Episodit
-
Ako vyzerá koučovací prístup v práci s mladými? V čom je iný ako mentoring? Ako to vyzerá v praxi a v čom je to prínosné? A ako to vyzerá v praxi v práci s mladými aj v školskom prostredí? Tento krát som si dovolil krátky úvod sám a následne sa rozprával s Peťou Papiernikovou a Katkou Petriskovou. Peťa využíva koučovací prístup vo svojej organizácii EduEra a v podpore tímov mladých pri realizácii Solidárnych projektov a Katka Petriskovou vo svojej práci na bilinguálnom gymnáziu C.S. Lewisa a ako mentorka v Komenskom inštitúte. Viac o téme: https://www.ozviac.sk/event/koucing-ako-specificka-metoda-sprevadzania-mladych www.icf.sk Vaším reakciám a spätným väzbám sa potešíme na adrese [email protected], kde s nami zdieľajte aj tipy na ďalšie zaujímavé témy či hostí. Viac zaujímavých podcastov nájdete na stránke www.aapo.sk/podcasty.
-
Čo sú to adaptačné kurzy? Aké majú ciele? Čo prinášajú študentom a čo škole? A čo je dôležité v partnerstve mládežníckej organizácie so školou? A prečo sú v ČR veľmi rozšírené a u nás je to stále pomerne inovatívny prístup? Aj na tieto otázky mi odpovedala v našom rozhovore Zdenka Podhorská, dlhoročná lektorka a inštruktorka zážitkovej pedagogiky z mládežníckej organizácie PLUSKO. Viac informácii o téme: http://adaptacnykurz.plusko.net/info-nielen-pre-rodicov/preco-to-robime Vaším reakciám a spätným väzbám sa potešíme na adrese [email protected], kde s nami zdieľajte aj tipy na ďalšie zaujímavé témy či hostí. Viac zaujímavých podcastov nájdete na stránke www.aapo.sk/podcasty.
-
Puuttuva jakso?
-
Miroslava Duranková – Akadémia veľkých diel
Mladí ľudia už dnes zďaleka toľko nečítajú, ako sme čítavali my. Jeden z bežných stereotypov dospelých. Nie je to náhodou celé inak? Môže stredoškolákov zaujímať Tolstoj či Platón? A ešte dobrovoľne?
Aj na túto tému som sa rozprával s Mirkou Durankovou, riaditeľkou a spoluzakladateľkou projektu Akadémia veľkých diel.
Viac o téme sa dozviete na www.akademiavelkychdiel.sk
Vaším reakciám a spätným väzbám sa potešíme na adrese [email protected], kde s nami zdieľajte aj tipy na ďalšie zaujímavé témy či hostí. Viac zaujímavých podcastov nájdete na stránke www.aapo.sk/podcasty.
-
V našom ďalšom podcaste venovanom inováciám vo vzdelávaní sa zameriame na CLE (Creative Learning Environment) – spôsob nazerania na proces vzdelávania, ktorý má podporiť prirodzenú potrebu učiť sa tak, aby to bolo čo najefektívnejšie. Celá metóda sa riadi myšlienkou „Menej učiť, viac naučiť“. Ako? Pozývaním žiakov do samotnej tvorby vyučovacieho procesu, využívaním ich vlastného potenciálu čí hľadaním novej roly učiteľa v dobe technológií. O tom všetkom ako aj o ďalších témach, ktorým sa CLE venuje bude hovoriť Michal Kuzár.
Michal sa mladým venuje už 13 rokov a posledných 6 v organizácii V.I.A.C., kde sa primárne venuje neformálnemu a zážitkovému vzdelávaniu.
-
Na akých princípoch stojí tzv. L.A.R.P a kde to vzniklo? Aký môže mať LARP vzdelávací potenciál a v čom je iný oproti tradičným LARPom? Čo si z toho vedia odniesť účastníci? A na čo si musíme dávať pozor, aby to fungovalo?
O tom sme sa rozprávali s našou hosťkou Romanou Michaelou Michalíkovou alias RoMi, ktorá je dlhoročná pracovníčka s mládežou, lektorka, ale aj dizajnérka LARPov. Pracuje vo V.I.A.C. - Inštitúte pre podporu a rozvoj mládeže.
Viac o larpoch na stránke https://larxperience.com/main_sk/
-
V čom je táto generácia iná, ako tie predchádzajúce? Aké sú aktuálne trendy v životnom štýle mladých? Nie sú to náhodou iba krátkodobé módne vlny? A ak ide o trendy, ako na to máme reagovať?
Rozprávali sme s Alenkou Tomanovou, ktorá sa dlhodobo venuje mladým ľuďom a pracuje v organizácii YouthWatch.
Viac k téme na stránke www.youthwatch.sk/trendy