Episodit
-
Příběh vzniku státu Izrael je neobyčejně komplikovaný a málokdo se v něm vyzná, ale přes životní osud jediné osoby se dá snáze pochopit. Jméno David Ben Gurion možná nepatří mezi nejslavnější jména, která si každý vybaví při výčtu největších postav historie, ale zcela neprávem. Jeho osud totiž skvěle reprezentuje dramatické osudy židovského národa v 20. století, které vyvrcholily vznikem samostatného státu Izrael v roce 1948, na čemž Ben Gurion měl obří zásluhu. Také ho zde dosud označují za „Otce vlasti“. První izraelský premiér hrál velkou diplomatickou hru se všemi velmocemi válečné a poválečné doby, stál za vznikem obávané izraelské armády, pomohl budovat tajnou službu Mossad. A přitom šlo o jednoho z nejmenších lídrů v dějinách (měřil jen 152 cm), který doma válčil s manželkou, a co to šlo, odcházel do Negevské pouště na jihu země, kde tahle živoucí legenda žila v nuzných podmínkách oprýskaného bungalovu a rýpala se v písku, aby poušť pomohla zúrodnit.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Před 59 lety vyhrál Cassius Marcellus Clay (*1942, † 2016) poprvé boxerský titul mistra světa v těžké váze. Porážka Sonnyho Listona pro něj byla absolutně zásadní. Oficiálně se z něj stala celebrita, a navíc využil pozápasové tiskové konference, aby veřejně oznámil, že konvertoval k islámu. Později toho roku si navíc změnil jméno na Muhammad Ali a pozornost médií se k němu stočila ještě o něco víc. Ali byl ale ten poslední, komu by vadilo být centrem pozornosti.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Puuttuva jakso?
-
James Dean byl veký herecký talent, nespoutaný živel, sexy idol i symbol revolty. Miloval rychlá auta, za která také utrácel, a dokonce v nich úspěšně závodil. A také v nich rychle jezdil i mimo závodní okruh. Rychlost se mu na silnici stala osudnou 30. září 1955 v pouhých 24 letech.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
16. února 1959 se 32letý Fidel Castro stává kubánským předsedou vlády. Jde o první, ale zdaleka ne poslední funkci, kterou bude tento revolucionář a pozdější diktátor zastávat. V čele země zůstane 49 let, během nichž se stane jednou z nejkontroverznějších postav 20. století. Jeho zvolení nadšeně vítají miliony Kubánců. Po letech života pod Castrovým předchůdcem, zkorumpovaným Fulgenciem Batistou, doufají v lepší budoucnost.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
29. prosince 1938 pohřbil národ velikého spisovatele Karla Čapka. Přestože jeho knihy čtou dodnes lidé takřka po celém světě, v roce 1938 se jeho domácí fanouškovská základna značně zmenšila. To proto, že autor v posledních letech života důrazně varoval před nebezpečím nacismu, zejména pak v dramatických klasikách Bílá nemoc nebo Válka s mloky.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Proradný král, který v naší historii získal kvůli barvě svých vlasů přezdívku Liška ryšavá. Který nechal upálit Jana Husa, navíc u toho nedodržel svůj vlastní slib bezpečnosti, který Husovi dal. Který pak v čele křížových výprav drancoval naší krásnou zemi, naštěstí ho husité vždycky porazili. Takovou má u nás – i zásluhou Františka Palackého a posléze komunistického výkladu historie – pověst Zikmund Lucemburský. Přitom v cizině se mluví o jednom z největších panovníků pozdního středověku, vládci obřího území, které předznamenalo Rakousko-Uherskou monarchii, a člověka téměr „renesančních“ rozměrů, který mluvil sedmi jazyky (uměl víc jazyků než jeho otec Karel IV.!) chytal obří ryby v Dunaji, omamoval ženy a jako jeden z prvních evropských vládců bojoval s Turky. Jeho životopis je víc než pestrý na to, aby se smrsknul na pouhou Lišku ryšavou.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Pol Pot, vlastním jménem Saloth Sar, se narodil v roce 1925 a pocházel z bohaté rolnické rodiny; jeho bratr, sestra a sestřenice pracovali v královském paláci. Prošel třemi elitními školami, strávil rok v budhistickém klášteře i na studiích ve Francii. Pracoval jako učitel dějepisu a francouzské literatury – a podle studentů byl prý dobrým a vlídným pedagogem. O to hůře se věří, že se z tohoto člověka stal ultralevicový komunista, zakladatel Komunistické strany Kambodži a vůdce radikálních Rudých Khmérů, kteří zvítězili v občanské válce, kterou sami rozpoutali (1970–1975). Pol Pot získal veškerou moc v zemi, jeho utopistický sen o beztřídní společnosti však nejen ztroskotal, ale navíc skončil totální likvidací země a jejích obyvatel. Během katastrofálního experimentu a čtyřleté vlády došlo na hladomor, násilí a genocidu, kdy zemřely tři miliony lidí.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Michail Gorbačov zemřel 30. 8. 2022. V době své vlády se stal oblíbencem Západu a nadějí Východu; v Rusku však dnes patří k jedněm z nejméně oblíbených politiků. Svým stylem politiky odstartoval sérii událostí, které vedly k pádu Berlínské zdi, ke zhroucení totalitních režimů ve střední a východní Evropě a ke konci studené války.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Píše se 16. prosinec 1893 a nejslavnější americká koncertní síň Carnegie Hall v New Yorku je svědkem absolutního triumfu. Antonín Dvořák, hudební skladatel z dalekých Čech, tady v premiéře uvádí svou novou symfonii Z nového světa. Dobový tisk mluví o největším úspěchu v dějinách hudby.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Olympijské hry v Berlíně v roce 1936 měly být výkladní skříní nacismu a měly potvrdit Hitlerovu teorii o nadřazenosti árijské rasy. Tu však staví na hlavu neskutečně talentovaný černošský mladík, který už několik let udivuje Spojené státy: na olympiádě vyhrál Jesse Owens celkem čtyři zlaté: v běhu na 100 a 200 metrů, ve skoku dalekém a zcela nečekaně také ve štafetě na 4×100 metrů. Jeho zářivá kariéra však nepokračuje dál – naopak. Končí velmi neslavně, těžko si vydělává na živobytí, pro zábavu bohatých dokonce třeba soutěží s koňmi, kterým nechává velký náskok. Částečného uznání se mu dostane až v roce 1955.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Jana Janského známe jako objevitele krevních skupin. Tento pro medicínu naprosto převratný objev přednesl na půdě Spolku českých lékařů 15. listopadu 1906. Nicméně jeho životní příběh je zamotaný a v podstatě tragický. Muž, který se podle všech předpokladů měj stát celosvětovou hvězdou, zemřel v zapomnění a Nobelovu cenu za objev krevních skupin získal někdo úplně jiný.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
29. května 1988 se uskutečnila přelomová návštěva amerického prezidenta Ronalda Reagana v Moskvě. Americký a sovětský prezident Michail Gorbačov v jejím průběhu podepsali zásadní smlouvu o omezení jaderných raket krátkého a středního doletu – vůbec první vzájemnou smlouvu, která přinesla jaderné odzbrojení. Tento okamžik se dá považovat za symbolický konec studené války nebo – přinejmenším – za významný milník na této cestě. Ronald Reagan zde splnil svůj cíl: díky mohutnému zbrojení v předchozích letech se mu podařilo Sovětský svaz ekonomicky zcela vyčerpat a přinutit ho ke spolupráci.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Mohla mít všechno – milujícího manžela a život v luxusu bez toho, aniž by kdy musela hnout prstem. Florence Nightingalová, dívka z prominentní britské rodiny, se ale rozhodla všeho vzdát a zasvětit veškerý svůj čas pomoci druhým. Ve 24 letech tak odešla z domova a začala cestovat po evropských nemocnicích s jasnou ideou – stát se tou nejlepší zdravotní sestrou.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Kromě toho, že Andy Warhol (1928–1987) zázračně unikl smrti, musel čelit spoustě dalších výzev: odmalička byl neduživé a nemocné dítě, byl přecitlivělý a melancholický. Jako umělec měl ale neúnavnou energii, jeho talent byl nesporný, originální a navíc rozkročený přes vícero odvětví – výtvarné (ilustrátor, malíř, grafik, zakladatel pop-artu), filmové (natočil několik minimalistických snímků), literární (vydával časopis Interview) i hudební (byl manažerem skupiny Velvet Underground).
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Král obuvi, český Henry Ford, jeden z největších podnikatelů své doby i celé naší historie. Zlínský rodák Tomáš Baťa měl mnoho lichotivých přívlastků a není se čemu divit. S obrovským nasazením od píky vybudoval celosvětové obuvnické impérium, přičemž zavedl metody řízení výroby a systémy motivace pracovníků, které se ekonomové a manageři učí dodnes. Pracovní zápal se mu však nakonec stal i osudným...
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Je konec roku 2006 a v iráckém hlavním městě Bagdádu vrcholí jeden z nejsledovanějších soudních procesů v historii. Obžalovaným není nikdo jiný než bývalý prezident Saddám Husajn. Před zvláštním tribunálem se zodpovídá z podílu na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail, ke kterému dal v roce 1982 rozkaz. Soud trvá víc než rok a Husajn během procesu jakoukoliv vinu odmítá. Důkazy proti němu ale nakonec mluví jasně. 5.listopadu 2006 tak soudci vynesou rozsudek: trest smrti oběšením. Husajnovi advokáti se sice okamžitě odvolají, verdikt se jim už ale zvrátit nepodaří. O měsíc později tak bývalý prezident a neomezený vládce Iráku skončí na popravišti. V čele Iráku stál 24 let. Během nich zavlekl zemi do několika devastujících válek a při různých čistkách a genocidách přišlo o život na čtvrt milionu lidí.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Karel Veliký byl opravdu výjimečným panovníkem – ohněm a mečem vytvořil největší středověkou říši Evropy sahající od Severního moře až po Pyreneje a Řím. Mimo jiné je první a poslední v dějinách, komu se podařilo do jednoho státního útvaru sloučit území dnešního Německa a Francie. Proto se bere za prvního sjednotitele starého kontinentu a někdy se mu také přezdívá „Otec Evropy“. Také se mu podařilo říši udržet pohromadě díky reformám, kterým dnes říkáme „karolinská renesance“. Sjednocení měr a vah (který v anglosaském světě je živý dodnes), nový peněžní systém (ve Francii používaný do Velké revoluce), důraz na školy a vzdělanost. Kdo se chtěl podílet na správě říše, musel umět číst a psát. Paradoxní je, že sám Karel se – i přes ohromnou snahu – nenaučil psát (a zřejmě ani číst) a musel se podepisovat důmyslným obrázkem-monogramem, který ho naučili jeho rádcové. Zřejmě trpěl dyslexií a dysgrafií.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Je to už skoro půl století, co v listopadu roku 1975 opustil dvacetiletý Bill Gates prestižní Harvardovu univerzitu v Bostonu, aby se věnoval práci pro společnost Microsoft (tehdy ještě psanou Micro-Soft), kterou založil se svým kamarádem Paulem Allenem. Ke studiu se už nikdy nevrátil. Začala tím však cesta, která z něj udělá nejbohatšího člověka světa, jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů všech dob a respektovanou i oceňovanou osobnost (mimo jiné obdržel Řád britského impéria).
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
-
Bedřich Smetana je považován za zakladatele české národní hudby. Prožil neuvěřitelný životní příběh, jaký by si jen málokdo vůbec dokázal představit. Na konci života ohluchnul, ale i přesto dokázal napsat svá vrcholná díla.
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Näytä enemmän