Episodios

  • Kwasy są jednymi z najskuteczniejszych, najdłużej stosowanych i najlepiej przebadanych substancji aktywnych w pielęgnacji. Wygładzają, odnawiają strukturę skóry, stymulują komórki do przebudowy, rozjaśniają przebarwienia, redukują zmiany trądzikowe. Kwasy wyszły z gabinetów medycznych i kosmetologicznych i trafiły do naszych łazienek, aby podtrzymywać efekty zabiegów. Jak opowiada Aleksandra Jankowiak, specjalistka Topestetic.pl i kosmetolożka, są trudne do zastąpienia przez inne składniki kosmetyczne. Cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż odkrywane są nowe.

    Ekspertka wyjaśnia najważniejsze aspekty dotyczące kwasów AHA, BHA, PHA. Z jaką częstotliwością warto je stosować? Rozmawiamy o tym, jak działa i do jakich cer jest rekomendowany zapomniany, ale na nowo odkrywany kwas azelainowy, dyskutujemy o tym czy kwas glikolowy sprawdza się w odmładzaniu i rozświetlaniu cery czy łagodzeniu zmian trądzikowych. Ekspertka odpowiada, czy można łączyć kwasy na własną rękę czy jednak lepiej jest ufać producentom, którzy proponują gotowe koktajle z tymi substancjami w roli głównej. Jakie miejsce w grupie kwasów zajmuje kwas hialuronowy? Dyskutujemy również o konkretnych aspektach stosowania kwasów: częstotliwości aplikacji i sposobie wplatania ich do codziennej rutyny. Jeśli chcecie poznać zasady stosowania kilku konkretnych kwasów, nie możecie przegapić tego odcinka „Dobrego składu”.

    Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.

  • Owies to genialny składnik dla skór suchych, z dermatozami, trądzikiem różowatym i pospolitym. Jest również substancją odbudowującą barierę hydro-lipidową naskórka, idealną dla osób, które zmagają się z cerą wymagającą regeneracji. Aktualnie, ze względu na klimatyzowane pomieszczenia, częste skoki temperatur takie działanie przyda się niemal każdemu. A kondycja skóry – jak opowiada Katarzyna Jaworska-Rek, kosmetolożka polskiego sklepu Topestetic.pl – jest podstawą dobrego samopoczucia. I świadczy o zdrowiu organizmu. Jest też papierkiem lakmusowym zachodzących wewnątrz ciała procesów. Owies wydaje się odpowiedzią na pogorszenie stanu skóry ze względu na swoje uniwersalne działanie.

    Razem z ekspertką rozmawiamy o maseczkach typu DIY z przepisu z magazynów dla młodzieży, które obie nakładałyśmy jako nastolatki na skórę twarzy, żeby redukować podrażnienia i zmiany trądzikowe. Wyciąg z owsa koi i łagodzi skórę i, jak mówi kosmetolożka, wykazuje działanie przeciwświądowe dzięki zawartości unikatowych składników. Owies zawiera awentramidy, które są unikalnymi dla owsa polifenolami o działaniu przeciwświądowym i łagodzącym podrażnienia, wykazującym działanie podobne do leku przeciwhistaminowego. Nic więc dziwnego, że pospolita wydawałoby się owsianka pojawia się również jako must-have w diecie osób ze skórą podrażnioną i alergiczną. W tym odcinku ekspertka podpowiada, jak pielęgnacją domową osiągnąć rezultaty gabinetowe. I zdradza swoje tipy na baby face, dzięki zastosowaniu pewnej maseczki. Odcinek równie kojący, jak sam wyciąg z owsa.

    Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.

  • ¿Faltan episodios?

    Pulsa aquí para actualizar resultados

  • 14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To choroba, która dotyka 20 proc. niemowląt i dzieci, a także 5 proc. osób dorosłych. Jak mówi Małgorzata Godziątkowska z Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, w Polsce żyje 800 tys. osób chorujących na AZS. Wraz z dr n. med. Malwiną Zasadą-Kisiel doradzają, jak prawidłowo pielęgnować skórę dotkniętą atopią, zwracając uwagę na kluczową rolę odpowiednio dobranych formulacji emolientów. Jakość życia atopików poprawia odpowiednia pielęgnacja, w tym produktami z linii Atoderm Bioderma. Emolienty uzupełniają niedobory lipidów, pomagają odbudować naturalną barierę skóry, a ponadto niwelują świąd, poprawiając komfort osób z atopią, bo AZS wiąże się zarówno z dolegliwościami dotyczącymi ciała, jak i spadkiem nastroju. Jakie ilości emolientów powinno się aplikować na skórę niemowląt, dzieci, a jakie będą odpowiednie u dorosłych? Gdzie szukać wsparcia w leczeniu AZS? Odpowiedzi na te i wiele innych palących pytań znajdziecie w tym odcinku podcastu „Dobry skład”.

  • Witamina C rozświetla skórę, odświeża i wyrównuje koloryt naskórka, wspomaga cerę naczynkową, zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega wiotkości skóry, ze względu na stymulację produkcji kolagenu. Kwas l-askorbinowy był pionierem w pielęgnacji z witaminą C, ale aktualnie nie jest już jedyną formą wykorzystywaną w kosmetykach. Obecnie dostępne są również pochodne, które mogą charakteryzować się lepszą stabilnością i tolerancją. Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak, specjalistka Topestetic.pl i kosmetolożka, wyjaśnia jak „ugryźć” witaminę C w pielęgnacji wszystkich typów skóry. Również tej wrażliwej. Opowiada, że stabilniejszy i lepiej tolerowany jest etylowany kwas askorbinowy, który sprawdzi się nawet w rutynie dla skór reaktywnych i z rumieniem.

    Nowoczesne formy witaminy C wykazują wysoką skuteczność już przy niewielkiej zawartości substancji na poziomie kilku procent. Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak poleca m.in. 3-O-Ethyl Ascorbic acid, jedyną formę rozpuszczalną w wodzie i w tłuszczach, która wyjątkowo głęboko penetruje skórę. A także formę „tetra”, czyli olejową.

    Jak mówi kosmetolożka, dziś jest wiele innych rozwiązań w pielęgnacji niż tylko czysty kwas askorbinowy, który może nie być dobrze tolerowany przez każdy typ skóry. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest umieszczanie witaminy C w liposomach. Substancja dociera wówczas głębiej, nie podrażnia i dłużej zachowuje stabilność. Czy można stosować witaminę C w ciągu dnia latem? Jaki produkt jest bardziej skuteczny: serum, krem czy maska z witaminą C? Czy to prawda, że nie wolno stosować witaminy C przy trądziku? A może powinno się ją używać w kuracji sezonowej? W tym podcaście obalamy wszystkie mity krążące wokół witaminy, która nie bez powodu jest nazywana królową składników kosmetycznych.

    Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.

  • Retinoidy wciąż wzbudzają wiele emocji. Z jednej strony, ze względu na bardzo skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, poprawiające strukturę skóry i wyrównujące koloryt. Z drugiej, ze względu na możliwość wywołania podrażnień. W tym odcinku „Dobrego składu” Aleksandra Błaszczyk, kosmetolożka i specjalistka Topestetic.pl podpowiada, jak długo i w jaki sposób budować tolerancję na retinoidy. Ekspertka wyjaśnia na czym polega aplikacja preparatów tzw. „metodą kanapkową”. Oraz czy należy nakładać kosmetyki z retinolem na mokrą czy na suchą skórę… I chociaż mówi się, że latem należy bezwzględnie przerwać stosowanie kosmetyków z tymi składnikami – dyskutujemy, jak jest w rzeczywistości.

    W tym odcinku „Dobrego składu”, Ola Błaszczyk opowiada, kiedy nie warto, a nawet nie jest wskazane nakładanie retinoidów. Dlaczego nie powinno się ich stosować w okresie ciąży, na własną rękę podczas kuracji dermatologicznych czy nawet przy niektórych zabiegach gabinetowych. Rozmawiamy również o retinoidach w kontekście bariery lipidowej. A także o tym, czy istnieje roślinny retinol. Nie brakuje pytania o znaczenie stężenia tych składników w kontekście ich działania i czy zawsze wyższa zawartość retinoidów jest bardziej skuteczna dla skóry. W razie wątpliwości, czy retinoidy są skuteczne, ten podcast daje jasną odpowiedź. To składniki dla wszystkich, którym zależy na potwierdzonych naukowo efektach pielęgnacyjnych - możliwych do osiągnięcia przy odrobinie cierpliwości.

    Na co dzień, na stronie Topestetic.pl na czacie, mejlowo lub telefonicznie, możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.

  • Pod Troją walczył dekadę. Kolejną wędrował przez Morze Jońskie. Był pierwszym nowoczesnym bohaterem literackim – nie nośnikiem mitu, ale człowiekiem, skomplikowanym i niejednoznacznym. Mowa, oczywiście, o Odyseuszu, który jest bohaterem ostatniego odcinka „Czasu odzyskanego” w tym sezonie. Nowe, dokonane przez Antoniego Liberę, tłumaczenie eposu Homera na język polski jest pretekstem do rozmowy. Gościem jest Wit Szostak, pisarz i filozof, autor esejów nawiązujących do „Odysei” – „Tratwy Odysa” i „Zagrody zębów”.

    Wspólnie z Szostakiem zastanawiamy się, kim właściwie był Odyseusz i jak jego figura może posłużyć do interpretowania problemów istotnych dla naszych czasów, z których kluczowy jest kryzys uchodźczy. Czy Odyseusz był jednym z nich, skoro wracał do domu na tratwie podobnej do tych, które płyną dziś do Europy z północnej Afryki? Czy może jednak nie, skoro płynął do domu, który zostawił? Czy dom, który zostawił i dom, do którego wracał, były tym samym domem? Jaka jest sytuacja człowieka bezdomnego, w Starożytnej Grecji i dzisiaj? Zapraszam do słuchania.

  • Zalando prezentuje raport poświęcony lokalnemu rynkowi mody. Raport „Polska moda na europejskim wybiegu” został opracowany w pierwszym kwartale 2024 roku. Wzięli w nim udział klienci indywidualni i przedstawiciele polskich firm modowych. – Miło nam oglądać statystyki, z których wynika, że polska moda jest ważna dla lokalnych konsumentów. Prawie połowa polskich konsumentów deklaruje, że chce wspierać polskie marki. Dla 42 proc. z nich pochodzenie produktu jest ważne. Połowa Polaków przynajmniej raz w roku kupuje ubranie polskiej marki – mówi Ula Wiszowata Pilic, Regional Sales Manager Europy Środkowej i Wschodniej w Zalando, odpowiedzialna między innymi za wprowadzanie nowych polskich marek na Zalando i wsparcie ich rozwoju.

    Z czym utożsamiamy polską modę? Dlaczego ją wybieramy? Dane jednoznacznie wskazują na dynamiczny wzrost polskiego sektora odzieży i akcesoriów. Jak szybko internacjonalizują się krajowe marki? Jak wygląda ich ekspansja i jakie największe problemy spotykają na swojej drodze do rozwoju? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej audycji.

    Raport powstał jako część zaangażowania Zalando w promocję i rozwój lokalnego rynku mody. Marka w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach. Jej częścią są cztery mini kolekcje zaprojektowane przez polskie marki na wyłączność dla europejskiej platformy. Zalando, platforma online dla mody i stylu życia, jest partnerem audycji i cyklu „Z polską metką”.

  • It’s the singer, not the song – stwierdził kiedyś Mick Jagger. Nie chodzi o to, co ktoś, kto śpiewa – śpiewa, co ktoś, kto maluje –maluje, co ktoś, kto pisze – pisze, ale o to, kim on sam bądź ona sama jest, ponieważ to właśnie taka persona działa na publiczność jak światło, do którego zlatują się ćmy. W tym odcinku „Czasu odzyskanego” zajmujemy się wymyślaniem samego siebie, tworzeniem własnego wizerunku i tym, jak odbiega on od prawdy, jak również: tym, jak prawda, niczym właściciel psa, zaczyna go przypominać. Towarzyszy nam w tej podróży dwóch pisarzy, twórców literatury faktu.

    Pierwszym jest Truman Capote, bo to serial o nim („Konflikt: Capote kontra socjeta”) jest do tego odcinka pretekstem. Drugim – autor o Trumanie Capocie eseju (wydrukowanego w zbiorze „Fakty muszą zatańczyć”), jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, Mariusz Szczygieł. Pytam go o to, jak dawno temu, jeszcze jako chłopak ze Złotoryi, pierwszy raz się wymyślił – i na czym polegało wymyślenie numer dwa, już w Warszawie, gdy przestał pracować w telewizji i został reporterem; o to, na ile umieszczenie samego siebie w reportażu może reportera zniszczyć (jak Capote’a zniszczyły „Wysłuchane modlitwy”); o to, czy gdyby zaczynał swoją karierę w świecie, w którym istniał internet, miałaby ona szansę tak się udać.

    Zdjęcie okładki odcinku: Michał Mutor

  • Taylor Swift to już nie imię i nazwisko, lecz zjawisko. – Biografia Taylor Swift świetnie nadaje się do studiowania zmian w czasach, w których żyjemy. Tego, jakie subtelne kulturowe przesunięcia mają miejsce i jak reinterpretuje się wizerunek kobiet, a w szczególności feminizm – mówi Karolina Sulej, reporterka, aktywistka, antropolożka i zadeklarowana swiftie, która na dwa tygodnie przed aż trzema koncertami piosenkarki w Warszawie wydała książkę „Era Taylor Swift”. Rozmawiamy o dziewczyńskim wizerunku w rozerotyzowanej branży, konsekwencji, ale też obsesyjnej samokontroli. Analizujemy, dlaczego dziś rozmawiamy o cielesności, a nie, jak w latach 90., o looku ikon popkultury. W końcu – jaki wpływ na politykę, kulturę i środowisko ma i będzie mieć w kolejnych latach „człowiek roku” magazynu „Time”.

  • Wojciech Brodziak, założyciel FSHN, wspiera i pomaga w rozwoju marek odzieżowych, które swój sukces opierają nie tylko na kolekcjach, ale też na społecznościach. O tym, jak budować i promować marki, jak wygląda dziś rynek odzieżowy w Polsce, i jaka jest jego przyszłość, rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu „Branża”.

  • W tym odcinku prowadzące podcast „Moja droga” stają oko w oko z najmłodszą ze sprawczych, innowacyjnych, aktywnych biznesowo kobiet. Zofia Kierner już jako 15-latka założyła fundację Girls Future Ready wspierającą młode kobiety z Polski i z Europy Środkowo-Wschodniej w zdobywaniu kompetencji zawodowych i społecznych oraz budowaniu pewności siebie. Dziś ma 21 lat i jest laureatką „Forbes 30 under 30” oraz „25 under 25”. Opowiada, skąd u niej wziął się „gen aktywizmu”, dlaczego postanowiła wspierać swoje rówieśniczki, na ile przedsiębiorstwo społeczne to także biznes, oraz jaki wpływ na sektor NGO mają nowe technologie i A.I.

  • La Mania to prawdziwy fenomen. Założona w 2011 roku marka w ostatnich latach przeszła nie tyle metamorfozę, ile ewolucję w kierunku nowych czasów, nowych mediów i nowych potrzeb. Za ten owocujący trzykrotnym wzrostem sprzedaży i wejściem na nowe rynki rebranding współodpowiedzialna jest Sandra Kaczorowska.

    – Przy wdrożeniu zależało mi na tym, żeby zadbać o core’ową klientkę, tę, która naszą markę stworzyła. Kobietę elegancką, ceniącą ponadczasowość i szyk – tłumaczy Sandra Kaczorowska, dyrektorka kreatywna marki La Mania. Priorytetem było dla niej zachować te wartości, ale też dostosować się do postpandemicznych realiów nastawionych na komfort.

    Sandra opowiada o inspiracjach modą męską, budowaniu marki demokratycznej, z ofertą wykraczającą ponad określoną demografię, projektowaniu dla wielu i na długo. W swojej pracy wraca do przeszłości, inspiruje się nią, ale także wyciąga wnioski. Historia branży i historia osobista to ważne wątki w naszej rozmowie. Kaczorowska opowiada zarówno o wertowaniu archiwów domów mody takich jak Balenciaga, jak i o osobistych doświadczeniach i indywidualnej intuicji, na której opiera gros decyzji.

    Ważnym wątkiem w naszej rozmowie jest waga kolektywu, pracy zespołowej i wymiany myśli czy doświadczeń. Obok produktu ważną częścią przemiany La Manii jest budowanie wspólnoty i świata wokół marki i koncentracja na influencer marketingu. Kaczorowska opowiada o znaczeniu tworzenia trwałych relacji z ambasadorkami marki, które wykraczają ponad cele sprzedażowe. Każda z osób wnosi coś nowego do marki, poszerza jej świat i stanowi inspirację dla projektantów. – Influencerki to osoby ze świata kreatywnego, stanowią jedno ze źródeł inspiracji dla mnie i mojego zespołu – tłumaczy Kaczorowska. Rozmawiamy też o nietraktowaniu Instagrama jako platformy e-commerce i marki modowej jako bytu, który do zaoferowania ma wyłącznie ubrania.

    La Mania jest również jedną z czterech polskich marek, która specjalnie dla Zalando stworzyła limitowaną kolekcję, która dostępna jest wyłącznie na tej platformie. Została stworzona z myślą o ponadczasowej kapsule ubraniowej, która sprosta różnym sytuacjom i potrzebom. Oversize’owa kurtka ze spódnicą mini z czarno-białej tkaniny typu tweed tworzy interesujący kontrast formy i materiału. Biały kombinezon z szerokimi ramionami przywołuje na myśl kultowe kroje z lat 80. Dzianinowa sukienka mini z subtelnymi poduszkami na ramionach stanowi świetną bazę pod oversize’owe marynarki.

    Partnerem audycji i cyklu „Z polską metką” jest Zalando – platforma online dla mody i stylu życia, która w czerwcu 2024 roku rozpoczęła drugą kampanię marketingową w pełni skupiającą się na polskich markach.

  • W drugim odcinku podcastu Kasia Ciejka rozmawia z Karą Becker o historii Zakopanego, o czasach zaborów i Młodej Polski, o kulturze kawiarnianej, o bohemie, która przypominała tę paryską, o artystach kształtujących oblicze tego miejsca. A wszystko to okraszone anegdotami i mało znanymi ciekawostkami.

    Magazyn „Vogue Polska Travel” dostępny jest przez całe wakacje jako dodatek do głównego wydania „Vogue Polska” w salonach prasowych i na Vogue.pl.

  • Ten odcinek podcastu „Z polską metką” otwiera drugą serię rozmów o branży mody w naszym kraju. Tym razem w studiu jest Justyna Lach, dyrektorka marketingu YES – polskiej marki biżuteryjnej, która w tym sezonie debiutuje na platformie Zalando.

    YES jest również jedną z czterech polskich marek, która specjalnie dla Zalando stworzyła limitowaną kolekcję kapsułową. Inspirowane twórczością Ettore Sottsassa „Halo” to projekt Kasi Bukowskiej, która w kolekcji wykorzystała charakterystyczne owale nawiązujące do aureoli – świetlistej energii, która promieniuje od środka, dodając noszącym pewności siebie.

    W minikolekcji zawiera się główne przesłanie, które marka promuje intensywnie od trzech lat. Przyjęta wówczas strategia komunikacyjna oparta jest na wartościach. Mowa przede wszystkim o serii głośnych kampanii wzmacniających kobiety i osoby z grupy LGBTQ+. YES formułuje nowatorskie językowe i wizualne sposoby mówienia o biżuterii i kobietach, promuje nowe, przystające do rzeczywistości typy kobiecości i narracje. O kulisach tych produkcji, reakcjach na ukazanie kobiet karmiących i całujących się w reklamach telewizyjnych oraz o satysfakcji ze zmieniania świata przy okazji prowadzenia biznesu Justyna Lach opowiada w szczegółach.

    W rozmowie Justyna Lach wymienia też inne inicjatywy, które uzupełniają zaangażowany model działania marki – świeżo powołaną Fundację YES, która będzie wspierać prokobiece inicjatywy czy podcast „Jestem Kobietą” z rozmowami z kobietami i o kobietach. – Z Zalando łączy nas wspólnota tych wartości – mówi Lach. Opowiada także o wsparciu w rozwoju, jakie prowadzona przez nią marketingowo marka otrzymała od Zalando i o innych korzyściach z tego partnerstwa. Zapraszamy do słuchania.

  • Coming out to powiedzenie o sobie czegoś arcyintymnego, trudnego, ale przecież dobrego. To znaczy, że ktoś mówi taki/taka jestem – tłumaczy Piotr Jacoń, blisko cztery lata od momentu, w którym jego córka Wiktoria poinformowała go o swojej transpłciowości. I choć dziś jest medialnym ekspertem, znanym sojusznikiem osób LGBT+ i aktywistą to jego droga nie była ani łatwa, ani pozbawiona błędów. O tym, w jakich stereotypach tkwił i jak udało mu się je przepracować, na czym polega realne wsparcie rodziny, dlaczego coming out dotyczy wszystkich jej członków i jak (nie)działa system, rozmawiamy z autorem książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”.

  • Moją rozmówczynią jest dramaturżka, reżyserka teatralna, a czasem też aktorka własnych spektakli – Weronika Szczawińska. Z teatru prawie nie wychodzi, a jeżeli, to po to, by zanurzyć się w przyrodę. W teatrze pracuje, teatru uczy w Akademii Teatralnej i z teatrem żyje, bo jej partnerem jest Piotr Wawer Jr, także dramaturg i reżyser, często działają razem w duecie. Nawet kiedy wystawia spektakl o osobistym doświadczeniu choroby nowotworem („ONKO” w TR Warszawa), robi to w sposób bliski widzom. Potrafi spektakl zamienić w koncert, eksperyment, szaloną zabawę. Potrafi zmusić meble, by grały na równych prawach z aktorami („Wszystko na darmo” w Teatrze Jaracza w Olsztynie). W swoich przedstawieniach opowiada z pasją i ciekawością m,in. o ciele, o pamięci, o relacjach społecznych. A my rozmawiamy o teatrze jako laboratorium, o miłości do aktorów, o partnerstwie w teatrze, nauce z nauczania innych, leczącej sile przyrody. – Jak już nie mogę tych czarnych sal, tego olbrzymiego wydatku energetycznego w pracy z ludźmi, uciekam w naturę w każdej skali, nawet najmniejszej. Bo dzika przyroda jest nawet w mieście – mówi Weronika.

  • To odcinek wyjątkowy, ponieważ bohaterką rozmowy o własnym biznesie i drodze do niego jest nagradzana reżyserka filmowa, Małgorzata Szumowska, reżyserka takich filmów, jak „Sponsoring”, „Body/Ciało”, ‚Twarz”, „Kobieta z...”. Jeszcze przed pięćdziesiątką nakręciła 12 filmów, a każdy z nich jest jak nowy start-up tworzony co dwa lata. Rozmowa o tym, jak odpoczywa, jak pracuje i jak dba o swoją psychikę i ciało w pracy. Jak wspomina kolejne szczeble kariery i jak radzi sobie na światowym rynku filmowym. Czym jest dla niej sukces, a czym porażka, co robi w momentach frustracji i jaką radę dałaby sobie samej na początku drogi zawodowej.

  • W pierwszym odcinku drugiego sezonu podcastu Kasia Ciejka (Travelicious) rozmawia z Aleksandrą Kwaśniewską o podróżach, które ładują baterię, o ciekawości świata i kultur, o otwartości i pozytywnym nastawieniu do tego, co nieprzewidywalne. Magazyn „Vogue Polska Travel” dostępny jest przez całe lato jako dodatek do wakacyjnego wydania „Vogue Polska”.

  • Historia sztuki to nie tylko dopisywanie kolejnych dzieł do kanonu, to także proces zapominania i wymazywania całych dorobków. Doktor Marika Kuźmicz z Fundacji Arton opowiada o pracy z archiwami sztuki. Kiedy badanie materiałów z przeszłości przypomina seans spirytystyczny?

    Dr Marika Kuźmicz jest historyczką sztuki, kuratorką i badaczką, dziekaną Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykłada również w Collegium Civitas w Warszawie. Przez wiele lat prowadziła badania nad polską sztuką lat 70., szczególnie zajmując się performansem, fotografią i sztuką wideo.

    W 2010 roku założyła w Warszawie organizację non-profit Fundację Arton. Arton zajmuje się opracowywaniem archiwów artystek. Jest także założycielką Fundacji im. Edwarda Hartwiga, której prezeską była do 2024 roku. Od listopada 2022 r. pracuje w Muzeum Susch jako główna kuratorka badań dla Instytutu Susch założonego przez Grażynę Kulczyk. Prowadzi badania skupione na artystkach z Europy Środkowo-Wschodniej.

  • W odcinku, który powstał we współpracy z marką Braun, cofamy się o 20 lat i zaglądamy do poczekalni pierwszych w Polsce gabinetów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, by z perspektywy przeszłości spróbować odgadnąć przyszłość dbania o urodę. Dzięki nowym technologiom część zabiegów, jak chociażby depilacja IPL, możliwa jest już przecież w domu, a lasery stosowane przez ekspertów nie „wypalają” już twarzy. – Komórki skóry, takie jak fibroblasty, zachowują ilość podziałów na około 160 lat życia, co oznacza, że tak długo posiadają zdolność do bycia stymulowanymi – mówi gościni, dermatolożka i ekspertka medycyny przeciwstarzeniowej dr n. med. Aleksandra Jagielska, która wierzy, że do 2044 roku nauczymy się żyć dłużej. Posłuchajcie o tym jak na przestrzeni dekad zmieniało się podejście kobiet do pielęgnacji oraz czy Skin i-expert inspiruje do posiadania osobistego „life consierge’a”.