Episodios
-
Finałowy odcinek czwartego sezonu Meta Rozmów poświęciliśmy podsumowaniom. Justyna Dżbik-Kluge i Karol Stryja przypomnieli najciekawsze fragmenty audycji i raz jeszcze przywołali centralne pytanie tego sezonu - w jaki sposób technologia służy człowiekowi i jak może wyglądać jej najbliższa przyszłość? W trakcie 8 odcinków mogliśmy usłyszeć m.in. o innowacjach w bankowości, kulturze, czy edukacji. Porozmawialiśmy także o naszych emocjach i relacjach, oraz o tym, w jaki sposób zmieniać się będą wraz z rozwojem cyfrowego świata. Zachęcamy do wracania do poprzednich rozmów i sezonów, a tymczasem -- do usłyszenia!
-
Technologie w służbie społeczeństwu to także technologie w służbie naszej planety. Innowacje, które za cel stawiają sobie ochronę środowiska, stają się coraz bardziej potrzebne w dobie gwałtownych zmian klimatycznych. O najciekawszych przykładach startupów, firm i rozwiązań rozmawiają Anna Kurnatowska, country managerka w Too Good To Go, oraz Maciej Sadowski, współzałożyciel i prezes fundacji Startup Hub Poland. W odcinku usłyszeć można m.in. o sposobach na walkę z marnowaniem jedzenia, narzędziach pozwalających na kontrolowanie stanu wód oraz o tym, czy na klimacie da się zarobić.
-
¿Faltan episodios?
-
W szóstym odcinku podcastu rozmawiamy o kulturze - ogólnodostępnej, zdigitalizowanej i innowacyjnej. O świecie, w którym coraz częściej sięga się po wsparcie sztucznej inteligencji, a producenci filmowi i właściciele platform streamingowych - po systemy uczenia maszynowego i algorytmy. Tym razem zastanawiamy się nad przyszłością kin i teatrów, definicją sztuki w dobie AI oraz filmowych wyborach wbrew rekomendacjom algorytmów. Po meandrach kulturowych innowacji oprowadzają nas Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, blogerka, autorka książek i ekspertka w dziedzinie popkultury, oraz Mirosław Filiciak, profesor kulturoznawstwa zajmujący się wpływem mediów cyfrowych na uczestnictwo w kulturze.
-
Zmęczeni codziennymi spotkaniami online i długimi wideorozmowami przed ekranem komputera marzymy o komunikacji na odległość, która pozwoli zobaczyć naszego rozmówcę tu i teraz - w jednym pomieszczeniu, siedzącego przy tym samym stole. Ta immersyjna wizja staje się powoli rzeczywistością dzięki rozwojowi technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu trudno przewidzieć nam przyszłość relacji międzyludzkich. Właśnie o niej rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu razem z Patrycją Sławutą, psycholożką behawioralną i założycielką SelfHackaton, oraz Konradem Majem, psychologiem społecznym i trenerem, adiunktem w Katedrze Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS. W odcinku usłyszeć można m.in. o idei digital twins, relacjach ludzko-robotycznych i o nowych, immersyjnych doświadczeniach.
-
W najnowszym odcinku Meta Rozmów wkraczamy w przyszłość naszego wirtualnego "ja" i dyskutujemy o codzienności w metawersum. Jak mogą zmienić się nasze przyzwyczajenia? O jakie doświadczenia wzbogaci się nasze życie? I czy faktycznie każdy z nas będzie mógł udać się w podróż na drugi koniec świata bez wychodzenia z domu? O cyfrowej tożsamości, modzie w świecie awatarów i o odwiecznej potrzebie kreowania własnego wizerunku rozmawiają Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii i jedna z założycielek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego, oraz Joanna „Frota” Kurkowska, data insights analyst w G2A.com, gdzie zajmuje się analizowaniem trendów w branży gamingowej i e-commerce.
-
Za 15 lat nikt już nie będzie pamiętał czym była gotówka, plastikowe karty debetowe staną się przeżytkiem, a każdy z nas zapłaci za zakupy zegarkiem. Czy taka wizja przyszłości stanie się naszą rzeczywistością? Tego nigdy nie możemy być pewni. Goście trzeciego odcinka Meta Rozmów, czyli Magdalena Kubisa, dyrektor Departamentu Rozwoju Biznesu w BLIK, oraz bloger finansowy i autor kanału DoradcaTV Tomasz Jaroszek, dzielą się swoją wizją bankowości w najbliższych latach. W odcinku usłyszeć można także o edukacji w zakresie finansów, psychologii zakupów oraz trudnym do przewidzenia losie kryptowalut.
-
Jak powinna wyglądać szkoła przyszłości? Najnowszy odcinek Meta Rozmów pokazał, że odpowiedzi na to pytanie jest wiele. Wszystkie z nich łączą jednak te same skojarzenia: inspiracja, społeczność, pasja i odkrywanie świata. Technologia w służbie edukacji ma przede wszystkim wyrównywać szanse i sprawiać, by nauka stawała się coraz bardziej angażująca i ciekawa - bo przecież szkoła nie polega jedynie na rozwiązywaniu zadań z matematyki i uczeniu się ortografii. O wizji szkolnictwa w 2050 roku i dobrej edukacji rozmawiają pisarz i wykładowca akademicki Mikołaj Marcela oraz Krzysztof Wojewodzic - prezes firmy Escola zajmującej się projektowaniem aplikacji mobilnych oraz wykładowca i twórca kursów online.
-
Nasze życie stało się cyfrowe. Technologie pozwalają nam przekraczać granice geograficzne, ułatwiają zakupy, pracę oraz pomagają zaoszczędzać czas, choć wszyscy staramy się znaleźć balans pomiędzy czasem online i offline. O codziennych spotkaniach z technologią i o społeczeństwie cyfrowym rozmawiają Jakub Wątor, dziennikarz jednego z najbardziej opiniotwórczych mediów technologicznych Spider's Web, oraz dr Alek Tarkowski - socjolog, od lat związany z inicjatywą Creative Commons tworzącą nowe formy prawa autorskiego oraz założyciel Centrum Cyfrowego. W odcinku usłyszeć można m.in. o fenomenie aplikacji randkowych, o technologiach, bez których nie wyobrażamy już sobie życia, oraz tych, które okazały się spektakularną klapą.
-
Czwarty sezon podcastu Meta Rozmowy wraca ze zmienioną nazwą oraz nową parą prowadzących - do już dobrze znanego naszym słuchaczom Karola Stryi dołączy Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowa i autorka ksiązek.
W najnowszej odsłonie programu skupimy się na technologiach, które służą społeczeństwu i sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze. Porozmawiamy m.in. o przyszłości edukacji, bankowości oraz o dostępie do kultury w erze NFT i sztucznej inteligencji. Nie zabraknie także dyskusji na temat rozwoju metawersum oraz tego, w jaki sposób wpłynie ono na nasze codziene życie, relacje i nas samych. Jak słusznie zauważył we wstępie Jakobe Mansztajn z Make Life Harder, technologia przyszłości to nie tylko autonomiczne auta - to także rzeczy, które otaczają nas na co dzień i pozwalają nam pozostawać ze sobą w kontakcie niezależnie od okoliczności. -
To już ostatni odcinek trzeciego sezonu “Rozmów Facebooka” poświęconego wyzwaniom społeczeństwa cyfrowego. Prowadzący - Edyta Kowal i Karol Stryja - wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób internet wpływa na nasze życie i z jakimi wyzwaniami musimy się mierzyć w cyberświecie. W tym odcinku przypomnieli najciekawsze fragmenty rozmów oraz zaprosilli Łukasza Sakowskiego, biologa i twórcę bloga popularnonaukowego "To Tylko Teoria", do dyskusji na temat higieny cyfrowej i odnajdywaniu równowagi pomiędzy offlinem i onlinem.
Do usłyszenia już niedługo, w czwartym sezonie naszego podcastu! -
Ponad 4,5 miliona Polek i Polaków nigdy nie korzystało z internetu. W tej grupie znajdują się przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy i mieszkańcy miejscowości odciętych od sieci. Wiele osób codziennie zmaga się z barierami, które uniemożliwiają im swobodne korzystanie z zasobów internetu - są to m.in. strony niespełniające kryteriów dostępności lub filmy wideo pozbawione transkrypcji. O tym, w jaki sposób walczyć z wykluczeniem cyfrowym, porozmawiali Wojtek Sawicki i Agata Tomaszewska, twórcy projektu Life on Wheelz, którego nadrzędnym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnością, oraz Artur Marcinkowski - pomysłodawca i założyciel fundacji Widzialni.org, zajmującej się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
W kolejnym odcinku “Rozmów Facebooka” zanurzymy się w metawersum, czyli internecie przyszłości. Czy fantastyczna wizja rodem z filmów science fiction jest możliwa do spełnienia? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć w nowej rzeczywistości i czemu aż tak pociąga nas iluzja? O tym, czym tak naprawdę jest metawersum i jak budować bezpieczny internet przyszłości, rozmawiają Natalia Hatalska, analityczka trendów i autorka książki “Wiek paradoksów”, oraz Joanna Sosnowska, dziennikarka technologiczna i szefowa projektu Jutronauci.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia – tu pracujemy, robimy zakupy, utrzymujemy kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego zabezpieczenie obecności w sieci jest równie ważne, jak zadbanie o solidne zamki w drzwiach. O tym, w jaki sposób chronić swoje dane, jak edukować najmłodszych w zakresie cyberbezpieczeństwa i kto powinien być odpowiedzialny za stworzenie przyjaznego środowiska cyfrowego, porozmawiali goście kolejnego odcinka “Rozmów Facebooka” - Anna Borkowska, ekspertka do spraw edukacji cyfrowej w NASK, oraz Adam Haertle, wykładowca i redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
Wobec szerokiego dostępu do informacji oraz faktu, że dzisiaj dziennikarzem może być każdy trzymający w ręku telefon, media i fact-checkerzy łączą siły, by weryfikować treści i zapobiegać rozprzestrzenianiu się tych fałszywych. O tym, czy każde nieprawdziwe stwierdzenie można nazwać dezinformacją, nadużywaniu pojęcia fake news oraz o przyszłości rzetelnego dziennikarstwa porozmawiali Janusz Schwertner, dziennikarz śledczy i publicysta, oraz Patryk Zakrzewski, członek Stowarzyszenia Demagog i koordynator Akademii Fact-Checkingu.
Dodatkowe informacje o metodach weryfikacji informacji znajdziecie na stronie kampanii Nie bądź botem: https://www.niebadzbotem.pl/, oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/journalismproject/programs/third-party-fact-checking
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
Twórcy internetowi nie tylko mają wpływ na konsumenckie wybory swoich odbiorców, lecz także coraz częściej podejmują ważne tematy społeczne i polityczne. Szerokie dotarcie ich treści sprawia, że ponoszą oni dużą odpowiedzialność za publikowany content. Do rozmowy o zaangażowaniu społecznym, odpowiedzialności i transparentości twórców zaprosiliśmy Karola Paciorka, twórcę znanego m.in. z podcastu “Imponderabilia”, oraz Filipa Połoskę, współzałożyciela kolektywu kreatywnego Nowy Ład i byłego redaktora naczelnego serwisu Noizz.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
Czy udostępniony dekadę temu niesmaczny tweet może przyczynić się do załamania czyjejś kariery? Jak weryfikować napływające z mediów doniesienia i nie ulec panice moralnej? O tzw. kulturze unieważnienia, ruchu #MeToo i roli mediów społecznościowych w kształtowaniu opinii publicznej, rozmawiają goście drugiego odcinka “Rozmów Facebooka” - Jakub Majmurek, publicysta i krytyk filmowy oraz Tomasz Stawiszyński, filozof i autor podcastu “Skądinąd”.
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami i pisania na adres: [email protected]. -
Czy to po prostu kontrowersyjna wypowiedź, czy może już hejt? Pierwszy odcinek trzeciego sezonu porusza trudny, ale bardzo ważny temat mowy nienawiści w sieci. Do tej rozmowy zaprosiliśmy Hanię Sywulę, twórczynię internetową i popularyzatorkę wiedzy o psychologii oraz strateżkę Internetową - Annę-Marię Siwińską. Ekspertki wspólnie postarają się odpowiedzieć na pytania, gdzie leży granica między hejtem a wolnością słowa, czy hejt to domena jedynie Internetu oraz jak sobie z nim radzić?
Zachęcamy do podzielenia się swoimi przemyśleniami pisząc na adres: [email protected]. -
W trzecim sezonie Rozmów Facebooka skupimy się na wyzwaniach, jakie stawia życie nierozerwalnie połączone ze światem cyfrowym. Pół wieku po wysłaniu pierwszego emaila, razem z zaproszonymi gośćmi, porozmawiamy o rozwoju społeczeństwa cyfrowego oraz o tym, jakie korzyści i niebezpieczeństwa niesie ze sobą Internet.
Podcast ponownie poprowadzą Edyta Kowal i Karol Stryja, a jego gospodarzem jest Facebook.
Wstęp do trzeciego sezonu Rozmów Facebooka czyta Urszula Dudziak, następczyni Tomasza Knapika, którego głos towarzyszył słuchaczom przez dwa pierwsze sezony podcastu. -
Czy możemy przewidzieć przyszłość? Celebrując rok Lema, w ostatnim odcinku drugiego sezonu Rozmów Facebooka o przyszłości, futuryzmie i nadrzędnej roli myśli w kreowaniu przyszłości dyskutują dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema i dziekan Wydziału Innowacji i Przedsiębiorczości warszawskiej WSB oraz Zuzanna Skalska, obserwatorka trendów i strateżka doradzająca firmom w zakresie innowacji.
A jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat technologii jutra, które rozwija Facebook, zapraszamy Was do lektury pierwszego z serii raportów Hello Future poświęconemu właśnie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości: https://fb.me/ARVR -
Stawiają na autentyzm i transparentność, walczą o prawa mniejszości, starają się przeciwdziałać katastrofie klimatycznej. Takie właśnie jest pokolenie Z, które stanowczym krokiem wkracza na rynek konsumentów, ściągając na siebie coraz większą uwagę marek. O tym w jaki sposób dotrzeć do najmłodszej grupy konsumentów opowiadają ambasador swojego pokolenia Bartek Kloch oraz Rafał Gruszkiewicz z Reserved.
- Mostrar más