Episodit
-
W najnowszym odcinku naszego podcastu Ekipa Samcika - w składzie Maciek Danielewicz, Piotr Rosik oraz sam Samcik - omawia sprawy ważne dla świata, ale też dla naszych portfeli. W co inwestować pieniądze w erze Donalda Trumpa? Czy akcje w USA mogą być jeszcze droższe? Czy Trump zniszczy wartość dolara czy też wyniesie ją na nowe szczyty? Ale nie samym Trumpem ciułacz żyje, a w związku z tym przyglądamy się też katastrofie na rynku diamentów oraz zaskakującym badaniom naukowców, z których wynika, że nie mamy dzieci, bo nam się to już... nie opłaca. Zapraszam!
-
W tym odcinku podcastu zastanawiamy się jak inwestować pieniądze, gdy nie jest się wybitnym profesjonalistą od rynków kapitałowych, ani posiadaczem milionów złotych? Prof. Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej i Narodowego Banku Polskiego w rozmowie z Maciejem Danielewiczem mówi jak jak stworzyć efektywny portfel inwestycji dla inwestora indywidualnego. Gdzie mogą czekać na nas okazje inwestycyjne i szansa na zyski w 2025 roku? Zapraszam do wysłuchania!
-
Puuttuva jakso?
-
W najbliższych latach - nie w najbliższym roku, lecz latach! - nie będzie przestrzeni do cięć stóp procentowych banku centralnego - mówi w rozmowie z Maciejem Danielewiczem prof. Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej. Inflacja wciąż jest podwyższona, a obecny poziom stóp procentowych - zdaniem prof. Tyrowicz - nie gwarantuje sprowadzenia jej do celu NBP, który wynosi 2,5%. Zaś zapowiedzi części członków RPP i prezesa NBP Adama Gapińskiego grożą utrwaleniem wysokich oczekiwań inflacyjnych. To ekstrawagancka opinia, bagatelizująca stan gospodarki, czy... smutna prawda rzucona nam między oczy?Prof. Joanna Tyrowicz tłumaczy wiele aspektów podejmowania decyzji w Radzie Polityki Pieniężnej, analizuje najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne i wyjaśnia, jaka jest natura inflacji i dlaczego warto skutecznie zwalczyć wzrost cen wyższymi stopami procentowymi, żeby gospodarka mogła się zdrowiej - bez presji inflacyjnej - rozwijać. To bardzo duża dawka rzetelnej wiedzy od wybitnej ekspertki od polityki pieniężnej i rynku pracy. Warto posłuchać i się czegoś nauczyć.
-
Dokąd zmierza polski gaming? Z jednej strony wydaje się, że - głównie dzięki CD Projekt - jesteśmy europejską potęgą w produkcji gier. Z drugiej strony mamy na koncie tyle rozczarowań, przepłaconych projektów, pękniętych baniek spekulacyjnych, że aż trudno to wszystko zliczyć. Wciąż żyjemy nadzieją na kolejne hity, ale czy się doczekamy? Będzie wielkie rozczarowanie czy wielki skok? Prognozuje Grzegorz Suteniec, dziennikarz znający się na tej branży jak mało kto w Polsce.
-
Inwestować w Amerykę czy raczej obstawiać jej problemy pod rządami Donalda Trumpa? Polskie akcje są tak tanie, że grzech ich nie kupować, czy też przeciwnie - muszą być tanie, bo ciąży na nich grzech? Inwestowanie w obligacje ma większy sens na polskim, lokalnym rynku czy raczej obstawiać amerykańskie lub zachodnioeuropejskie obligacje? Gdzie stopy procentowe (a przede wszystkim ich spadek) dadzą najwięcej zarobić?
Inwestorzy powinni się przygotować na emocjonujące miesiące i dużą zmienność wartości swoich inwestycji - uważa jeden z najbardziej renomowanych polskich zarządzających funduszami. „W 2025 r. będziemy się budzić o poranku i będziemy się zastanawiać, co w nocy duet Trump-Musk wymyślił, co wprowadził w życie albo co powiedział. To może powodować dość sporą nerwowość na rynkach finansowych” – mówi w naszym podkaście dr Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.
-
Otacza nas coraz więcej sprzętów, urządzeń, technologii. Są coraz bardziej skomplikowane. Coraz większe znaczenie ma przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, przepisów, procedur. Jak sprawić, żeby w Polsce kultura bezpieczeństwa była na wyższym poziomie? O tym rozmowa z Pawłem Smolińskim, szefem Departamentu Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego.
-
Jak sprawić, żeby jednocześnie usługi, z których korzystamy były i wygodne i bezpieczne? Zaprosiliśmy bankowców z dwóch stron barykady - takiego, który zajmuje się UX (czyli projektowaniem jak najlepszego doświadczenia klienta) i tego, który odpowiada za bezpieczeństwo, by powiedzieli jak pogodzić jedno z drugim? Jakich zmian w aplikacjach mobilnych najbardziej nie lubią klienci? Jakie triki bankowcy stosują, by skłonić nas do zastanowienia czy naprawdę chcemy wykonać jakąś transakcję? O tym Maciej Samcik rozmawia z Łukaszem Grackim, szefem działu zarządzania ryzykiem nadużyć oraz Przemysławem Niziołkiem, starszym projektantem UX w Banku Millennium. Zapraszamy!
-
Jak zaspokoić głód mieszkań w Polsce? Skoro dopłaty do kredytów nie działają, to jak w takim razie zwiększyć podaż mieszkań? Gdzie jest problem: w biurokracji, przepisach, braku rąk do pracy? Dlaczego od 30 lat nie umiemy poradzić sobie z deficytem mieszkań? Co myślą o tym przedsiębiorcy? Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, organizacji zrzeszającej przedsiębiorców, przedstawia swój plan na rozwiązanie tego problemu. Rozmawia Maciej Danielewicz
-
Większość z nas ma kontakt z tymi urządzeniami kilka razy dziennie. Przykładamy do nich kartę, telefon, albo inne narzędzie do płacenia. I transakcja dzieje się w mig. Ale terminal płatniczy to dzisiaj także wpłatomat, bankomat, narzędzie do budowania lojalności. Jakie usługi oferują firmy zajmujące się rozliczaniem transakcji bezgotówkowych? Jak zmieni to nadejście ery biometrii? Jak będziemy płacili za zakupy w przyszłości? O tym Maciej Samcik rozmawia z Krzysztofem Polończykiem z Fiserv Polska, czyli firmy, która zarządza najstarszą polską marką na rynku płatności - Polcard.
-
Inwestowanie w ESG ostatnio jakby wychodziło z mody, bo trend ten zaczął być utożsamiany z wyłącznie ekologią albo z... ekościemą, czyli greenwashingiem. Ale teraz nadchodzi "oczyszczenie". Odpowiedzialne inwestowanie zaczyna być postrzegane jako lokowanie w szeroki lifestyle, czyli takie życie, które nie wymaga wielkich poświęceń, ani ograniczeń, a jedynie wyłącza te aspekty, które drastycznie szkodzą nam i naszym dzieciom. Jak inwestują fundusze definiujące ESG w ten sposób? Rozmowa z Pawłem Mizerskim, szefem inwestycji i wiceprezesem w UNIQA TFI.
-
W tym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" rozmawiamy o złocie. Czy stało się właśnie aktywem spekulacyjnym i czy to powinno zmienić nasz do niego stosunek? Jak wzrost cen złota wpływa na popyt producentów biżuterii i konsumentów? Czy możliwe jest, że powstanie złoto syntetyczne, które zmieni układ sił na rynku? Jakie są szanse na to, że powstanie waluta zabezpieczona rezerwami złota? Co się musi stać, żeby złoto znów spadło poniżej 2000 dolarów za uncję? O tym wszystkim Maciej Samcik rozmawia z Michałem Teklińskim, ekspertem Goldenmark i Goldsaver.pl
-
W tym odcinku podcastu "Finansowe Sensacje Tygodnia" mamy dwa tematy. Pierwszy to Donald Trump a nasze portfele. Pięć rad, dzięki którym będziecie spać spokojniej, nie obawiając się, że polityczne szaleństwa zaszkodzą Waszym oszczędnościom. Drugi temat to AI w bankach. Wspólnie z Kubą Samcikiem z Homodigital.pl, Anną Stepanów i Jarosławem Łachem z BNP Paribas Bank Polska oraz z Jackiem Dąbrowskim z Synerise opowiadamy o innowacyjnym modelu językowym, który ma sprawić, że banki będą... czytać w naszych myślach. Ciekawe? Zapraszam do posłuchania!
-
Dlaczego po kiepskim 2023 r. polska gospodarka tak anemicznie zbiera się do szybszego wzrostu? Kiedy uruchomi się silnik inwestycji? Dlaczego słabnie silnik konsumpcji? Czego obawia się polski konsument? Dlaczego to, co widzimy w danych o stanie gospodarki tak bardzo zaczęło rozjeżdżać się z tym, co czują i widzą ludzie w sklepach i na bazarkach? O strachach polskich konsumentów i nie tylko - Maciej Danielewicz rozmawia z Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
-
Rusza budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Kiedy zacznie ona dostarczać prąd do naszych domów? I co jej z bezpieczeństwem? Jak będzie przebiegał nadzór nad tym projektem, najbardziej złożonym w historii polskiej inżynierii? O tym wszystkim opowiada Paweł Smoliński, dyrektor departamentu innowacji i rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego. To on będzie pilnować, by wszystkie elementy budowanej elektrowni były bezpieczne i zgodne z najwyższymi normami jakości. Zapraszam do posłuchania, o tym nie usłyszycie w innych polskich mediach.
-
Jak pogodzić bezpieczeństwo z dostępnością usług związanych z autentykacją klienta i autoryzacją płatności? We współczesnym świecie to coraz trudniejsze, bo usług jest coraz więcej, a technologia to broń obosieczna - jednym pomaga, zaś innych wyklucza. Podczas drugich warsztatów z cyklu "Dostępne Finanse" szukaliśmy rozwiązań, które sprawią, że usługi będą dostępne dla każdego, ale wciąż bezpieczne. Co uradziliśmy? Oto kilka subiektywnych spostrzeżeń
-
Ten moment, gdy już wiadomo, że stopy procentowe spadną, ale jeszcze nikt nie jest pewny o ile i jak długo będą spadały - podobno to najlepszy czas, by inwestować pieniądze w fundusze obligacji. Czy właśnie jesteśmy w takim momencie? Które fundusze mogą na tym najwięcej zarobić? Ile pieniędzy będzie do wzięcia? Jak długo będzie trwał dobry czas (o ile nadejdzie)? Jakie jest ryzyko? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z Pawłem Mizerskim z UNIQA TFI w "Finansowych Sensacjach Tygodnia"
-
Jaka przyszłość czeka Niemcy, naszego największego partnera handlowego? Czy niemiecka gospodarka rozpadnie się jak domek z kart? A może po raz kolejny pokaże, że jest zbyt potężnym organizmem, by dać się pokonać? Jak Polska powinna ustawiać się w stosunku do niemieckich kłopotów? Kibicować naszym sąsiadom, czy próbować - tam gdzie mamy takie możliwości - wciskać nogi między drzwi? Gościem "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest Sebastian Płóciennik, szef Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wykładowca Uczelni Vistula. Co z tymi Niemcami? Zapraszamy do posłuchania!
-
W tym odcinku "Finansowych Sensacji Tygodnia" rozmawiamy o rynku pracy w IT. Ostatnio dużo się mówi o kryzysie w tej branży: programiści są mniej potrzebni, a do tego ich rolę przejmie w jakiejś części sztuczna inteligencja. W Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza, bo stanęło wiele projektów IT w firmach. Jak dziś wygląda rynek pracy dla informatyków i programistów? Jak zmieniły się zarobki? Jakie są perspektywy dla tego zawodu? Czy iść w tym kierunku, czy warto dziś planować pracę w IT? Gościem "Finansowych Sensacji Tygodnia" jest Michał Zabielski, który prowadzi niewielki software house i szczerze opowiada co w tej branży piszczy. Zapraszamy do posłuchania! Rozmawia Maciej Danielewicz.
-
Dlaczego mamy taki problem z sukcesami w sportach zespołowych? Co powinniśmy zrobić, by seryjnie wypuszczać w świat medalistów olimpijskich? Ile lekcji wf powinno być w polskich szkołach? I czy piłkarze powinni tyle zarabiać? Czy Polska powinna rzucać się na organizację letnich igrzysk olimpijskich? O tym wszystkim Maciej Danielewicz rozmawia z Robertem Korzeniowskim, byłym olimpijczykiem, czterokrotnym złotym medalistą w chodzie sportowym (oraz kilkukrotnym mistrzem Europy i świata), a obecnie biznesmenem działającym m.in. w branży sportowej. A także propagatorem lekkiej atletyki.
-
Jak budować cyfrowe płatności, by spełniały zasady dostępności? Zwłaszcza, gdy chodzi o aplikację, która jest tak popularna, że musi być dostępna dla wszystkich Polaków, niezależnie od ich potrzeb i możliwości? W cyklu "Dostępne Finanse" Maciej Jaszczuk i Claudia Wensierska rozmawiają z Iwoną Szymańską, Lead product designerką w Polskim Standardzie Płatności, spółce, która jest operatorem systemu BLIK. Korzysta z niego 16 mln klientów w Polsce. Jak BLIK tworzy cyfrowe płatności, by spełniać zasady dostępności?
- Näytä enemmän