Episodios
-
Jak by chtěl prezident Petr Pavel přispět do veřejné debaty před letošními sněmovními volbami? Jakou váhu přikládá návratu Donalda Trumpa do Bílého domu? Co pro Trumpa vyplývá z dnešního vyjádření newyorského soudu k jeho kauze falšování finančních záznamů? Nakolik soudní spor hýbe veřejným míněním ve Spojených státech? Jak rozpoznat praktiky podvodníků, kteří pořádají falešné sbírky na údajné dobročinné účely? A co může při podezření z podvodu dělat policie?
-
Při středečním útoku na Záporoží zemřelo nejméně 13 lidí a 113 jich bylo zraněno. „Je to vztek, je to zmar a je to určité zakousnutí se v tom nepolevit, protože jestliže Rusové tímto způsobem nakládají s civilním obyvatelstvem, tak si nikdo nedělá iluze, jak by to tady vypadalo v případě, že by do města zašli,“ popisuje pocity místních politolog Jan Šír z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, který v Záporoží dlouhodobě pobývá.
-
¿Faltan episodios?
-
Zachovejme klid, říká prezident Petr Pavel na avizované plány budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa například ohledně Grónska či Kanady. Zároveň ale Pavel v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál přiznává, že třeba výše výdajů na obranu se v rámci NATO bude muset přehodnotit. Kromě toho ve Dvaceti minutách Radiožurnálu mluvil i o tom, že by byl rád, aby byl slyšet hlas lidí, kterým se v Česku nežije snadno.
-
Do jaké míry využívají živnostníci v Česku možnost platit paušální daň a jak se vyrovnávají s letošním navýšením odvodů na zdravotní a sociální pojištění? Co především vyplývá podle klimatologů a klimatoložek z výroční zprávy meteorologické služby Evropské unie, podle níž byl loňský rok globálně nejteplejší od začátků měření? A který z finalistů zabodoval nejvíc v anketě Vůz roku, jejíž výsledky vyhlašuje porota v Bruselu v těchto chvílích?
-
Elektrické koloběžky v centru Brna zůstanou, elektrické jednokolky ale dostanou zákaz. Magistrát jen napůl vyhověl žádosti Brna-středu, která chce nejen v pěší zóně zklidnit dopravu. Aktuální Brněnská jedenáctka probere taky rekordní rok Národního divadla Brno, novou inscenaci od autora seriálu Koruna a velké zájezdy do zemí, kde nikdy nehrálo. A zjistili jsme taky detaily plánů na pravidelné letecké spojení Brna a Amsterdamu.
-
Matěj Plachta je studentem pedagogické fakulty, kromě toho, že již vyučuje, je také performer hudební skupiny Matěj a nově i mistr České republiky ve slam poetry, a to přesto, že je na této scéně teprve osm měsíců. Jaké musí mít člověk předpoklady, aby se stal slam poetrem? „Pusa a ždibíček odvahy tam vylézt. To stačí. Myslím si, že každý člověk má aspoň jednu věc, která je pro něj unikátní, o které může psát,“ popisuje Matěj Plachta. V říjnu ho čeká mistrovství Evropy.
-
Absolutně nevidomá Alena ze seriálu Mámou potmě se netají tím, že jsou na sebe s dcerou hodně fixované. Pro obě tak byla zásadní změna, když loni v září Šarlota nastoupila do školky. Alena i pětiletá Lotka si zvykají postupně. Do mateřské školy zatím nechodí každý den. Kombinují to i s Aleninou prací, kam dcera mámu často doprovází.
-
Jiný kraj znamená nejen jiný mrav, ale třeba taky jiné pivo a jinou pivní kulturu. U protinožců ve vzdálené Austrálii to platí dvojnásob, například proto, že kvůli jiným přírodním podmínkám se tam pivo pije jinak a při jiných příležitostech. Oba pivní světy a kultury nově propojuje česko-australské pivo Velvet, které od loňského podzimu vaří sládek a duchovní otec Jiří Pekhart v australském Adelaide.
-
Hitler. Jadernou zbraň chtěl, ale nevyrobil. Kolik chybělo k tomu, aby nacisté získali atomovku? Co se nepovedlo? A co by se stalo, kdyby uspěli? Poví Vlastislav Bříza, bezpečnostní expert z FSV UK, který přednáší o jaderném soupeření. V první díle nové speciální série Vinohradské 12 Atom se ptá Matěj Skalický.
-
Bude Lenka Bradáčová schopnou a úspěšnou nejvyšší státní zástupkyní? Proč ji vláda jmenovala tak rychle? A jaké bylo pozadí změny v čele státního zastupitelství? „Byl jsem v podstatě přesvědčený, že kdyby tato situace nastala, je to nejvhodnější kandidátka. Nebylo to ale tak, že bych věděl, že projde vládou a bude podpořena,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
-
Spojené státy a Jižní Korea podepsaly memorandum o spolupráci v jaderné oblasti. Co to může znamenat pro plánovanou stavbu nových jaderných reaktorů v Česku? Požáry v Kalifornii se dál šíří. Jak situaci zvládají místní hasičské sbory? A slovenský premiér Robert Fico dnes bude jednat se zástupci Evropské komise o zastavení tranzitu plynu z Ruska. Může najít spojence? A do jaké míry je účast na jednání snahou zapůsobit na domácí publikum?
-
Stárnoucí Gruzínka, bývalá učitelka, se vydává do Istanbulu, aby zjistila, co se stalo s její dávno ztracenou neteří. Patrá ale patrně po někom, kdo nechce být nalezen. Film Mosty švédsko-gruzínského režiséra Levana Akina začala 9. ledna uvádět česká kina. „Je to výborný snímek, který nabízí pohled na trans komunitu a na Istanbul, kde ta komunita sídlí, očima někoho, kdo stárne, kdo se snaží vnímat proměňující se svět a kdo hledá cestu sám k sobě,“ říká kritik Pavel Sladký.
-
Jana Bradáčková, 34letá učitelka ze Středočeského kraje, vyrůstala s nevidomými rodiči. Jako dítě jim pomáhala s orientací, popisovala okolí a nahradila jim zrak. Zažila výlety i muzea, kvůli pomoci rodičům ale neměla klasické dětství. Jana je ve stejné situaci jako pětiletá Šarlota nevidomé mámy Aleny ze seriálu Radiožurnálu Mámou potmě.
-
„Deskové nebo společenské hry jsou na vzestupu a myslím si, že ještě dlouho budou. Mají akvizici zákazníků a zákaznic od počítačových her, kteří už z nějakého důvodu nemají prostor je hrát,“ říká autor a někdejší recenzent deskových her Petr Čáslava. Kde se vzal nápad vytvořit hru odehrávající se v Kutné Hoře? Jak dlouho trval její vývoj? A na co dalšího se lze těšit? Poslechněte si rozhovor.
-
Kvantové počítače koncem loňského roku překonaly další rekord, jejich fungování ale rozumí málokdo. Příští generace by však mohla mít náskok. Dnešní školní děti totiž kvantovým zákonitostem rozumějí lépe než vysokoškoláci a vysokoškolačky, zjistil vědec z oxfordské univerzity a autor ilustrované učebnice Kvantum v obrazech Bob Coecke. Proč tomu tak je a za jak dlouho budou běžně dostupné kvantové počítače, prozradil v rozhovoru vědeckému reportérovi Martinu Srbovi.
-
Stříž končí, Bradáčová nastupuje. Velká výměna v čele Nejvyššího státního zastupitelství je tady. Proč k ní dochází zrovna teď? A jakou roli v tom sehrál ministr spravedlnosti? To všechno objasní Marie Veselá z domácí redakce Českého rozhlasu, která se věnuje dění v justici. Ptá se Matěj Skalický.
-
Jaký přínos by mohly mít změny, které chce prosadit Lenka Bradáčová po nástupu do čela Nejvyššího státního zastupitelství? Podaří se jí zefektivnit systém státních zastupitelství? Jakou měrou se mohou na rozsahu ničivých požárů na západním pobřeží Spojených států podílet změny klimatu? Co přispívá k tomu, že se je nedaří uhasit? A jak se zatím měsíc po pádu Bašára Asada jeví režim, který zavádějí noví islamističtí vládci Sýrie?
-
Bude předseda SPD Tomio Okamura zbaven poslanecké imunity a stíhán pro podezření z rasismu? Jakou diskusi lze očekávat? A může mu kauza pomoct v předvolební kampani? „Soudě podle toho, jak k tomu přistupuje Tomio Okamura, ta diskuse v únoru bude žhavá. Včera měl tiskovou konferenci, kterou si uzmul pro sebe, uzmul si ji k další propagandě,“ komentuje zakladatelka a ředitelka organizace In Iustitia, právnička Klára Kalibová.
- Mostrar más