Episodios
-
Przed Wami kolejny odcinek naszego podcastu! Tym razem rozmawiamy z Rafałem Lisowskim - nagradzanym tłumaczem, który zajmuje się przekładem literatury popularnej, książek dla młodzieży, thrillerów i kryminałów, fantasy i literatury faktu. To właśnie dzięki niemu polscy czytelnicy poznali magiczny świat Baśnioboru i Smoczej Straży Brandona Mulla. Porozmawiamy o wyzwaniach stojącymi przed tłumaczem, co sprawia tłumaczowi największą przyjemność i o frajdzie z poszukiwania, wymyślania barwnych nazw ze świata fantasy.
-
Ho ho ho! Kto z Was uwielbia zimowe i świąteczne opowieści? Do naszego podcastu zaprosiliśmy Anielę Cholewińską-Szkolik, autorkę bestsellerowych książek dla dzieci. Porozmawiamy o tytułach, dzięki którym poczujemy magię Świąt, czyli czwartym tomie serii "Słonecznikowa 5", ciepłej historii o sarniej rodzinie "Gwiazdka" oraz przygodach Mikołaja i elfów w "Gwiazdkowym miasteczku". Dowiemy się, jak stworzyć atmosferę wyciszenia i nadziei w książce dla młodych czytelników, jak oddać zapachy i smaki towarzyszące świątecznym przygotowaniom i jak stworzyć śnieg, jeśli go brakuje w czasie zimy?
-
¿Faltan episodios?
-
Przed Wami kolejny odcinek naszego podcastu! Tym razem rozmawiamy z Małgorzatą Gęcą - współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, które promuje bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji. Dowiemy się, co może nam wszystkim dać idea zero waste, jak wpłynie na nasze życie i na nasz dom - Ziemię. Porozmawiamy o tym, jak edukować dzieci, jak pokazywać, że zapobieganie powstawianiu odpadów jest ważne, że wszyscy jesteśmy "nieidealni, ale pełni zapału" i ten zapał w ratowaniu naszej planety jest najważniejszy.
-
Tym razem zapraszamy do krainy wyobraźni! Rozmawiamy z Anną Simeone – ilustratorką książek dla młodych czytelników, w Wydawnictwie Wilga zilustrowała sztywnostronnicową serię z wierszami Tuwima dla zupełnych maluchów.
Postaramy się dowiedzieć, jaką funkcję w publikacjach dla dzieci pełni ilustracja i co zachęca najbardziej młodych odbiorców do sięgnięcia po dany tytuł. Porozmawiamy o tym, jak pracować z serią klasycznej poezji dziecięcej znanej od pokoleń. Zapytamy, czy łatwo jest zilustrować wiersze, do których grafiki tworzyli najznakomitsi ilustratorzy danych czasów i jak przedstawić klasykę "na nowo".
-
Tym razem rozmawiamy z Pauliną Chmurską - autorką książek dla dzieci, w tym bestsellerowej serii Książki Otulone Nocą. Dowiemy się, skąd wziął się pomysł na stworzenie publikacji o tajemniczym nocnym życiu. Porozmawiamy, jak stworzyć bezpieczną przestrzeń do czytania z dzieckiem przed zaśnięciem, co zrobić, żeby czytanie było przygodą zarówno dla malucha, jak i rodzica oraz ile różnych inspiracji można czerpać z książek. Zastanowimy się również, dlaczego wspólne, rodzinne czytanie (i inne aktywności) są tak ważne w rozwoju dziecka.
-
W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z Oktawianem Szwedem, prezesem Fundacji na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt Primum. Dowiemy się, w jaki sposób można pomóc dzikim zwierzętom poszkodowanym w wyniku kontaktu z cywilizacją oraz na co trzeba zwrócić uwagę, jeśli zobaczymy stworzenie wymagające pomocy. Odpowiemy również na pytanie, czy trzeba się bać dzikich zwierząt i jak ważne jest uwrażliwianie dzieci na zagadnienia związane z ochroną przyrody, zmianami klimatu i potrzebami zwierząt, które żyją wokół nas.
-
W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z dr Oliwią Brzeźniak-Pałgan, wieloletnią promotorką i miłośniczką książek dla najmłodszych, specjalistką w literaturze dziecięcej. Dowiemy się, czym jest dobra ilustracja - czy to dodatek do treści, a może wstęp do funkcjonowania małego czytelnika w świecie literatury i sztuki? Porozmawiamy o ilustracji, jako skarbie, który zachęci do przeżywania tekstu, poznawania świata, eksploracji tematów oraz różnych aktywności czytelniczych i pozaczytelniczych. Przekonamy się, w czym tkwi siła grafik w książce dla dzieci i czy artystyczna kreska przemawia do maluchów.
-
W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z Małgorzatą Kowalską z Centrum Szkoleń Cognitus, która prowadzi zajęcia z zakresu pracy z dzieckiem ze zróżnicowanymi, często specjalnymi, potrzebami. Dowiemy się, jak i kiedy zainicjować kontakt dziecka z książką, co jest ważne w pierwszych momentach takiego kontaktu, jak dopasować tytuł do wieku i etapu rozwoju malucha. Porozmawiamy o tym, jak możemy bawić się z książkami i jak, dzięki temu, wspomagać proces integracji sensorycznej. Zapytamy się także, czy pozwalać dziecku... wkładać książkę do buzi.
-
Rozmawiamy z Szymonem Wójcikiem, koordynatorem Polskiego Centrum Programu Safer w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zaangażowanym w szereg projektów badawczych dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Dowiemy się, jakie zagrożenia mogą czyhać na dzieci i nastolatków szukających w Internecie przynależności i akceptacji. Spytamy się, jak odciągać dzieci od ekranów i czy to ma sens – pytania te od roku 2020 wydają się trudniejsze, bo obecnie częściej, intensywniej korzystamy wraz z dziećmi z Internetu. Porozmawiamy również o tym, jak znaleźć równowagę w korzystaniu z nowych mediów i świadomie zarządzać swoją aktywnością w sieci.
-
Rozmawiamy z Katarzyną Jajugą – logopedą, terapeutą miofunkcjonalnym, specjalistą terapii ręki, pedagogiem. Dowiemy się, jak wpierać rozwój mowy za pomocą książek, kiedy warto rozpocząć konsultacje logopedyczne i jakie są główne przeszkody przy diagnostyce maluchów. Porozmawiamy również, jak książki sensoryczne wpływają na polepszenie artykulacji.
-
W najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy z Anną Oparkowską, ilustratorką książek dla dzieci, m.in. serii „Mazurscy w podróży”. Postaramy się dowiedzieć, czym jest ilustracja – czy tylko dodatkiem do treści, czy może dodatkową treścią? Dowiemy się, jak tworzy się bohaterów książki i ile jest twórcy w postaciach przez niego stworzonych. Porozmawiamy również o samej pracy ilustratora, o tym, od czego się ona zaczyna i jak wygląda kontakt ilustratora z autorem podczas pracy nad książką dla dzieci.
-
W kolejnym odcinku podcastu porozmawiamy z Karoliną Lewestam – filozofką, publicystką, pisarką, autorką książki „Mała księżniczka”. Będziemy mówić o tym, dlaczego książka powstała, skąd wziął się pomysł na bohaterkę i jakie postaci warto kreować w książkach dla młodych czytelników. Dowiemy się również, jaki jest stosunek pisarki do klasycznych, dobrze znanych opowieści oraz czy konfrontowanie się z nimi jest nam dziś naprawdę potrzebne.
-
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy z dr Joanną Dobkowską, która naukowo zajmuje się dydaktyką nauczania języka polskiego, rozwojem kompetencji komunikacyjnej dzieci, sprawuje również opiekę merytoryczną nad serią "Książkożercy". Postaramy się dowiedzieć od czego rozpocząć naukę czytania, jak skutecznie zachęcić do sięgnięcia po książki i jak dobrać odpowiedni tytuł do etapu rozwoju dziecka. Poznamy również sposób na...dobry odpoczynek po nauce czytania!
-
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy z Anną Jankowską, autorką bardzo popularnych blogów Nie tylko dla mam oraz Aktywne Czytanie – książki dla dzieci. Postaramy się przybliżyć temat aktywnego czytania i opowiedzieć o tym, jak zachęcać dzieci do kontaktu z książką i słuchania historii, a następnie do samodzielnego czytania. Dowiemy się również, dlaczego warto spojrzeć na książkę jako zabawkę, jak zmienić nastawienie młodych czytelników do narzuconych lektur i jak zauroczyć dzieci nowymi tytułami.
-
W nowym odcinku podcastu rozmawiamy z Marcinem Przewoźniakiem – bestsellerowym autorem, który poprzez swoje książki inspiruje dzieci do poznawania świata. Dowiemy się skąd czerpie pomysły do swoich publikacji, jak trzeba pisać, żeby nie znudzić młodego odbiorcę oraz jakie książki autor chciałby napisać w przyszłości.
-
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy z Magdą Szcześniewską – ekspertką i pasjonatką metody Montessori. Postaramy się dowiedzieć więcej o metodzie, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna. Porozmawiamy o tym, dlaczego w klasach Montessori nie ma ławek, jak wygląda relacja dziecka i nauczyciela, co jest fundamentem w omawianym systemie wychowawczym oraz jak postrzegane jest dziecko i jego potrzeby.
-
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy z Anną Kietzman, specjalistką ds. promocji wydawnictwa Foxgames. Postaramy się przybliżyć temat niekonwencjonalnych, nowych form publikacji, które łączą w sobie elementy gier z komiksami i powieściami. Dowiemy się również, jak odciągnąć młodych ludzi od ekranów tabletów i komputerów, a także jak zaszczepić w nich miłość do książek przez zabawę.
-
W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy z Sylwią Majcher - edukatorką ekologiczną, dziennikarką, autorką bestsellerowych książek. Postaramy dowiedzieć się, co to znaczy "być eko", czym jest dług ekologiczny i jak możemy go zmniejszyć. Porozmawiamy również o tym, jak w prosty sposób w codziennym życiu możemy zmienić przyszłość naszej planety i uchronić ją przed katastrofą ekologiczną.
-
W najnowszym odcinku rozmawiamy z Agnieszką Mielech – autorką bestsellerowej serii Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Porozmawiamy o społeczności zgromadzonej wokół uwielbianej bohaterki, o tym, jak powstała i jak działa. Postaramy dowiedzieć się, skąd autorka czerpie inspiracje do kolejnych książek, jak wygląda jej kontakt z czytelniczkami oraz co specjalnego przygotowała dla fanek i fanów Emi.
-
W nowym odcinku podcastu rozmawiamy z Przemkiem Staroniem – psychologiem, Nauczycielem Roku 2018, finalistą Global Teacher Prize 2020. Postaramy się dowiedzieć, czego brakuje w polskiej edukacji, co robić, żeby dzieci chętnie się uczyły, a także jak rozbudzić w nich ciekawość poznawania świata. Usłyszymy o modelu edukacji opartym na kreatywności, autonomii, braku przymusu, indywidualnym podejściu do ucznia i budowaniu z nim relacji. Poznamy też odpowiedź na intrygujące pytanie: jak magia może pomóc w nauczaniu?
- Mostrar más