Episodios

  • Gościem premierowego odcinka „NawigatoraCyfryzacji” jest Marcin Bajtek, wiceprezes zarządu GISPartner i współzałożyciel firmy. W sentymentalnej rozmowie przenosimy się w czasie do początku lat dwutysięcznych, aby spojrzeć na początki cyfryzacji administracji publicznej w Polsce, szczególnie w kontekście systemów informacji przestrzennej (GIS).


    Słuchając tego podcastu dowiesz się m.in.:


    - dlaczego fascynację, jaką dziś wywołują rozwiązania sztucznej inteligencji, można porównać do entuzjazmu, jaki towarzyszył wprowadzeniu GIS-u ponad 20 lat temu.

    - jakie trudności napotykano przy tłumaczeniu, czym GIS naprawdę jest, i jak kluczowe było przejście od postrzegania map jako statycznych obrazków do zrozumienia, że są one generowane dynamicznie na podstawie danych w bazach.

    - jak w praktyce wyglądała transformacja cyfrowa polskiej administracji i droga, jaką przeszliśmy od cyfryzacji danych, które znajdowały się na kartkach lub w postaci wydruków map, po tworzenie zaawansowanych systemów analitycznych.

    - jakie projekty były kluczowe dla transformacji cyfrowej i historie barwnych wyzwań, takich jak drukowanie map na ploterach działających 24 godziny na dobę, oraz refleksje nad ogromnym postępem technologicznym w ciągu ostatnich dwóch dekad.


    Na koniec przenosimy się do współczesności i analizujemy, jak wygląda obecnie branża GIS – od zaawansowanych narzędzi przeglądarkowych po integrację z nowoczesnymi technologiami opartymi o sztuczną inteligencję.


    To odcinek pełen sentymentu, inspiracji i refleksji nad cyfrową drogą, którą przebyliśmy. Zachęcamy do słuchania!
  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados