Episodios
-
Let Jurije Gagarina 12. dubna 1961 je nezpochybnitelným faktem a znamenal přelom v historii lidstva. Spousta detailů o jeho průběhu však byla veřejnosti nejprve skryta a minimálně jedna mylná informace přežívá i mezi odbornou veřejností dosud. O jakou informaci se jedná? A proč přežila až do dnešních dnů? Pojďme se o tom pobavit v nové epizodě Time4Space!
-
Pokud se chcete vydat do vesmíru, měli byste se připravit na to, že vám nejspíš zprvu nebude příliš dobře a také pohled do zrcadla nepotěší. Na druhou stranu se můžete těšit na učiněný dermatologický zázrak na vašich chodidlech. A pokud máte rádi cvičení, máme pro vás také velmi dobrou zprávu! Jak se vlastně lidské tělo mění vlivem mikrogravitace? Odpověď najdete v nové epizodě Time4Space!
-
¿Faltan episodios?
-
Taky se bojíte rozbitého zrcadla nebo se děsíte černých koček přecházejících cestu? Nevěšte hlavu, nejste v tom sami. Kosmonauti jsou neuvěřitelně pověrčiví a dokud nevykonají jisté rituály a tradiční úkony, nikam se neletí. A jaképak jsou to rituály? Pusťte si novou epizodu Time4Space a uslyšíte sami. Ale možná si nejdříve třikrát plivněte přes levé rameno, jen tak pro jistotu... :)
-
Jsou lety do vesmíru zbytečným luxusem? Přináší kosmonautika výměnou za horentní náklady nějaké hmatatelné výsledky? A využije něco z toho běžný člověk? Otázky, na které se pokoušíme odpovědět v této epizodě Time4Space, nejsou vůbec jednoduché, ale my se do toho přeci jen pustíme. Takže pokud jste zvědaví na praktické dopady kosmonautiky na váš život, jste na správném místě!
-
Co je třeba udělat proto, aby raketa dosáhla oběžné dráhy? Je ve vesmíru gravitace? Jak to, že družice nespadnou? Co je drží ve vesmíru? A proč nespadnou kosmonauti? Jak je možné, že se vznášejí? Pokud chcete jednoduché vysvětlení bez dlouhých vzorečků a složité fyziky, tento díl Time4Space je přesně pro vás!
-
Co se stane, když někdo zemře ve vesmíru? A jak vlastně vypadají poslední okamžiky toho, kdo je vystaven vakuu kosmického prostoru? Je konec rychlý a bezbolestný, nebo se ve skutečnosti odehraje pravý opak? A co je vlastně hlavní příčinou smrti ve vakuu? Na tyto otázky, které jsou docela morbidní, ale určitě napadly každého fanouška kosmonautiky, se snažíme odpovědět v další epizodě Time4Space!
-
Kosmonaut je jedním z nejriskantnějších povolání na světě. Rychlosti, procesy a síly, které je třeba zvládnout k tomu, aby se mohl člověk vydat do vesmíru, jsou extrémní. A proto se nabízí otázka: má kosmonautika na kontě nějaké oběti? Kolik jich zatím bylo? Jaké tragédie se v souvislosti s kosmickými lety odehrály? A je možné, že vesmír si bude i v budoucnu žádat lidské oběti? Na tyto otázky se snaží odpovědět nová epizoda Time4Space!
-
Lunární mise Apollo byly triumfem techniky - a současně extrémně riskantním podnikem. Panuje obecné mínění, že právě proto si astronauti během nich přišli na slušné peníze. Je to opravdu tak? Nebo byl finanční zisk odvážných měsíčňanů mnohem menší, než bychom hádali? A stačil vůbec plat astronauta na bezstarostný život? Odpověď je velmi překvapivá a najdete ji v nové epizodě Time4Space!
-
Kosmonaut - to je synonymum zdraví a fyzické dokonalosti. Alespoň tak bývá tato profese veřejností vnímána. Je ale tento obraz pravdivý? Mohou mít i hrdinové vesmíru nějaké fyzické nedostatky? Letěl do kosmu někdo se skrytým zdravotním problémem? A komu se nyní nově vesmír otevírá? Na to dostanete odpověď v nové epizodě Time4Space!
-
Cesta na Měsíc byla pro astronauty v šedesátých letech svatým grálem. Jen těžko si lze představit, že by někdo příčetný předem odmítnul možnost tuto cestu podniknout. A přece - našli se takoví, kdo na nabídku otisknout své stopy do lunárního prachu řekli jasné "ne". Kdo byli tito pánové? A proč zahodili životní šanci? Litovali svého rozhodnutí? Přesně na tyto otázky odpoví nová epizoda Time4Space.
-
Bylo přistání Američanů na Měsíci skutečné? Nebo se jednalo o jeden z největších podvodů v dějinách? Jaké argumenty přinášejí zastánci konspirace? A obstojí jejich tvrzení proti argumentům založeným na fyzice a selském rozumu? Ve druhé části dvoudílné epizody Time4Space si některé názory hoaxerů rozebereme a zkusíme je konfrontovat s tím, jak se na věc dívá jejich protistrana. Na které straně budete na konci epizody stát vy?
-
Přistání člověka na Měsíci - zřejmě největší událost dosavadní historie lidského druhu. Přesto se nejdou jedinci, kteří tvrdí, že výpravy astronautů na jiné nebeské těleso byly zfalšovány a ve skutečnosti se nikdy neudály. Jak je to vlastně s konspiračními teoriemi na toto téma? Kde se vzaly? Kdo za nimi stojí? A jak je možné, že se během několika let rozšířily doslova po celém světě? Právě na tyto otázky se snaží odpovědět nová epizoda Time4Space. Takže alobalové čepičky na hlavu a pusťte se do do toho!
Pokud chcete hlasovat v anketě Křišťálová lupa, můžete tak učinit zde:
https://kristalova.lupa.cz/2023/
-
Pocit čistoty je jedním z nejúžasnějších výdobytků naší civilizace. Osobní hygiena je nedílnou součástí toho, jak žijeme. Co když se ale ocitnete v extrémním prostředí, kde je i sebemenší hygienický úkon problémem? Dejme tomu třeba… ve vesmíru? Jak to mají kosmonauti s hygienou? Sprchoval se už někdo na oběžné dráze? A pokud ano, jak to udělal, když všichni víme, že voda se ve stavu mikrogravitace chová úplně jinak než na Zemi? Jak si vlastně kosmonauti myjí vlasy? Jak často si mění spodní prádlo? To všechno se dozvíte v nové epizodě Time4Space. A nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích, odebírat, lajkovat a lákat na poslech podcastu rodiny, známé, kolemjdoucí...
-
Opus Rona Howarda "Apollo 13" je zaslouženě oblíbeným snímkem nejen pro fanoušky kosmonautiky, ale i pro běžné publikum. Je však toto mistrovské dílo naprosto bezchybné? A pokud ne, jaké hlavní chyby v něm najdeme? Bylo na jeho natáčení něco zvláštního? A kdo zde hrál zřejmě nejzajímavější kameo? Na legendární snímek se podíváme v této epizodě Time4Space. Připravte si popcorn a nalaďte uši!
Stejně jako na našem facebookovém profilu bychom vás rádi upozornili na nový seriál české televize "Československý vesmír", ve kterém se objeví i Ondřej Šamárek, tedy nositel hlasu, který vás provází podcastem Time4Space. Link na iVysílání:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/14630594386-ceskoslovensky-vesmir/
Slovenští fanoušci budou mít možnost tento seriál sledovat od 30. října na Slovenské televizi.
-
Jak se jmenuje oděv, který je astronomicky drahý a pokud jej svlečete při příležitosti, pro niž byl ušit, okamžitě zemřete? Hádáte správně, je to kosmický skafandr. Skafandry jsou nedílnou součástí dobývání vesmíru. Jsou však také poměrně přehlíženým detailem, přitom bez nich bychom na výpravy za hranice atmosféry mohli jen těžko pomýšlet. Proč skafandry vznikly? Jaké funkce mají? A stalo se už někdy, že by skafandr selhal? I na tyto otázky odpovídá nová epizoda Time4Space, nyní dostupná již i na Google Podcasts, Apple Podcasts a dalších platformách. Najděte si tu svou!
Facebook: https://tinyurl.com/Time4SpaceFB
Apple Podcasts: https://tinyurl.com/T4SApple
Google Podcasts: https://tinyurl.com/T4SGoogle
-
Kosmonauti byli a jsou zcela po zásluze novodobými hrdiny se vším, co k tomuto statusu patří. V jejich stínu však stojí osoby, bez nichž by kosmičtí cestovatelé svou kariéru nemohli v žádném případě realizovat. Řeč je o jejich manželkách. Byly to velmi statečné ženy, které udržovaly teplo rodinného krbu často za cenu vlastních těžkých obětí. Právě o těchto silných osobnostech, které jsou trestuhodně opomíjeny, je další epizoda Time4Space!
-
Železné zdraví, ocelové nervy, dokonalý úsudek a naprosto žádné neřesti - taková je představa veřejnosti, když se řekne "kosmonaut". Pokud se ale podíváme blíže do historie pilotovaných letů, ani jeden z těchto přídomků tak úplně neplatí. A to se týká i oněch neřesti. Obecně asi nejrozšířenějším zlozvykem je požívání nápojů na lihové bázi a, jak možná mnohé překvapí, ani kosmičtí cestovatelé nejsou výjimkou. Jak to vlastně bylo a je s konzumací alkoholu na palubách kosmických lodí a stanic? A jak se alkohol do vesmíru vlastně dostal? Dozvíte se to v nové epizodě podcastu Time4Space!
-
Konspirační teorie o údajných kosmonautech, kteří byli ve vesmíru ještě před Gagarinem, se na světě objevily paradoxně ještě před jeho startem. Ani dnes senzační tvrzení o utajených pilotovaných startech zcela nevymizela z veřejného prostoru. Jak to s oněmi teoriemi vlastně je? Odkud se vzaly a mají nějaký racionální základ? To je tématem další epizody Time4Space!
-
Do vesmíru už zamířili občané mnoha států, u kterých bychom to možná vůbec nečekali. A naopak, mnohé vyspělé země svého státního příslušníka ve vesmíru ještě neměly. Proč tomu tak je? A proč není zemí s vlastním kosmonautem více? Odpověď na tyto otázky podá druhá epizoda podcastu Time4Space.
-
Asi nejfrekventovanější otázka ohledně letů do kosmu. Jak se v průběhu dobývání vesmíru kosmonauti vypořádávali s tím nejzákladnějším lidským úkonem? Právě na to jsme se podívali v první epizodě podcastu Time4Space.
- Mostrar más