Episodios
-
Perinatální duševní zdraví zahrnuje období od začátku těhotenství do jednoho roku věku dítěte. V tomto období je potřeba, aby duševní kondice rodiny byla co nejlepší. Problémů se ale objevuje mnoho, je to čas plný výzev a změn. Jak oznámit, že jsem těhotná? Jak to ovlivní mou kariéru a jaký bude návrat do práce? Jak se nám podaří se zajistit finančně? Co vše budeme potřebovat? To všechno jsou otázky a situace, které duševní zdraví rodin mohou ovlivňovat. Po porodu může docházet k sociální izolaci, existují i biologické faktory, které duševní zdraví ovlivňují a způsobují vyšší riziko rozvoje deprese, OCD a dalších.
Antonín Šebela je psychiatr působící v Národním ústavu pro duševní zdraví a je hlavním tahounem projektu Časná identifikace a cílené intervence pro rodiny ohrožené psychosociálním stresem v perinatálním období, který má za sebou úspěšnou inkubační fázi a aktuálně pokračuje ve fázi realizační. Veronika Pavlovská ho pozvala do podcastu Ministerský jednorožec, aby společně probrali nezbytnost včasné péče a podpory rodin v období kolem porodu, potřeby komplexně pomáhat a možností problémy včas identifikovat a předcházet jejich eskalaci. Dotkli se i tématu systémových změn a advokační práce, designování nástrojů podle potřeb uživatelů a k čemu všemu jde využít persony.
Výstupy z inkubační fáze, včetně v rozhovoru zmiňovaných person, najdete zde: Časná identifikace a cílené intervence pro rodiny ohrožené psychosociálním stresem v perinatálním období — Národní ústav duševního zdraví.
Více informací také tady: Pomáháme ženám, které zažívají psychosociální stres v těhotenství nebo po porodu | Perinatal -
Trh práce se rychle proměňuje, nastupují na něj nové generace, technologický pokrok akceleruje vznik nových profesí. Globální trh práce je propojenější a díky internetu už úplně nezáleží, kde jste. Těmto výzvám musí firmy čelit, aby neztratili svou konkurenceschopnost. Peníze nejsou vše a pro zaměstnance je důležité také kvalita značky pod kterou pracují a podporující a respektující pracovní prostředí a kolektiv.
Hostem Petra Havlíčka proto je Monika Zemská, ředitelka organizace INKLUZIO, která podporuje firmy v zavádění inkluzivnějšího pracovního prostředí pomocí tzv. participativního auditu inkluze. Ten není jen o jednostranném sběru dat, ale především o partnerství vedoucí ke zkvalitňování a zefektivňování fungování týmu. Společně také hovořili o tom, že inkluze není konečný stav, ale spíše proces a nemělo by se na ní pohlížet pouze pohledem ohrožených osob, ale všech osob, protože všichni máme nějaké potřeby, akorát každý je má trochu jiné. Dále probrali to, co firmám mohou přinášet heterogenní týmy nebo v čem proces zavádění inkluzivnějšího prostředí zaměstnancům pomohl a možná otevřel oči.
Více informací o práci INKLUZIO nebo možnost konzultace naleznete zde: https://www.inkluzio.cz/. Najdete zde i schéma, o kterém Petr s Monikou hovořili v podcastu.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
¿Faltan episodios?
-
Jak souvisí odolnost, duševní zdraví, vztahy a komunity? Jak se můžeme vypořádat se stále zrychlujícím tempem změn a nenadálými událostmi a katastrofami, které přichází? Co je to resilience a proč je dobré umět se ohnout, ale nezlomit?
Do 64. epizody podcastu Ministerský jednorožec si Veronika Pavlovská pozvala Ivanu Štefkovou a společně se snažily najít odpovědi na tyto otázky. Ivana Štefková je psycholožka a vypravěčka, která poznává, vypráví a učí, jak přetvářet životní otřesy a dlouhodobě prozkoumává téma resilience.
Rozhovorem chtějí přinést hlavně inspiraci a rozbít představu, že vše můžeme zvládnout každý sám jen tím, že zvýšíme své úsilí. Povídaly si o tom, jakou roli hraje resilience v zásadních životních otřesech, jak nás může inspirovat příroda, proč resilience není jen odolnost, ale dlouhodobý proces. Ivana sdílela konkrétní příběhy a ukázala, jakou roli hraje v resilienci komunita a co nám o vztazích a jejich síle říká Tolkien a Pán prstenů. Hovořila také o tom, co můžeme dělat pro sebe a své okolí. Přinášíme tak do předsvátečního času dávku inspirace.
Ivanu můžete číst a sledovat na jejích stránkách Ivana Štefková - Ivana Štefková ~ píšu, střežím, konzultuju.
Pokud byste se do tématu resilience chtěli ponořit hlouběji, Ivana v průběhu rozhovoru zmínila a doporučuje následující zdroje:
Lucy Hone: Resilient Grieving
Martin Seligman: Vzkvétání
Michael Ungar: Change your word
Bruce Perry: Chlapec, kterého chovali jako psa
Ann Masten: Global perspectives on resilience in children and youth
Karen Reivich: The Resilience Factor
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Už více než rok je vyhlášená výzva Sociální inovace pro budoucnost. Za tu dobu bylo podpořeno 18 projektů a 19 žádostí komise zatím odmítla. Ve výzvě je deset témat, ke kterým se mají organizace se svým záměrem přiřadit. Nejvíce populárním tématem je zkvalitňování veřejných služeb naopak zatím nemáme projekt, který by se zaměřoval na snižování osamělosti. Proto vám v této epizodě nejen Veronika Pavlovská a Petr Havlíček, ale i jejich kolegové představí 9 vybraných projektů, které je nejvíce zaujaly.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Magistrát Prahy u nás měl inovační projekt na sociální bydlení. Jeho cílem bylo v praxi ověřit několik nástrojů, které by pomohli obyvatelům v bytové nouzi najít nejvhodnější řešení. Patřilo mezi ně vytvoření Kontaktního místa pro bydlení, tedy poradenské místo, které u klienta neřešilo jen problematiku bydlení, ale i dalších přidružených problémů. Dalším byl poradce pro nájemníky, který měl pomáhat najít řeč mezi starousedlíky a nově příchozími.
A také Sociální nadační fond, který lidem pomáhá rychlou pomocí překlenout období nouze a jehož ředitelka Barbora Komberec Novosadová byla prvním hostem a Městská nájemní agentura, která poskytuje nájemní bydlení lidem v bytové nouzi od soukromých majitelů bytů, za které řeší veškeré náležitosti a její vedoucí Martin Hruška byl druhým hostem podcastu.
Veronika Pavlovská se svými hosty bavila o tom, jak oba tyto nástroje fungují, v čem jim pomohl inovační projekt, zda se lze s Městskou nájemní agenturou nebo Sociálním nadačním fondem setkat i jinde v republice a jaké jsou jejich úspěchy nebo co je potřeba pro inovace na úřadech.
Pokud byste měli zájem pronajmout svůj byt nebo znáte někoho, kdo by svůj byt mohl Městské nájemní agentuře poskytnout, podívejte se na stránku https://najemniagentura.praha.eu/mam-volny-byt/.
Podpořit můžete i Sociální nadační fond, jak, zjistíte na následující stránce https://www.socialninadacnifond.praha.eu/neviditelne-mosty.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Méně administrativní zátěže a více přímé práce s rodinami. Méně nedůvěry a více podpory. To jsou základní principy změny, které se podařilo dosáhnout v Pardubickém kraji díky změně OSPODu odspodu.
Hosty Petra Havlíčka jsou Kateřina Netolická, vedoucí Odboru sociálních věcí Pardubického kraje, která měla transformaci na starost na krajské úrovni a Dagmar Ducháčková, sociální pracovnice a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Žamberku. Společně hovořily o tom, v čem změna spočívala a jak moc pro pozitivní změnu u klientů byla důležitá změna nastavení mysli a přemýšlení u pracovnic OSPODů samotných, jak dle svých slov opustily remcání a stížnosti, začaly hledat řešení a chtěly měnit systém.
Dalším z témat byla i zahraniční zkušenost, protože projekt se inspiroval u nizozemských kolegů z Amsterdamu a Gröningenu a také co naopak přenést nešlo, ale přály by si, aby se povedlo implementovat i u nás.Letos v dubnu byl Kateřina oceněna cenou Úřednický čin roku v kategorii Inovace ve službách veřejnosti.
Zmíněné materiály, které vznikly v projektu naleznete zde. Rozhovor s Richardem Kokešem, s kterým jsme téma částečně také otevřeli v 49. epizodě si můžete poslechnout zde.Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Realizační fáze vývoje řešení je výzva, která na žadatele o dotaci klade vysoké nároky. Je to pochopitelné, protože jde o výzvu, z které chceme podpořit ambiciózní projekty, které usilují o systémovou změnu. Což také znamená, že to není výzva pro každého, ale i to že se během konzultací a na komisích setkáváme s některými opakujícími se vzorci nedostatků v projektových záměrech.
V tomto díle, proto Veronika Pavlovská s Petrem Havlíčkem tyto nejčastější problémy rozebrali podrobněji. Prošli žádost i jednotlivé přílohy, popsali jakou mají vnitřní logiku a jak je nejlépe připravit a také se podívali na několik komentářů hodnotící komise, aby přiblížili, jak k žádostem přistupují hodnotitelé.
K realizační výzvě jsme již nahráli 22. díl, který je k poslechu zde. Hodnocení z jednotlivých hodnotící komisí si můžete přečíst na této stránce úplně dole.Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Strach a obavy jsou přirozenou součástí na začátku rozjezdu projektu nebo podnikání. Člověk by jimi však neměl být paralyzován natolik, aby jeho nápad zůstal jenom v hlavě. Překonat tyto překážky pomáhá Dalibor Pulkert, designér a zakladatel inovačního labu a startupového studia Outboxers.
V rozhovoru s Petrem Havlíčkem mluvili o jeho zkušenostech s inovačními projekty. Například, jak z nápadu vzorového bytu pro člověka s Alzheimerovou nemocí, vznikla úniková hra Demetrix nebo jak pomáhal designovat tzv. Dementia friendly společnost.
Dále probrali, jak nám k pochopení našich klientů mohou pomoct behaviorální otázky či jak pracovat s lidmi, kteří nejsou úplně naladění na human centered design.
V nedávné době Dalibor vydal knihu 30 hodin: Ověř nápad v rekordním čase a rozjeď vysněné podnikání, kam přetavil své bohaté zkušenosti. Proto přišla řeč i na to, co se dá stihnout za 30 hodin, jak nápad ověřit a proč je důležitější zamilovat se do problému než do nápadu.Daliborovu knihu si můžete pořídit u nakladatelství Melvil s 30% slevou po zadání kódu: #outboxers (i s hashtagem).
24. epizodu Ministerského jednorožce s ředitelkou organizace Dementia Veronikou Frühbauer (dříve Maslíkovou) si můžete poslechnout zde.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Sérii na téma včasná péče a prevence končíme rozhovorem s Kateřinou Vápenkovou, ředitelkou organizace HOST Home Start ČR. Host provází děti a rodiče na jejich cestě k radosti, lásce a štěstí. V projektu podpořeném z výzvy Inkubační fáze vývoje řešení hledali způsoby, jak v rodinách začít působit včas, ideálně před eskalací problémů a zhoršení situace. Kateřina Vápenková spolu s Veronikou Pavlovskou probraly s jakými klientkami a rodinami v HOSTu pracují, jak funguje jejich dobrovolnický program mámy mámám. Kateřina popisuje, jak transgenerační přenos chudoby funguje a co můžeme dělat, abychom tento začarovaný kruh protnuli.
Zmíněno v podcastu: Zpráva o stavu péče o ohrožené děti v ČR v roce 2023 - 8000duvodu.Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Ministerský jednorožec pokračuje v tématu včasné péče, jejích přínosů a podobám, které může nabírat. Veronika Pavlovská si do studia pozvala Katarínu Nevrlou, rozvojovou manažerkou organizace Cesta von CZ. Ta do Česka přináší slovenský program Omama, který je zaměřený na rozvoj dětí do tří let věku ze sociálně vyloučených lokalit, zmocňování rodin a posílení rodičovských kompetencí. Aktuálně podporují 85 dětí skrze práci šesti omam v pěti lokalitách (Ostrava, Karviná, Orlová, Bohumín, Havířov). Omama je romskou vyškolenou pracovnicí, která provádí výukové lekce v rodinách, které podporují vazbu mezi dětmi a rodiči a zdravý vývoj dětí.
Veronika s Katarínou společně probraly, co je to generační chudoba a jaký má vliv na život, jak toxický stres dopadá na děti a rodiny, jaké výsledky má Cesta von na Slovensku, co jim přinesla spolupráce s designérem služeb a jak se liší působení omam v České republice a na Slovensku.
Katarína v podcastu zmiňuje výzkum Effect of the Jamaica Early Childhood Stimulation Intervention on Labor Market Outcomes at Age 31 | NBER.
Pokud vás podcast zaujal a chcete Cestu von CZ podpořit, můžete využít sbírku na Darujme: https://www.darujme.cz/plnime-sny-s-omamou. Jejich aktivity můžete sledovat na webu cestavon.cz a případně i Facebooku.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Tímto dílem začíná třídílná série na téma včasné péče. V loňském létě jsme se v našem podcastu dotkli tématu duševního zdraví mladých. Letos se ke stejnému tématu vracíme, ale z jiného úhlu pohledu. Zaměříme se na to, jak problémům s duševním zdravím předcházet, jak budovat odolnost a resilienci a jak může fungovat včasná péče a včasné intervence. S jednotlivými hostkami probereme co je to včasná péče, jaké jsou její konkrétní podoby a co všechno včasná péče přináší a jaké jsou její efekty.
Do studia si proto Veronika Pavlovská na úvod pozvala Kateřinu Sirotkovou, ředitelku Platformy pro včasnou péči. Společně probraly co je to včasná péče a pro koho je určená, jak se odlišuje od rané péče, na jaké všechny problémy může včasná péče reagovat a jaké efekty může mít i malá a levná intervence, která je poskytnutá včas a na správném místě. Představují konkrétní služby a nástroje, které jsou součástí včasné péče. A dotkly se i tématu spolupráce, síťování a benefitů, které přináší.
Výzkumy a zdroje zmíněné v této epizodě:
Nerovnosti ve vzdělávání jako zdroj neefektivity (ČR)
Perry Preschool Project (Michigan)
Carolina Abecedarian Project (Severní Karolína)
Jamaica Home Visit Program (Jamajka)
Center on developing child (zde youtube kanál) (Harvard)
Pokud byste se chtěli stát členy Platformy pro včasnou péči nebo jejich podporovateli, prozkoumejte jejich webové stránky: Spolu a včas - Platforma pro včasnou péči (vcasnapece.cz).
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Třetím dílem završujeme minisérii o psychoaktivních látkách. Tentokrát jsme se podívali na téma léčby závislostí a snižování rizika u lidi se závislostmi. Hosty Petra Havlíčka jsou Martin Hulík, vedoucí terapeutické komunity Němčice, který se zabývá především léčbou závislostí a David Pešek, vedoucí kontaktního centra, který se specializuje na přístup harm reduction. Oba jsou z neziskové organizace Sananim.
V rozhovoru hovořili o tom, jak vzniká závislost a jak jsou blízké a zdravé vztahy důležité, aby k rozvoji závislostí nedošlo. Lidé, kteří nezažívají bezpečí ve vztahu, ať už v základním dítě-rodič nebo v dalších, tak je u nich potenciál k rozvoji závislosti mnohonásobně vyšší než u lidí, kteří tuto jistotu v mezilidských vztazích mají.
Dále probírali přístup harm reduction, což jsou služby, které pomáhají klientům se závislostmi a zároveň chrání společnost (např. před infekčními nemocemi). Díky tomu, že tyto služby začaly fungovat hned po revoluci, tak je např. prevalence HIV u uživatelů drog minimální.
Posledním tématem bylo léčení závislostí v pobytových komunitních službách. Program v Němčicích se skládá ze tří pilířů: 1. terapie, 2. práce a 3. volný čas. Volný čas je důležitý, aby člověk uměl žít bez dohledu, uměl přebrat zodpovědnost a naučil se, že život není jen o práci a odříkání si, ale o smysluplném a zajímavém životním stylu.Ukazuje se také, že užívání drog nebo závislost samotná se u většiny klientů ukazuje jako ten menší nebo snáz řešitelnější problém, to co je u klientů větší potíž, je naprostý krok do neznáma a samota.
Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
V druhém díle minisérie o psychoaktivních látkách přivítal Petr Havlíček dva hosty z Národního ústavu duševního zdraví, Tomáše Páleníčka a Jana Blahůška. Hovořili společně o tom, jak použití psychedelik pomáhá v léčbě duševních nemocí a že následná psychoterapie prodlužuje jejich pozitivní efekt.
Jedním z pozitivních příběhů je ten, kdy maminka dvou dětí byla v dlouhodobě špatném psychickém stavu a rozhodnuta pro podstoupení eutanazie ve Švýcarsku. Prošla však ketaminovou terapií, která ji pomohla do té míry, že výrazně snížila sebevražedné myšlenky a proces vedoucí k eutanazii tak zrušila.
Dále probrali to, jak psychedelická terapie vypadá, jaké jsou legislativní překážky použití psilocybinu, tedy látky z lysohlávků, v širší léčbě oproti heroinu, který je registrovaný jako léčivo.
Dostali se však i ke vztahu psychoaktivních látek a rituálů, indiánům, a šamanům z Jižní Ameriky. Například Kolumbie delegovala část péče o lidi s duševními potížemi na tradiční léčitele, kteří pracují i s psychedeliky. Narazili tak, podobně jako v rozhovoru s Jindřichem Vobořilem, na vliv norem a kulturního kontextu, kdy stejní psychedeličtí léčitelé mohou v Česku skončit za pořádání například ayahuascových rituálů ve vězení.
Pokud byste se o možnostech psychedelik a jejich využití chtěli dozvědět více, doporučili naši hosté následující literaturu či autory:
Fenomén psychedelie - Filip Tylš a kol. Psychedelika a psychonautika - Vojtěch Cink Brány vnímání- Auldous Huxley díla Stanislav Grof, nebo Timothy LieryhoPodcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Tímto dílem začínáme minisérii o psychoaktivních látkách. S jednotlivými hosty se ně podíváme z různých pohledů. Hovořit budeme o protidrogové politice, možnostech psychedelik v léčbě duševních nemocí, rituálech, ale i o snižování rizika u drogově závislých či jejich léčbě.
Prvním hostem, s kterým jsme se podívali do světa tvorby politik v oblasti regulace drog, není nikdo jiný než národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, kterého lze označit za inovátora v oblasti drogové politiky. Zastává přístup minimalizace rizik spojených s užíváním drog, dekriminalizaci uživatelů drog a zmírňování prohibice.
S Petrem Havlíčkem probrali to, jaké závislosti trápí Česko a proč je alkohol náš největší problém. Jak by o drogách měli hovořit rodiče se svými dětmi a jaké mýty o užívání drog panují. Například ten, že si často rodiče myslí, že pokud své děti s alkoholem seznamují pod jejich dohledem, dělají správnou věc, začínají s ním však často enormně brzo, kdy naopak škodí. Hovořili však i o tom, jak má na naše vnímání škodlivosti drog vliv kulturní prostředí a jak jsou různé drogy vnímány v jiných zemích. Dotkli se i dalších témat jako vztahu duševního zdraví na užívání drog či proměny oblíbenosti různých drog v jednotlivých generacích.Podcast vznikl díky podpoře Evropské unie.
-
Projekt prevence energetické chudoby je jedním z těch, kteří prošli inkubační fází vývoje řešení a směřuje do realizační fáze. Původně se však jedná o belgický projekt Papillon, který se zaměřuje na pronájem energeticky úsporných domácích spotřebičů nízkopříjmovým domácnostem. Papillon jsme poznali na setkání zástupců kompetenčních center z jednotlivých zemí se sociálními inovátory z Belgie. Projekt jsme chtěli škálovat i do Česka, proto jsme hledali, kdo by se toho ujmul a našli tým z projektové kanceláře MPSV, jehož zástupkyně Zuzanna Matěchová a Michaela Šimečková byly hosty Petr Havlíčka.
Společně jsme probrali celou řadu témat o tom, jaké to je přenášet projekt ze zahraničí, s jakými výzvami se díky tomu setkali, jak je překonali a jaké cesty se jim díky tomu otevřely. Probrali jsme, jak s tím souvisejí dávky mimořádné okamžité pomoci, k jakým změnám u klientů díky projektu dochází a samozřejmě i tipy a triky, jak my sami můžeme ušetřit za energie.Projekt můžete kontaktovat nebo sledovat na těchto odkazech:
https://energo-chudoba.cz/
https://www.facebook.com/energochudoba/
-
Výzva Sociální inovace pro budoucnost vymezuje 10 témat a oblastí, na které by se projekty měly zaměřit a řešit je. Jedním z nich je i snižování osamělosti. A právě na téma samoty a osamělosti se zaměřuje 51. díl podcastu Ministerský jednorožec.
Hoste Veroniky Pavlovské je Pavlína Louženská. Pavlína je trend forecaster, pomáhá firmám predikovat budoucnost, založila platformy #HolkyzMarketingu a #HolkyzByznysu, je součástí advisory boardů technologických firem a neziskových organizací a píše pravidelný newsletter. Společně probraly rozdíl mezi samotou a osamělostí, jaké jsou zdravotní i společenské dopady osamělosti a samoty a jak je možné osamělost snižovat.
-
Téma fungování týmů, spokojenosti v práci a nových forem organizace práce nás zajímá dlouhodobě. V padesátém díle Ministerského jednorožce proto tak trochu navážeme na dva předchozí díly a představíme koncept samořídících se a tyrkysových organizací.
Veronika Pavlovská pozvala do studia Pavlínu Šafusovou, spoluzakladatelku a spolumajitelku sociálního družstva Cedrovatka, které v Krásné Lípě provozuje čokoládovnu Mana. A právě tyto koncepty společně v podcastu rozebírají a představují. Pavlína vysvětluje, jak v Maně neexistují pracovní role a jak staví svou spolupráci na principech a hodnotách celistvosti a smyslu.
Čokoládovnu Mana můžete navštívit v Krásné lípě: MANA čokoládovna | Prodejna | ČokoKrámek.cz (cokokramek.cz).
Pokud vás téma zajímá víc, Pavlína doporučuje mnoho zdrojů a platforem pro inspiraci:
kniha Budoucnost organizací
Slušná firma
Štěstí v práci
Tomáš Hajzler
Michal beránek
Buurtzorg
Hlasovat pro náš podcast můžete v soutěži Podcast roku až do 6. června 2024 na následující adrese https://www.podcastroku.cz/#hlasovani
-
Hostem tohoto dílu je Richard Kokeš, spoluzakladatel společnosti Govlab, evaluátor a průvodce změnou.
Společně s Petrem Havlíčkem hovořili o proměňování státní správy, naplňování strategických dokumentů nebo o tom jak dosáhnout změn v 21. století. Richard má bohaté zkušeností se státní správou. Působil na Ministerstvu školství a Ministerstvu pro místní rozvoj, kde se podílel na přípravě vzdělávacího programu ve strategickém řízení pro úředníky Strateduka a s Govlabem se zaměřuje především na designování a proměnu veřejných služeb.
Úspěšné naplňování strategií spočívá podle Richarda nejen v tom, že jich nebude mnoho a nebudou příliš obsáhlé, ale především ve vztazích okolo nich. Ty by měly fungovat jako prostředek vzájemné komunikace a dohody mezi různými aktéry.
Ve státní správě však vnímá, že je velké množství priorit, a proto je málo času na budování vztahů. Ty však velmi zkvalitňují výkon úředníků
Richard dále hovořil o tom, jak se povedlo Finsku učinit přítrž velkému množství priorit, jak probíhají manažerské komunity na MPSV a co si z nich vedoucí pracovníci odnášejí nebo o tom, proč nestačí změnit zákon, abychom dosáhli velkých změn a co je pro to potřeba.Odkaz na Forum for changemakers naleznete zde.
Hlasovat pro náš podcast můžete v soutěži Podcast roku až do 6. června 2024 na následující adrese https://www.podcastroku.cz/#hlasovani.
-
Ministerstvo práce a sociálních věcí je zaměstnavatel obou tvůrců podcastu Ministerský jednorožec. S ministerstvy a jejich úředníky se pojí různé představy, které chceme dnešním dílem tak trochu rozbourat.
Veronika Pavlovská si do podcastu pozvala Ingrid Štegmanovou, která je od roku 2019 státní tajemnicí Ministerstva práce a sociálních věcí. Co vše práce státní tajemnice zahrnuje? Jaké to je řídit organizaci se 170 lidmi ve vedoucí pozici? Proč je důležitá komunikace založená na důvěře? A co může být motivací pro práci ve veřejné správě? A jak s tím vším souvisí projekt Od hierarchií k sítím: manažerská komunita MPSV, který je podporován z výzvy Sociální inovace pro budoucnost, se dozvíte v tomto díle.
-
Výzva Sociální inovace pro budoucnost vymezuje 10 témat a oblastí, na které by se projekty měly zaměřit a řešit je. Jedním z nich je i růst pocitu nejistoty a ztráta důvěry a solidarity, což není snadné téma pro uchopení.
Veronika Pavlovská proto do studia pozvala Jaromíra Mazáka, ředitele výzkumu analytického ústavu STEM. Společně probrali, co si pod důvěrou lze představit, jak spolu pocit důvěry a nejistoty souvisí, jak se důvěra a nejistota měří a mění v čase, a jak by mohly vypadat intervence zaměřené na zvyšování důvěry ve společnosti a snižování pocitu nejistoty a proč je důležité neuzavírat se ve své názorové bublině.
V podcastu zmínili:
Nadaci Via a její programy na podporu komunit.
Výzkumy analytického ústavu STEM.
Podcast Zákulisí sociologie
Knihu Martina Buchtíka Různá vyprávění o jedné společnosti, která je ke stažení zde.
- Mostrar más