Episodios
-
Představte si nemocnici, která si pronajímá chirurgické nástroje místo jejich vlastnictví. Zní to neuvěřitelně? Přesně to se nyní děje v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kde nově implementovali systém Fleet Care od společnosti B. Braun. Za 35 milionů korun na 6 let si nemocnice pronajala operační instrumentárium, což přináší řadu výhod. Jak tento systém funguje, co všechno se analyzuje a optimalizuje, a jaké výhody to přináší nejen nemocnici, ale i pacientům na operačním sále? O tom všem si budeme povídat s náměstkem ředitele nemocnice, docentem Jánem Dudrou.
Pokud vás zajímá, jak může nový ekonomický model zlepšit zdravotní péči, nenechte si ujít tento díl. Přečtěte si více o službě Fleet Care a zjistěte, jaké inovace přináší do světa medicíny.
-
V případě, že pacient musí výživu přijímat intravenózně, mohou lékaři nasadit hromadně vyráběnou nebo individualizovanou parenterální výživu. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Právě o nich a také o trendech v parenterální výživě mluvíme s internistou a nutricionistou z JIP IV. Interní kliniky VFN v Praze docentem Františkem Novákem.
-
¿Faltan episodios?
-
Hojení ran se pomalu stává samostatnou medicínskou disciplínou, která prostupuje prakticky všemi zdravotnickými obory. Za poslední dekádu došlo k prudkému rozvoji nových technik i zdravotnických prostředků, které mnohdy bourají staré zavedené praktiky. Detailně o nových poznatcích, postupech i procesu hojení mluvíme s lékařkou z ambulance chronických ran z Fakultní nemocnice Bulovka a chirurgem v jedné osobě Anetou Erbenovou.
-
Nanoskopie, tkáňová banka, Bryantova vertikální trakce, využívání umělé inteligence, ale také rekordně krátké čekací lhůty na výměnu velkých kloubů. Zároveň obrovská láska ke sportu a sportovní medicíně, která má hlavní cíl, co nejdříve vrátit pacienta do hry. O tom všem mluvíme s primářem Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Znojmo Martinem Komzákem. Poslechněte si podcast Medicína a dozvíte se také konkrétní tipy, jak zůstat fit po celý život i jak předcházet poraněním v profesionálním i hobby sportu.
-
Dnes se zaměříme na silný lidský a medicínský příběh, který spojuje selhání ledvin, transplantaci od zemřelého dárce, nádor, domácí dialýzu a druhou transplantaci ledviny od živého dárce. Naši hosté jsou pacientka Dana Habartová, její dcera Adéla Kočicová a vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě Markéta Kratochvilová.
Dana Habartová:
Dana Habartová, osmapadesátiletá pacientka ze Slavkova, prošla náročnou cestou. Po selhání ledvin absolvovala klasickou hemodialýzu na středisku i hemodialýzu u sebe doma. Má za sebou dvě transplantace, první od zemřelého dárce a druhou od živého dárce, její dcery. Mezitím podstoupila náročnou onkologickou operaci. Díky darované ledvině od své dcery Adély se Dana vrátila k aktivnímu životu. Jejich příběh je o lásce, odvaze a naději.
Adéla Kočicová:
Adéla, dcera Dany, přesvědčila svojí maminku, aby přijala její ledvinu a mohla se tak vrátit k plnohodnotnému životu bez dialýzy. Jak moc těžké přesvědčování to bylo, jak se k jejímu rozhodnutí stavěl manžel Adély a jak náročná to byla operace. To vše uslyšíte právě od Adély.
Markéta Kratochvilová:
Markéta Kratochvilová, vedoucí lékařka Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě, nám přiblíží příběh Dany a Adély z medicínského pohledu. Detailně probere domácí dialýzu. Jaké jsou výhody tohoto způsobu léčby a jak se pacienti cítí, když mohou provádět dialýzu v pohodlí svého domova. Představí nám také nově vzniklé Centrum domácí dialýzy v Otrokovicích.
Děkujeme, že nás posloucháte. Ať už jste lékař, pacient, nebo jen zvědavý posluchač, máme pro vás zajímavé rozhovory a inspirativní příběhy.
-
Poslechněte si nejnovější podcast Medicína, který jsme vydali u příležitosti Světového dne hygieny rukou. Hostem je energická lékařka Lenka Hobzová hlavní hygienička FN Hradec Králové, která rozhodně nepřináší jen poučky co dělat lépe, ale poukazuje i na věci, které děláme v běžném životě zbytečně.
Tipněte si:
Jak je to s mytím rukou v běžném životě? Potřebujeme antibakteriální mýdla či dezinfekci?
Kdy a jak často měnit ručníky? Musí mít každý člen domácnosti svůj ručník?
Je důležitá dezinfekce prádla při praní? Měli bychom ji používat?V druhé části rozhovoru se převážně věnujeme hygieně rukou ve zdravotnických zařízeních. I zde se můžete před poslechem zamyslet například nad tím, proč stále není hygiena rukou mezi zdravotníky automatická, jakými prostředky se zdravotníci k vyšší hygieně motivují či jaká jsou největší rizika při podceňování hygieny rukou v nemocnicích. Bavíme se i o udržitelnosti, šetrném přístupu k nám samým i k přírodním zdrojům. Poslechněte si nás, něco nového se dozvíte určitě i Vy 😉
-
Společně s profesorem Ondřejem Viklickým, přednostou Transplantcentra a Kliniky nefrologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), jsme prozkoumali nejnovější trendy v oblasti transplantací ledvin a celé nefrologie. Diskutovali jsme o důležitosti zapojení samotných pacientů do rozhodování o způsobu léčby a významu očkování v prevenci komplikací u rizikových pacientů. Profesor Viklický přiblížil klíčové faktory ovlivňující pokles počtu provedených transplantací od žijících dárců a zdůraznil rostoucí význam domácí dialýzy pro řadu pacientů. Závěrem jsme zkoumali perspektivy využívání umělé inteligence pro monitorování pacientů.
Poslechněte si rozhovor s profesorem Ondřejem Viklickým, šéfem největšího transplantačního centra v Česku. -
Co onemocnění covid-19 udělalo a pořád dělá s ledvinami, jak jsou na tom ledviny po covidu, jaké nebezpečí jim hrozí a také jak do toho všeho vstupuje long covid? Rozebíráme evropské i americké studie, které posouvají vědění o covid-19, bavíme se o vlivu očkování i o tom, jak by měla společnost reagovat při případné další hrozbě pandemie. Detailně se bavíme o současné medicínské výzvě, kterým je vliv dlouhodobého postcovidového syndromu, známého jako long covid. Kvůli nespecifickým a širokospektrálním příznakům (dušnost, dlouhodobá únava až vyčerpání, poruchy paměti a koncentrace, zhoršení kognitivních funkcí, bolesti svalů a kloubů a další) se špatně diagnostikuje a v některých případech i podhodnocuje. Uslyšíte, na co by se lékařská obec měla zaměřit i doporučení, co by měli dělat samotní pacienti s dlouhodobými problémy.
Poslechněte si rozhovor o ledvinách a covidu s přednostou Kliniky nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a místopředsedou České nefrologické společnosti profesorem Vladimírem Tesařem.
Tento díl vychází i na podporu osvětové kampaně Světový den ledvin. Nezapomínejte na prevenci: www.svetovydenledvin.cz -
Klinika spondylochirurgie 1. LF a FN Motol, pod vedením profesora Jana Štulíka, patří mezi pracoviště na nejvyšší úrovni v celé Evropě. Nedávno získala prestižní akreditaci od evropské společnosti Eurospine pro celou škálu spondylochirurgických výkonů, tedy degenerativní onemocnění, úrazy, nádory, záněty a deformity. Jako jediná v Česku se věnuje výhradně páteřní chirurgii. V podcastu Medicína se dozvíte jaké typy výkonů jsou nejsložitější, jaká specifika mají dětské operace, co všechno se dá do páteře implantovat či jaké technologie a materiály jsou na vzestupu. Bavíme se ale i o právě vznikající spondylochirurgické centrové péči v Česku, o získávání druhého názoru od lékařů či o tom, jaký byl samotný profesor Štulík pacient.
Poslechněte si rozhovor s profesorem Janem Štulíkem, předním českým spondylochirurgem, jehož práce ho řadí mezi nejuznávanější odborníky v Evropě.
-
Česká republika se stále drží v čele celosvětových statistik výskytu rakoviny tlustého střeva. Proč je tomu tak? Jaké jsou nejnovější pokroky v léčbě? A jak můžeme přesvědčit pacienty, aby se více zaměřili na prevenci? Tyto otázky jsme položili předsedovi Koloproktologické sekce České chirurgické společnosti MUDr. Júliovi Örhalmimu.
V našem podcastu jsme s ním otevřeně diskutovali o rozdílech v poskytované péči mezi různými proktologickými pracovišti v České republice. Rozdíly se neomezují pouze na diagnózu a provádění operačních zákroků, ale také na kvalitu následné péče, která hraje klíčovou roli ve zlepšení kvality života pacientů, zejména pokud jde o situace, kdy je nutné zavést stomii. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na onemocnění hemoroidů, kterým trpí každoročně kolem 800 tisíc lidí. I když samotné hemoroidy ve většině případů neohrožují život, jejich symptomy mohou připomínat příznaky rakoviny tlustého střeva. Proto je důležité podstoupit důkladné vyšetření. V podcastu se dozvíte, jaké vyšetření je vhodné, kdy je vhodné ho provést a kam se obrátit.
Poslechněte si rozhovor s předním českým proktologem MUDr. Júliem Örhalmim a myslete na prevenci.
-
Jak na laickou resuscitaci dospělých i dětí, kteří mají srdeční zástavu? Čeho se lidé nejvíce bojí, když mají poskytnout první pomoc? Jak se můžou zlepšovat v resuscitaci lékaři a sestry? Proč je důležitý trénink krizových situacích celých zdravotnických týmů? O tom všem, ale i mnoha dalších tématech včetně růstu počtu pokusů o sebevraždu mladistvých mluvíme s lékařem Tomášem Bačkaiem z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole.
Nácvik resuscitace dospělých i dětí najdete ve videu: https://youtu.be/2sz32ndb7LM?si=Y886zzfNSlSceQG2
-
Na Klinice ortopedie a traumatologie pohybového ústrojí Univerzitní nemocnice Košice se rozjel na Slovensku unikátní projekt Pacientská cesta. Metoda se používá zatím u totálních endoprotéz kolen a kyčlí a mimo jiné dokáže pacienta postavit na nohy už jen pár hodin po operaci. O tom co přináší Pacientská cesta pacientům i nemocnici, jak se mohou pacienti zapojit do celého procesu ještě před operací a jaké jsou výhledy do budoucna mluvíme v Podcastu Medicína s ortopedem a operatérem této kliniky MUDr. Rastislavem Šepitkou.
-
Jaké benefity přináší pacientovi možnost řídit si dávkování epidurální analgezie, která se používá především po totálních endoprotézách kyčlí a kolen a po císařských řezech? Co tato metoda přináší jednotlivým pracovištím a jak se k této možnosti staví samotní zdravotníci? Jak se tato metoda používá nyní a jak by se mohla vyvíjet do budoucna? O tom mluvíme s primářem Anesteziologicko resuscitačního oddělení Nemocnice Třinec Davidem Mírou.
-
Chystáte se na výměnu kloubu či na jiný zákrok vyžadující chirurgický řez? Víte, že sami můžete významně přispět k tomu, abyste minimalizovali riziko vzniku infekce v místě chirurgického výkonu? Nebo se profesně zajímáte o Surgical Site Infections ze zkratkou SSI a zajímají Vás nejnovější trendy, které jsou nyní v Česku k dispozici? Dozvíte se, jaké kroky by měly předcházet samotnému výkonu na chirurgickém sále i u samotného pacienta. Mluvíme i jednodenní chirurgii. Co všechno zkrácení pobytu v nemocnici přináší pacientům i zdravotnickému systému, proč může být rekonvalescence doma rychlejší a bezpečnější? Poslechněte si podcast Medicína s odbornicí na SSI Ivou Škodovou.
-
Osm tisíc předčasně narozených dětí ročně potřebuje speciální péči neonatologických oddělení v Česku. Proč toto číslo stoupá, jaké jsou hranice pro záchranu nedonošených miminek, ale i jak kloubit dvě úspěšné kariéry? O tom v podcastu Medicína se Soňou Šulákovou, vedoucí lékařkou oddělení fyziologických novorozenců v Ústavu pro matku a dítě v Podolí. Mluvíme také o aktuální potratové situaci v Polsku, o umělých dělohách či o nejvyspělejších technologiích současnosti, které záchranu předčasně narozených dětí usnadňují.
-
Parkinsonovou chorobou trpí v Česku podle odhadů neurologů 30-50 tisíc lidí. Zatím se nedá vyléčit, ovšem symptomatická léčba jde rychle dopředu. Jaké jsou nejmodernější trendy v léčbě Parkinsona, kam kráčí výzkum a jak jsme na tom s léčbou v Česku? Komplexní pohled na toto onemocnění přináší rozhovor s přednostou Neurologické kliniky I. lékařské fakulty UK a VFN v Praze profesorem Robertem Jechem.
-
Veronika Chalupová pracuje na záchrance 26 let. Lítala vrtulníkem, jezdila v sanitce a zároveň pracovala na dispečinku. Taková byla záchranná služba v minulosti. Dnes se věnuje výhradně pozemní záchranařině a učí studenty na Fakultě zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci. A její poselství? Stáhněte si aplikaci Záchranka, nebojte se sáhnout na člověka v nouzi a zbytečně neriskujte. Poslechněte si celý rozhovor se záchranářkou Veronikou Chalupovou.
-
Virtuální realita proniká exponenciálním tempem také do zdravotnictví. Kdy a proč začal vývoj speciálních aplikací pro zdravotníky? Jak probíhá spolupráce mezi výrobci sofistikovaných medicínských přístrojů, vývojáři virtuální reality a samotnými zdravotníky? Kde je virtuální realita teď a kde velmi brzy bude? Co všechno obnášel vznik jedné z prvních aplikací sloužící výuce na přístroji pro akutní dialýzu a jak ji přijali lékaři a sestry přímo na svých pracovištích? Poslechněte si rozhovor se zakladatelem společnosti Virtual Lab Leošem Kubíčkem, který se svým startupem dokázal už mnoho v Česku i zahraničí.
-
Proč se počet lidí s onemocněním diabetes mellitus stále zvyšuje? Jaké jsou nové možnosti v léčbě cukrovky? Je už v Česku zázračný lék na hubnutí? A co bychom měli dělat pro to, aby se nám i našim dětem cukrovka vyhnula? Hostem podcastu Medicína je profesor Martin Prázný, předseda České diabetologické společnosti a vedoucí lékař Diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
-
Jak moc změnil pohled na paliativní medicínu přelomový film Jednotka intenzivního života od Adély Komrzý? Kolik lidí v Česku paliativní péči potřebuje a kolik ji dostává? Je tento obor zajímavý pro stávající či budoucí lékaře? Co rozhodlo o tom, že se velmi zkušená intenzivistka rozhodla být paliatrem na plný úvazek? O tom všem mluví v podcastu Medicína docentka Kateřina Rusinová, přednostka Kliniky paliativní medicíny 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Užitečné odkazy: film Jednotka intenzivního života
- Mostrar más