Episodios
-
V tokratni epizodi Sensinega podkasta V sozvočju je voditeljica in novinarka Mateja Hana Hočevar gostila pesnico Ksenijo Medved.Skupaj sta se podali na pot iskrenega razkrivanja osebne zgodbe, prepletene z uporniško mladostjo, vztrajnim delom za skupnost in ranljivostjo, ki se spreminja v notranjo moč.Njena pesniška zbirka nosi naslov Napisala sem roman. Pesnik Iztok Osojnik v besedilu, ki ga je napisal knjigi za popotnico, pravi: »Ko pripoveduje o sebi, pripoveduje o vseh nas.« S tem postavi njeno osebno zgodbo v širši kontekst.Pogovarjali sta se tudi o izgorelosti in obdobjih, ko je potrebno postaviti sebe na prvo mesto, o ustvarjalnosti, ki vedno znova zdravi, in o resnični ljubezni, osvobojeni romantičnih iluzij.Kljub vsem težkim življenjskim preizkušnjam Ksenija ostaja zvesta veri, da dobro vedno zmaga in da je vredno živeti pošteno, z dostojanstvom in etiko – vrednotami, ki bi po njenem morale znova najti pot v našo družbo. Njena zgodba nas navdihuje, da pogumno sledimo svoji svetlobi, tudi takrat, ko je okoli nas tema.Senso lahko spremljate tudi na:https://www.facebook.com/SensaSlovenijahttps://www.instagram.com/sensaslovenijahttps://www.sensa.si
-
V prvi epizodi nove serije Sensinih podkastov, ki smo jo poimenovali V sozvočju, je voditeljica in novinarka Mateja Hana Hočevar gostila Tatjano Zorko - karidologinjo, psihoterapevtko in srčno prijateljico Mance Košir. V podkastu je delila zgodbo o 40-letnem dušnem sestrstvu z Manco, ki je bilo prepleteno z lepimi in tudi težkimi trenutki. S sejanjem semen svetlobe sta se medsebojno navdihovali in s svojo lučjo osvetlili številna življenja.Tatjana je predano stala ob strani Manci in njenima hčerkama med njenim 'zadnjim plesom', kot je Manca poimenovala proces poslavljanja od tega sveta. Njuna vez presega smrt, saj Tatjana še vedno vsak dan močno čuti njeno prisotnost.Pogovor so dodatno obogatile pesmi mistikinje Lalle, ene od sopotnic na Mančini zadnji poti, ki jih je v slovenščino prevedla njena hčerka Tina Košir.Čeprav je zdaj uradno v pokoju, Tatjana še vedno občasno deluje v zasebnem zdravstvenem centru Lorena v Črnučah, kjer predano nadaljuje svoje poslanstvo. S toplino, sočutjem in celostnim pristopom, ki združuje psihologijo in kardiologijo, pacientom pomaga razumeti izvor njihovih težav ter jim vliva upanje na poti k ozdravitvi. Na ta način ne zdravi le telesa, temveč s svojo modrostjo in empatijo osvetljuje tudi osebnosti tistih, ki poiščejo njeno pomoč.Prijavite se na naš novičnik, da ne zamudite naslednje epizode podkasta!Gostja: Tatjano ZorkoVoditeljica: Mateja Hana HočevarVeč podobnih vsebin najdete na: https://sensa.metropolitan.si/
-
¿Faltan episodios?
-
Prof. dr. Metka Kuhar je v tokratni epizodi podkasta Modra soba – Krmarjenje s travmo gostila prof. dr. Darjo Zaviršek, izredno članico Slovenske akademije znanosti in umetnosti, strokovnjakinjo s področja socialnega dela in družbenih ved. Odstrli sta težko žametno zaveso in se poglobili v teme, povezane z različnimi oblikami nasilja nad ženskami, spolnimi vlogami in ospoljenim življenjem žensk in moških. Izpostavili sta problem spolnega nadlegovanja in spolnih zlorab v otroštvu in obravnavali značilnosti povzročiteljev nasilja. Prof. dr. Darja Zaviršek je delila svoje vpoglede v to, kako nasilje vpliva na žrtve in kako ukrepati. V pogovoru sta se dotaknili nove direktive EU na področju nasilja in vpliva gibanj, kot so #jaztudi, 'samo ja pomeni ja' in 'dovolj je', ter vprašanja, kako ta gibanja spreminjajo javno zavedanje in obravnavanje spolnega soglasja. Obravnavali sta tudi druge vrste zlorab znotraj institucij in izzive pri razkrivanju teh zlorab, pa tudi spolno nasilje v vojni. Razpravljali sta o neopatriarhatu in njegovem vplivu na družbo, ter kako oblikuje naš pogled na svet in na predstave o tem, kaj je »ženska« in kaj »moški« v zasebnem in profesionalnem življenju. Profesorica Darja Zaviršek je opozorila na naraščajočo militarizacijo vsakdanjega življenja in njen vpliv na nasilje v zasebni sferi ter poudarila pomen ozaveščanja in sistemskih sprememb za njegovo preprečevanje.Epizoda ponuja globok vpogled v te pomembne teme in spodbuja nadaljnje razmišljanje ter ukrepanje za varnejšo in pravičnejšo družbo.Senso lahko spremljate tudi na:www.facebook.com/SensaSlovenijawww.instagram.com/SensaSlovenijawww.sensa.si
-
Voditeljica prof. dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila strokovnjaka s področja psihiatrije prof. dr. Boruta Škodlarja. Dr. Škodlar, psihiater in psihoterapevt, vodja enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana, je tudi predavatelj in avtor več del. V njegovi knjigi Samoumiritev je zbranih 52 metod za doseganje telesnega, duševnega in duhovnega ravnovesja.V pogovoru je dr. Škodlar delil svoje prve izkušnje z meditacijo in opisal, kako je ta praksa vplivala na njegovo profesionalno pot. Razpravljal je o pomenu duhovnih praks za duševno zdravje ter podrobno govoril o čuječnosti in vse večji priljubljenosti teh praks v sodobni družbi. Hkrati je izpostavil tako prednosti kot pasti teh praks.Predstavil je svoje razumevanje mističnih izkušenj, ki presegajo tradicionalno percepcijo realnosti in nudijo globoko doživetje, ki lahko vodi do transformativnih sprememb v življenju posameznikov.Dr. Škodlar je predstavil svoje terapevtsko in raziskovalno delo na področju psihoz in povezavo med psihoterapijo in duhovnimi praksami.Epizoda je obogatena z globokimi uvidi in praktičnimi nasveti dr. Škodlarja, ki so lahko v pomoč tako strokovnjakom s področja mentalnega zdravja kot tudi posameznikom, ki iščejo metode za izboljšanje svojega duševnega počutja.
-
Voditeljica dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila strokovno direktorico Psihiatrične bolnišnice Idrija, psihiatrinjo in psihoterapevtko Anico Gorjanc Vitez.
Anica Gorjanc Vitez je izjemna strokovnjakinja na področju duševnega zdravja, ki je svoje življenje posvetila razumevanju in zdravljenju duševnih motenj. Vrsto let je bila vodja oddelka za psihoterapijo. Je tudi avtorica več poljudnih knjig na temo duševnih težav: Tinine zvezdice, Čmrljev klub, Črna mačka. Duševno zdravje osvetljuje na dostopen in razumljiv, predvsem pa topel in človeški način.
V pogovoru sta spregovorili o:
- najpogostejših situacijah in težavah, ki pripeljejo do psihiatrije,
- stigmatiziranju duševnih motenj,
- preseganju bioloških modelov v psihiatričnem zdravljenju in večjem osredotočanju na kompleksno naravo človeške izkušnje, vključno z vplivi travme, medosebnih odnosov in družbenih okoliščin na duševno zdravje,
- intenzivni psihiatriji
- fenomenu hospitalizma,
- psihiatrični obravnavi starostnikov,
- psihadelikih v psihiatriji,
- čarih ADHD,
- samopoškodovanju.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
V podkastu Modra soba: Krmarjenje s travmo je dr. Metka Kuhar gostila Mileno Miklavčič, ugledno slovensko avtorico in novinarko, ki je zaslovela z bogatim raziskovalnim delom, osredotočenim na medčloveške odnose, spolnost in vsakdanje življenje na Slovenskem v preteklosti.
Milena Miklavčič pronicljivo razkriva teme, ki so bile v slovenski družbi dolgo tabuizirane ali spregledane. Najbolj odmevna je serija knjig Ogenj, rit in kače niso za igrače, ki na edinstven način dokumentira spolnost, odnose in družbene norme na Slovenskem skozi različna zgodovinska obdobja. V njej razgrinja našo dediščino skozi osebne pripovedi, zgodbe, povezane s spolnostjo, vlogo spolov, ki se večinoma berejo kot grozljivka, osvetljujoč temne plati preteklih generacij in življenja nekoč, ki ga včasih tako radi idealiziramo.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Dr. Sanja Rozman je pionirka na področju obravnave odnosnih zasvojenosti v Sloveniji. Kot zdravnica je delovala v rehabilitacijskem centru Soča in sodelovala v mednarodnem združenju za podporo ženskam z rakom dojk. Ustanovila je Inštitut Sprememba v srcu, kjer se že tri desetletja psihoterapevtsko posveča nekemičnim zasvojenostim in travmam, dela tako s skupinami kot posamezniki. Od leta 1993 vodi skupino Rdeči oblak. Je avtorica osmih knjig, kolumnistka, trenutno piše blog v angleškem jeziku. Kmalu bo v ZDA izšla njena knjiga o vedenjskih zasvojenostih.
V podkastu sta se z voditeljico dr. Metko Kuhar pogovarjali o konceptu travme in razvoju psihoterapije, dinamiki soodvisniških in nasilnih odnosov, o toksičnem sramu in podrejanju, narcisizmu, odpuščanju in samoodpuščanju. Dr. Sanja Rozman je spregovorila tudi o svojih osebnih izkušnjah, ki so vplivale, da se je posvetila zdravljenju nekemičnih zasvojenosti in soodvisniških odnosov in o tem, kako doseči spremembo v srcu.
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila odvetnika Zorana Stankića Rupnika, strokovnjaka z občutljivim pristopom pri pravnem zastopanju in zaščiti otrok, ki so se znašli v težavnih, pogosto travmatičnih okoliščinah.V podkastu boste izvedeli, katere strategije se uporabljajo pri zastopanju in zaščiti otrokovih interesov; kaj točno dela kolizijski skrbnik in v katerih situacijah običajno prevzema vlogo. Kako kot pooblaščence otrok pristopiti k otrokom, ki so žrtve v kazenskih postopkih? S katerimi etičnimi dilemami se srečuje kot zagovornik mladoletnih storilcev? Kako ščiti interese otroka v takšnih situacijah? Kako deluje v primerih, ko otrok postane ključna priča v kazenskem postopku, kar lahko vodi do kazenske obremenitve starša?
Vabljeni k poslušanju.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
V podkastu Morda soba: Krmarjenje s travmo je voditeljica Metka Kuhar, univerzitetna profesorica socialne psihologije, gostila Antona Toneta Lesnika, priznanega strokovnjaka za gozdarstvo.
V pogovoru sta se podala v globoko in raznoliko raziskovanje človeškega odnosa do gozdov in se dotaknila zgodovinskih, kulturnih, psiholoških in ekoloških vidikov gozdov.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
V novi epizodi podkasta Modra soba: Krmarjenje s travmo se je prof. dr. Metka Kuhar pogovarjala z doc. Andrejo Lavrič, doktorico pedagoških znanosti. Poglobili sta se v razumevanje psiholoških posledic naravnih katastrof, še posebej v luči nedavnih poplav, ki so prizadele Slovenijo.
Izvedeli boste, kakšne so strategije spoprijemanja s kriznimi dogodki, kakšni so načini pomoči sebi, pa tudi, kako je v Sloveniji organiziran sistem podpore in pomoči po tovrstnih dogodkih in kako biti pripravljen nanje.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
V novi epizodi Modre sobe je prof. dr. Metka Kuhar gostila gospo Anico Mikuš Kos, ki je v svoji bogati karieri ne samo postavljala temelje slovenske otroške psihiatrije, ampak je tudi aktivno delovala na humanitarnem področju, zlasti pri pomoči otrokom na številnih vojnih območjih, kjer je zasnovala in vodila programe za učitelje o psihosocialni pomoči otrokom ter beguncem. Anica Mikuš Kos je prepoznaven strokovni glas v javnosti, ki s svojim plemenitim delovanjem osvetljuje aktualne družbene probleme, še posebej problematiko duševnega zdravja otrok in skupnostnih pristopov njihove zaščite. Njena razmišljanja so vedno obarvana z močno prosocialno etiko in sočutjem.
V pogovoru je spregovorila tudi o rezilientnosti – psihični odpornosti, ki posameznikom in skupnostim pomaga premagovati težave in okrevanje po težkih preizkušnjah -, in o prepoznavanju in izpostavljanju dobrega v ljudeh, celo v najbolj mračnih in zahtevnih okoliščinah.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Dr. Metka Kuhar je v tokratni epizodi podkasta Krmarjenje s travmo v Modri sobi gostila Sabrino Janežič, zagovornico uporabe glasu kot orodja za samozdravljenje in samoizražanje.
V podkastu sta se osredotočili na vlogo človeškega glasu v procesu okrevanja od travme. Glas je temeljna vibracija in izraz posameznika, ki nas pomembno oblikuje skozi vse faze življenja, začenši že v prenatalnem obdobju. Predstavlja odraz našega celostnega zdravja in ravnovesja, pomembno gradi našo odnosnost in nas predstavlja v svetu. Glas povezuje našo fizično in energijsko raven, preko poglobljenega dela z glasom lahko vstopamo globlje v telo, njegove spomine, v bremenilne izkušnje, pa tudi v prostor notranje moči.
Izvedeli boste, kako lahko glas uporabimo za ponovno povezavo s svojim telesom, čustvi in občutki. Sabrina deli svoje znanje in izkušnje o tem, kako lahko terapevtsko delo z glasom pomaga pri procesu osvobajanja od posledic travme. Kako lahko svoj glas uporabimo kot orodje za izražanje svoje resnice in s tem dosežemo bolj pristno in izpolnjeno življenje? Kako se v našem glasu, doživljanju, izražanju in delovanju odraža, če smo bili utišani oziroma se utišamo sami?
»Lahko rečemo tudi, da je glas naša resnična Bit, naša Resnica, naše jedro, ker povezuje našo energijsko in fizično raven. Delo z glasom zato v terapevtskem procesu odpira dragocen in pomemben prostor osvobajanja izpod primeža travmatskega objema. Ob tem pa gradi most med vidnim in nevidnim ter nas spušča v največje globine stika s telesom, v prostor osebne moči, zaupanja in samozdravljenja.« - Sabrina Janežič
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Voditeljica dr. Metka Kuhar je v Modri sobi gostila Valentino Horvat Kokalj, kinologinjo in lastnico pasje šole ter dolgoletno prostovoljko v Zavodu PET - Pasjienoti terapevtov. V pogovoru sta raziskali odnos med ljudmi in družnimi živalmi, psi in mačkami. V tokratni epizodi Modre sobe boste izvedeli o pozitivnih učinkih družnih živali na duševno zdravje in o njihovi terapevtski vlogi.Živali namreč lahko pomagajo pri zdravljenju duševnih težav in nudijo občutek varnosti, ljubezni in sprejetosti. Vrsta študij je pokazala, da družne živali prispevajo k fizičnemu in duševnemu zdravju skrbnikov, zmanjšanju stresa, večji kakovosti življenja, manjši osamljenosti in povečani socialni interakciji. Fizična in kognitivna prisotnost družnih živali poveča samozavest, zmanjšuje stres in poveča uspešnosti pri reševanju nalog.Večina slovenskih gospodinjstev ima psa ali mačko, pri čemer jih ima tretjina mačko, dobra polovica pa psa. Od tega je dobra tretjina psov in mačk iz zavetišč.
Naš odnos do živali je družbeni konstrukt, ki se spreminja skozi čas in kulturo. Človek je v preteklosti živel v sožitju z naravo in z živalmi ravnal spoštljivo. Vendar pa smo se ljudje v zahodnih družbah s t.i. napredkom postavili v središče. Psi in mačke so imeli dolga stoletja pretežno instrumentalno vlogo. Odnos do živali se je začel spet spreminjati, tudi z znanstvenimi spoznanji, ki kažejo, da so živali zavestna, čuteča bitja. Psihobiolog in nevroznanstvenikPanksepp na primer trdi, da smo vsi sesalci »bratje in sestre pod kožo«, saj si delimo isto temeljno nevrologijo in fiziologijo.
Številne raziskave tudi kažejo, da so družne živali sposobne zadovoljivo izpolnjevati funkcije figure navezanosti. Živali lahko postanejo kompenzatorne ali vsaj dopolnilne figure navezanosti v odsotnosti ali manku človeških figur navezanosti. Nismo torej le figura navezanosti našim družnim živalim, temveč so to tudi one nam.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Voditeljica dr. Metka Kuhar je v podkastu gostila Alberta Mrgoleta, psihologa, doktorja sociologije kulture, sistemskega družinskega terapevta,supervizorja ter avtorja in soavtorja več knjig ter strokovnih in znanstvenih prispevkov.
Albert skupaj z ženo Leonido delujeta v okviru Zavoda Vezal. Poleg individualnih terapij in svetovanj za partnerje in družine izvajata tudi treningeza partnerje in starše, pa tudi predavanja in seminarje za šolske delavce. V aprilu 2022 je v okviru zavoda Vezal začela delovati tudi spletna skupnost za starše najstnikov SKULAM.
NEKAJ MISLI IZ PODKASTA
O reakcijah na celjski primer medvrstniškega nasilja
V celjskem primeru se je zgodil plaz komentarjev, ki so med drugim še bolj nasilni ... in to samo nadaljuje z neko vznemirjenostjo, ki je občutenje okrog tega. Mene veliko bolj zanima razumeti logiko teh vedenj.
Ko si ponižan, lahko zbežiš, greš v boj ali zamrzneš Znamo pojasniti, da se v možganih, ko izgubimo občutek neke temeljne varnosti, ko smo na nekih temeljnih področjih zelo prizadeti ali diskreditirani, ali izločeni, ali ponižani, ko se torej zgodijo premiki v občutku stabilnosti, takrat preklopimo v limbični neandertalski sistem, kjer ni kaj dosti izbire: lahko zbežiš, lahko greš v boj ali pa zamrzneš.
Zgodnji mladostniki potrebujejo pomoč pri reguliranju čustev
Mladostniki na začetku pubertete ali zgodnji mladostniki, ki so preliti s hormoni in ki se prvič v življenju srečujejo z upravljanjem s svojimi čustvi, se pravi, da so lastniki svojih čustev, absolutno niso opremljeni za to, da bi zmogli civilizirano regulirati ta čustva in pri tem potrebujejo pomoč.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Tema tokratnega Sensinegapodkasta Modra soba je odnos med mamo in hčerko. Voditeljica dr. Metka Kuhar je gostila Lucijo Čevnik, doktorico socioloških znanosti, profesorico, specializantko lacanovske psihoanalize, publicistko, mentorico, svetovalko in avtorico knjižnih uspešnic Mama hčerki in Hčerka mami.
Pogovarjali sta se predvsem o ranah in brazgotinah v odnosu mati-hči, ki obenem povezuje generacije in je tudi prva vez, ki otroka poveže s svetom.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Dr. Metka Kuhar je v Sensini Modri sobi gostila Mojco in Primoža Šeme, terapevta, zakonca in starša treh sinov, ki v okviru svojega Inštituta Varna baza pomagata posameznikom in parom, ki so se znašli v različnih stiskah.
V pogovoru so razkrivali izzive sodobnega partnerstva, ki velikokrat izhajajo iz nerazrešenih negativnih zgodnjih otroških izkušenj in posledičnih neozaveščenih vzorcev čustvovanja, komuniciranja in vedenja.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
V tokratnem podkastu smo gostili Miho Šaleharja, enega od najbolj pronicljivih in priljubljenih medijskih voditeljev pri nas, ki se različnih družbenih anomalij in problemov loteva na njemu lasten iskriv in kritičen način, poln humorja in cinizma.
NEKAJ MISLI IZ PODKASTA:
O ODTUJENOSTI OD SAMEGA SEBE
»V kakšni meri je ekonomski model, ki ga živimo tukaj, v Zahodnemsvetu, dejansko naslonjen na dejstvo odtujenosti od sebe? Rekel bi,da v celoti. Ekonomija materializma temelji na tem. Na zapolnjevanjunotranje praznine. Samo poglejmo, kako so strukturirani oglasi, kinam v istem paketu ponujajo identiteto. Z nakupom izdelka namponujajo pot do sebe, ki se seveda ne konča z nakupom. /… / Samopadeš v nov loop, v novo zanko. Morda sem v teh letih začel malobolj proaktivno razmišljati in delovati v tej smeri, zato ker semvse te finte tudi sam poskusil.«
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Voditeljici skupaj z gostjo mag. Sabino Žakelj Pediček, komunikologinjo, projektno menedžerko, mentorico in predavateljico, raziskujeta, kako se naše bolečine in čustvene travme izražajo skozi intimno komunikacijo.
Odgovarjajo na vprašanje, kaj je intima in s kom jo lahko čutimo? Zakaj je komunikacija v intimnih odnosih bolj eksplozivna in kako biti v intimni komunikaciji iskren s sabo in z drugim brez da poškoduješ sebe in drugega oz. si lahko dopustiš, da se zgodi tudi to? Kako si dovoliti ranljivost in hkrati ohraniti svojo moč?
Intimnost je lahko največji izziv, biti v stiku z intimnostjo v odnosu in predvsem s samim seboj ... tu so zakopana največja darila.
Voditeljici:
Metka Kuhar, profesorica socialne psihologije, predavateljica, raziskovalka in terapevtka, dejavna v okviru Univerze v Ljubljani, Metta.si in Mudita inštituta
Karima Valentina Hočevar, terapevtka in vodja izkustvenih seminarjev v okviru Centra Hočevar in Mudita inštituta ter članica mednarodnih učiteljskih timov (NARM in Kraniosakralna resonanca)
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
Pridružite se nam pri raziskovanju kompleksne tematike psihološke travme v novi seriji podkastov v Sensini Modri sobi. Skozi različne intervjuje, osebne zgodbe ter raziskovalne izsledke se bomo poglobili v individualne in kolektivne učinke travme na zdravje, odnose in družbo. Raziskali bomo različne vrste travme, vključno s šok in kompleksno travmo, ter kako vplivajo na posameznike in skupnosti, na naše odnose in kakovost življenja.
Tokratni voditeljici sta Metka Kuhar, profesorica socialne psihologije, terapevtka in Karima Valentina Hočevar, terapevtka in vodja izkustvenih seminarjev.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
-
POGOVOR O ajurvedi in o dobri skrbi zase. O povezanosti možganov in črevesja, kar ugotavlja sodobna alopatska medicina, medtem ko se ajurveda temu posveča že tisoč in več let. O zdravi in uravnoteženi negi ter telesnem čiščenju in razstrupljanju. O zdravem postenju.
Bilka Baloh je svoj prvi post izvedla pri tridesetih letih. V preteklosti se je postila dvakrat na leto po 14 dni, njen najdaljši post je trajal 25 dni. Post ji predstavlja popoln 'reset', ki ni povezan samo s čiščenjem na telesni ravni, temveč tudi na mentalni, duhovni in čustveni ravni. Posvetila se je ajurvedi in začela svetovati o zdravi in uravnoteženi prehrani.
Kot navdušena smučarka (bila je celo v reprezentanci akrobatskega smučanja) je smučanje učila najmlajše. Ukvarja se s pohodništvom in plezanjem, ne gleda televizije, vstaja ob štirih ali petih zjutraj in ima prisrčnega psa. Je veganka.
Doslej je izdala dve knjigi: Post, seme zdravja in Post širi zavest – modrost celične inteligence.
Senso spremljate tudi na:
SPLETNA STRAN: www.sensa.si
FACEBOOK: Sensa Slovenija
INSTAGRAM: @sensaslovenija
Majo Megla spremljajte tudi na:
https://majamegla.si/
FACEBOOK: maja.megla
INSTAGRAM: meglamaja
LINKEDIN: maja-megla
- Mostrar más