Episodios
-
Podczas 5. urodzin Azymutu zapytaliśmy naszych autorów o ich ulubione teksty, co ich motywuje do pisania artykułów i czy lubią eliminować ludzi.
W Rozmowie Azymutu chcemy rozmawiać o harcerstwie swobodnie ale konstruktywnie - szukając najlepszych rozwiązań dla naszych drużyn. Zaprasza phm. Michał Topolski.
-
Na wstępie, by rozwiać wątpliwości, chciałbym coś zaznaczyć – nie twierdzę (i nigdy nie twierdziłem), że praca instruktora harcerskiego powinna być odpłatna. Nie twierdzę też, że służba i poświęcenie na rzecz innych nie ma wartości dodanej. Ma, i to ogromną, także dla tego, który służy.Ten tekst ma jedynie na celu uświadomienie Wam, drodzy instruktorzy, jaką ilość swego czasu poświęcacie na pracę dla innych...Artykuł Dyzmy Zawadzkiego o na ten temat czyta Kacper Borkowski.Oryginalny artykuł dostępny jest tutaj: https://azymut.zhr.pl/2018/10/29/ile-warta-jest-praca-instruktora/
-
¿Faltan episodios?
-
Jestem instruktorem ZHR i czwarty rok prowadzę koedukacyjną drużynę wędrowniczą. Na domiar złego nie wiedział o tym mój hufcowy. Ba! Ja sam o tym nie wiedziałem. Jak do tego doszło?
Artykuł phm. Kacpra Borkowskiego czyta sam autor.
Oryginalny artykuł dostępny jest tutaj: https://azymut.zhr.pl/2023/10/27/wedrownicze-liceum/
-
Zdajesz maturę i stajesz przed decyzją - poświęcić swoją przyszłość dla harcerstwa, albo porzucić drużynę i wyjechać na studia...Ale czy aby na pewno to są jedyne opcje?
Artykuł phm. Kacpra Borkowskiego na ten temat czyta sam autor.
Tekst jest również dostępny do przeczytania: https://azymut.zhr.pl/2023/12/16/decyzja-o-wyjezdzie-na-studia-wsrod-czlonkow-oh-y-zhr/
-
Czemu zastępy, stopnie i sprawności są ważniejsze od innych narzędzi drużynowego? Co robił z zastępem “Łowców głów”? Po czym poznać dobrą drużynę? Czy wyszywanie sprawności nie jest archaiczne? - zapytaliśmy hm. Marka Gajdzińskiego “Szwejka”, szefa Centralnej Szkoły Instruktorskiej OH-y ZHR i autora “Narzędziownika Drużynowego”
W Rozmowie Azymutu chcemy rozmawiać o harcerstwie swobodnie ale konstruktywnie - szukając najlepszych rozwiązań dla naszych drużyn. Zaprasza hm. Lech Pastwa.
Partnerem podcastu jest Siedemgór.pl - oficjalna składnica Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
-
Szósty webinar z serii wykładów przedzłazowych, przygotowujących uczestników Złazu OH-y ZHR "ITERVM" do merytorycznej dyskusji nad stopniami w czasie prac warsztatowych w ramach wydarzenia.
-
Piąty webinar z serii wykładów przedzłazowych, przygotowujących uczestników Złazu OH-y ZHR "ITERVM" do merytorycznej dyskusji nad stopniami w czasie prac warsztatowych w ramach wydarzenia.
-
Czwarty webinar z serii wykładów przedzłazowych, przygotowujących uczestników Złazu OH-y ZHR "ITERVM" do merytorycznej dyskusji nad stopniami w czasie prac warsztatowych w ramach wydarzenia.
-
Trzeci webinar z serii wykładów przedzłazowych, przygotowujących uczestników Złazu OH-y ZHR "ITERVM" do merytorycznej dyskusji nad stopniami w czasie prac warsztatowych w ramach wydarzenia.
-
Czy harcerstwo może działać bez kar i nagród, a szkoła bez ocen? Co to jest porozumienie bez przemocy (NVC) i niekontrowersyjna esencja? Co robić by program naszych drużyn lepiej odpowiadał na potrzeby chłopaków? - zapytałem phm. Andrzeja Wysockiego, praktyka alternatywnej edukacji i dyrektora szkoły demokratycznej "Kastalia"
Odcinek nagraliśmy przed rosyjskim atakiem na Ukrainę, ale zdecydowaliśmy się opublikować go teraz wychodząc z założenia, że w obecnej sytuacji dbanie o jakość pracy wychowawczej jest tak samo ważne, a może ważniejsze niż wcześniej.
Materiały wspominane w odcinku:
Opowieść Marshalla Rosenberga o porozumieniu bez przemocy Wartościowe książki na temat porozumienia bez przemocy Strona twórczyni koncepcji "niekontrowersyjnej esencji"W Rozmowie Azymutu chcemy rozmawiać o harcerstwie swobodnie ale konstruktywnie - szukając najlepszych rozwiązań dla naszych drużyn. Zaprasza hm. Lech Pastwa.
Partnerem podcastu jest Siedemgór.pl - oficjalna składnica Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
-
Czy sprawności i kategoryzacja to fajne gry? Jak drużynowy powinien w nie grać? Jak będą się zmieniać? - zapytałem hm. Kajtka Kapuścińskiego, Szefa Wydziału Harcerzy Głównej Kwatery OH-y ZHR, współtwórcę "Wiedźmina 3", "Cyberpunka 2077" i systemu sprawności ;)
W Rozmowie Azymutu chcemy rozmawiać o harcerstwie swobodnie ale konstruktywnie - szukając najlepszych rozwiązań dla naszych drużyn. Zaprasza hm. Lech Pastwa.
Partnerem podcastu jest Siedemgór.pl - oficjalna składnica Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
-
Po co drużynowy harcerzy powinien znać się na wędrownikach? Po czym poznać, że harcerz wchodzi w wiek wędrowniczy? Czy przekazanie wszystkich takich harcerzy to idealne rozwiązanie? Co mają robić wędrownicy? Czuwaj czy siema? - zapytałem hm. Janka Kamińskiego, referenta wędrowników Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR.
Wspomniany artykuł Janka: Co robić z wędrownikami?
W Rozmowie Azymutu chcemy rozmawiać o harcerstwie swobodnie ale konstruktywnie - szukając najlepszych rozwiązań dla naszych drużyn. Zaprasza hm. Lech Pastwa.
Partnerem podcastu jest Siedemgór.pl - oficjalna składnica Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
-
Co to będzie? Nie wie nikt. Nawet oni. Oni głównie wiedzą to, jak było.
-
"Czasem wystarczy, że drużynowy jest i nie popełnia karygodnych błędów" - mówi nam w rozmowie harcmistrz Wiktor Maracewicz, współautor książki "Wielka Gra Wodzów".
Rozmawiał Dyzma Zawadzki -
"Powinniśmy wrócić do definicji z książeczki sprawności. Sprawność na rękawie powinna pokazywać, że ja umiem coś zrobić" - mówi w naszej rozmowie hm. Kajetan Kapuściński, szef zespołu do spraw sprawności przy wydziale harcerzy.
Dlaczego słynne Trzy Pióra nie będą już sprawnością, dlaczego Kajetan co tydzień wstaje wcześniej i wpada o 7:00 rano do kawiarni, dlaczego sprawność czasem będzie można stracić, jak każdy drużynowy może stworzyć nową sprawność i jakie powinna spełniać zasady - o tym dowiecie się z naszej najnowszej rozmowy.
Rozmawiał hm. Marcin Gierbisz
-
W tym odcinku mówimy między innymi o tym, jak ważna w prowadzeniu drużyny jest praca z zastępowymi oraz po co właściwie zastępowym podręcznik.
Książka hm. Tomasza Maracewicza dostępna jest na oficjalnej stronie fundacji Jakobstaf: http://jakobstaf.pl
Rozmawiał hm. Marcin Gierbisz -
Co jest najważniejsze w prowadzeniu gromady? Czy kategoryzacja ma sens? Jak sprawić, by dobrze pracowało się w kadrze? Czy można realnie pomóc ludziom jeżdżąc na rowerze? Czego mogą się spodziewać uczestnicy nadchodzącego Turnieju Kadr Gromad? O tym wszystkim i o kilku innych rzeczach rozmawiamy z Dawidem Jankowskim, byłym drużynowym Gromady Tropu Wilka i Najlepszej Kadry 2018, tegorocznym komendantem TKG.
Rozmawiał hm. Marcin Gierbisz
-
Co to znaczy być Drużyną Rzeczypospolitej? Jak wygląda Turniej Drużyn Puszczańskich? Co sprawia, że drużyna działa sprawnie? Czy "drużyna turniejowa" może być dobrą drużyną? Z Brunem Zawadzkim, drużynowym 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego "Grunwald" rozmawiamy o tym jak wygląda świat aktualnej Drużyny Rzeczypospolitej.
- Mostrar más