Episodios
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog związany z Uczelnią Korczaka w Warszawie i Uniwersytetem we Freiburgu.
A rozmawiamy o śmierci w historii i kulturze.
Rozmawiamy także o tym, jak historia patrzy na śmierć. O różnych sposobach i szkołach uprawiania historii. O tym, czym była „dobra śmieć” i co się z nią stało pod wpływem pierwszej i drugiej wojny światowej. O znaczeniu tych wydarzeń i ich skutkach dla życia jednostkowego i społecznego. O wycofywaniu się religii, laicyzacji i medykalizacji śmierci. O wypieraniu i zakłamywaniu śmierci. O tym, co ze śmiercią i naszym stosunkiem do niej mają wspólnego westerny, filmy sensacyjne i horrory.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości ks. dr Eligiusz Piotrowski, teolog, były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, autor m.in. (kontrowersyjnej) książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa” (2022).
A rozmawiamy o tym, czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć).
Rozmawiamy także o rozmaitych teologicznych koncepcjach zmartwychwstania. O krytykach tych koncepcji. O historycznych, antropologicznych, socjologicznych, filozoficznych, psychologicznych oraz teologicznych ujęciach religii oraz idei religijnych. O różnicach i podobieństwach pomiędzy nimi. O tym, czym jest chrześcijaństwo i jaka jest jego istota. O tym czy św. Paweł miał rację, że jeśli Jezus nie zmartwychwstał nauczanie chrześcijańskie jest „daremne”, a wiara „próżna”. O tym czy teologia wymaga gruntownej rewizji, a może nawet rewolucji. O kontrowersjach wokół książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa”, a także o przyczynach i konsekwencjach tych kontrowersji.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
¿Faltan episodios?
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jarema Piekutowski, socjolog i publicysta, autor m.in. książki „Od czapeczek foliowych do seksualnej recesji”.
A rozmawiamy o kontrkulturze i buncie.
Rozmawiamy także o rewolcie lat 60. O pokoleniu „dzieci-kwiatów” oraz jego losach. O tym, co nam zostało z tamtych lat. O tym, czy kontrkultura to już tylko historia, czy też może wciąż jeszcze gdzieś istnieje, a jeśli tak to gdzie jej szukać. O tym jak rynek wchłania każdy gest buntu i zamienia go na towar. O muzyce, literaturze, duchowości jako o nośnikach kontrkultury. O tym czy chrześcijaństwo (katolicyzm i nie tylko) mogą być postrzegane jako siły kontrkulturowe we współczesnym świecie.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie podcastu „Skądinąd” goszczą Anna Cieplak, pisarka i działaczka społeczna oraz prof. Michał Krzykawski, filozof, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
A rozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na umysł i społeczeństwo.
Rozmawiamy także o kapitalizmie cyfrowym. O utracie zdolności do koncentrowania uwagi. O różnych odmianach uwagi. O wpływie kapitalizmu cyfrowego na życie indywidualne, polityczne i społeczne. O tym, w jaki sposób można chronić się przed destrukcyjnym oddziaływaniem platform cyfrowych. O prawnych i politycznych regulacjach tej sfery.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Piotr Kępiński, eseista, pisarz, poeta, autor m.in. książek „Szczury z Via Veneto”, „W cieniu Gran Sasso” oraz „Rzym. Miasto nad miastami”.
A rozmawiamy o Rzymie.
Rozmawiamy także o włoskiej historii i architekturze. O rzymskich zaułkach, zakątkach i restauracjach. O Rzymie, który znają turyści i takim, do którego turyści się nie zapuszczają. O kulturze i historii tego miasta. O miastach w ogóle – włoskich, polskich i nie tylko. O literackich sposobach opisu miast. O tym, co warto zobaczyć w Rzymie. O turystach i turystyce. O włoskiej perspektywie i międzynarodowej polityce.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
#194 Wakacyjne rekomendacje lekturowe’2024 – odsłona 3 (i ostatnia)
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji.
Są to:
Rene Girard „Apokalipsa tu i teraz”, przeł. Cezary Zalewski, WAM
Stephen King „Im mroczniej, tym lepiej”, przeł. Janusz Ochab, Albatros
Don Winslow „Miasto w ogniu”, „Miasto marzeń”, „Miasto w gruzach”, przeł. Alina Patkowska, HarperCollins Polska
Piotr Kępiński „Rzym”, Wielka LiteraOwocnego czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać przy innej okazji.
Są to:
Knut Hamsun „Włóczęgi”, przeł. Czesław Kędzierski, vis-a-vis etiuda
Zbigniew Mikołejko, Dorota Kowalska „Jak błądzić skutecznie”, Iskry/Agora
Robert Whitaker „Zmącony obraz”, przeł. Jan Dzierzgowski, Czarne
Konstandinos Kawafis „Wiersze wszystkie”, przeł. Ireneusz Kania, Austeria
Owocnego czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” ponownie gości dr hab. Rafał T. Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książek „Tarot. Dzieje niezwykłej talii kart” oraz „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”.
A rozmawiamy o związkach alchemii ze sztuką i kulturą.
Rozmawiamy także o alchemicznej ikonografii. O inspiracjach alchemicznych w sztuce dawnej i współczesnej. O literackich dziełach, w których pojawia się symbolika alchemiczna. O tym ile jest alchemii i kabały w tarocie. O dziejach tarota – niezwykłej talii kart. O tym, jaki obraz świata wyłania się z ezoteryki.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” przedstawiam książki, które warto wziąć ze sobą na wakacje albo przeczytać je przy innej okazji.
Są to:
Remigiusz Mróz „Paderborn”, Wydawnictwo Czwarta Strona
Carl Gustav Jung „Odpowiedź Hiobowi” (nowe wydanie z przedmową Olgi Tokarczuk), przeł. Robert Reszke, Wydawnictwo Literackie
Caitlin R. Kiernan „Domy na dnie morza”, przeł. Anna Reszta, Wydawnictwo MAG
Leonard Mlodinov „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los”, przeł. Paweł Strzelecki, Zysk i S-ka
Owocnego słuchania i czytania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr hab. Rafał Prinke, historyk, znawca historii ezoteryzmu, autor m.in. książki „Zwodniczy ogród błędów. Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku”.
A rozmawiamy o alchemii.
Rozmawiamy także o historii „wiedzy tajemnej”. O początkach alchemii i jej historii. O alchemii wschodniej i zachodniej. O związkach alchemii z ezoteryką. O tym, czy alchemia jest poprzedniczką chemii. O C. G. Jungu i jego interpretacji alchemii jako dyscypliny zajmującej się rozwojem psychicznym i duchowym. O tym czy da się przemienić metal w złoto. I o tym, dlaczego pomimo niepowodzeń w tym zakresie, alchemicy wytrwale praktykowali swoją sztukę.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Anton Marczyński, filozof związany z Fundacją Na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, szef Polskiego Radia dla Ukrainy, autor książki „Ciało/Mistyka. Wstęp do ontologii cielesności”.
A rozmawiamy o wojnie – w filozofii, historii, teraźniejszości.
Rozmawiamy także o zmarłym w kwietniu prof. Zbigniewie Mikołejce. O Ukrainie i Polsce. O filozofii na Krymie i w Warszawie. O historii ukraińskiej i polskiej filozofii. O filozoficznych ujęciach wojny. O tym, jak teoria spotyka się albo rozmija z życiem. O „realistach” i „pacyfistach”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Anna Dziewit-Meller, pisarka, redaktorka naczelna Grupy Wydawniczej „Foksal”, autorka m.in. opublikowanej właśnie powieści „Juno” (Wydawnictwo Literackie).
A rozmawiamy o śmiechu, literaturze i przemijaniu.
Rozmawiamy także o doświadczeniu upływającego czasu. O starości i starzeniu się. O tym, czy kultura przygotowuje nas na starość i śmierć. O powieści „Juno”, w której śmiech staje się sposobem oswajania – i opowiadania – o kryzysach, przemijaniu i umieraniu. O kryzysie wieku średniego – czy istnieje? O najintensywniejszych dziecięcych i młodzieńczych przeżyciach czytelniczych. O czytaniu i literaturze. O specyfice polskiego rynku książki i o tym, jak się zmieniał w ostatnich dekadach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie.
A rozmawiamy o chirurgii, medycynie i współczesnej kulturze.
Rozmawiamy także o tym, czym jest serce. O kardiochirurgii i operacjach na bijącym oraz niebijącym sercu. O pracy kardiochirurga i perspektywie, z jakiej patrzy na ludzki organizm (także swój). O panującym we współczesnej kulturze stosunku do śmierci i chorób. O medycynie i filozofii medycyny. O tym, jaka jest dzisiaj pozycja lekarza i jak ludzie widzą tę społeczną rolę, powołanie, zawód. O tym, co to znaczy, że „operacja się udała” – i dzięki komu „operacja się udaje”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Dariusz Misiuna, socjolog, eseista, założyciel i szef Wydawnictwa Okultura, które w tym roku obchodzi 23 urodziny.
A rozmawiamy o tym czy psychodeliki mogą zmienić świat.
Rozmawiamy również o zagadkowej symbolice liczby 23. O historii kontrkultury lat 90. i początkach wydawnictwa Okultura. O anarchizmie, alternatywnych projektach społecznych i politycznych, utopiach i marzeniach o innym świecie. O magii i ezoterycy. O czarownictwie i ekologizmie. O tym, czy istnieje dziś ezoteryka, która nie jest skomercjalizowana. O rewolucji psychodelicznej i rozmaitych zastosowaniach środków psychodelicznych. O tym, czy to dobrze, że psychodeliki stają się częścią oficjalnego rynku farmaceutycznego.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie "Skądinąd" gości dr Mira Marcinów, psycholożka i filozofka związana z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN, autorka m.in. książek „Historia polskiego szaleństwa”, „Niezabliźniona rana Narcyza” (z B. Dobroczyńskim) oraz „Bezmatek”.
A rozmawiamy o histerii i histerycznej kulturze.
Rozmawiamy także o tym, gdzie ukrywa się histeria. Co znaczy dzisiaj, a co znaczyło kiedyś to pojęcie. O tym, czy możliwa jest całkowicie naukowa psychoterapia. O plusach i minusach psychoanalizy. O różnicach pomiędzy histerią a narcyzmem i borderline. O tym, czy współczesna kultura jest histeryczna, a jeśli tak – co to znaczy? O kulturowych i filozoficznych uwarunkowaniach psychiatrii i psychoterapii. O histerii jako „pozycji egzystencjalnej”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” wspominam zmarłego w14 kwietnia 2024 roku prof. Zbigniewa Mikołejkę.
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jacek Mańko, kognitywista i badacz wpływu nowych technologii na człowieka, związany z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.
A rozmawiamy o tym, czy trzeba się bać nowych technologii.
Rozmawiamy także o sztucznej inteligencji. O religijnych aspektach nowych technologii oraz firm, które je propagują. O prawdzie i fałszu w epoce cyfrowej. O wpływie nowych technologii na zdolności poznawcze oraz poczucie rzeczywistości. O cyfrowym kapitalizmie, jego specyfice i patologiach.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Michał Jędrzejek, filozof, redaktor miesięcznika „Znak”, autor książki „Bóg umarł. Dlaczego odchodzimy od religijności” (Znak 2024).
A rozmawiamy o tym, czy Bóg umarł.
Rozmawiamy także o tym, kto pierwszy tę śmierć zdiagnozował. O różnych filozoficznych i nie tylko koncepcjach religijności. O filozofach i filozofiach głoszących – na rozmaite sposoby – śmierć Boga. O teologii i złu. O współczesnych formach religijności. O tym, czy skończył się „świat chrześcijański”.
Oraz o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Wojciech Bonowicz, poeta, pisarz, autor m.in. książki „Dziennik pocieszenia” (Znak 2024).
A rozmawiamy o pocieszeniu.
Rozmawiamy także o tym, czy można zmieniać świat i jak to robić. O niepełnosprawności i normie. O smutku, melancholii i „etycznym odrętwieniu”, w którym wielu z nas tkwi. O polaryzacji, kryzysie i beznadziei. O literaturze i religii.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
-
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Tomasz Terlikowski, filozof, publicysta, autor m.in. opublikowanej właśnie książki „To ja, Judasz. Biografia Apostoła” (Wydawnictwo Literackie).
A rozmawiamy o meandrach ludzkiego losu.
Rozmawiamy także o pisaniu. O przemijaniu i upływie czasu. O współczesnej kulturze, która znamiona przemijania stara się ukryć. O literaturze wysokiej i popularnej. O zmieniającym się świecie i krajobrazach. O religii i religijności w perspektywie kulturowych przemian. O historii Judasza jako opowieści, w której pojawiają się wszystkie fundamentalne przekonania i paradoksy chrześcijaństwa. O tym, jaka jest przyszłość religii na Zachodzie.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
- Mostrar más