Episodit
-
Miks on naisi poliitikas vähem kui mehi ja milliste probleemidega nad silmitsi peavad seisma? Kelle eest üldse seisavad feministid ja kuidas feminismiga võrdsemat maailma luua? Mis on FeminismiABC? Nendest teemadest on seekord saates rääkimas koolitja Greta Roosaar. Saatejuht on Mart Valner.
-
Kas Euroopa noored oskavad kasutada Eestis Euroopa Liidu võimalusi ära? Kuidas Euroopat noortele lähemale tuua? Kas maapiirkondades tehakse piisavalt? Külas on Eesti Euroopa Liidu noordelegaat Triine Kose. Küsib Mart Valner.
-
Puuttuva jakso?
-
Paremäärmus on Euroopa poliitikas tõusutrendis. Miks noored valivad äärmuskonservatiive ja millised erakonnad teevad kõige paremini sotsiaalmeediat. Neid teemasid avab Eesti Noorteühenduste Liidu projektijuht Linda Luts. Küsib Mart Valner.
-
Kuidas tuua poliitikat noortele lähemale, kui huvitatud on noored poliitikast ja kuidas nad seda ka ise mõjutavad. Kas aktivist on ka natuke poliitik või kasutab vähemalt samasugust tööriistakasti? Nendel teemadel räägime seekord kliimaaktivisti, tudengi ja tõelise poliitika influenceri Kertu Birgit Antoniga. Saatejuht on Mart Valner.
-
Kuidas noore inimesena olla poliitikas ja seda oma ülejäänud eluga edukalt ära siduda? Kumb on mõjukam - kas poliitik või aktivist? Neile küsimustele vastab Riigikogu noorim liige Hanah Lahe. Küsib Mart Valner.
-
Eurooa raadiotevõrgustik Euranet Plus korraldas noortetippkohtumise, kus noorajakirjanike küsimustele vastas Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola. Tänases podcastis toomegi ära presidendi olulisemad sõnumid noortele valmiste eel.
Miks peaks minema valima? Kas 16-aastastele valimisõiguse andmine oli õige? Kuidas liikuda edasi kliimakriisiga? Just nendele küsimustele Metsola vastas.
-
Kui palju noored loevad, mida loevad ja kas me peaksime selle pärast muretsema, kui enam ei loeta emakeeles? Neid teemasid aitas lahata 16-aastane õpilane Liisa-Lotte. Lisaks põikame korra selles osas ka Poola Rahvusraamatukogusse, et uurida, kuidas seal noored loevad. Saatejuht on Mart Valner.
-
Selles osas räägime sellest, kuidas saada hakkama noore sõjapõgenikuna võõras riigis. Oma kogemusi Eestist ja sõprade kogemusi Euroopast jagab Volodymyr Selenii, kes Ukraina sõja alguses põgenes Eestisse ja on praeguseks Tartu Ülikooli tudeng. Küsib Mart Valner.
-
Kui oluline on privaatsus veebis ja füüsilises maailmas noortele? Kui palju muretsevad nad selle pärast, mida suurkorporatsioonid nende kohta teavad ja mida jagatakse sõpradega, mida avalikkusega? Nendele teemadele aitab vastuseid otsida Tartu Ülikooli tudeng Triine Kose. Saatejuht on Mart Valner.
-
Kuidas suhtuvad noored LGBTQ+ kogukonda? Kas noored on tolerantsemad kui vanemad põlvkonnad ja kuidas võivad sõnad haiget teha? Seekordses osas on külas Siret Siim, kellega lahkame neid teemasid. Saatejuht on Mart Valner.
-
Kas videomängud on lihtsalt ajaraiskamine või annavad need meile ka midagi juurde? Mis tõmbab noori mängimise juurde ja mis neid seal hoiab ning milliseid oskusi mängud arendavad? Need on peamised teemad, millel selles episoodid peatume. Külas on Egert Kozlov, küsib Mart Valner.
-
Kas noored usuvad teadust ja teadlasi? Mida me saame teha, et teaduskommunikatsiooni parandada ja kas me peame seda üldse tegema. Just nendel teemadel seekord saates arutamegi. Külas on Tartu Ülikooli 2023. aasta aasta tudeng ja Balti Uuringute Instituudi analüütik Paula Kägu. Küsib Mart Valner.
-
NEET noored ehk noored, kes ei osale tööelus ega omanda haridust on väga eripalgeline grupp inimesi, kellel on väga palju erinevaid põhjuseid, miks nad on selle staatuse endale saanud. Kuidas NEET noortega tegeletakse ja kes nad kõik ikkagi on, räägib Sotsiaalkindlustusameti Noortegarantii tugisüsteemi juht Liis Seeme. Küsib Mart Valner.
-
"Gen Z" taskuhäälingus võtame see kord luubi alla narkootilised ained, nende leviku ja mõju noortele. Teemat avab Põhja Prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegevuse talituse juht Rait Pikaro. Saatejuht on Mart Valner.
-
Raha on teema, mis puudutab kõiki noori. Kuidas oma rahatarkuse teekonnaga alustada, millele tähelepanu pöörata, kui suur peab olema meelerahufond ja kuidas mõelda rahast kui tööriistast õnneni, käis rääkimas rahatarkuse õpetaja Riin Mäesalu. Õpib Mart Valner.
-
Mõnes Euroopa riigis saab juba 16 aastaselt ka Euroopa Parlamenti valida. Enamikes siiski mitte. Eestiski on noortel valimisõigus vaid kohalike omavalitsuste valimistel. Kas see võiks varsti muutuda ja miks, käisime rääkimas Riigikogu noorima liikme Hanah Lahega. Saatejuht on Mart Valner
-
Täiesmõõdulise sõja alguses Ukrainas on möödas juba üle pooleteise aasta. Kas noored on mures, kas sõjaväsimus on nähtav ja kuidas ollakse valmis aitama? Seda käis rääkimas Tartu Ülikooli riigiteaduste tudeng Linda Luts. Küsib Mart Valner.
-
Erinevad sotsiaalmeedia- ja muusikaplatvormid on teinud palju lihtsamaks oma loomingu levitamise ja avaldamise, aga sellegi poolest ei ole see nii lihtne. Millega noored muusikud rinda pistavad ja kui raske on ikkagi silma paista, räägib Roberta Vaino. Saatejuht on Mart Valner
-
Noored saavad Euroopas mitmeid programme kasutates ennast harida, osaleda noortevahetustel ning käia asendusõpilasteks. Kus kohast need programmid alguse said ja kuidas Eesti noored neisse suhtuvad, seda selles osas uurimegi. Saatejuht on Mart Valner.
-
Kui palju on noorte suhtumist armastusse ja abielusse muutnud filmikunst ja kohtingurakendused? Mis on järjestikune monogaamia ja kas me usume veel armastusse? Oma kogemust jagab noor ja abielus Johanna Sulg ja Saksamaa paariterapeut Eric Hegmann. Õpib Mart Valner.
- Näytä enemmän