Episodios
-
Reč bude predovšetkým o titulnom diele aukcie, aké tu dlho nebolo a nebude. Od roku 1940 pravidelne vystavované a publikované, prezentované v zahraničí ako famózny príklad československého maliarstva. Okrem Krasojazdkýň Cypriána Majerníka si ukážeme niekoľko diel kráľa slovenských aukcií Martina Benku, silné zastúpenie židovských autorov či Júliusa Kollera s jeho provokujúcou predstavou Štefánikovej mohyly na Bradle, ktorý nás opäť raz núti prehodnotiť hranice reality a fantázie.
VÝSTAVA diel 159. letnej aukcie
5. 5. - 2. 6. 2025
Soga, Medená 16, Bratislava
Po - pia 10 - 18 h, so - ne 12 - 18 h
-
Nina a Július výražajú na umenovedný výlet! V prvom mimobratislavskom, exkluzívnom vydaní podcastu, sa ponoríme do príbehu maliara Dominika Skutetzkého, ktorý ožije priamo v autentickom prostredí jeho vily v Banskej Bystrici. Rozprávali sme sa s Katarínou Minkou Baraníkovou, historičkou umenia, ktorá zasvätila kariéru bádaniu o živote a diele jedného z najvýznamnejších a najžiadanejších slovenských maliarov. Katarína nám odkryje zákulisie umelcovej tvorby a podelí sa s nami o fascinujúce objavy.Realizované s podporou Stredoslovenskej galérie a Banskobystrického samosprávneho kraja.
-
¿Faltan episodios?
-
Poznáte Hložníka ako majstra desivých výjavov? Zabudnite na temnotu! Vydajte sa s nami za hranice "známeho Hložníka" a objavte jeho vášeň pre ženu, inšpiráciu Picassom či exotické Mexiko. Rôzne témy z Hložníkovej bohatej tvorby, vrátane tých najznámejších - apokalyptických, prezentujeme aktuálne na výstave Vincenta Hložníka v Soge do 25. marca 2025. Vystavené diela sú súčasťou online aukcie na našom webe.
-
Združenie Čierne diery oslávilo minulý rok svoje desiate narodeniny a tento rok uplynie dekáda od vydania prvej grafiky, presnejšie risografie, ktorá stála na počiatku fenoménu, aký sa v našich končinách len tak nevidí. Vstávanie v skorých ranných hodinách, státie v rade, lakťovačky a striehnutie na e-shope – to sú javy, ktoré sprevádzajú vydavateľskú činnosť Čiernych dier, ktorých produkty sú nie len po obsahovej, ale aj po formálnej stránke hodnotné a krásne. Výsledkom činnosti tohto, spočiatku nenápadného občianskeho združenia, dnes považovaného za relevantnú mienkotvornú inštitúciu ocenenú viac ako 20 cenami doma i v zahraničí je 340 grafík od viac ako 80 slovenských autorov, niekoľko desiatok publikácií, desiatka výstav, ale predovšetkým množstvo zachránených, spracovaných či spopularizovaných pamiatok. A to aj takých, o ktorých sme si už dávno mysleli, že padnú za obeť našej ničivej ľahostajnosti.Aukčná spoločnosť SOGA prináša v poradí už druhú výstavu Čiernych dier – 340 grafík a 10 rokov záchrany pamiatok, ktorú môžete navštíviť v našich galerijných priestoroch na Medenej 16 v Bratislave do 28. februára 2025.Našimi hosťami sú Martin Lipták a Michal Tornyai.
-
Mnohí z vás veľa cestujete, navštevujete svetové múzeá umenia, fotíte sa pred ikonickými výtvarnými dielami alebo si s úžasom prezeráte sortiment v nápaditých múzeum-shopoch. Každý z nás pri tom určite aspoň raz zatúžil mať takú inštitúciu aj u nás doma, ale vzápätí sme si povedali, že na Slovensku to nie je možné.
Vo chvíli keď sa tento sen začal meniť na skutočnosť a Slovenská národná galéria po dlhých rokoch náročnej obnovy otvorila svoje brány, udrela nezmyselná vlna nevkusu a nevzdelanosti a to predovšetkým na tie najzraniteľnejšie miesta v spoločnosti - medzi nimi je aj kultúra. Začalo sa zastrašovať, očierňovať, odvolávať – padali funkcie štatutárnych zástupcov mnohých inštitúcií – okrem iných aj generálnej riaditeľky SNG.
Pochádza z dobrej evanjelickej rodiny, ktorej od nepamäti ležal osud tejto krajiny na srdci, je prešporáčkou a tak trochu aj Liptovčankou, študovala v Amerike i v Bratislave, pôsobila aj v Českej republike, špecializuje sa na umenie 20. storočia a na súčasné umenie a učí na katedre dejín umenia UK. Vo vašom obľúbenom podcaste o umení dnes privítame špeciálnu hostku, bývalú riaditeľku SNG, dnes senior kurátorku SNG, teoretičku umenia Alexandru Kusú, ktorá na našej scéne pôsobí už takmer štvrťstoročie.
-
V špeciálnej epizóde podcastu Predané sa role obracajú! Július spovedá dlhoročnú kolegyňu a priateľku Ninu Gažovičovú, pri príležitosti jej 25. výročia pôsobenia v aukčnom dome Soga. Nina otvorene hovorí o výzvach trhu v 90. rokoch, keď kupci preferovali najmä zlaté rámy, o osudovom stretnutí s Júliusom, ktoré naštartovalo jej vedeckú kariéru, aj o doteraz nevyslovenej túžbe zavesiť aukčné kladivko na klinec. Prečo ju kolegovia prezývajú "baba Vanga"? Možno za to môže jej pozorné sledovanie fáz mesiaca, alebo len schopnosť predvídať, ktoré dielo sa na aukcii predá najlepšie. Ponúkame jedinečný pohľad do zákulisia najstaršieho aukčného domu na Slovensku a osobný príbeh ženy, ktorá mu zasvätila štvrťstoročie svojho života.
-
Nina a Július vás prevedú labyrintom kolekcie predaukčnej výstavy. 10 top diel aukčnej sezóny od autorov Mednyánszky, Hála, Alexy, Kacziáni, Benka, Matejka či Lea Mrázová.
PREDAUKČNÁ VÝSTAVA SOGA4. - 25. 11. 2024Soga, Medená 16, Bratislava158. ZIMNÁ AUKCIA 26. 11. 2024, 19:00 hod.Moyzesova sieň, Vajanského nábrežie 12, Bratislava.Aukčný katalóg nájdete na našom webe.
-
Burning Man je v obore špička, pre niektoré festivaly však predstavuje vizuálne umenie len fotogenickú kulisu areálu. Ako redefinovali jeho úlohu na Pohode za pomoci kurátorky Visual Stage-u Ilony Németh? O výzvach prezentácie site-specific inštalácií, performance či videoartu na open air podujatí nám porozprávala duša lovebrandu jednej generácie, Michal Kaščák.Podcast s Michalom vznikol pri príležitosti benefičnej aukcie súčasného umenia pre festival Pohoda, ktorá aktuálne prebieha do 15. októbra na www.soga.sk
-
Zabudnime na pátos. Miloš Alexander Bazovský priniesol do slovenského umenia niečo oveľa hlbšie - úprimné Slovensko, neskrývajúce sa za kulisu národného mýtu. Autorova najlepšia tvorba z päťdesiatych rokov má v sebe napriek tomu niečo mystické, ťažko uchopiteľné - presne to, čo si podmaňuje jeho zberateľov a my si to netrúfame pomenovať ani po rokoch kontaktu so stovkami jeho diel. V najnovšom dieli sa ponoríme do tvorby ikony slovenských intelektuálov, v ktorej Ceźanne víťazí nad Picassom a osamelé senníky nad hrdinami v krojoch. Osobný príbeh Bazovského okoreníme šťavnatými dobovými glosami a majstrovými priamočiarymi, občas značne nekorektnými citátmi.
-
Kontrast medzi jej postavením v totalitnom Rusku a dnešným globálnym renomé je ohromujúci.Medzinárodne uznávaná intermediálna umelkyňa, aktuálne vystavajúca v Tate Modern v Londýne, nám porozprávala o neľahkej životnej etape v totalitnom Rusku (1979 - 1991), kde napriek materiálnemu nedostatku a prenasledovaniu, zostala žiť dlhých 12 rokov. Daučíková reflektuje svoj pocit "nepatrenia" v krajine, kde ako umelkyňa exulantka, človek, nebinárna osoba, nemala žiadnu hodnotu - pre režim bola iba človek číslo, človek milión. Zázemie našla v kruhu ruských intelektuálov, s ktorými zdieľala nielen ťažké životné podmienky, ale predovšetkým lásku k umeniu, filozofii či poézii."Ja si nepatrím" sú slová, ktoré Anča Daučíková vyslovila v kontexte svojho pôsobenia v Moskve. Plátna, ktoré vytvorila počas neľahkého obdobia, vznikali ako zvláštny, univerzálny záznam uvažovania o človeku a jeho "umiestnení" vo svete. Súbor numerických kompozícii, aktuálne prezentovaný na samostatnej výstave v Soge, môžete zhliadnuť do 13. októbra 2024.
-
Naša hosťka, vychytená interiérová dizajnérka Romi Klimeková, dáva za pravdu Fullovej a Galandovej téze z ikonických Súkromných listoch - výtvarné dielo nie je dekoráciou. Čo to znamená pre interiérový dizajn?O tom, ako dokáže zlý rám "zruinovať" celý obraz, prečo Romi inklinuje k prvoreblikovému dizajnu, ale aj o tom, že výtvarné umenie nesie stigmu finančnej nedostupnosti aj u bonitných klientov, sme sa rozprávali v poslednej epizóde podcastu Predané pred letnou pauzou.
-
Dnes odľahčene o zákulisí príprav najväčšej aukcie výtvarného umenia na Slovensku. Ako sme "zhíkli", keď priniesli v igelitke olejomaľbu Ľudovíta Fullu a prečo je to na trhu s umením veľká udalosť. Ako dopadli dražby Fullových olejomalieb v minulosti? Odkiaľ ku nám prichádzajú diela do aukcie? Predstavujeme vám najhodnotnejšie a nararitnejšie diela blížiacej sa živej aukcie, na ktorú vás srdečne pozývame.157. letná aukcia sa bude konať 4. júna o 19:00 hod. Viac informácií na www.soga.sk
-
O výtvarnom umení z perspektívy hereckej legendy. Prečo by mal byť dobrý maliar národného mýtu svetobežník? O tenkej hranici medzi fetišizáciou a vlastenectvom, nielen u legendárnych slovenských maliarov, nám porozprával "aristokrat divadla" Martin Huba v špeciálnom vydaní nášho podcastu.
-
Ako funguje vzťahová dynamika v rodine troch výtvarníkov? O tom, že tvorba môže slúžiť aj ako zdroj energie a útechy po rodinnej tragédii nám porozprávala výtvarníčka Katarína Blažová Tekeľová, matka umelca Marka Blaža. Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) v SNG končí 19. mája 2024, odporúčame navštíviť!
-
Umelec starého prešporského milleau lámal srdcia slovenských dám, to svoje však zanechal v Paríži. Považský vidiek či židovská Bratislava mu však boli rovnocennou inšpiráciou ako Notre Dame či francúzski surrealisti.Prežil dramatický život - väznilo ho gestapo, účastnil sa protifašistického odboja a železná opona mu rozdelila rodinu. Ako povedal sám umelec - proti smrti bojoval práve umením.ONLINE AUKCIA diel Imra Weinera-Kráľado 7. 5. 2024 www.soga.sk
-
S monografistkou kľúčových osobností našej výtvarnej scény, významnou teoretičkou umenia a bývalou riaditeľkou SNG naša aukčná spoločnosť dlhoročne spolupracuje. O jej práci vo vlajkovej inštitúcii slovenského umenia, o problematike znalectva, falzifikátoch či falošných posudkoch sme sa pozhovárali v najnovšom dieli podcastu Predané.
-
Jedinečený umelecký prúd na Slovensku, ktorý nekopíroval trendy zo zahraničia. Slovenské konceptuálne umenie vzniká v 60. rokoch ako autentická reakcia na život v neslobodnom, komunistickou diktatúrou pokúšanom Československu.
-
Nepoznáme teoretika alebo zberateľa súčasného umenia, ktorý by o tvorbu nášho hosťa neprejavil záujem. Andrej Dúbravský už počas svojich stredoškolských štúdií na bratislavskej šurke ovládol trh predajom rožkov a retiazok, neskôr, ešte ako študent VŠVU doslova vtrhol na slovenskú umeleckú scénu a následne dobil Berlín, New York či Zürich. Zo študenta kameňosochára sa stal úspešný maliar a podľa Wikipédie aj príležitostný herec. Svojim zjavom navodzuje závisť z ľahkosti bytia, jeho postoje k veciam verejným sú správne a nasledovania hodné, na nič sa nehrá a nič nepredstiera – jeho úprimnosť je prítomná takmer vo všetkom čo vytvorí a povie.
-
Je mlčanlivejším, no o to viditeľnejším členom našej výtvarnej scény. Profesionálne lyžoval, študoval ekonómiu a napokon sa stal uznávaným maliarom a tak trochu aj sochárom. Jeho maliarsky svet tvoria rôzne filmové a literárne postavy, kreatúry, monumenty dejín, motívy z diel starých majstrov či bitky a vojny. A práve tie sa stali lajtmotívom jeho ostatného rozsiahleho maliarskeho cyklu, ktorý je prezentovaný na výstave v Aukčnej spoločnosti SOGA v kurátorskej koncepcii Niny Gažovičovej. Dnešný hosť je Matej Fabian, pedagóg VŠVU v Bratislave, rodák z Banskej Bystrice a kľúčový predstaviteľ súčasnej maľby.
-
Tvorba, ktorá priniesla čerstvý vietor do slovenskej výtvarnej kultúry. Najhĺbavejší člen skupiny galandovcov sa motívmi aj námetmi svojim kolegom vzdialil azda najviac. Poetizácia reality a ornamentálnosť, ktorá Kompánkovi či Laluhovi priniesla komerčný úspech a priazeň širokej verejnosti, bola Paštékovi cudzia. Napriek náročnejšej uchopiteľnosti a intelektuálnej hĺbke jeho myšlienok, ktoré projektoval na plátno, sa stal Milan Paštéka "kráľom" predajov generácie skupiny Mikuláša Galandu.
- Mostrar más