Episodios
-
Elkezdheted számolni a szarvasokat, de száznál úgyisabbahagyod. A számik földjét, Lappföldet hol sűrű, medvéktől hemzsegő fenyvesek, hol ezernyi kis tó, hol kietlen tajga borítja. Nyáron örök világosság, télen sarki fény, és megannyi misztikum vár itt rád.
-
Kevés hely maradt a Földön, ahol ennyire háborítatlan, vadregényes vidékek várnak ránk, mint Kirgizisztánban. A "sztánokról" sokan azt hihetik, hogy háború sújtotta, veszélyes régiók, ez viszont legkevésbé sincs így. Kirgizisztán a régió több más országához hasonlóan biztonságos, a helyiek vendégszeretőek, a táj érintetlensége, a végtelenbe nyúló sztyeppék, a gigantikus fenyőerdők, és a Tien-san-hegység óriásai pedig olyan egyveleget alkotnak, amitől minden kaland és természetkedvelő utazó számára bakancslistás desztináció. Ebben az epizódban Ambrus Gergely túravezetőnk mesél Kirgizisztánról, a kirgizekről, nomád kalandokról.
-
¿Faltan episodios?
-
Nepál évtizedek óta vonzza a kalandvágyó utazókat, hegymászókat, túrázókat. A Himalája gigászi hegyvonulatai között elfekvő aprócska, a világtól elzárt falvak között túrázni felér egy időutazással. A nyugati civilizációból kicsöppenve pedig megértjük azt a keleti mondást, miszerint "a nyugati embernek órája van, a keletinek pedig ideje". Ha pedig túrázás és Himalája, akkor az Annapurna trekking megkerülhetetlen téma, ugyanis az Everest base camp trek mellett ez az útvonal messze a legnépszerűbb az országban. Ebben az epizódban Leporisz Viktor mesél nekünk második otthonáról, Nepálról.
-
Minden országra igaz, de Kubára talán hatványozottan, hogy érdemes a kulisszák mögé tekinteni, mert az ördög a részletekben rejlik. Kuba híres a csodaszép fehér homokos tengerpartjairól, de ha minket kérdezel, nem ezért érdemes Kubába látogatni. Ez nem a Maldív, és nem a Seychelle. Itt a hosszú évtizedek óta működő szocializmus vágja arcon az utazót, amikor a boltok előtt cukorra és lisztre várakozó helyieket, üres polcokat, benzinhiányt lát. A hiánygazdaság jól látható módon kihívások elé állítja a kubaiakat, és az utazókat is. De akkor miért járunk vissza Kubába évente több alkalommal, tehetné fel a jogos kérdést bárki. Mindezt, és még sok minden mást megtudhatsz ebből az epizódból, amiben Mátai András, tapasztalt Latin-Amerika utazó, blogger, podcaster, és nem utolsó sorban túravezető mesél nekünk Kuba autentikus arcáról.
-
Portugália elképesztően sokszínű tájaival, hangulatos városaival, lenyűgöző építészetével várja turisták millióit. Az Azori-szigetek termálmedencéi, Madeira égbetörő csúcsai, a Duro-völgy világhírű borai és Lisszabon festői kis utcái minden utazó számára ismertek.
De mi van a felszín alatt? Mit találunk Portugáliában, ha lelépünk a jól kitaposott turistaösvényről? Mit jelent a portugálok elsőre sokszor mogorvának tűnő habitusa? Hogy élnek a helyiek egy világbirodalom "romjain", és ez hogyan hat ki a hétköznapokra? Erről, és még sok minden másról mesél nekünk Kovács Péter, aki keresztül-kasul beutazta Portugáliát, és a mai napig a portugál lélek szerelmese.
-
Thaiföld egy igazi belépő kategóriás délkelet-ázsiai desztináció, ennek ellenére nem érdemes félvállról venni. Ebben az epizódban Gueth Péter mesél nekünk a dzsungeltúrákról, a Khao San Road-on kapható sült skorpiókról, a thai emberek hétköznapjairól, szokásairól és életmódjáról.
Szeretnéd megismerni a mosoly országát? Tarts velünk erre a virtuális utazásra, és tekints be a kulisszák mögé!
-
Törökország sokak számára egyenlő a tengerparti szállodasorral, vagy az isztambuli bazárral. Pedig az ország sokkal több ennél! Itt alakultak ki az emberi történelem első civilizációi, majd hatalmas birodalmak vetekedtek egymással az ásványkincsekben gazdag hegyeiért, emelkedtek fel, és merültek feledésbe. Mindannyian otthagyták nyomukat ezen a mesebeli tájon. Napjainkban is ott magasodnak erődjeik romjai Anatólia végtelen, hullámzó vidékének magaslatain. Sziklafalakba vésett hatalmas domborműveik még mai is hirdetik az egykor hatalmas királyok dicsőségét.
Emellett ott a kelet varázsa is. A Szeldzsuk, majd Oszmán Birodalom építészeti csodái, az iszlám szúfizmus misztikuma, a nyüzsgő bazárok, a hegyi falvak közt kígyózó szamárkaravánok, és a müezzin imára hívő éneke. Évezredes kultúrákra és tradíciókra épülő változó világ.
Ne feledkezzünk meg e hatalmas ország természeti csodáiról sem! Kappadókia sziklavilága, szurdokok, havas csúcsok, illatos cédruserdők, sós sivatagok, végtelen, hullámzó sztyeppék, vízesések, kialudt vulkánok, krátertavak, és sziklás hegycsúcsok. Ez mind Törökország, Európa és Ázsia határán.
-
Belényi Dániel évtizedek óta dolgozik konfliktuszónákban, hol mint újságíró, hol mint segélyszervezeti munkatárs, de gyakran keresztezik privát utazásai is ezeket a régiókat. Hogyan élnek az emberek egy háború sújtotta területen? Mi történik, ha gyerekkatonák állják utunkat egy fekete-afrikai falunál? Miként gondolkodnak azok az emberek, akiknek évtizedek óta a mindennapok része a konfliktus? Ezekről, és még sok minden másról is mesél nekünk Dani a Wanderers podcast harmadik évadának nyitóepizódjában.
-
Milyen amikor egy vadonélő orangután elkapja a kezedet a dzsungelben? Milyen élmény megtapasztalni a napfelkeltét a Szaharában? Dala Bernadett és Köllő Melinda, a WanderWell törzsutasai mesélnek élményeikről. Mindketten a WanderWell születésével egy időben kezdték el feszegetni határaikat, kezdtek el ismerkedni a kalandos utazások világával. Egymással egy marokkói túrán találkoztak, mely mindkettőjük számára vízválasztó volt. Itt lettek kalandtúrázók, és itt lettek barátok. Az ő történeteiken keresztül ismerhetitek meg a csoportos kalandutazások előnyeit, hátrányait. Kinek való, kinek nem, mit ad az emberhez, és milyen nem várt hozadékai vannak egy ilyen kalandtúrának.
-
Iránnal kapcsolatban van aki a terrorizmusra, elnyomásra, a nők helyzetére asszociál, míg azok, akik ismerik, akik jártak ott, sokkal inkább a vendégszeretetre, az elképesztően szép természeti értékekre, és a több ezer éves perzsa kultúrára emlékeznek. Biztonságos Irán? Megéri Iránba utazni? Mi vár ránk ott? Ezekre a kérdésekre válaszol Cseh Zsombor, a WanderWell túravezetője, aki évtizedek óta jár vissza kedvenc közel-keleti országába.
-
Grúzia az európai és ázsiai kultúrák állandó olvasztótégelye, évezredek óta birodalmak ütközőzónája, a vadkelet kapuja, posztszovjet mennyország azok számára, akik „valami mást” keresnek. Groteszk változatosság és kifogyhatatlan mennyiségű természeti gyönyör egy háromnegyed Magyarországnyi területbe zsúfolva. Grúzia az elmúlt években a kaland keresők egyik top desztinációjává vált, de a mai napig autentikus, nem kapta még fel teljesen a mainstream turizmus. Vajon ez mennyi ideig lesz még így? Merre vannak kripták a túraútvonalaktól alig pár méterre a vadon mélyén? Miért annyira egyedülálló a grúz konyha? Ezekről, és még sok minden másról szól ez az epizód, amiben Pornói Bendegúz, a WanderWell túravezetője kalauzol el minket a Kaukázusba.
-
Izland a tűz és jég birodalma, ami akkor is rendkívül látványos desztináció, ha az utazó nem járatos a kőzetlemezekben, vulkanizmusban, geológiában. Ebben az epizódban viszont Pécsi Linda személyében egy geográfus vezet el minket Izlandra, így megismerhetjük a sziget lebilincselő sajátosságait. Linda elkalauzol minket a misztikus felföldre, a Gyémánt Partra, lundák, bálnák és gejzírek közé.
-
A világ végén, vagy talán még azon is túl helyezkedik el Ladakh, amit szokás Kis-Tibetként is emlegetni. De miért is érdekes utazó szemmel ez a Himalája mélyén elterülő régió, ahol nemrég a többférjűség még bevett szokás volt, és ahol a középkori állapotokat egyik napról a másikra váltotta fel a huszadik század. Dr. Kiss-Csapó Gergely a WanderWell túravezetője kalauzolja el a hallgatókat ebben az epizódban Ladakhba. Tartsatok velünk!
-
Mindkét országról elmondható, hogy a Perzsa-öböl őrei, olajból lettek hirtelen nagyon gazdagok, és a Közel-Keleten a békét, valamint a stabilitást képviselik. Miért lehetséges ennek ellenére az, hogy míg az Emirátusok a pompáról, gazdagságról, felhőkarcolókról híres, addig Omán, aminek szintén kijutott a mesés olajvagyonból, egy autentikusabb, visszafogottabb, hagyománytisztelőbb jövőt választott?! Tarts velünk Arábiába, és ismerd meg, hogy mit tartogatnak ezek az országok a kalandutazók számára.
-
Bali a csodálatos tengerpartjai, lenyűgöző templomai, és egyedülálló természeti értékei miatt az egyik legkedveltebb trópusi desztináció. De vajon hogyan maradhatott meg egy csöppnyi hindu közösség a világ legnépesebb muszlim országában, Indonéziában? Kukkants be a színfalak mögé, és fedezd fel velünk Balit!
-
Oroszország olyan mint a foci, vagy a politika. Mindenkinek van róla véleménye, de a legtöbben csak távolról ismerik. Ebben az epizódban Mayer Márton, a Nagy Medvét közelről és jól ismerő utazó mutatja be az ország sajátosságait. Szó lesz a szibériai télről, tigrisek uralta vidékekről, a Transszibériai Expresszről, a Bajkál-tóról, a Krímről, az orosz lélekről, Putyin elnökről, és arról, mit is tartogat nekünk a titokzatos Vadkelet!
-
Mi történik, ha 1600m mélyen valaki beszorul egy 200m hosszú, 40cm átmérőjű csőbe?
Milyen 9 napot lent tölteni a föld alatt vizesen, sárosan, a külvilágtól elvágva? Hogyan segítik a denevérek a barlangi expedíciókat? Mindez kiderül a Wanderers podcast legújabb epizódjából, amiben Ambrus Gergő vezet be minket a barlangi expedíciók rejtélyes világába. -
Doki egészen kiskora óta viszi Balázst a hegyekbe. Először csak hazai túrákon vettek részt közösen, de nem sokkal később már az Alpok csúcsain álltak együtt. A közösen átélt kalandok egy irigylésre méltó apa-fia kapcsolatot hoztak létre. Ebben az epizódban ezekről mesélnek nekünk Kerényiék.
-
A jávaiak számára minden nyugati ember filmsztár? A perzsák tényleg már-már túlzottan udvariasak? Hogyan néz ki egy divatmagazin az iszlám értékeket követő Szumátrán? Két világlátott utazó veti össze a különböző kultúrák érdekes szokásait ebben a podcast epizódban.
-
Bendegúz érettségi után döntött úgy, hogy stoppal nekivág a Közel-Keletnek. Tette mindezt a menekültválság kellős közepén, amikor még Moszul az Iszlám Állam kezén volt. Mi motivál bárkit, hogy 19 évesen Iraki Kurdisztánba stoppoljon Magyarországról? Milyen az élet egy háborús térségben?Hogyan csajoznak a török fiatalok? Mindez kiderül a Wanderers podcastből.
- Mostrar más