Episodit
-
Kolik stojí český golf v roce 2024? Jak se změnily ceny green fee proti loňsku a také za posledních deset let? Jsou přiměřené, nebo nadsazené? A co všechno obsahují? O tom si tentokrát povídáme s bývalým ekonomickým novinářem a současným rekreačním golfistou Jindřichem ŠTĚPÁNKEM. A díváme se také do zahraničí, kde by se mohla tuzemská hřiště stále inspirovat.
-
Ke golfovému dění v Česku významně patří početná vietnamská komunita. Má svůj vlastní klub, sídlící v pražské tržnici Sapa, sérii turnajů i výsledkovou aplikaci a okolo sebe také spoustu mýtů. Jak Vietnamce chytil golf, které vrstvy zde hrají a jaké bývají ve hře sázky? Nejen o tom vypráví Hai PHAN, ředitel a zakládající člen Viet Golf Clubu. A prozradí také, jak to je a bude s domovským hřištěm českých Vietnamců.
-
Puuttuva jakso?
-
Český golf nemá mnoho klubových manažerek, natož prezidentek. Darina MUCHOVÁ zvládá obojí. Jako generální manažerka vede resort Albatross a coby prezidentka Czech Ladies Golf Association znovuzrozenou sérii turnajů pro všechny kategorie hráček. Rovněž jako ředitelka turnaje poznala chod mužského Czech Open v Berouně a také se profesionálně zabývala golfovou módou. Dost témat na to, aby vystudovaná stavební inženýrka a matka tří synů usedla k mikrofonu pro hosta našeho podcastu. Jak to bylo s koncem evropské tour na Albatrossu? Jaká je soutěživost žen na golfu? A co má zájemkyně udělat pro to, aby se přidala k dámské tour?
-
Legendární hřiště z konce světa v okrese Louny bylo od 90. let místem začátků nespočtu golfistů. Šest mírně udržovaných jamek v zámeckém parku nevyžadovalo žádné oprávnění ke hře, a tak se tu s golfem mohl hned napřímo seznámit každý. Mnozí se tam rádi vraceli, což bylo možné až do konce roku 2023, kdy šestka Krásný Dvůr oficiálně skončila. Národní památkový ústav jako majitel pozemku totiž neprodloužil nájemní smlouvu golfovému klubu. Na krásné časy v Krásném Dvoře vzpomínají autoři podcastu Čenda Lorenc a Tonda Ebr spolu s televizním komentátorem Jaromírem Bosákem coby trio, které rovněž začínalo hrát golf v místě plném příběhů a zážitků. Jaký byl Šeříkový turnaj? Kolik úderů se dalo zahrát na první turnajové jamce? A jaká jména Krásným Dvorem prošla?
-
Účtujeme s golfovou sezonou 2023. A jelikož rádi hrajeme devítky, našli jsme devatero kladů i záporů uplynulého roku. Komentujeme jeho plusy a minusy, převážně z českého pohledu, ale nevyhnuli jsme se ani pohledu za kopce a též odpovídáme na otázky posluchačů. Jde o nejdelší díl za čtyři sezony podcastu, ale věříme, že má smysl rozebrat věci, které nás těší i mrzí a říct názory, které v golfu chybí.
-
Z devítijamkového hřiště v Podbořánkách vyrostl Jiří ZUSKA (24) jako první Čech až ke cutu na PGA Tour i na druhé americké sérii Korn Ferry Tour. Obojí zvládl ještě jako amatér. Za půlrok profesionální kariéry stihnul být druhý na Challenge Tour a uchvátit publikum při DP World Tour na Albatrossu,, kde skončil těsně za Top 10. Rodák ze středočeského Kounova se v roce 2023 rychle stal nejlepším českým profesionálem. A co dál? Kde bude hrát v roce 2024? Jak vidí svou potenciální účast na olympijském turnaji? Co to obnáší, být golfovým profesionálem? A proč se dal na otužování, i když ho nemá rád?
-
První česká členka australské PGA je z Poděbrad. Po nadějných začátcích v amatérském golfu se Šárka Seifertová vydala před sedmi lety za novými životními zkušenostmi do Sydney. Okusila práce na golfových hřištích, začala trénovat druhé a nakonec vystudovala profesionální trenérskou školu. Jak vypadá golf v Austrálii? Co to obnáší, dělat tam maršálku, recepční, nebo trenérku? Jaký je rozdíl v trénování žen a mužů? A dá se složitá hra vůbec podat jednoduchým způsobem? Tady je 68 minut povídání s majitelkou australského pasu, mířící už za novou golfovou štací. Kam to bude tentokrát?
-
Americké univerzity jsou dnes populární cestou českých golfistů za úspěchy a budoucí kariérou. Jak univerzitní golf funguje? To mimo jiné vysvětluje Dagmar URBÁNKOVÁ, která takřka v utajení studuje a hraje v USA už pátou sezonu.
Nejprve v Kalifornii, kde absolvovala také stáž na prestižním Stanfordu, a nyní v elitní univerzitní divizi v Chicagu.
Navíc skvěle využívá svůj pětadvacátý rok věku, a tedy vstupenku do kategorie mid-amatérek.
Stihla už vyhrát mezinárodní mistrovství Česka i Švédska a také být v Top 10 na šampionátu Evropě. A jako první Češka byla pozvána na US Mid-Amateur Championship!
-
Sportovní zázrak. To je Kristýna Napoleaová, která se z fotbalistky hrající za Spartu a národní týmy přerodila ve vítěznou golfistku na Ladies European Tour. Nadějnou kariéru na fotbalové trávě jí přeťala zranění, a tak se ve dvaceti letech vydala na tu golfovou. Proti všem předpokladům a očekáváním.
Před třemi lety se stala profesionálkou a letos v červnu, po pouhých sedmi sezonách v novém sportu, vyhrála velký turnaj German Masters na Ladies European Tour, což v golfu nemá obdoby.
Její myšlenky ale míří ještě výš, k americké LPGA a také ke startu na olympijských hrách v Paříži 2024.
Nezastavila ji ani loňská vynucená pauza během skvěle rozjeté sezony, ani letošních 11 dní strávených na jednotce intenzivní péče. Kristýna nemá limity.
I proto jsme si s ní povídali, zrovna poté, co se sebezapřením dohrála turnaj ve Španělsku, který málem vzdala, než se svou buldočí povahou skončila mezi evropskou elitou čtvrtá.
Takových inspirativních příběhů nenabízí nejen český sport přehršel. Tady ho máte v jedné hodině.
-
Co to obnáší, být majitelem golfového obchodu a prodejcem vybavení? Jak výhodné to bylo v začátcích českého trhu a jak se situace měnila vlivem konkurence nebo internetu? V čem je český golfista při nakupování specifický? O golfovém byznysu mluví z pohledu bývalého obchodníka Petr ČAPKA, který se prodeji vybavení věnoval více než dvacet let. Jelikož je už z oboru pryč, může hovořit s odstupem, upřímností i nadhledem a prozradit ze života prodejce i prodejny mnoho netušeného.
-
Devítijamkové hřiště ve Staré Boleslavi se stalo od svého vzniku v roce 2005 klasikou a jakýmisi lázněmi, kam si golfisté jezdí vylepšit hru i náladu. Jamky leží jen na 11,5 hektarech, přesto mají díky svému charakteru, atmosféře a poloze u metropole mnoho příznivců, ačkoli v okolí lze hrát na spoustě osmnáctek. Jak se taková devítka v tvrdé konkurenci uživí? A uživí se vůbec? Máme v Česku dost, nebo málo hráčů na víc než stovku hřišť? Nejen o tom mluví Vladimír BOUČEK, majitel areálu a prezident klubu. S golfem začal až v padesáti, hřiště postavil před šedesátkou a teď, na prahu pětasedmdesátky, rekapituluje i předpovídá se svým typickým přehledem a nadhledem.
-
Skončit ve třiceti s prvoligovým fotbalem a dát se na profesionální golf? Zvládl to Aleš KOŘÍNEK (40), který patří už deset let do české špičky a má za sebou životní sezonu. Poctivý samorost, který nikdy neměl trenéra, caddieho ani patřičné finanční zázemí, se pokouší o nemožné a věří, že to nejlepší teprve přijde. Za naplněním svých snů najezdí ročně 60 000 kilometrů, hraje turnaje prakticky denně a v přípravě absolvuje stejné dávky, jako když chytal ve Zlíně nebo za mládežnické reprezentace. "Ve fotbale jsem byl lempl a darebák," říká otevřeně golfový dříč, který byl jeden čas ve světovém žebříčku před Tigerem Woodsem a má pořád deset let k dobru na Phila Mickelsona.
-
Co to obnáší, být profesionálním caddiem? Nést těžký bag s holemi bývá až tím posledním. Dobrý caddie je hlavně rádcem, trochu koučem a hodně psychologem svého hráče či hráčky. Nejvíc o tom ví Martin KONEČNÝ (30), který se z profesionálního golfisty a trenéra stal caddiem a z malých tour postoupil až na Ladies European Tour a LPGA. Klára Spilková, Sandra Gal, Kristýna Napoleaová, Šideri Váňová, Jana Melichová, Filip Mrůzek, Stanislav Matuš... těm všem dělal caddieho náš host, který se s vámi podělí o mnoho netušených zkušeností a zážitků ze světa profesionálního golfu.
-
Po pěti letech od první - a dosud jediné - české výhry díky Kláře Spilkové na Ladies European Tour se objevila nová šampionka. Jana Melichová navíc dokázala vyhrát mezi evropskou elitou jako amatérka. Turnaj Tipsport Czech Ladies Open při svém třetím konání v Berouně podtrhl letošní fenomenální vzestup českých žen. Co se stalo? Proč tomu tak je? Kdo za tím stojí? A proč to tak dobře nejde mužům? Na spoustu otázek hledáme odpovědi v mimořádném dílu podcastu, ve kterém poprvé přinášíme také soutěž. Tak do toho!
-
K mírovému životu na Ukrajině patřil také golf. Hřišť se tam sice postavilo pomálu, ale nesou hodně českých stop - představujeme architekta, greenkeepera i trávníkáře. V mimořádném dílu jsme se podívali rovněž na strůjce válečného konfliktu. Co Rusko a golf? Historie staveb tamních hřišť je podobně tragikomická jako dějiny ruské země. I v ruském golfu lze najít český podíl, a naopak, ruské vlivy jsou patrné na českých hřištích. A také třeba o tom, jak jeden projekt v Rusku začal koupelí ve vodce a Volze, pokračoval konfliktem s ministerstvem obrany a skončil předáním falešného zlata.
-
Hlavní bookmaker sázkové společnosti Tipsport/Chance vypráví o sázení na golf. Kolik se v něm protočí peněz, jak se čeští sázkaři staví ke golfu, kolik bookmakerů se věnuje vypisování kurzů a jak vlastně sázková kancelář funguje? Pavol BOŠKO vystudoval matematiku na Univerzitě Karlově a od roku 2012 pracuje v Tipsportu: od analýzy dat a risk managementu se dostal až k vedení týmu prematch, tedy předzápasových sázek. Nevěnuje se ale jen sportu, nýbrž i politickým sázkám. Spolehlivě určil vítěze amerických prezidentských voleb a tipne si i na to, jestli Tiger Woods ještě vyhraje velký turnaj či zda se vítězství na majoru někdy povede i českému golfistovi či golfistce.
-
Jeden ze dvou Čechů, kteří vyhráli Stanley Cup třikrát, šel do NHL připraven hokejově i golfově. Jiří HRDINA věděl, že bez golfu to v hokejové komunitě nepůjde. V Calgary i Pittsburghu a po ukončení kariéry na českých hřištích se z hokejového mistra světa 1985 stal kovaný golfista, který ale hru bere víc jako hobby než soutěž. Dnešní scout Dallasu mluví mj. o Karlštejně, kde je doma,, o Alexi Čejkovi i o tom, proč se nikdy do golfu nepustil Jaromír Jágr.
-
"Odvážná rána nikdy nemůže dopadnout hůř než ta bázlivá." To je motto pro golf i život, které razí trenérka, hráčka a také příležitostná caddie Eva KOŽELUHOVÁ.
Vyzkoušela snad všechny sporty (s plaváním to dotáhla až do juniorské reprezentace a je mistryní světa Ski and Golf) což se pro výuku hry velmi hodí.
Jak se má přistupovat k dětem? Co mají dělat ženy, aby více a lépe hrály? A co všechno obnáší pestrý život talentované mladé ženy, která v podcastu také zazpívá?
-
V prvním díle nové, druhé sezony diskutujeme o tom, co nás neminulo a co nás čeká. Díváme se na vrcholový golf i na rekreační hru a mj. s námi zjistíte, co mají společného atomová elektrárna, tržnice Sapa a seriál Boží mlýny. Asi už tušíte, ale jsou tu netušené souvislosti.
-
Hosty 11. dílu jsou tentokrát sami hostitelé. Čenda a Tonda se ohlížejí za rokem 2020 svýma očima. Co lze označit jako birdie a co naopak dopadlo výsledkem bogey? Které události je nejvíc zaujaly? Jak vidí klíčové hráče, nová hřiště či proběhnuvší turnaje? A co čekají od nadcházející sezony, včetně volby nové hlavy českého golfu?
- Näytä enemmän