Episodit
-
Érdemes rászánni a következő egy órát és megválaszolni magunknak az alábbi kérdést: tisztában vagyunk vele, mi mindent takar a fenntarthatóság, mint fogalom?
A helyes válasz megtalálásában ezúttal is két szakértő lesz segítségünkre, akik Tóth Edit műsorvezető kollégánk moderálásával beszélgettek stúdiónkban. Antal Miklós mérnökfizikus, aki doktori fokozatát gazdasági témában szerezte. Vezette az MTA-ELTE Új Vízió kutatócsoportot, valamint az ELTE humánökológia képzések oktatója.
Beszélgetőtársa Szalóczy Miklós kollégánk, aki mérnökmenedzserként 25 éves tapasztalattal rendelkezik az épületautomatizálás és épületenergetika területén. Miklós jelenleg a cégcsoporton belül egy globális energiahatékonysági munkacsoportot vezet.
Ha tehát szeretnél tisztán látni a fenntarthatóság, mint fogalom kapcsán, akkor hangolódj ránk és hallgasd meg legújabb podcast epizódunkat!
-
Márk – aki már nyolc éve dolgozik a Bosch Budapest Fejlesztési Központban – a sokszor kísérleti stádiumban lévő járművek átalakításáért felelős csapat vezetőjeként oszt meg velünk műhelytitkokat arról, hogyan építik be a jövő technológiáját a mai autókba.
Teszik mindezt azért, hogy Daniék csapata új szoftveres megoldásokat tesztelhessen és ezeknek köszönhetően új funkciókat adjon az autóiparnak. Olyanokat, mint például az automatizált parkolás, amelyet a műsor során meg is mutatunk nektek.
Ha érdekel, hogy milyen körülmények között, hogyan és min dolgoznak autóipari mérnökeink, vagy csak egyszerűen te is autómegszállott vagy, akkor ez az epizód egészen biztosan neked szól! Kattints és hallgasd vagy nézd meg!
-
Puuttuva jakso?
-
Korának talán legmeghatározóbb műszaki- és üzletembere. Tagja az autóipari halhatatlanok szűk elitjének, leghíresebb mondatait pedig ma is sokan idézik. Robert Bosch kétségkívül a XIX. és a XX. század egyik legmeghatározóbb alakja, akinek öröksége messze túlmutat az általa alapított vállalaton.
Podcastunk XI. adásában az ő életművét, hagyatékát és vízióját vesszük górcső alá. Előrelátása példátlan volt, hiszen gondoskodott arról, hogy cége hosszú távon képviselje alapító álmait. Ez pedig – mint később kiderült – azt is garantálta, hogy az elmúlt közel 140 évben az emberek mindvégig az innovációval kapcsolják össze a Bosch márkanevet.
Műsorvezetőnk ezúttal Dr. habil Hanula Barnával (a motorfejlesztés nemzetközileg ismert és elismert szakértőjével, az Audi Hungaria Járműmérnöki Kar alapító dékánjával, a győri Széchenyi István Egyetem tanárával) és Kemler Andrással (a Bosch csoport létesítménygazdálkodásért felelős vezetőjével Magyarországon és az Adria régióban) indult múltidézésre.
Barna, aki többek között a Bugatti Veyron erőforrásának fejlesztésében is közreműködött, jól ismeri Robert Bosch életét és cégünk szabadalmainak jelentőségét. Hozzá hasonlóan András is mélyreható ismeretekkel rendelkezik minderről, ám ő még tovább megy, hiszen a Bosch csoport belső működését, valamint a család és az örökséget gondozó alapítvány tevékenységét is részletesen bemutatja a hallgatóknak.
-
A 250 kiválasztott magyar űrhajósjelöltből 2024-re négyen maradtak, közülük ketten vehetnek részt a végső kiképzésen egyikük pedig jövőre eltölt majd egy hónapot a Nemzetközi Űrállomáson. A négyesből ketten korábban kollégáink voltak a magyarországi Bosch csoportnál, így adta magát téma, hogy ezúttal velük beszélgetett műsorunk házigazdája.
Cserényi Gyula első munkahelye a Bosch hatvani járműelektronikai telephelye volt, közel 10 évig volt kollégánk a Robert Bosch Elektronika Kft.-nél. Szintén kapcsolódik Hatvanhoz Kapu Tibor is, aki később közvetlenül a Budapesti Fejlesztési Központ vezetője mellett dolgozott, majd egy amerikai kiküldetés után akkumulátorfejlesztéssel foglalkozott. A sors furcsasága, hogy Tibi és Gyula Hatvanban sosem találkoztak, most mégis egy célért küzdenek. Nekünk pedig mesélnek motivációkról, a felkészülésről és magáról a programról, amiben részt vehetnek.
A beszélgetéshez videóhíváson keresztül csatlakozott egy a Bosch Budapesti Fejlesztési Központjában dolgozó kollégánk is. Orbán Aladár csapatvezető a Budapesti Fejlesztési Központjában, ő többek között arról mesélt, hogyan jutott el egy Bosch-szenzor a Marsra.
A beszélgetést 2024. május 7-én rögzítettük, még az előtt, hogy május 27-én bejelentették a két kiválasztottat. Külön öröm számunkra, hogy két egykori kollégánk egyaránt befejezheti a kiképzést és egy korábban a magyarországi Bosch csoportnál dolgozó mérnök biztosan eljut a világűrbe!
-
Fókuszban a gyártás és a termelőüzemekben munkáért kopogtató mesterséges intelligencia (MI). A Bosch Magyarország Podcast kilencedik epizódjában arra kerestük a választ, hogyan alakítja át a gyárak működését az egyre nagyobb teret nyerő MI?
Műsorunk házigazdája, Tóth Edit, gyakorlati tapasztalatairól kérdezte Porteleki Balázs, villamosmérnök, közgazdász, MI projektvezető kollégánkat, aki a maklári telephelyünkön már napi szinten dolgozik tanulásra képes algoritmusokkal. Harmadik beszélgetőpartnerük ezúttal Kiss Gergely informatikus mérnök, mérnök tanár és aranykalászos gazda. Az általa és két társa által alapított Attrecto Zrt. innovatív mobil-, webes és mesterséges intelligencia rendszerek fejlesztésén dolgozik.
A beszélgetés során olyan izgalmas kérdésekre keressük a válaszokat, mint hogy milyen kihívásokat jelent a cégeknek a MI-bevezetése, vagy hogy van-e félnivalójuk a munkavállalóknak a mesterséges intelligencia térnyerése kapcsán? Tartsatok velünk ezúttal is!
-
A beszélgetés a BoschxRichter Innovátorok napján egyik program eleme volt.
Témája: A magyar lakosság innovációs kultúrája és nyitottsága a mesterséges intelligenciára
A beszélgetésben résztvevő szakértővendégek:
- Sági Ferenc, kutatási igazgató, NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft.
- Dr. Kovács Bence, üzletágvezető, Global Business Unit- General Medicines,
Richter Gedeon Nyrt.
- Balog Péter Benedek, akadémiai kapcsolatokért felelős vezető, Bosch csoportA beszélgetést Krizsó Szilvia moderálta.
-
A beszélgetés a BoschxRichter Innovátorok napján egyik program eleme volt.
Témája: ChatGPT-től az ipar 4.0-ig: Hogyan forgatja fel a mesterséges intelligencia a gyártást és a gazdaságot?
A beszélgetésben résztvevő szakértővendégek:
- Pótsa Mátyás, innovációs ökoszisztéma vezető, Bosch csoport
- Szénási Attila, gyógyszergyártási igazgató, Richter Gedeon Nyrt.
- Dr. Galambos Péter, igazgató, egyetemi docens, Óbudai Egyetem
A beszélgetést Krizsó Szilvia moderálta.
-
A jövőbe mutat a Bosch Magyarország Podcast nyolcadik epizódjának témája. A hidrogénnel és a hozzá kapcsolódó felhasználási módokkal foglalkozunk ebben a fejezetben. A világegyetem általunk ismert részének leggyakrabban előforduló eleme ugyanis nemcsak a közlekedésünket, hanem energiatárolási és felhasználási szokásainkat is meghatározza majd a következő évtizedekben.
Erről beszélgetett a műsor házigazdája Tóth Edit kolléganőnk Bohner Zsolttal, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatójával és Széles Botond fejlesztőmérnökkel, aki 2008 óta dolgozik a Bosch csoportnál, 2021 óta pedig Magyarországon.
A hidrogén és a hozzá kapcsolódó új és alternatív felhasználási módok komoly figyelmet kaptak az elmúlt időszakban. HabárÉs bár ennek alapját kezdetben a környezetvédelem adta, tény az, hogy a közelmúlt energiaválsága sok folyamatot felgyorsított. Erről, energiatárolási szerepéről és a mobilitás jövőjében rá rótt felelősségérőlszerepről is beszéltek szakértőink. Tartsatok velünk ezúttal is!
-
A hetedik epizódban a magyarországi Bosch csoport legkisebb termékeit vesszük górcső alá. Az évente milliós darabszámban előállított szenzorokból jóval több készül, mint bármi másból a hazai gyárainkban.
A Bosch Magyarország Podcast legújabb részében Tóth Edit kolléganőnk Csikósné dr. Pap Andreával, az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki karának dékánhelyettesével és Mezősi Norbert MEMS szenzor szimulációs csoportvezető kollégánkkal beszélgetett.
Az okosruházatokról már mindenki hallott, de azon talán a legnagyobb technológiai fanatikusok is meglepődnek, hogy ma már a sebkötözésnél használt pólyáknál is használnak szenzorokat, amelyek a kötés szorosságát, vagy akár a seb gyógyulásának folyamatát is tudják követni. Persze nem ez az egyetlen érdekesség, tarts velünk a következő egy órában és ismerkedj meg a szenzorok különleges világával szakértőink és műsorvezetőnk segítségével.
---
Impresszum: https://www.bosch.hu/impresszum/szolgaltato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1Adatkezelési tájékoztató: https://www.bosch.hu/impresszum/adatkezelesi-tajekoztato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1
-
Podcastünk hatodik epizódjában arra kerestük a választ, hogyan tudjuk hatékonyabbá, ezzel együtt gazdaságosabbá tenni otthonunkat a technológia segítségével. A téma most különösen aktuális, hiszen az energia hatékony felhasználása sokkal inkább a pénztárcánkat érintő kérdés, mint eddig bármikor!
A téma kapcsán segítségünkre volt Zsák Péter a Smart Home Konferencia és Expo főszervezője, aki már 2013 óta foglalkozik az okosotthon megoldásokkal, valamint Venczel Márk a Bosch Termotechnika horvát, szerb és magyar piacaiért felelős üzletágvezetője. Közgazdász végzettségű kollégánk 2007 óta dolgozik a Boschnál és csapatával közös hitvallásuk az, hogy komfortos hőmérsékletet mindig a lehető legzöldebben kell elérni, legyen szó akár otthonokról, akár munkahelyekről.
Fűteni, vagy nem fűteni – ez itt a kérdés! A válasz persze már nem annyira egyszerű, mint a kérdés hiszen kollégánk rögtön rávilágít a legfontosabb tényezőre: mindenkinél más hőmérséklet jelenti az igazi komfortot. Vendég szakértőnk pedig azt is gyorsan elárulja, hogy nincs olyan univerzális eszköz, ami azonnali megoldást jelentene mindenkinek. Ezzel együtt sok érdekes tény és még több tipp vár a közel egy óra során. Tarts velünk!
-
Podcastünk ötödik epizódjában olyan megoldásokkal foglalkozunk, amelyek a jövőben megkönnyítik urbanizálódó életünket. Az okosvárost mint kifejezést egyre gyakrabban halljuk, a legtöbb esetben azonban kevesen tudják mi húzódik meg a hangzatos elnevezés mögött.
A Bosch Magyarország Podcast ezen epizódjában körüljárjuk a témát és szakértőink segítségével megismerjük a magyarországi projekteket is. Vendégeink ezúttal Orbán Kristóf, a Lechner Tudásközpont okosvárosokkal foglalkozó, települési technológiák osztályának vezetője és Tolnai Gergely, a Robert Bosch Kft. regionális üzletfejlesztésért felelős szakembere voltak. Mely városokat tekinthetjük jó példának ha okosvárosokról beszélünk, milyen területeken segíthet a technológia a városi lét kapcsán, illetve milyen magyarországi projektekre lehetünk joggal büszkék? Ezekre a kérdésekre is választ kapunk a következő egy órában, valamint azt is eláruljuk, hogy mely magyarországi település kapott főszerepet a hazai okosváros-fejlesztés mintaprojektjében. Szinte biztos, hogy valamilyen szinten ez a téma téged is érint a jövőben, ezért tarts velünk, ha pedig további érdekességekre vagy kíváncsi, keresd előző adásainkat is!
-
A Bosch Magyarország Podcast negyedik epizódja feszültséggel teli, a szó szoros és átvitt értelmében egyaránt! Az elektromobilitás korunk egyik legmegosztóbb témája: sokan eleve elzárkóznak tőle, mások – jellemzően azok, akik már saját tapasztalatokkal rendelkeznek – viszont egyértelműen kiállnak mellette.
A két szakértő személye ezúttal is kimondottan érdekes, hiszen Vető Bálint, a MOL Limo ügyvezető igazgatójaként felhasználói és üzemeltetési tapasztalatokkal egyaránt rendelkezik, míg Horváth Csongor – aki a Bosch elektromos tengely méretezéséért felelős csapatát vezeti – technológiai oldalról rendelkezik komoly tudással a témát illetően.
Az elektromos járművek érdekességei mellett kulisszatitkokat árulunk el arról, hogyan működik egy autómegosztó rendszer a kulisszák mögött, hogy hogyan határozzák meg a gyártók villanyautók karakterét, sőt arra vonatkozóan is tippet kaphat a hallgató, hogy melyik modellt érdemes most megvásárolni. Ha érdekel a téma, akkor mindenképp kattints a lejátszásra, ha pedig lemaradtál a korábbi részekről, akkor keresd a Bosch Magyarország Podcast előző három epizódját is.
---
Impresszum: https://www.bosch.hu/impresszum/szolgaltato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1Adatkezelési tájékoztató: https://www.bosch.hu/impresszum/adatkezelesi-tajekoztato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1
-
Most is két szakértő lesz segítségünkre: Várkonyi Gábor autópiaci szakértő, újságíró, illetve Halmos Gyula, aki adatfelhő és automatizáció témakörben szenior szakértő a magyarországi Bosch csoportnál. A beszélgetés különösen izgalmasan indul, hiszen a rövid múltidézés után szakértőink gyorsan megállapodnak abban, hogy a mai autók nemhogy elérték a Knight Rider szintjét, hanem már alaposan túl is tesznek K.I.T.T. eszköztárán!
Izgalmasan hangzik? Akkor tarts velünk, mert sok érdekes részlet, egy órányi tömény autózás vár podcastunk legújabb epizódjában! Ha pedig lemaradtál a korábbi részekről, akkor hallgasd meg a mesterséges intelligenciáról, vagy a viselhető okoseszközökről szóló részeket is!
---
Impresszum: https://www.bosch.hu/impresszum/szolgaltato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1Adatkezelési tájékoztató: https://www.bosch.hu/impresszum/adatkezelesi-tajekoztato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1
-
Ma már minden okos: a mosószer, a porszívó, az autó, sőt már a város is. De valóban mindenre ráhúzható ez a jelző? Hogyan függ össze a mesterséges intelligencia térnyerése a használati tárgyak fejlődésével? Elkerülhető, hogy használnunk kelljen az okoseszközöket, járműveket vagy akár az infrastruktúrát? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a Bosch Magyarország podcast első adásában.
A téma kapcsán vendégünk volt Dr. Tilesch György a világ egyik legkeresettebb mesterséges intelligencia szakértője és Dr. Szászi István a magyarországi Bosch csoport vezetője.
A rövid történelmi áttekintés után olyan érdekességekről esik szó például, hogy mi lehet az oka a mesterséges intelligencia negatív megítélésének? [15:58] Ezt követően a beszélgetés egyik legizgalmasabb pillanata, amikor vendégeink azt taglalják, hogy mennyire elkerülhető ezek használata. [35:00] Ennél pedig már talán csak az izgalmasabb, amikor a beszélgetésben felmerül a kérdés: elveheti-e a mesterséges intelligencia a munkahelyeket? Már maga a válasz is meglepő, az viszont biztosan, amit szakértőink jósolnak a jövőt illetően. [58:23]
---
Impresszum: https://www.bosch.hu/impresszum/szolgaltato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1Adatkezelési tájékoztató: https://www.bosch.hu/impresszum/adatkezelesi-tajekoztato/?prevent-auto-open-privacy-settings=1