Episodios
-
Najstarsze dzieje osadnictwa w dolinie Indusu sięgają VI tysiąclecia p.n.e. Obszar ten zamieszkiwali wówczas rolnicy posługujący się kamiennymi narzędziami. Ok. 4 tys. lat p.n.e. wytwarzali oni gliniane naczynia przy użyciu koła garncarskiego, hodowali wiele gatunków zwierząt oraz uprawiali bawełnę. Wykopaliska świadczące o najwyższym poziomie rozwoju tej cywilizacji pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. O rozwoju sztuki świadczą figurki ludzi i zwierząt z terakoty.
-
Wygrana w wojnach z Kartaginą zadecydowała o utworzeniu przez Rzym imperium. W trzech kolejnych starciach armia rzymska pokonała Kartagińczyków, odbierając im posiadłości środziemnomorskie, a następnie usuwając z mapy ich państwo w północnej Afryce.
-
¿Faltan episodios?
-
Aleksander Macedoński uważany jest za jednego z najwybitniejszych wodzów starożytności. Stworzył imperium sięgające od Macedonii i Grecji po granice księstw indyjskich. Jego postać do dziś budzi kontrowersje.
-
Wojna peloponeska okazała się wielką przegraną Aten, które utraciły swoją dotychczasową rolę polityczną w świecie greckim. Nową potęgą stała się Sparta, a po jej klęsce Teby.
-
Dowiesz się w tym odcinku, z jakich warstw składało się społeczeństwo Sparty i jaka była sytuacja prawna tych grup.
-
Ateny były tą grecką polis, w której narodziła się demokracja. W tym odcinku omówiona jest działalność wielkich ateńskich reformatorów: Drakona, Solona i Klejstenesa.