Episodit
-
V tomto díle se seznámíme s FPGA a zjistíme, jak se Honza dostal až k chip designu do firmy Tropic Square. Zde totiž vyvíjejí opensource bezpečnostní čip do kryptopeněženek Trezor. Projdeme si způsoby útoků na bezpečnostní čipy ale dozvíme se i spoustu zajímavostí při jeho cestě digitálním designem.
https://tropicsquare.com/
https://satoshilabs.com/ -
25 - Petr Dvořák: KiCAD profesionálně
Petr je HW/FW embedded vývojář na volné noze a ke své práci používá KiCAD 5. Zjistili jsme jak se původně přes nástroje OrCAD, PADS a Eagle ke KiCADu na macOS dostal, že práce na volné noze obnáší i dobrý marketing. V části s KiCADem projdeme kompletní flow a jeho zkušenosti od tvorby součástek, návrh a používání opakujících se bloků až po generování výrobních dat a výroby/osazení ať už v číně (JLCPCB) tak v česku (GATEMA, Safiral, RACOM). Petr také pravidelně přispívá na vývoj KiCADu.
Zjistíme jaké MCU od ST Microelectronics a Dialog Semiconductor používá.
Pavel se poprvé přizná, že pro určité designy by preferoval KiCAD před EAGLE :)
Odkazy:
Homepage + Blog
https://www.idvorak.info/
LinkedIn
https://www.linkedin.com/in/petr-dvorak-hw/
Plánování postování příspěvků
https://postfity.com/
Generátor štítků na sáčky se součástkami Sticker BOM
https://github.com/adamgreig/agg-kicad/wiki/StickerBOM
Interaktivní BOM
https://github.com/openscopeproject/InteractiveHtmlBom
Zajímavý embedded blog
https://mcuoneclipse.com/
Tinkercad pro rychlé modelování 3D pouzder v prohlížeči
https://www.tinkercad.com/ -
Puuttuva jakso?
-
Vyslali jsme datový paket na oběžnou dráhu. Všechny detaily k této síti si vysvětlíme v tomto kratším díle :)
https://www.kineis.com/en/homepage/ -
Navštívili jsme mladou firmu v libereckém podnikatelském inkubátoru. Nullspaces dodává firmám technologii pro vizualizaci při montáži. Navádí ruce operátora a zároveň i kontroluje správnost montáže. To vše s pomocí 3D kamery a obyčejného projektoru.
https://nullspaces.com/
https://www.youtube.com/watch?v=FihS3OA0kWA -
Dnes se podělíme o první zkušenosti s embedded real-time operačním systémem ZephyrOS. Jaké přináší výhody a v čem je odlišný od jiných RTOS?
https://embedded.fm/episodes/tag/zephyr
https://interrupt.memfault.com/blog/building-drivers-on-zephyr
Videa od Nordic Semiconducto. Ty s názvem nRF Connect SDK jsou založeny na ZephyrOS https://webinars.nordicsemi.com/videos-1
Tutoriál od Contextual Electronics je bohužel za paywallem, je dostupný pouze repozitář https://github.com/ContextualElectronics/ABC-fw -
Jan Řehák nás provede dávnou historií tunningu AT PC na kapacitu 2MB RAM, pak zjistíme jak fungovala "zvukovka" COVOX do paralelního portu. Díky Janovi jsme si mohli číst hodně věcí kolem elektroniky na známém českém serveru HW.cz. Zde taky vytvořili programátor PonyProg a vymysleli jak procesor 8051 připojit přes TCP do internetu (tehdy ještě bez "things"). Dostaneme se i k výrobě vodních dýmek. Dále zjistíme jaké problémy zažil při vývoji chytré zásuvky NETIO a dozvíme se, jaký software z HW Group se nejvíc rozšířil do světa :)
-
V předchozím díle jsme se Zdeňkem nezodpověděli všechny otázky k RISC-V a proto zde máme pokračování. Zjistíme něco více o pipelines, komprimovaných instrukcích, prediktorech skoků, hazardech, formálních verifikacích a jak probíhá simulace. Také se dozvíme co je potřeba k embedded procesoru vše přidat, aby na něm běžel Linux.
-
Zdeněk Přikryl se v brněnské firmě Codasip věnuje návrhu RISC-V procesorů. Pozvali jsme si jej aby nám vysvětlil jak obecně procesory fungují a čím je RISC-V výjimečný. Popíše nástroj Codasip Studio, ve kterém je možné si snadno vylepšit vlastní RISC-V jádro i kompilátor včetně nových instrukcí. Vysvětlíme si co jsou pipelines, jak se řeší různé situace pro optimalizaci výkonu, čím může pomoci kompilátor a spoustu dalších informací o RISC-V a jádře SWERV
https://codasip.com/
https://github.com/Codasip -
Markéta pracuje jako vývojář v Porsche Engineering, pojďme zjistit jaká byla její cesta a čím vším se ještě stíhá zabývat. Při záznamu jsme ztratili cca minut ze začátku, takže doplním, že školy o kterých Markéta mluví jsou plzeňské SPŠE a ZČU. Zjistíme jak se liší výuka v programu Erasmus v Dánsku, jak vedla Arduino kurzy a podílela se na vzniku i výuce v centru robotiky v Plzni (https://centrumrobotiky.eu). Dále zjistíme co je soutěž CanSat a hardware openCanSat (http://opencansat.eu). Zúčastnila se taky několika ročníků Aimtec hackathonů (https://www.aimtechackathon.cz) a podílí se na organizaci TEDx / TEDxED konferencí. Také je součástí organizačního týmu Porsche Engineering Student Contest https://www.porsche.com/specials/en/porscheengineering/contest/, určené pro vysokoškoláky.
Určitě toho je mnohem více, ale to by se nám do jednoho dílu nevešlo :) -
Vít Prajzler je spoluzakladatel firmy LORIOT - network stacku pro IoT síť LoRaWAN. Zjistíme jak se dostal po studiu na ČVUT do Švýcarska a Spojených států amerických. S Vítem probereme zrod LoRa ve švýcarském oddělení IBM Research, jak se technologie dostala díky firmě Semtech a LoRa Alliance do praxe. Vítek prozradí v čem je LORIOT výjimečný a jak využívá technologie NodeJs nebo MongoDB. Dostaneme se i k budoucnosti LoRa na frekvencích 2.4 GHz nejen na zemi, ale i z vesmíru a neodpustíme si malou odbočku ke Starlinku firmy SpaceX.
-
Petr pracuje ve společnosti Retry, která prodává a dělá podporu návrhovému systému Altium Designer. Petr nakousne co vyvíjel v Německu v centru letectví a kosmonautiky, potom se podíváme na čem pracoval v CERNu. Projdeme si historii návrhových systémů i historii Altium Designeru. Zjistíme jak vývojáři pracují s Altiem nebo s jinými elektronickými návrhovými systémy. PCB.expert je další část, které se Petr věnuje. Tato konference je zaměřena na výměnu zkušeností s návrhem elektroniky a zajimavých přednáškách.
-
Tentokrát nás navštívil Zbyněk Kos, díky kterému jsme se dozvěděli zajímavosti z vývoje projektů v CZ.NIC. Také se podělí s mnoha zkušenostmi z vývoje, výroby a certifikace zařízení. Jak se například posílal obraz na LED panely v dobách MS DOSu, proč vám můžou kolidovat adresy dvou I2C zařízení na sběrnici, když tam máte skutečně jen jedno zařízení a mnohé další uslyšíte v tomto díle.
-
Kamil Polák z HARDWARIO nám vysvětlí co vše potřeba znát a připravit pro hladký průběh výroby elektronického zařízení. Spousta zkušeností z praxe a nevyhneme se ani fuck-upům. Zmíníme jak zkontrolovat data v návrhovém systému, co jsou gerbery a drill soubory, na co nezapomenout při výrobě planžety a jak nejlépe připravovat osazovací výkresy. Ale bylo toho i mnohem více. Tímto dílem vás provázel Martin Hubáček, Pavel Hübner a připojil se i Radim Kozák.
-
Na brněnské akci OpenAlt 2019 jsme vyzpovídali Michala Hrušeckého z CZ.NIC ohledně nového routeru Turris MOX. Samozřejmě jsme se mu podívali pod pokličku a probrali nejen zajímavé řešení detekce připojených modulů Turris MOX.
Nahrávací technika i prostory nebyly to nejlepší, ale chtěli jsme využít kouzla okamžiku a nahrát pro vás po delší době další díl. Prosím omluvte zhoršenou kvalitu signálu. -
Protože zrovna pracujeme na univerzálním testeru pro naše výrobky, rozhodli jsme se o tom natočit tento díl podcastu. Projdeme si k čemu tester slouží, jak by měla vypadat jeho konstrukce, testovací jehly, různé měřící moduly a že byste třeba měli měřit i teplotu testeru :)
-
Jak kopírovat v mikrokontroléru data bez použití CPU? S pomocí periferie DMA. V dnešním díle poodhalíme k čemu je dobrá a pro jaké triky ji lze využít.
Začínáme s STM32 VL Discovery 21
http://mcu.cz/news.php?extend.2210.3
ARM Cortex M4 Advanced Tips - Bit-Banding - single bit manipulation
https://www.youtube.com/watch?v=h78DyF1NOio
Using Direct Memory Access (DMA) in STM32 projects
https://embedds.com/using-direct-memory-access-dma-in-stm23-projects/ -
Robin Obůrka nám představí základní koncept a použití verzovacího systému Git. Ať už vyvíjíte sám nebo v týmu, verzovací systém se vám v embedded vývoji určitě vyplatí a zachrání spoustu času při debugu a porovnávání, co se ve zdrojáku od posledních úprav změnilo.
Odkazy
https://akademie.nic.cz/akademie/lector/70/detail/
https://git-scm.com/
https://git-scm.com/downloads/guis
https://meldmerge.org/ -
Dnešní díl s hostem Daliborem Farným (https://www.daliborfarny.com/) o tom, jak se rozhodl vzkřísit výrobu digitronů. Začátky nebyly lehké a fyzika mu házela klacky pod nohy. Nevzdal se a nyní má prosperující firmu s několika zasměstnanci a nejlepší digitrony na světě.
-
Elektronická odysea Martina Hubáčka a Pavla Hübnera. Pohodlně se usaďte a slyšte naše první krůčky s elektronikou. Vláčky, telefony, Voltík, Logitronik, Microchip PIC a AVR, x51.. a to je jen začátek hraček, se kterými jsme si jako mladí hráli :) Následují silné stroje Intel 486 a osobní digitální asistent Palm m505 s barevným displejem. Pokud nemáte ani páru, co je to parní kalorimetr, tak se i něčemu přiučíte. Dámy a pánové, tohle je prodloužená jízda, připravte se na to, vstupné nevracíme.
-
V tomto díle se zaměříme na RTOSy a plánovače. Pokud navrhujete složitější embedded systém, tak se vyplatí použít nějaký druh plánovače. Může se to zdát jako zbytečná komplikace navíc, ale plánovač vám téměř vždy zjednoduší program, stavové automaty i výměnu informací mezi jednotlivými bloky vaší aplikace. Zaměříme se hlavně na FreeRTOS se kterým máme největší zkušenosti, ale probírané téma lze aplikovat prakticky na jakýkoliv embedded RTOS, protože používají stejné principy.
- Näytä enemmän