Episodios
-
W trzynastym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów rzucamy się na głęboką wodę – rozmowy o kinie państw afrykańskich wymagają bowiem niełatwej do zdobycia wiedzy. A jednak warto, bo Afrykańskie Nowe Fale na przestrzeni pół wieku przyniosły filmy różnorodne tak w swojej tematyce, jak i estetykach. O tym, dlaczego nie ma kina afrykańskiego, w jakich warunkach powstawały filmy, z czym musieli mierzyć się twórcy i twórczynie i wreszcie jak nie dać się złapać w pułapkę egzotyzowania nieznanego opowiada Jan Topolski, kurator sekcji Afrykańskie Nowe Fale podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty. Ten odcinek podcastu jest wyjątkowo długowieczny – stanowi wspaniałe wprowadzenie do kina, o którym wiemy bardzo niewiele.
Więcej o sekcji można przeczytać na stronie internetowej Nowych Horyzontów.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
Werble, fanfary i inne wzniosłe dźwięki – niech wybrzmią, bo zdaje się, że idziemy na rekord! Ponad 280 filmów na ponad 600 seansach w 15 salach – oto 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty w najważniejszych liczbach. W dwunastym odcinku podcastu wykładamy na stół całą resztę kart – dyrektor Marcin Pieńkowski, dyrektorka artystyczna Ewa Szabłowska i producentka Alicja Kowalska opowiedzą o tegorocznych Nowych Horyzontach w całej ich rozciągłości – od programowych hitów, przez nieoczywiste perły, po wszystkie inne dobroci, które można będzie znaleźć na festiwalowej ścieżce.
Mówią nam, że mamy najlepszy program od lat. Mówią, że nie wiadomo, co wybrać. Dajcie się zatem wziąć na spacer – na festiwalowym szlaku Waszym przewodnikiem będzie ekipa Nowych Horyzontów.
Pełny program 24. Nowych Horyzontów można znaleźć na stronie festiwalu.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
__
00:00 Wprowadzenie
01:10 Filmy otwarcia,
Film zamknięcia
06:03 Festiwalowe statystyki | Ile filmów znalazło się w tegorocznym programie?
11:00 Pokazy Galowe
17:15 Mistrzynie, Mistrzowie
21:14 Retrospektywy | Czyją twórczość zobaczymy na festiwalu?
26:05 Nocne Szaleństwo
30:10 Oslo/Reykjavik
33:08 Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty
37:15 Odkrycia
39:27 Fale
42:20 Let’s go
47:35 Front Wizualny
50:55 Retrospektywa | Bertrand Bonello
53:48 Retrospektywa | Yvonne Rainer
56:39 Rumunia: gry lustrzane
58:50 Shortlista
1:00:08 Smart 7
1:03:24 Scena Artystyczna
1:07:21 Scena VR w Klubie Proza
1:09:40 Classics&Chill by Samsung AI
1:13:28 Dostępność na festiwalu
1:16:10 Klub Festiwalowy w Arsenale
1:19:40 Miejsca i hotele rekomendowane
1:22:40 Merch festiwalowy
1:25:50 Za kulisami festiwalu
1:29:00 Podsumowanie
-
¿Faltan episodios?
-
W jedenastym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów pokazujemy pazurki i prężymy mięśnie, dołączając do bohaterek tegorocznego Trzeciego Oka, które w tym roku patrzy w stronę potworzyc: meduz, harpii, hydr. Te zaś coraz częściej opuszczają krainę horrorów i fantastyki, gubią pióra, zrzucają łuski, pozornie chowają kły i pokazują się w pełnej krasie w prozaicznej codzienności. Z Ewą Szabłowską, dyrektorką artystyczną MFF mBank Nowe Horyzonty, debatujemy nad samą potwornością (co ona w ogóle znaczy i kto kogo nazywa potworną?), zwracamy uwagę na jej emancypacyjny potencjał i w zasadzie podskórnie pytamy same siebie, czy przypadkiem bycie potworzycą to nie najlepsza opcja na życie? Tak przynajmniej sugerują filmy, które będzie można zobaczyć w sekcji Trzecie Oko: Inne potwory podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty.
Więcej o sekcji można przeczytać na stronie internetowej Nowych Horyzontów.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W dziesiątym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów wierzgamy – wraz z bohaterem jednej z tegorocznych retrospektyw, Nagisą Ōshimą. Ten japoński twórca też nie był w stanie osiąść – ani w jednym miejscu, ani na laurach. Wciąż poddawał krytyce innych i siebie samego, intuicyjnie szukał dyskomfortu, wywołując go przy okazji u innych. O twórczości reżysera, którego filmy będzie można obejrzeć podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty, rozmawiamy z Łukaszem Mańkowskim, krytykiem filmowym, badaczem kina Azji oraz współpracownikiem festiwalu Pięć Smaków, z którym organizujemy przegląd Nagisy Ōshimy.
Więcej o retrospektywie można przeczytać na stronie internetowej Nowych Horyzontów.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W dziewiątym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów meandrujemy: między rozmową o zbliżającym się festiwalu, refleksjami dotyczącymi krytyki filmowej, uwagami na temat roli języka w kulturze filmowej. Naszą gościnią jest Alicja Nowacka, tegoroczna zwyciężczyni Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków i krytyczek filmowych, z którą podajemy sobie ręce jako osoby, które z ciekawością patrzą na to, co się pisze i jak się pisze. Pada sporo słów o dobrej literaturze, odpowiedzialności za słowa i statusie krytyka lub krytyczki we współczesności – czasem jest górnolotnie, a czasem zupełnie swojsko. Dokładnie tak, jak lubimy.
Konkurs im. Krzysztofa Mętraka organizowany jest przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Annę Osmólską-Mętrak i Janusza Zaorskiego. Archiwum nagrodzonych tekstów, w tym te autorstwa tegorocznej zwyciężczyni, można znaleźć na naszej stronie internetowej. Wręczenie nagród odbędzie się podczas 24. MFF mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
Nasza misja od lat pozostaje niezmienna: wychodzenie poza utarte ścieżki kina, odkrywanie tego, co w kinie odważne, pionierskie, autorskie. Nowe Horyzonty tournée jest tego najlepszym przykładem. O tegorocznej edycji tego wydarzenia na łamach Podcastu Nowych Horyzontów rozmawiamy z Julią Palmowską, krytyczką filmową i redaktorką portalu Pełna Sala.
Wspólnie rozważamy zmiany w ujęciu nowohoryzontowości na przestrzeni lat, opowiadamy o wszystkich odcieniach i estetykach, które mieszczą się w tym pojęciu i szukamy punktów stycznych filmów, które w tym roku pokazujemy w ramach tournée: „Delikwentów” Rodriga Moreno, „Eureki” Lisandra Alonso, „Samsary” Loisa Patiño i „Wśród wyschniętych traw” Nuriego Bilge Ceylana.
Nowe Horyzonty tournée rusza w trasę w dniach 25-28 kwietnia.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W siódmym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów dwóch specjalistów od dwóch mistrzów prowadzi rozmowę o mistrzowskim filmie. Po jednej stronie – Karol Szafraniec, autor podcastu Audio/Wizualny i miłośnik Wima Wendersa; po drugiej – Alek Hudzik, redaktor MINT Magazine i znawca sztuki Anselma Kiefera. Spotkali się, by porozmawiać o filmie, który zderza te twórcze osobistości – „Anselm” Wima Wendersa w kinach już od 19 kwietnia. Jeśli chcecie dowiedzieć się, kim są Wenders i Kiefer, jak powstali z ruin, by stać się najważniejszymi artystami swojego pokolenia – trafiliście pod dobry adres.
Zapraszamy do odsłuchu – „Anselma” można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W szóstym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów wracamy z kina do domu, gdzie w komfortowych warunkach, z własnej kanapy, można odbyć daleką podróż do Bengalu lat 60. Na Nowych Horyzontach VOD dostępne są cztery filmy Satyajita Raya – indyjskiego reżysera, którego retrospektywa odbyła się podczas 23. MFF mBank Nowe Horyzonty i szturmem zdobyła serca publiczności. Jest to bowiem kino z jednej strony mistrzowskie warsztatowo, a z drugiej – uniwersalnie piękne. Z Sebastianem Smolińskim, krytykiem filmowym i dyrektorem artystycznym Timeless Film Festival Warsaw, rozmawiamy o czterech filmach dostępnych na platformie – „Samotnej żonie”, „Wielkim mieście”, „Tchórzu” i „Idolu” – a także o Rayu jako obywatelu świata, twórcy niezwykle wszechstronnym i dotykającym czułym strun nowoczesnego człowieka.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W piątym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów znów idziemy pod prąd: dwóch mężczyzn rozmawia o Czterech córkach – filmie o kobietach zrobionym przez kobietę. Robimy to świadomie, bo chcemy przed ekranami posadzić także chłopaków. Posłuchajcie zatem, jak Staszek Abramik z zespołu NH i Miłosz Wiatrowski-Bujacz, politolog i komentator polityczny, widzą nominowane do Oscara dzieło Kaouther Ben Hanii. Panowie rozmawiają o swoich uczuciach, ale też wychodzą w stronę historii Tunezji i polityki, która wgryza się w codzienne życie – raz na zawsze potwierdzając, że możesz nie interesować się polityką, ale ona zawsze będzie interesować się tobą.
Zapraszamy do odsłuchu. „Cztery córki” można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W czwartym odcinku Podcastu Nowych Horyzontów robimy klasyczną nowohoryzontową wywrotkę: zastanawiamy się, czy można dbać o siebie za bardzo? być zbyt uważną? celebrować codzienność zbyt intensywnie? Dobre wzorce do góry nogami wywraca bowiem „Club Zero” Jessiki Hausner, o którym rozmawiamy z Karoliną Sobańską – podcasterką i twórczynią treści poświęconych świadomemu życiu. Wspólnie zastanawiamy się, gdzie czają się pułapki uważności, po czym poznać fałszywych proroków i Panie Novak naszych czasów oraz jak nie dać się zwariować wellnesowym trendom, a korzystać z nich – no właśnie – świadomie z korzyścią, a nie ze szkodą, dla naszych ciał i umysłów.
Zapraszamy do odsłuchu. „Club Zero” można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W trzecim odcinku Podcastu Nowych Horyzontów rozgrzewamy skąpany w zimowej pogodzie świat meksykańskim ciepłem prosto z rodzinnej imprezy. 12 stycznia na ekrany polskich kin wszedł „Totem” Lili Avilés – wzruszająca historia o sile rodzinnych więzów w obliczu nadchodzącego pożegnania. Reżyserce nieobce są zarówno sprawy zupełnie przyziemne, jak i magia skryta w otaczającej nas rzeczywistości – a my, wraz z Martą Niedźwiecką, psycholożką i autorką podcastu O Zmierzchu, próbujemy zmierzyć się z całym tym pięknym harmidrem. Rozmawiamy zatem o granicznym doświadczeniu świąt, procesie utraty i codziennych rytuałach, ale też jak być bardziej jak Sol, główna bohaterka „Totemu”, i pozwolić sobie czuć.
Zapraszamy do odsłuchu. „Totem” można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
W drugim odcinku Podcastu Nowych Horyzontów wkraczamy do kin razem z niedźwiedziami. 1 grudnia 2023 na polskich ekranach zadebiutował film „Niedźwiedzie nie istnieją” Jafara Panahiego – którego Michał Oleszczyk (autor podcastu SpoilerMaster) nazwał „najodważniejszym reżyserem współczesnego kina”. Nie pozostało nam zatem nic innego, jak zaprosić Michała do podcastu i porozmawiać z nim o tym, czym są niedźwiedzie, kim jest Panahi i jaka jest największa wartość jego twórczości. Jest też sporo o humorze, buncie jako istocie wolności i konsekwencji, która bywa z gruntu rewolucyjna.
Zapraszamy do odsłuchu. „Niedźwiedzie nie istnieją” można już oglądać na Nowych Horyzontach VOD.
montaż odcinka: Natalia Kaniak
-
Ula Śniegowska, dyrektorka American Film Festival, opowiada, czego można się spodziewać na 14. edycji festiwalu (7-12 listopada we Wrocławiu, do 19 listopada online), podczas którego odkrywamy wszystkie stany amerykańskiego kina. Od pereł ze światowych festiwali, przez fabuły debiutujących twórców i twórczyń oraz fascynujące dokumenty, po retrospektywy oddające głos zarówno mistrzom, jak i dotychczas marginalizowanym głosom. Słowem: opowieść programowa w pigułce!
★ Więcej o festiwalu czytaj na stronie americanfilmfestival.pl