Episodios
-
Smútok je zákerný démon, ktorý ničí a pustoší srdce. Dá sa s ním však ľahko bojovať pestovaním myšlienky na Kristovo vzkriesenie, vďaka ktorému budú zachránené aj tie najťažšie chvíle nášho života. Pápež František o tom hovoril v ďalšej zo stredajších katechéz o nerestiach. Zameral sa na smútok, chápaný ako depresia duše, a poukázal na to, že nie je znakom zdravého života v Duchu Svätom. Zdôraznil, že pre kresťana existuje len jeden smútok, a to nebyť svätý.
-
„Musíme sa naučiť odpúšťať. Je ťažké byť spolu, ak nepraktizujeme umenie odpúšťať,“ povedal pápež František v katechéze o hneve. Zdôraznil, že ide o neresť, ktorú je ľahké rozpoznať, pretože hnev sa ťažko skrýva. Pripomenul, že existuje aj „sväté rozhorčenie,“ keď reagujeme na nespravodlivosť alebo čeliac útlaku. „S pomocou Ducha Svätého musíme nasmerovať vášne tak, aby sa obrátili k dobru,“ povedal pápež na stredajšej audiencii 31. januára.
-
¿Faltan episodios?
-
Počas stredajšej audiencie v Aule Pavla VI. pápež František hovoril o lakomstve, ktoré spočíva v pripútanosti k veciam. Pripomenul, že táto neresť sa netýka len bohatých ľudí a často nemá nič spoločné so stavom bankového účtu. „Je to choroba srdca, nie peňaženky,“ zdôraznil Svätý Otec v ďalšej zo svojich katechéz o nerestiach a čnostiach.
-
Pápež František pokračoval v cykle katechéz o nerestiach a cnostiach. Tentokrát hovoril o smilstve – neresti, ktorá je podobne ako obžerstvo istým druhom nenásytnosti. Je jedovatým putom, ktoré zbavuje slobody a ženie človeka k túžbe vlastniť toho druhého. Ako povedal pápež, lásku musíme chrániť, osobitne jej čistotu. Zároveň zdôraznil, že kresťanstvo neodsudzuje sexuálny pud a varoval pred hrozbou pornografie, ktorá vytvára závislosti.
-
Pápež František venoval ďalšiu zo svojich katechéz v novom cykle o nerestiach a čnostiach obžerstvu. Zdôraznil Ježišovu náuku, že zlé nie je samotné jedlo, ale vzťah, ktorý k nemu máme. „Povedz mi, ako ješ, a ja ti poviem, akú máš dušu,“ povedal Svätý Otec a varoval pred nenásytnosťou, ktorá, ako zdôraznil, zabíja našu planétu. Povzbudil nás, aby sme dovolili evanjeliu uzdraviť nás z osobného obžerstva a spoločenskej nenásytnosti.
-
Každý človek v živote prežíva pokušenia. Zmyslom života nie je odstrániť pokušenia, ale úprimne sa vyznať pred Bohom vo sviatosti a smerovať k svätosti. Pápež František o tom hovoril v ďalšej zo stredajších katechéz o nerestiach a čnostiach. Zdôraznil, že nová séria úvah pripomína duchovný zápas kresťana, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka.
-
Táto epizóda je z katechéz pápeža Františka o nerestiach a čnostiach, ktorými vedie, sprevádza a inšpiruje celú Cirkev. Stráženie srdca alebo múdrosť ako sa nenechať oklamať Zlým. Neviesť s ním dialóg, zavrieť dvere... Prajem Ti príjemné počúvanie.
-
Veľkonočné Tajomstvo Kristovej smrti a vzmŕtvýchvstania aj nás má moc vyvádzať zo strnulosti k pohybu, k behu, k tancu. Máme na ňom účasť keď jeme Eucharistiu. Nechajme sa aj my rozhýbať veľkonočným "Božím tancom". :)
-
Čo zaťažuje moje srdce? Čo zaťažuje môjho ducha? Čo ma robí pohodlným v kresle lenivosti? Čo je to "acédia" alebo duchovná lenivosť? Nie je to aj naša často prežívaná skúsenosť, z ktorej pramení horkosť, ktorá je pôvodcom zlej nálady, ktorá sa mení na arogantný postoj k druhým? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Zodvihnúť hlavu, očakávanie, bdelosť a modlitba ako terapia ... Príjemné počúvanie a vykročenie do dní adventu :)
-
"Kde vidím lásku, vidím Najsvätejšiu Trojicu" povedal sv. Augustín. Cez naše vzťahy sme povolaní zjavovať tajomstvo lásky a jednoty Boha - Najsvätejšej Trojice, lebo na obraz a podobu Boha sme boli stvorení. Na obraz a podobu vzťahov a lásky. Ako sa na vzťahy pozerá svet a ako kresťania? Čo znamená, že sme pozvaní dávať prednosť vzťahom pred všetkým ostatným?
-
Kto je Duch Svätý? Bez neho neexistuje ani žiaden duchovný život, ani svätosť, modlitba ani sviatosti ... Ako sme ho prijali a kde ho môžeme každodenne prijímať?
-
Pre nás kresťanov jesť neznamená len naplniť si žalúdok potravou, ale tešiť sa z prítomnosti druhých a Božej prítomnosti, sýtiť a naplniť celého človeka láskou, ktorou je pokrm presiaknutý a ktorú cez jedlo a stolovanie prijíma a prežíva. Aj pri jedle sa má nový prijatý život prejaviť, ale aj zjavovať a zdieľať v spoločenstve. ...
-
Ako sa prijatý nový život, ktorý nepominie, môže prejaviť v zariadení nášho obydlia? Môže nám naše bývanie vychádzajúce z nového života pomáhať vo vernosti tomuto životu a vo vydávaní príťažlivejšieho svedectva? Inšpiruje nás v tom napodiv mníšska tradícia... Ako by mohla vyzerať naša obývačka, jedáleň, detská izba alebo spálňa? Tak ako oblečenie, aj naše bývanie má zjavovať krásu života, ktorý sme prijali...
-
Ako na nás vplýva móda? Aká je móda starého Adama a aká móda nového Adama?...
My už nehľadáme len pritiahnutie pozornosti niekoho, alebo nemaskujeme chýbajúcu Božiu slávu, ale reálne naším oblečením ukazujeme naše kráčanie k tejto sláve... V Kristovi sme opäť žiarivými a živými plameňmi - odetí do svetla - keďže prežiarení aj vyžarujúci toto svetlo na iných - nie tí, čo oslňujú a tým zaslepujú, ale naopak osvetľujú a teda pomáhajú bratom a sestrám objavovať ich krásu, ale i krásu vzťahov a života ... A preto oblečenie kresťana sa neustále hýbe medzi krásou, ktorá je jednoduchá a tajomstvom, ktoré je neuchopiteľné. Oblečenie totiž pomáha vidieť druhého, ale aj to, že druhý nie je nikdy iba to čo ja vidím, teda ho ani nemôžem nikdy vlastniť. -
Človek bol po prvom hriechu vyzlečený z Božej slávy a objavil svoju nahotu. A tak od Adama a Evy, človek kráča od figových listov, cez kožený odev k odevu, ktorý mu opäť daroval Boh - obliecť sa v Krista. "Lebo všetci, čo ste pokrstení v Kristovi, Krista ste si obliekli." (Gal 3, 27). Aj oblečením sme povolaní navonok zjavoval nový život. Náš odev nie je len niečím povrchným, tým čo nosíme na povrchu kože, ale vyjadruje naše vnútro - zjavuje našu identitu - hovorí o tom, kto som... Nahota a obliekanie sú vo vzťahu podľa ruského filozofa a teológa Vladimíra Solovjeva v akom sú uhlík a diamant. Obe majú z pohľadu molekulovej štruktúry rovnaký vzhľad, ale líšia sa tým, že uhlík svetlo pohlacuje - nič sa od neho nedokáže odraziť do prostredia. Naopak diamant prepustí svetlo a odrazí ho - vyžaruje ho ďalej do prostredia... A teda každý náš odev odráža buď mentalitu figových listov, alebo koženého odevu, alebo odevu Božej slávy. Náš odev môže komunikovať naše kráčanie k Božej sláve i našu príslušnosť ku Kristovi.
-
Pápež František vraví: Ako vrúcne si želám, aby nadchádzajúce roky boli poznačené milosrdenstvom, aby sme išli v ústrety každému človeku, prinášajúc mu Božiu dobrotu a nehu. Nech sa všetkým, veriacim i tým vzdialeným, dostane tohto balzamu milosrdenstva ako znamenia Božieho kráľovstva, ktoré je už prítomné uprostred nás... El rachum – Boh je milosrdný. Základ slova rechem znamená lono, teda miesto, kde sa formuje život, aby bol privedený k pôrodu. Z tohto dôvodu sila významu Božieho milosrdenstva spočíva práve v tejto motivácii Boha - stvoriť a nanovo utvárať podmienky pre život, osobitne pre tých, ktorí zápasia so životom, ktorí trpia alebo sú znevýhodňovaní... Prajem Ti, nech Božie milosrdenstvo hlboko zažívaš v svojom živote a tak dokážeš byť aj jeho apoštolom. Nech spolu s bratmi a sestrami vytvárame oázy milosrdenstva všade kde sa nachádzame. Tento svet ho tak potrebuje...
-
Zmŕtvychvstanie sa týka len Krista alebo aj mňa? To prvé sme zažili v krste a posledné zažijeme na konci sveta. Čo je to však každodenné zmŕtvychvstávanie spolu s Kristom? Nebyť nehybnými "gaučovými mladými" v paralýze, ale obutými, tými, ktorí kráčajú, bežia ... a teda veria. Prajem Ti príjemné počúvanie :)
-
Čo je láska? Ako nás Boh stvoril a ako do tohto prvotného plánu vstúpil hriech? Čo o "krásnej láske" hovorí sv. Ján Pavol II.? "Mnohí hovorili o láske", píše Maxim vyznávač: "No toto privilégium majú Kristovi učeníci, pretože len oni majú Lásku samu za učiteľku lásky”. Ženíchom je Kristus, ktorého život, smrť a zmŕtvychvstanie naplno zjavujú lásku. Prajem Ti nech si nechávaš Bohom zjavovať tajomstvo lásky v ktorej si bol stvorený a tiež dávaš Bohu priestor, aby ťa vykupoval z neschopnosti žiť v sebadarovaní a láske. Príjemné počúvanie. :)
-
Prečo existujú pokušenia? Odkiaľ pochádzajú? Ako reagovať v pokušeniach a ako sa právať keď vyhrávam alebo prehrávam v pokušení? Utekať, nedávať sa do reči s Nepriateľom našej spásy alebo bojovať ... Sv. Augustín opisuje pokúšanie Ježiša na púšti takto: "Uvedom si, že v ňom si pokúšaný ty, a vedz, že v ňom ty víťazíš. Mohol diabla nepripustiť k sebe, ale keby nebol býval pokúšaný, nebol by ťa mohol naučiť, ako zvíťaziť, keď budeš v pokušení." Prajem ti príjemné počúvanie. **S témou súvisia aj podcasty: Myšlienky, Zápas, Zlyhanie, Taktika, Rozlišovanie
-
"Až keď vás Syn vyslobodí, budete naozaj slobodní." je pozvanie evanjelia do týchto dní. Častokrát utekáme pred našou neslobodou - otroctvom, maskujeme ich, alebo zametáme pod koberec. Sme pozvaní postaviť sa naším otroctvám tvárou v tvár. Nechať nech nás vyslobodzuje sám Boh, ktorý často používa aj druhých, aby nám pomáhali na ceste k slobode. Nechať si pomôcť aj v týchto dňoch. Nabrať odvahu, ale aj pokoru rozpovedať niekomu o mojej neslobode ... Naše rany sa môžu premeniť na vzácne perly - bohatstvo pre druhých. Prajem ti, nech aj počas lockdownu duchovne kráčaš a nechávaš si Bohom a druhými snímať z tváre všetky masky hoci nosíme rúška ffp2, aby si tak prechádzal každý deň z otroctva na slobodu, ktorú nám vydobyl Kristus.
- Mostrar más