Episodios
-
Psychoterapeut Michael Vančura diskutuje s Václavem Dejčmarem psychedelika, holotropní dýchání, změněné stavy vědomí, psychospirituální krizi a fenomenologii bad tripu. Jakým způsobem nás podobné zkušenosti mohou připravit na smrt?
Různé pohledy na rozšířené stavy vědomí i vlastní zážitky přibližuje Michael Vančura, zkušený klinický psycholog s více než dvěma desetiletími praxe v oblasti psychoterapie a krizové intervence.
Zaměřuje se na psychologickou podporu v náročných životních situacích a je známý svou empatickou a praktickou pomocí lidem, kteří čelí psychickým výzvám. Čtyři roky vedl krizové centrum RIAPS, později založil organizaci DIABASIS, která se zaměřuje na téma psychospirituální krize. Michael Vančura je též aktivní jako školitel a autor odborných textů na téma duševního zdraví.
www.smrtelnik.cz
-
V nové epizodě podcastu Smrtelník moderátorka Karolína Sadílková hovoří s Jindřichem Vobořilem, dlouholetým protidrogovým koordinátorem, expertem na drogovou problematiku, psychoterapeutem, zakladatelem a šéfem sdružení Podané ruce. Jindřich Vobořil má bohaté zkušenosti ze sociálních služeb, včetně doprovázení lidí na konci života. V rozhovoru jsme se zaměřili na citlivá témata, jako je možnost zavedení asistované smrti a význam paliativní péče. Jaké jsou etické a praktické výzvy spojené s těmito otázkami? Poslechněte si tento inspirativní rozhovor.
www.smrtelnik.cz
-
¿Faltan episodios?
-
Tento díl si můžete stáhnout jako audio (MP3) nebo můžete podcast odebírat na YouTube, Spotify, Apple Podcasts a v RSS čtečce.
V tomto díle podcastu Smrtelník je hostem Petr Bartheldi, invalidní důchodce, který sdílí svůj pohled na život s chronickou bolestí a trvalým postižením páteře po autonehodě z roku 1996. Bartheldi již šest let usiluje o právo na důstojnou smrt, které mu české soudy dosud odmítly přiznat.
Tento případ, nyní mířící až k Ústavnímu soudu, se stal v Česku bezprecedentním – Bartheldi tvrdí, že by měl mít možnost důstojného odchodu v případě, že by se jeho zdravotní stav zhoršil natolik, že by se stal zcela nesoběstačným.
www.smrtelnik.cz
-
Co OPRAVDU ví současná věda o dlouhověkosti? S majitelem fondu Longevity.tech o investicích, stárnutí a nesmrtelnosti.
Petr Šrámek zasedá v představenstvech osmi společností, které podnikají v oboru dlouhověkosti. Díky předchozí spolupráci s kalifornskou Singularity University v rámci Global Startup Programu vybudoval nejen investiční fondy, ale také celý systém podpory firem podnikajících v oblasti longevity.
Petr je také zakladatelem české soutěže AI Awards a jeho velkým přínosem jsou zejména znalosti a kontakty s hlavními hráči z oboru exponenciálních technologií na lokální i globální úrovni. Sám čerpá z osobního kontaktu s populárními longevity influencery, jako je například prof. David Sinclair, prof. Adam Gladyshev, prof. Brian Kennedy, Ray Kurzweilnebo Peter Diamandis.
V podcastu se dozvíte nejen o aktuálních trendech v oblasti longevity, ale investor Václav Dejčmar s Petrem Šrámkem probírá i jednotlivé investice v rámci jeho Longevity.tech fondu a diskutuje jejich možný vývoj v budoucnosti. Lze na tomto oboru zbohatnout? Kdy a kde se objeví první longevity unicorn?
Tento díl si můžete stáhnout jako audio (MP3) nebo můžete podcast odebírat na YouTube, Spotify, Apple Podcasts a v RSS čtečce.
www.smrtelnik.cz/podcast
-
Co OPRAVDU ví věda o egyptských hrobkách a Cheopsově pyramidě? Úderný souboj pohledů a argumentů.
Jaký měli staří egypťané vztah ke smrti? Víte, co znamená slovo “pyramida”? Byly pyramidy opravdu hrobky? A co jiné megalitické stavby - tuší vůbec současná věda, kdo a jak je postavil?Drsná konfrontace na téma co OPRAVDU ví současná egyptologie nejen o Cheopsově pyramidě.
BEEF & BATTLE v podcastu, jaký jste ještě neviděli.
Prof. Miroslav Bárta je český egyptolog a archeolog. Od roku 2011 vede výzkumy archeologické lokality Abúsír v Egyptě. V letech 2013–2019 byl ředitelem Českého egyptologického ústavu. Prof. Bárta je jediným žijícím Čechem, který je členem prestižní Americké akademie umění a věd.
Leoš Kyša je populární český spisovatel, vysokoškolský profesor a bývalý novinář, píšící pod pseudonymem FRANTIŠEK KOTLETA. Věnuje se především akční sci-fi a fantasy literatuře. V loňském roce se stal čtenářským hitem jeho román Sudetenland. S Václavem Dejčmarem stojí za akcí Paranormální výzva, která je dotována částkou 3 515 000 Kč. Jak si s profesorem poradil Řezník z Bruntálu, jak se Leošovi někdy také přezdívá?
www.smrtelnik.cz/podcast
-
Hostem podcastu Smrtelník tentokrát byla senátorka MUDr. Věra Procházková, česká politička a lékařka, která vypracovala společně s poslancem Lukášem Bartoněm a etikem Adamem Doležalem zákon o paliativní péči, jehož součástí je i část o dobrovolném usmrcení a eutanazii. Vzorem jim byl obdobný zákon platný v Lucembursku, který má podle slov paní senátorky velmi přísně nastavená kritéria a podmínky tak, aby nedocházelo k jeho zneužívání.
Cílem navrhované právní úpravy má být komplexní změna medicínských přístupů a rozhodovacích procesů platných na konci života s cílem, aby byla respektována důstojnost a autonomie pacienta. Proč se paní senátorka rozhodla zpracovat zákon o paliativní péči a eutanazii zjišťuje Karolína Sadílková.
www.smrtelnik.cz/podcast
-
Prvním hostem podcastu Smrtelník nemůže být nikdo jiný než jeho zakladatel, donor a duchovní otec. Václav Dejčmar, investor, podnikatel a filantrop rád podporuje disruptivní myšlenky a nápady, mezi které patří i Smrtelník. Jaký je smysl a cíl tohoto projektu a proč vlastně vznikl? Václava Dejčmara vyzpovídala Karolína Sadílková, která vás bude provázet naším podcastem o smrti a umírání. Bez předsudků.
www.smrtelnik.cz/podcast