Episodit
-
Podobnie jak kuchnie innych krajów Dalekiego Wschodu, kuchnia Korei Południowej opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem towarzyszących dań zwanych banchan, sporządzonych z warzyw, mięsa oraz z soi w różnych postaciach. Za narodowe danie uznawane jest kimchi, pikantna potrawa z kiszonej kapusty lub innych warzyw, spożywana niemal codziennie.
Kontrowersje budzi na Zachodzie kwestia jedzenia psów w Korei Południowej, jednak spożywanie psiego mięsa wydaje się być tam ograniczone do stosunkowo wąskiego grona starszych mężczyzn cierpiących na impotencję i wierzących w mity związane z ponoć leczniczymi
Naszą kulinarną przewodniczka jest Katarzyna Stawnicka, pseudonim Oliwia In, która po studiach modowych, pracowała 6 lat w koreańskiej korporacji w branży e-commerce, teraz szuka nowego sposobu na życie, w tym roku wydała książkę Koreańska Syrena, gdzie dużą rolę odgrywa jej ulubione miejsce na ziemi - wyspa Jeju, na którą ma się zamiar niebawem przeprowadzić.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Tunezyjska kuchnia to przede wszystkim świeże ryby, owoce morza, kasza kuskus, warzywa, harissa, mięso (głównie jagnięcina i baranina) oraz aromatyczne przyprawy. Nie sposób nie zauważyć akcentów kuchni śródziemnomorskiej, francuskiej czy tureckiej.
W Tunezji spożywa się niezliczone ilości pieczywa, podobnie jak we Francji. Bagietki łamie się na kawałki, macza w oliwie i harrisie lub zjada z tuńczykiem.
W kulinarną podróż po smakach Tunezji, zabiera nas Natalia Kozdroń, która najpierw przez 6 lat mieszkała w Dubaju a później przeprowadziła się do Tunezji. Z wykształcenia nauczycielka języka hiszpańskiego, jednak nie dane jej było pracować w zawodzie. Na co dzień pracuję w marketingu jako copywriter oraz pomagam mężowi w zarządzaniu kawiarnią. Mieszka w Sousse razem z dwoma kotami. W wolnych chwilach chodzi na plażę, odkrywa nowe miejsca w Tunezji i prowadzi konto na Instagramie @polkawtunezji
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Puuttuva jakso?
-
Kuchnia galicyjska, to wyborne papryczki z niespodzianką czyli pimientos de padron. Typowym daniem jednogarnkowym w Hiszpanii jest cocido, w Galicji przygotowywane w najmniej pikantnej formie. W skład przepisu na cocido gallego wchodzą ciecierzyca, wołowina, wieprzowina, liście rzepy lub kapusta, ziemniaki oraz chorizo.
Na galicyjskich polach znajdziemy w większości uprawy fasoli, sałaty, pomidorów, buraków, cebuli oraz dyni. Energetycznym dodatkiem do potraw na dżdżystą, atlantycką aurę jest najczęściej kawałek wieprzowiny w postaci boczku lub chorizo. Wielkim uznaniem cieszy się również galicyjska wołowina oraz wyśmienite przetwory mleczne.
Naszym kulinarnym przewodnikiem jest Eliza Szymaniak, która od 12 lat mieszka w Hiszpanii. W lecie przewodnik i pilot wycieczek, poza sezonem wirtualna asystentka, założycielka Polskiej Biblioteki w Galicji. Z wykształcenia filozof, miłośniczka performatywnej funkcji języka i realizmu magicznego.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia albańska stanowi odłam szerokiej tradycji kulinarnej Bałkanów, zawierając jednak i dania typowe wyłącznie dla niej. Główny posiłek Albańczyków to obiad (najczęściej mięsny), któremu towarzyszą liczne warzywne surówki. Ich podstawą są pomidory, ogórki, papryka, oliwki, polane oliwą, octem winnym i posolone.
Smacznie po kraju oprowadza nas Izabela Nowek, która rozrabia w Albanii od 2011 r. jako przewodnik i tłumacz. Od 5 lat zakotwiczyła się na stałe i stworzyła albańsko-polskie biuro podróży - Moja Albania. Z pasji zrobiła pracę. Uwielbia Albanię za bezdroża, nieoczywistości i kuchnie.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia kolumbijska to mieszanka tradycyjnej kuchni prekolumbijskiej, kuchni hiszpańskiej czy afrykańskiej. Zazwyczaj ta kuchnia jest różnorodna i kolorowa. Każdy region ma swoje charakterystyczne i oryginalne dania.
Najbardziej powszechne składniki kolumbijskich dań to zboża, ryż, kukurydza, ziemniaki, maniok, rośliny strączkowe, różne rodzaje mięs, ryby i owoce morza. Ważna jest również różnorodność owoców tropikalnych, takich jak mango, banan, papaja, guawa, lulo i marakuja.
Naszym kulinarnym przewodnikiem po Kolumbii będzie Anna Jadwiga Matelska, która w tym kraju mieszka na stałe od 2 lat, ale jest związana od ponad 6 lat. Mieszka w małym kolumbijskim pueblo o nazwie Icononzo położonym w górach w rejonie kawowym. Na co dzień prowadzi z partnerem lokalną kawiarnię.
Jest autorką bloga podróżniczego "Random Travel Stories" i rozkręca własny kameralny biznes turystyczny.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia fińska charakteryzuje się prostotą zarówno w doborze składników jak i ich przygotowaniu. Za tę prostotę odpowiedzialny jest surowy klimat, powszechna bieda oraz pragmatyzm samych Finów. Oczywiście współczesna kuchnia fińska wykorzystuje tradycyjne produkty, ale w zdecydowanie inny sposób – łączy znane smaki z nowymi technikami. Można się o tym łatwo przekonać w licznych helsińskich restauracjach.
Smaki Finlandii zdradza nam Aleksandra Michta-Juntunen, która od czternastu lat mieszka w Helsinkach. Absolwentka politologii oraz zarządzania z językami obcymi. Zawodowo zajmuje się szkoleniami i projektami mającymi na celu rozwój edukacji zawodowej w Finlandii. Od sześciu lat pisze o kuchni fińskiej na blogu Fińskie smaki.
Autorka książki Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki, 2019, Wydawnictwo Poznańskie
Współautorka książki Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku, 2020, Wydawnictwo Pascal
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia Malediwów jest mieszanką różnych smaków, bowiem na jej obecny wygląd miały wpływ dania arabskie, afrykańskie i indyjskie. Podaje się tu przede wszystkim potrawy wegetariańskie oraz rybne, mięso jada się jedynie z okazji ważnych świąt czy uroczystości.
Podstawowym składnikiem wielu dań jest ryż, który je się z przeróżnymi dodatkami i przyprawami, jak na przykład słynne indyjskie curry, wiórki kokosowe, cytryna, papryczka chili czy sól.
Na kulinarną podróż do raju zapraszamy razem z Magdaleną Typel, która od 8 lat mieszka na Malediwach. Prowadzi dwa własne guest housy, goszcząc głównie turystów z Polski. Zajmuję się nie tylko wynajmowaniem pokoi, ale i całą logistyką, od momentu wyjścia z samolotu, do dostania się na wyspę, organizuję wycieczki po najpiękniejszych miejscach w okolicy, wykonuję sesje zdjęciowe dla nowożeńców i prowadzi media społecznościowe
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Smakołyki tej części Italii są niemal tak samo kolorowe, jak cała włoska wyspa. Kuchnia wyspiarska Włoch jest tworzona przede wszystkim przez rolników i pasterzy, a nie przez „łowców owoców morza”.
Mnóstwo tu dużych i małych rodzinnych winnic i winiarni, łatwo kupić świetne domowe wino. Najsłynniejsza sardyńska nalewka to Mirto – świetnie robi na trawienie i podawana jest wszędzie po kolacji.
Kulinarną przewodniczką po Sardynii jest Kamila Siernat - Obywatelka świata, w 2019 zostawiła serce w krainie słońca. Lata spędza na Sardynii pracując jako rezydentka biura podróży i pilot wycieczek. Autorka bloga i życiu na włoskich wyspach. Na instagramie @itskamila_speaking
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia tanzańska jest pyszna i zazwyczaj składa się z kolorowych owoców i warzyw oraz owoców morza.Stoły na tanzańskich targach uginają się od wszystkiego, co możecie sobie wymarzyć. Znaleźć tam można nie tylko przeróżne nasiona i ziarna (zboża, ryż, kukurydzę), warzywa strączkowe, maniok, bataty, małe, ale jakże esencjonalne główki czosnku, kilkanaście odmian platanów oraz niemal wszystkie egzotyczne owoce, o jakich słyszeliście, z ananasami i kokosami na czele, a także wiele innych, o których nie słyszeliście.
Zupełnie innych potraw zakosztujecie w Tanzanii kontynentalnej, a innych na Zanzibarze. Na lądzie króluje kuchnia suahili, która na wyspie jest tylko bazą, przez wieki wzbogaconą wpływami indyjskimi i arabskimi.
Naszym kulinarnym przewodnikiem po Zanzibarze - jest mieszkająca tam od 8 lat, Laura Kuzak - Markowską, która prowadzi na wyspie kameralny guest house
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Na zielonej wyspie najważniejszym posiłkiem jest śniadanie. W niektórych barach serwowane jest cały dzień. Jest to obfity posiłek dnia, który ma dawać energii na cały dzień pracy. W jego skład wchodzi smażony bekon, jajka sadzone, kiełbasa, biały lub czarny pudding (rodzaj kaszanki), pieczarki, do tego ciemny lub sodowy chleb, a także dla bardziej wymagających fasolka w sosie pomidorowym.
Innym charakterystycznym daniem irlandzkim jest zestaw fish and chips bardzo dobrze znany również w kuchni angielskiej.
W tym podkaście i kanale YouTube, smaków Irlandii skosztujemy dzięki Joannie Michulce od 5 lat mieszka na tej zielonej wyspie. Z zawodu prawniczka, z zamiłowania YouTube-rka, która prowadzi kanał: Przeboyova Polka.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia Japonii jest niezwykle bogata. Możemy ją podzielić na kilka grup. Do pierwszej zaliczyć można dania, które podawane są na zimno, nazywane przez Japończyków namasumono. Kolejne grupy to dania gotowane (nimono) oraz grillowane (teppanyaki), pieczone (yakimono) oraz smażone (agemono). Popularne są również sałatki – sunomono, a także dania, które poddane zostały procesom fermentacji – tsukemono. Ostatnią grupę stanowią dania przyrządzane z ryżu (gohanmono) oraz sushi.
Na kulinarną podróż po smakach Japonii wybieramy się z Olą Piegzik, która pierwszy raz do Japonii przeprowadziła się 2016 roku . Z zawodu prawniczka, z zamiłowania fotografka. Na swoim Instagramie @leadmetotravel pokazuje i opisuje życie w Japonii.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Na wybrzeżu zazwyczaj królują ryby czy owoce morza, w regionach górzystych – mięsa. Kuchnia chorwacka jest pyszna w swej prostocie – grillowane ryby i mięso, oliwa, lokalne wino to w zasadzie wszystko co najsmaczniejsze w Chorwacji.
Dzisiaj wspólnie z naszymi kulinarnymi przewodnikami: Izą Dłużeń i Igorem Miotą dowiecie się dlaczego w Chorwacji rosną gruszki w butelkach, jak smakuje rekin, ile odmian burka możemy spotkać w tym słonecznym kraju, oraz dlaczego cebula jest taka wyjątkowa. Iza z Igorem na codzień prowadzą kanał na YouTube: Prawdziwa Chorwacja
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Dieta Ghańczyków składa się z zup (warzyw, orzeszków ziemnych, orzechów palmowych), owoców morza (krewetki, małże, kraby), ryb, warzyw i owoców, roślin strączkowych, ryżu.
Tradycyjne dania lokalne obejmują Fufu(kulki kruszonych ignamów lub manioku podawane z zupą); Akyeke(kulki ze zmiażdżonej manioku z awokado); Fantasy fantasy (ryby duszone w oleju palmowym); Akrantee(dzikie mięso) itp. Zupy są zwykle wytwarzane z orzeszków ziemnych, orzechów palmowych i warzyw. Na wybrzeżu popularne są krewetki i inne owoce morza.
Z bananów, ignamów, słodkich ziemniaków przygotuj lekkie przekąski. Świeże owoce (ananas, mango, papaja, kokos, pomarańcze, banany itp.) Są sprzedawane wszędzie i są bardzo tanie.
Naszym kulinarnym przewodnikiem po Ghanie jest Paulina Osae, która w tym kraju mieszka od 8 lat i zajmuje się rodzinnym domem.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Tradycyjna kuchnia mieszkańców Wysp Owczych opierająca się na mięsie ryb oraz owiec. Podobnie jak w kuchni skandynawskiej, wiele tradycyjnych potraw farerskich jest konserwowanych w celu zachowania przydatności do spożycia podczas długich zim.
Naszym kulinarnym przewodnikiem jest Sabina Poulsen, która na Wyspach Owczych mieszka od 2005 roku.
Autorka przewodników turystycznych (https://www.facebook.com/wyspyowczefo), korespondentka radiowa z Wysp Owczych. Prowadzi bloga o życiu codziennym, zwyczajach, kulturze i atrakcjach Wysp Owczych. Prowadzi sklep internetowy flagg.fo, biuro podróży fjordcottage.com. Na instagramie @Polka na Wyspach Owczych
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Jedzenie jest jednym z istotnych elementów życia mieszkańców Hongkongu. Tutaj żyje się często aby jeść, smacznie a zarazem różnorodnie. Hongkończycy otwarci są na kuchnię z całego świata i na ulicach możemy spotkać obok siebie zarówno budki sprzedające grilowane jelita, japońskie restauracje z sushi i ramen, jak i restaurację z najwyżej jakości francuskimi potrawami i francuskim winem.
Kuchnia Hongkongu a w zasadzie kantońska charakteryzuje się wieloma specjalnościami, w których skład wchodzą m.in. suszone kalmary, zupa z płetw rekina, zupa z węża, czy stuletnie jaja. W wielu kantońskich restauracjach klienci mają możliwość wyboru żywych, pływających ryb i innych owoców morza.
Najbardziej popularnym i docenianym przez mieszkańców Hongkongu daniem podawanym na śniadanie lub w porze lunchu jest tzw. dim sum, czyli smażone lub przyrządzane na parze przekąski serwowane w bambusowych pojemnikach lub w małych miseczkach, popijane tradycyjnie przygotowywaną herbatą.
Po smakach Hong Kongu oprowadza nas Jakub Ryś związany z tym miejscem od 7 lat.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Smaki Szwajcarii to silne wpływy kuchni krajów sąsiednich (włoskiej, francuskiej i niemieckiej), lecz obejmuje też potrawy charakterystyczne dla Szwajcarów.
W tym podcascie opowiemy o Fondue czyli serach podawany we wspólnym garnku, w którym zanurza się kawałeczki chleba lub ziemniaków,. Raclette: czyli gorących serach skrobany na ziemniakach, podawany z małymi korniszonami, marynowaną cebulą itp. dodatkami.
Poznacie legendę o jedzeniu kotów, rozsmakujemy się w preclach, kasztanach i alpejkim makaronie. Naszym kulinarnym przewodnikiem jest mieszkająca w Szwajcarii Kasia Adamczyk
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Tradycyjne wietnamskie potrawy są bardzo podobne do chińskich, ze względu na wielowiekowe chińskie wpływy kulturowe. Powszechnie do jedzenia używa się pałeczek i często korzysta z woka. Widoczną, ważną różnicą jest użycie sosu rybnego w miejsce sojowego.
Smakowanie kulinarnej strony Wietnamu jest jak podróż przez kilka krajów, tak odmienne potrafią być poszczególne regiony. Wyjątkowe miejsce Wietnamu na mapie odgrywa ważną rolę w kuchni, ponieważ klimat wpływa na dostępność niektórych produktów i przypraw w każdym regionie.
W tym podcascie dowiesz się o posiłkach jedzonych na podłodze w przypadku gdy odwiedzi nas więcej gości, o sosie ze sfermentowanych krewetek czy piwie z nutą arbuza lub dodatkiem chili. Będzie o nalewkach z węży, gekonów i ptaków.
Na kulinarny szlak po Wietnamie wybieramy się z Maciejem Ryczko, który w tym kraju mieszka już od 20 lat.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Singapur to prawdziwa mekka dla wielbicieli dobrego jedzenia i różnorodnych smaków.
W tym kraju znajdziemy dania kuchni narodowych z całej Azji, a także potrawy powstałe jako efekt ich przenikania się. Są tu wpływy kuchni takich jak malezyjska, chińska, indyjska, indonezyjska, tajska, bliskowschodnia, a także zachodnia.
W tym podcascie opowiemy o zwyczajach kulinarnych singapurczyków, a także o kawie ze skarpety, którą zamawia się w 3 różnych językach czy o liściach, które są dekoracją tortów oraz pomagają odstraszać karaluchy.
Na kulinarną podróż po Singapurze zapraszam z Kasią Nowacką, która już od 5 lat mieszka w tym pięknym kraju.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Kuchnia ormiańska to przede wszystkim mięso i ryby z grilla, warzywa, sery, zioła i lawasz. W tym podcascie opowiemy o ziołach których w Armenii jest prawie 300 rodzajów. Zdradzimy Ormiański przepis na kaca.
Opowiemy o kebabie z raków i winem z moreli, jeżyn i truskawek.
Naszym kulinarnym przewodnikiem jest Agata Urbaniak, która od 5 lat ( z niewielkimi przerwami) mieszka w Armenii
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations -
Australia: Jak smakuje kangur czy krokodyl oraz jak zamówić lemoniadę. Opowiemy o podwójnie solonych frytkach i kurczakowe soli.
Kuchnia australijska jest treściwa, niekiedy ciężkostrawna ale za to zróżnicowana jest mieszanką najróżniejszych smaków i wpływów kulturowych, to prawdziwa kuchnia fusion, aspirująca do miana jednej najlepszych na świecie.
Będąc w Australii można skosztować potraw z mięsem z kangura, który jest australijskim przysmakiem - jednym z najzdrowszych gatunków mięsa w Australii. W tym podkaście opowiemy też o smaku krokodyla oraz o australijskich alkoholach. Nie zabraknie też kulinarnych frykasów na śniadanie, obiad czy kolację.
W kulinarną wyprawę do Australii wybieramy się z Joanną Strózik, która mieszka w tym pięknym kraju od 2014 roku. Na swoim Instagramie przybliża Polakom jak wygląda codzienne życie w Australii.
Support this podcast at — https://redcircle.com/foodtourpl/donations - Näytä enemmän