Episodit
-
W tym odcinku pakujemy paczkę, którą wypełniamy tytułami, anegdotami i wszystkim tym, co z kinem francuskim związane. Kto otrzyma nasz wysłany w butelce list w kosmos? Zapraszamy do współtworzenia z nami tej czarnej skrzynki i zastanowienia się jakie dziedzictwo kina znad Loary i Sekwany wysłał_byś Ty w kosmos. A jeśli jesteś obcy, słuchaj uważnie i zapisuj interesujące Cię tytuły na listę.
Posłuchajcie, co umieścili w paczce dla kosmitów Adam Krośnicki-Midoń i Krzysiu Wiewióra.
Podcast realizowany w ramach marcowego Cyklu Kina Francuskiego w DKF Politechnika, realizowanego we współpracy z Institut Francais oraz Alliance Francaise.
-
Ty psie andaluzyjski!
W tym odcinku podcastu przybliżymy wam kino hiszpańskie, a dokładniej powiemy wam: kto i dlaczego ukradł taśmy z „Viridianą” w Cannes, kim tak naprawdę jest Ana Torrent i dlaczego Luis Buñel sfinansował swój jedyny dokumentalny film pieniędzmi kolegi?
Posłuchajcie tych szalonych historii, które opowiedzą Nam:Ola Mąkowska i Ewelina Dąbek.
-
Puuttuva jakso?
-
Rozmawiamy o 73. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i polecamy pozycje, które znajdą się w dystrybucji kinowej. Rozmawiają: Patrycja Binek, Ola Mąkowska, Adam Krośnicki-Midoń, Piotr Migdałek
-
Nie ma tematu, którego nie podjął się w swojej twórczości Paul Thomas Anderson, a każda premiera jego filmu może być określona mianem wydarzenia! Piotrek i Adam przechodząc przez filmografię reżysera, cofają się do Los Angeles przełomu lat 60-tych i 70-tych, rzucają rękawice Quentinowi Tarantino i próbują odpowiedzieć na nurtujące ich pytanie: Czy Paul Thomas Anderson to najlepszy czy najbardziej przereklamowany reżyser w Hollywood
-
Rozmawiamy o 12. edycji American Film Festival i polecamy pozycje na trwającą online odsłonę festiwalu. Rozmawiają: Patrycja Binek, Adam Krośnicki-Midoń, Piotr Migdałek
-
Podsumowujemy nasze wrażenia i dyskutujemy o ulubionych filmach z 20. edycji Nowych Horyzontów i 11. edycji American Film Festiwal. Rozmawiają: Patrycja Binek, Jan Borkowski i Piotr Migdałek.
-
Tym razem przyglądamy się najnowszemu dziełu Spike'a Lee, "Da 5 Bloods". Wspólnie zastanawiamy się, co ten niezwykle aktualny tematycznie film ma do zaoferowania europejskiemu widzowi, w mniejszym stopniu zanurzonemu w kulturowy kontekst napięć społecznych na tle dyskryminacji rasowej.
Rozmawiają: Marcin Kafel, Paweł Piotrowski
Realizacja: Paweł Piotrowski
-
W ramach internetowego festiwalu We Are One mieliśmy okazję obejrzeć ostatnią z produkcji słynnego Wakaliwood, czyli kultowej już wytwórni kina akcji w Ugandzie.
Rozmawiają: Patrycja Binek, Paweł Piotrowski, Piotr Migdałek
Realizacja: Marcin Kafel
-
Kontynuujemy nasz cykl rozmów o kinie dokumentalnym, tym razem skupiając się na tematyce powiązanej z internetem i nowymi technologiami. Zaczynamy od "TFW NO GF" wyświetlanego w ramach internetowej edycji tegorocznego festiwalu SXSW, by następnie porozmawiać o dwóch filmach z zakończonego niedawno przeglądu Docs Against Isolation: "Czyściciele internetu" oraz "Ludowa republika pożądania".
Rozmawiają: Jan Borkowski, Marcin Kafel, Basia Solińska
Realizacja: Paweł Piotrowski
-
Po raz pierwszy rozmawiamy wyłącznie o filmach dokumentach, a za pretekst służy nam internetowy festiwal Docs Against Isolation, oferujący bogaty zbiór filmów dostępny dla każdego w domowym zaciszu. W tym odcinku dyskutujemy przede wszystkim o Krainie Miodu i Stroicielu Himalajów, ale pojawia się też kilka innych tytułów, które uznaliśmy za warte uwagi.
Rozmawiają: Patrycja Binek, Piotr Migdałek, Paweł PiotrowskiRealizacja: Marcin Kafel
-
W kolejnym, zdalnym odcinku naszego podcastu gawędzimy o filmowych obrazach szkoły w "Ósmej klasie" debiutującego za kamerą Bo Burnhama oraz "Złej edukacji" z Hugh Jackmanem w roli głównej.
Rozmawiają: Jan Borkowski, Marcin Kafel, Maksymilian Marszałek
-
Mimo technicznych niedogodności powracamy do naszych rozmów, tym razem pochylając się nad dostępnym na popularnej platformie, a mało znanym "Happy Old Year" lubianego przez nas Nawapola Thamrongrattanarita.
Rozmawiają: Jan Borkowski, Marcin Kafel, Paweł Piotrowski
Realizacja: Marcin Kafel
-
70-ta edycja Berlinale już za nami! Z tej okazji ucinamy sobie pogawędkę z Maksem, jednym naszych festiwalowych wysłanników. Wspólnie oceniamy zbieżność DKF-owych wrażeń z decyzjami jury i rozmawiamy o najciekawszych tytułach tegorocznej edycji festiwalu.
Rozmawiają: Jan Borkowski, Marcin Kafel, Maksymilian Marszałek
Realizacja: Krystian Kubik
-
W kolejnym odcinku przyglądamy się najnowszemu, kostiumowemu dziełu Grety Gerwig. Dyskutujemy o tym, jak autorka "Lady Bird" poradziła sobie z adaptacją klasycznej amerykańskiej powieści i konfrontujemy się z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi realizmu oraz społecznego zaangażowania jej filmów.
Rozmawiają: Basia Solińska, Agnieszka Żaglewska, Paweł Piotrowski
Realizacja: Krystian Kubik
-
Często wymieniani jednym tchem wielcy kina lubią chodzić parami, więc odcinek o Tarkowskim kontynuujemy Bergmanem. Choć Jesienna Sonata robi za punkt wyjściowy, nie ograniczamy się tylko do tego jednego tytułu przywołując resztę twórczości i życia autora.
Rozmawiają: Jan Borkowski, Patrycja Binek, Piotr MigdałekRealizacja: Krystian Kubik
-
DKFowy seans Stalkera był dla nas świetnym pretekstem do szerszej rozmowy o dokonaniach i życiorysie reżysera z nieco bardziej wnikliwej perspektywy.
Rozmawiają: Jakub Grygiel, Paweł Piotrowski, Piotr MigdałekRealizacja: Krystian Kubik
-
W ramach świątecznych przygotowań rozliczamy się z filmowo z minionym rokiem i nastrajamy na ten nadchodzący.
Rozmawiają: Jan Borkowski, Paweł Piotrowski, Tomasz Surmacz
Realizacja: Krystian Kubik
-
Omawiamy jedną z najciekawszych tegorocznych premier i drugi pełnometrażowy film reżysera "Czarownicy: Bajki ludowej z Nowej Anglii" z Willemem Dafoe i Robertem Pattinsonem w rolach głównych.
Rozmawiają: Basia Solińska, Jan Borkowski, Paweł Piotrowski
Realizacja: Krystian Kubik
-
Omawiamy najciekawsze i najważniejsze tytuły jubileuszowej, 10. edycji American Film Festiwal. Bierzemy na tapet tytuły takie jak:
Irlandczyk (22.11.2019)
Ukryte Życie (07.02.2020)
Waves
Honey Boy (06.12.2019)
Cóż za piękny dzień (początek marca)
W odwiedzinach u pana Rogersa (https://tinyurl.com/yeo3e7h6)
Prawie wszystkie z omawianych tytułów mają już datę premiery w polskich kinach (data w nawiasie). Staramy się je przybliżyć, bez przesadnego zdradzania fabuły.
Rozmawiają: Basia Solińska, Jan Borkowski, Paweł PiotrowskiRealizacja: Krystian Kubik
-
Przeprowadzamy własne śledztwo na temat tego kto był kim w Lamencie i odnajdujemy bliskie polskiemu sercu wątki w estońskim Listopadzie. We wszystkim tym równie dużo grozy co baśni i komedii.
Rozmawiają: Karol Dykiert, Jakub Balcerzak, Paweł PiotrowskiRealizacja: Krystian Kubik
- Näytä enemmän