Episodios
-
Gościem 14. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Dariusz Rolak, trener Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, który niedawno wrócił z tygodniowego stażu w AZ Alkmaar.
Dużo słyszałem i czytałem na temat tego, jak wyjątkowa jest to akademia, więc kiedy pojawiła się szansa, aby porozmawiać z trenerem, który mógł z bliska obserwować, jak pracują w AZ, to od razu postanowiłem zaproponować Dariuszowi Rolakowi nagranie podcastu na ten temat.
- Na czym polega wyjątkowość podejścia do szkolenia w AZ?
- W czym jnuiorzy AZ są lepsi, a w czym gorsi od swoich rówieśników z Polski?
- Co o polskich zespołach sądzą trenerzy w Holandii?
Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się z tego odcinka.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem 13. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest dr Jacek Buczny. Rozmawiamy o tym, jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od gier. Zastanawiamy się, co zrobić, aby sport był na tyle atrakcyjny, by dzieci wybierały go zamiast godzin przed konsolą czy telefonem. Na koniec rozmawiamy o wychowaniu po holendersku. Jakie pierwsze różnice między dziećmi holenderskimi a polski dostrzegł dr Jacek Buczny po przenosinach do Benelusku?
-
¿Faltan episodios?
-
Gościem 12. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Aleksander Kowalczyk. Jak tylko przeczytałem, że Athletic Bilbao dostało UEFA Grassroots Award za program Aterpe (bask. "schronisko") mający na celu tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w sporcie, pomyślałem, że najlepiej będzie spytać o to kogoś, kto z bliska może obserwować jak to działa.
Aleksander Kowalczyk prowadzi serwis Futbol Espanol (https://www.futbolespanol.pl/) a na co dzień mieszka i pracuje jako trener w Kraju Basków. Porozmawialiśmy o tym, jakie podejście do klubów grassroots jest w Bilbao. Nie mogło też zabraknąć tematu Realu Sociedad i polityki klubu polegającej na tym, by szkolenie w akademii rozpoczynać od 13. roku życia. Aleksander opowiedział także o tym, jakie podejście mają te kluby do multisportu. Zdradził, czy w Kraju Basków istnieje coś takiego jak indywidualne treningi piłkarskie i - w kontekście kontuzji Kuby Modera - powiedział kilka słów o treningach na sztucznej nawierzchni w Hiszpanii.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem 11. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Wojciech Falenta. Wojtek prześledził kariery topowych młodych zawodników (1997 i młodsi), chcąc dowiedzieć się, jak się prezentowali na samym początku swojej kariery.
Wyróżnił 12 czynników determinujących ich późniejszy sukces. W podcaście omawiamy każdy z tych czynników, przytaczając przykłady z topu światowego futbolu. Czy Eduardo Camavinga był wyróżniającym się dzieckiem? Czy Mason Mount dużo imprezował? Co w wieku 4 lat robił Kai Havertz? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tym odcinku Taty Trampkarza.
-
Gościem 10. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Damian Sobótka, trener pracujący na co dzień w Akademii Lecha Poznań. Rozmawiamy o tym, co sprawia, że Lech Poznań tak dobrze szkoli dzieci i młodzież?
Czym wychowankowie Akademii Lecha Poznań wyróżniają się na boisku?
Jak ważna jest relacja trenera z rodzicami?
-
Gościem 9. odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Robert Błoński, dziennikarz "Przeglądu Sportowego". Syn Roberta, Antek (rocznik 2010), od niedawna trenuje w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Rozmawiamy o tym, jaka jest różnica w treningach między klubami, w których wcześniej trenował Antek (Football Academy, Drukarz Warszawa) a Legią. Robert Błoński opowiada także sporo o różnicach, jakie widzi między tym, jak trenował starszy syn Janek, a tym jak teraz trenuje Antek.
-
Gościem ósmego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Krystian Rubajczyk. Krystian kończy właśnie doktorat na wrocławskim AWF, i do niedawna prowadził drużynę CLJ U-18 Śląska Wrocław. Krystian w swojej pracy naukowej skupia się na zagadnieniach związanych z identyfikacją talentu. Z tego odcinka dowiecie się: - czym jest efekt daty urodzenia? - dlaczego identyfikacja talentu jest tak trudnym zagadnieniem? - dlaczego do pewnego wieku umiejętności piłkarskie są najmniej istotne przy selekcji "utalentowanych" zawodników? Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem siódmego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Jan De Zeeuw. Jan jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie ostatnio wprowadza KVNB (holenderski związek piłki nożnej) i ma doskonałe rozeznanie w tym, jak wygląda futbol amatorski i profesjonalny w Holandii. Z tego odcinka dowiecie się: - jak trenują dzieci w Holandii? - dlaczego AZ Alkmaar to najlepsza akademia w Holandii? - w jaki sposób KVNB inspiruje do zmian kluby w Holandii? - czy da się coś zrobić, aby piłka amatorska w Polsce była tak popularna jak w Holandii? Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem szóstego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Paweł Guziejko, trener w akademii Norwich City i założyciel szkółki piłkarskiej Pav FunBall Academy - https://www.pavfunballacademy.co.uk/.
Konikiem Pawła jest uczenie się o tym, jak się uczą dzieci. Wiedza ta pomaga potem w takim trenowaniu dzieci, by treningi przede wszystkim sprawiały dzieciom frajdę i by odpowiadały ich umiejętnościom poznawczym. Rozmawiamy o wczesnej specjalizacji i o tym, czy powinno dzielić się dzieci na grupy pod względem umiejętności.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem piątego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Piotr Włodarczyk, w przeszłości reprezentant Polski i piłkarz m.in. Legii Warszawa. Ruchu Chorzów czy Widzewa Łódź.
Piotr Włodarczyk podzielił się swoim doświadczeniem zebranym nie tylko jako piłkarz ale przede wszystkim jako tata trampkarza (a tak naprawdę to tata juniora). Jego syn - Szymon - jest jednym z wyróżniających się zawodników w Akademii Legii Warszawa i reprezentacji Polski U-17.
Rozmawialiśmy o tym, dlaczego synom piłkarzy jest tak trudno przebić ojców. Piotr Włodarczyk opowiedział także o tym, jak dla młodych piłkarzy i ich rodziców stresujące są okresy, kiedy akademie piłkarskie decydują, kto zostaje w klubie a kto musi z akademii odejść. Wspomina sytuację, kiedy jego syn został właśnie odrzucony przez Legię w wieku 10 lat.
Na koniec rozmowy Piotr Włodarczyk przekazuje 3 jego zdaniem najważniejsze rady dla rodziców młodych piłkarzy.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem czwartego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Przemysław Mamczak, trener, dziennikarz Weszło FM i Weszło Junior specjalizujący się w tematyce szkolenia piłkarskiego.
Rozmawiamy o wyrzeczeniach, jakie niesie za sobą praca trenera. Przemek dzieli się także swoimi spostrzeżeniami po wizytacji wszystkich największych polskich akademii piłkarskich. Zastanawiamy się, jakie mogą być korzyści z certyfikacji PZPN i czy przy wyborze szkółek trzeba się w pierwszej kolejności sugerować gwiazdkami przyznawanymi przez związek.
-
Gościem trzeciego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Piotr Urban, koordynator Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa w kategoriach U13-U18.
Rozmawiamy o tym, dlaczego synom piłkarzy wcale nie jest łatwiej zrobić kariery. Z podcastu dowiecie się także, czym różnią się rodzice młodych sportowców w Hiszpanii i w Polsce. Piotr opowiada także o tym, jak edukowani są rodzice w Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa i dlaczego na wstępie powiedział im, że ich dzieci raczej nie będą profesjonalnie grać w piłkę.
Jeśli natomiast zastanawiacie się, jak rodzice wspomagali Cesara Aspilicuetę czy Javiego Martineza, to z tego podcastu dowiecie się tego z pierwszej ręki, bo to koledzy Piotra z czasów jego gry w Hiszpanii.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem drugiego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Jakub Bokiej, skaut młodzieżowy Manchesteru City oraz założyciel Polish Football Academy.
Jakub podpowiada, co mogą zrobić rodzice, jeśli chcą by ich dziecko zostało kiedyś piłkarzem Manchesteru City. Rozmawiamy także o wyścigu angielskich akademii po coraz młodsze dzieci. W tym odcinku usłyszycie także historie małych piłkarzy, którzy mimo dużego talentu, przestawali grać w piłkę, bo presja, jaką tworzyli im rodzice była zbyt duża.
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na http://tatatrampkarza.pl
-
Gościem pierwszego odcinka podcastu Tata Trampkarza jest Marek Wawrzynowski, dziennikarz sportowy Wirtualnej Polski, autor książki "Wielki Widzew".
Konikiem Marka jest szkolenie piłkarskie, więc ciekawie było porozmawiać z nim o tym, jak widzi rozwój swojego syna Piotrka (r. 2011), który dopiero zaczyna swoją przygodę z piłką. Rozmawialiśmy o tym, jak dobrze wybrać szkółkę dla swojego dziecka i o tym, jak odróżnić dobrego trenera od złego. Podpowiadamy, jak ciekawie można spędzać czas z dzieckiem, organizując indywidualne treningi i co na takich treningach można ćwiczyć, żeby nie przedobrzyć.
Ku zaskoczeniu wszystkich, którzy znają Marka Wawrzynowskiego warto dodać, że w podcaście chyba ani przez moment nie ma narzekania na PZPN ;)
Więcej podcastów i tekstów na temat szkolenia piłkarskiego dzieci znajdziesz na tatatrampkarza.pl