturowych wyborach mojej gościni? Co zapisuje Barbara Sadurska w „czarnym zeszycie”? Wino i książki – to dobre połączenie? Czy dostęp do literatury sprawił, że to właśnie słowo kształtowało rozmówczynię najbardziej? A teatralne szaleństwa?
Partnerem podkastu jest Audioteka – znajdziecie tam dobrze opowiedziane historie.
___
Basia mówi o scenicznej wersji „Czekając na Godota”, a w Audiotece znajdziecie sztukę opracowaną na potrzeby audiobooka, który służy do nauki języka angielskiego. Może zatem… „Waiting for Godot”?
- Mostrar más