Episodios
-
W dzisiejszym podcaście rozmawiamy z absolwentem WSZOP. Wspominamy czasy studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne oraz jak rozwijała się ścieżka zawodowa naszego gościa Artura Zięby Komendanta Straży Miejskiej w Jaworznie. Usłyszycie o zadaniach funkcjonariuszy które są wykonywane przy użyciu nowoczesnych narzędzi i technologi.
-
Myślisz o studiach inżynierskich? Posłuchaj nowego podcastu na temat specjalności oferowanej na kierunku Zarządzanie i inżynieria produkcji.
Procesy automatyzacji i robotyzacji przemysłowej to dwa zagadnienia odgrywające kluczową rolę w zakładach produkcyjnych.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu na temat wad i zalet wspomnianych procesów. -
¿Faltan episodios?
-
Filmy akcji w których często możemy zobaczyć funkcjonariuszy na służbie, w trakcie pościgów i poszukiwań przestępców nie zawsze odzwierciedlają rzeczywiste działania. Mgr Henryk Gaweł będąc specjalistą z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego zwrócił uwagę na brak profesjonalizmu niektórych z prezentowanych w filmach zawodów takich jak policjanci, kierowcy i lekarze. Zauważa również brak poczucia racjonalizmu postaci w filmach sensacyjnych, który jest celowym zabiegiem scenarzystów. Kadr powinien sugerować, nakierowywać i przede wszystkim być atrakcyjny dla widza. Często jednak w rzeczywistym świecie ludzie naśladują, lub nieświadomie przyjmują postawy podpatrzone na ekranie, co może powodować negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia.
-
Logistyka 4.0 to koncepcja logistyczna skoncentrowana na wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Jest połączeniem sztucznej inteligencji, robotyki i analizy danych umożliwiając w ten sposób osiągnięcie firmom lepszej wydajności, jakości i zrównoważonej przestrzeni biznesowej.
Industry 4.0 czyli przemysł 4.0 to czwarta era przemysłowa. Jednak co ją odróżnia od trzech poprzednich? Dowiecie się w dzisiejszym podcaście. -
Dzisiejszy podcast porusza poważne tematy m. in. izolacji penitencjarnej, resocjalizacji oraz różnych przejawów patalogii społecznych funkcjonujących we współczesnym świecie. Studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego na zajęciach z ppłk. Dorotą Wyląg dowiadują się o funkcjonowaniu instytucji oraz poznają jak przebiega zwykły dzień osadzonego. Najważniejszym celem w pracy funkcjonariuszy jest readaptacja społeczna osób osadzonych. Ciekawe kształtuje się postawa funkcjonariusza służby więziennej, który przyjmuje wiele ról od wroga do powiernika. Niewątpliwie powinniście wysłuchać dzisiejszego odcinka.
-
Być odważnym czy rozważnym, czyli rozmowa w języku obcym.
W codziennej komunikacji boimy się popełnienia błędów i gaf, które zdarzają się często ze względu na chęć szybkiego przekazania myśli. Jednak popełnianie ich nie powinno powstrzymywać od rozmowy. Brak odpowiedniego przyimka może zmienić znaczenie zdania i nieraz wybrzmieć prowokacyjnie. Jednak taka sytuacja bardzo często prowadzi to entuzjastycznego rozluźnienia rozmowy. Osoba która popełniła błąd, na pewno w przyszłości już się nie przejęzyczy, a słowną wpadkę można obrócić w żart i dalszą rozmowę prowadzić już bez napięcia. Pamiętajmy o tym w nieoficjalnych konwersacjach. -
Z definicji logistyk to ciekawa świata osoba, poszerzająca swoje horyzonty, pracująca w środowisku międzynarodowym, która pracując doskonali swoje umiejętności komunikacyjne i językowe. To właśnie logistyk jak nikt inny rozumie powiedzenie "Czas to pieniądz". Posłuchajcie dlaczego przydatne są kwalifikacje do pracy pod presją czasu i organizacja zleconych zadań.
-
W dzisiejszym podcaście omówiony został trwający już od wielu lat konflikt, który jakiś czas temu bardziej się zaostrzył. Poddany analizie został konflikt izraelsko-palestyński, posiadający cechy terroryzmu czyli metody osiągnięcia celów politycznych i ideologicznych. Poddany analizie został rytuał zamachowców samobójców oraz wszelkie działania Hamasu i Izraela powodujące, że konflikt wciąż nie może wygasnąć i niesie za sobą kolejne ofiary. Czy ta wojna będzie miała wpływ na Europę, Polskę i od dwóch lat walczącą Ukrainę?
-
Najnowszy podcast to odpowiedź na tytułowe pytanie. Budynki , zarówno te prywatne jak i przedsiębiorstwa potrzebują podnoszenia efektywności energetycznej. Kto może zostać audytorem i czym się posługuje aby wystawić rzetelny dokument, czy jest to opłacalny zawód i co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej – posłuchajcie sami.
-
Nasz gość mgr Przemysław Guzior, który jest wykładowcą we WSZOP, opowiedział o swojej wielowymiarowej pracy ratownika medycznego.
Pracując w karetce i wyjeżdżając do pacjenta nigdy nie można przewidzieć, co wydarzy się na miejscu. Brak stałego miejsca pracy i różnorodność przypadków nie pozwala działać rutynowo. Z kolei na stanowisku dyspozytora medycznego, nie można bagatelizować żadnego przypadku i zawsze należy przeprowadzić szczegółowy wywiad. Co więcej, przeprowadzane rozmowy niosą ze sobą ogromną odpowiedzialność, jak w przypadku instrukcji udzielenia pierwszej pomocy kiedy osobą zgłaszającą kierują emocje.
Odnoszę wrażenie, że nie musimy Was zachęcać do odłsuchu dzisiejszego odcinka. -
Podczas ostatniego spotkania temat rozwoju BHP nie został jeszcze wyczerpany, dlatego zapraszamy do wysłuchania drugiej części podcastu z mgr Jackiem Pagiełą. Dziś możecie usłyszeć między innymi o środowisku pracy, ewolucji stanowiska behapowca, polityce bezpieczeństwa w pracy i różnej kulturze bezpieczeństwa.
-
Choć historia wypadków przy pracy sięga czasów starożytnych, to oficjalny początek służb BHP na świecie datowany jest na początek XIX wieku, gdy rewolucja przemysłowa przekształcała miejsca pracy, wprowadzając nowe zagrożenia dla pracowników.
W najnowszym podcaście WSZOP mgr Jacek Pagieła opowiada o historii BHP. Zapraszamy do odsłuchu! -
Wiele osób uważa, że w ich przypadku efektywna nauka języka jest niemożliwa. O tym, dlaczego jest to błędne założenie, rozmawialiśmy z dr Elżbietą Krawczyk.
-
Dlaczego BHP jest ważne? Prof. Dr hab. Kazimierz Lebecki zna odpowiedź na to pytanie. Posłuchajcie nowego podcastu WSZOP, z którego dowiecie się między innymi jak zmieniało się BHP na przestrzeni lat oraz dlaczego BHP jako kierunek studiów jest przyszłościowe. Rozmawialiśmy również o zagrożeniach, jakie czekają na pracowników w zakładach pracy i różnicach między nimi w poszczególnych gałęziach przemysłu.
-
Detektyw Tomasz Wilk w rozmowie z nami, zdradził kilka szczegółów o wykonywanym przez niego zawodzie. Jego praca polega na dokumentowaniu faktów. Bez zaangażowania emocjonalnego, a skutkiem jego działań często jest płacz, nieprzyjemne przeżycia ludzi. Wszystkiemu prześwietla jeden cel – poznanie prawdy.
Usłyszycie również, na co powinien zwrócić uwagę początkujący detektyw, który nie jest testerem wierności, ani kurierem dostarczającym dowody. -
W dzisiejszym podcaście z doktorem inż. Rafałem Wiśniowskim, usłyszycie jak pracownik fizyczny, może wspiąć się na wyższe szczeble kariery, tu związane z bezpieczeństwem pracy – czego wiarygodnym przykładem jest nasz wykładowca.
Usłyszycie o wymówkach i zaniedbaniach pracowników, które prowadzą do wypadków przy pracy. -
#profesor #kazimierz #lebecki #WSZOP #podcast #historia #uczelnia #BHP #uniwersytet #nauka #przemysł #katowice #śląsk #studenci #studia
-
Mottem naszego gościa, jest Zdrowie i życie każdego pracownika.
Myśl, która powinna przyświecać każdemu pracodawcy.
O tym, dlaczego nie warto oszczędzać na BHP i należy wyciągać wnioski z każdego wypadku - posłuchacie z jaką pasją i zaangażowaniem opowiada Katarzyna Dziechciarek #Absolwentka WSZOP -
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wirtualność wpływa na rzeczywistość? Czy Leonardo malując Mona Lisę myślał, że to obraz „dobrze klikalny”? O tym jak i kiedy zatraciliśmy rzeczywistość, na rzecz aktualności rozmawialiśmy z dr. Jackiem Skorusem.
-
Jak spółdzielnie mieszkaniowe rozwiązują problem OZE? Czy są województwa, które pomimo mniejszego smogu mają gorzej?
Jak pojedynczy mieszkaniec, może zadbać o oszczędne podejście do tematu energii? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem, uczestnikiem cyklu Seminariów we WSZOP: „Droga do zielonej gospodarki” mgr. Andrzejem Zającem. - Mostrar más