Episodit
-
Puuttuva jakso?
-
„Na Ústavu si nemůžeme dovolit před prázdniny zavřít, musíme zajištovat služby pro Všeobecnou fakultní nemocnici a další zařízení v Praze, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. A ani během toho léta není dramatický pokles pacientů, možná během svátků v červenci v odběrovém centru, ale to ani nepoznáte,“ říká lékař, biochemik a emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Ten byl hostem Interview Martina Kováře RádiaZET.
-
Jak to podle transakčního ekonoma Radima Dohnala bude v následujících měsících a v následujícím roce s cenami elektřiny? „Poslední tři týdny jsme viděli, že ten klesající trend byl zlomen. Hlavně plyn a elektřina u toho dna silně posílili. Myslím, že ten klesající trend – nebo ne tolik rostoucí – bude pokračovat,“ říká ekonom Radim Dohnal, který byl hostem Interview Martina Kováře na RádiuZET.
-
Performerka a choreografka Eliška Brtnická je zároveň dramaturgyní festivalu Fun Fatale. „Založily jsme ho před 12 lety s kolegyněmi, říkaly jsme si, že chceme udělat festival jen pro ženy. Chtěly jsme podpořit ženy, které se tomu věnují, protože je to fyzicky náročná práce a nejde to dělat do důchodu. Je fajn podpořit tvůrkyně ve fyzicky náročném odvětví, zveme ženy i ze zahraničí i z Česka,“ říká performerka Eliška Brtnická, která byla hostem RádiaZET.
-
Senátor Tomáš Třetina, člen TOP 09, opakovaně komentoval účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži příští rok. „Myslím si, že by válčící země, která napadne druhou jinou zemi, prostě neměla být účastná na olympiádě. Rusko a Bělorusko na olympijské hry nepatří. V této chvíli by země měly být vyloučeny z kvalifikací a dalších soutěží, tedy z mistrovství světa, Evropy a tak dále,“ říká senátor Tomáš Třetina, který byl hostem Interview Martina Kováře.
-
Minoritní akcionář ČEZ Michal Šnobr hned v úvodu odpovídal na dotazy posluchačů, jak se bude vyvíjet cena elektřiny na podzim. „Není na to úplně jednoduchá odpověď, každý z nás vychází z jiné startovací čáry. Ještě v tomto okamžiku mohou být spotřebitelé – jak firmy, tak domácnosti – kteří mají zafixovanou elektřinu z minulosti poměrně levně. Opačně tu s jistotou jsou spotřebitelé, kteří mají zafixované vysoké ceny,“ říká Michal Šnobr, který byl hostem Interview Martina Kováře.
-
„V pondělí jsem například dělal dvě operace mozku. U pacienta ale nejsem od začátku, nejdůležitější slovo je tým. A pokud tým funguje, tak je to tak, že někdo z mladších kolegů udělá začátek, přípravu. Například odklopení kosti – otevření lebky. Pak přicházím já a na konci je tam zas ten mladší kolega, který získává zkušenosti třeba i během výkonu,“ říká neurochirurg David Netuka, který byl hostem Interview Martina Kováře.
-
Měl by podle politického marketéra Jaroslava Poláčka jít projekt SPOLU do evropských voleb společně? „Mě jako voliče by to hrozně bavilo, ty polemiky mezi Luďkem Niedermayerem a Sašou Vondrou, kteří si vyměňují názory na různých serverech. Ty polemiky jsou zároveň ale hrozně chytře vyargumentované a patří do politické diskuze. Myslím, že pokud mám někde nějakou značku, tak v půlce trasy vysvětlovat, že ta značka není a že to jsou třeba tři svébytné strany, to z hlediska komunikace považuji za komplikaci,“ říká politický marketér Jaroslav Poláček, který byl hostem Interview Martina Kováře.
-
„Volby, které jsou za rok, jsou v Evropském parlamentu cítit. Možná to je ale docela pozitivní faktor, protože tenhle Evropský parlament je ten nejhorší, co já pamatuji. Pokud tedy nejsme zelenočervení fanatici, kterých je tam neuvěřitelné množství a je jich tam dobrá třetina. Pak ta třetina na druhém konci, ta rozumná, tahala za kratší konec provazu. Mlčící třetina, ta poslední, se neodvažovala proti téhle zelené vlně vystupovat, to se ale teď mění,“ říká bývalý disident Alexandr Vondra, který byl hostem Interview Martina Kováře na RádiuZET.
-
„Moje ideální představa by zněla, aby se vláda sešla s odborníky, veřejností, se sociálními partnery – protože tohle je předmětem sociálního smíru – a hledá náměty. A po opravdu silné odborné debatě s uvědoměním toho, co opatření může způsobit, připraví takovou sadu opatření, aby to tu zemi posunulo dál. Cíl vlády má přece vždy být obyvatelstvo, podnikatelé, zkrátka ta země,“ myslí si předseda ČMKOS Josef Středula, který byl hostem Interview Martina Kováře.
-
„Je to něco, co nás doběhne. Opravdu si myslím, že na omezení placení v hotovosti dojde. Evropská centrální banka velmi intenzivně pracuje na tom, aby vytvořila svou vlastní měnu a je jen otázka času, než na tu samou politiku přejdou i ostatní satelity. Problém těchto měn je to, že to nebude fungovat jako dnes – když platíme platební kartou. Každá jednotka té měny bude moci být programovatelná a mít nějaký příznak,“ popisuje ekonom a finanční analytik Vladimír Pikora, který byl hostem Rádia ZET.
-
Během bojů v rusko-ukrajinském konfliktů padla Kachovská přehrada, která se nachází na řece Dněpr na jižní Ukrajině. Podle komentátora Karla Svobody je větší pravděpodobnost, že za útokem stojí ruská strana. K předčasným závěrům je však opatrný. „Počkám si raději na další zprávy a další detaily. To, že existuje více motivů na ruské straně, neznamená nutně, že by to byli oni,“ říká Svoboda v Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.
-
„Poslední fáze mnohatisícileté íránské monarchie se vyvíjela různě. Poslední dvoučlennou dynastii založil Rezá Chán. Byl to důstojník kozácké jednotky, která fungovala v íránské armádě. Zmocnil se trůnu, prohlásil se Šáhem a přidal si historické jméno Pahlaví, které mělo kompenzovat nedostatek legitimity. Založil tak dynastii, která si dala za cíl přiblížit Írán světu a modernizovat ho,“ vysvětluje Jiří Weigel v Interview Martina Kováře.
-
Ron DeSantis oznámil kandidaturu na prezidentský post Spojených států amerických. „V roce 2018, kdy byl poprvé zvolen, to bylo velice těsné. Vloni v listopadu však obarvil na červeno – udělal silně republikánský stát z Floridy,“ popisuje situaci v americkém státu Roman Joch. „Florida byla státem, který byl dříve na hraně mezi Demokraty a Republikány. Dvakrát zde přistálo více hlasů pro Baracka Obamu z Demokratické strany,“ pokračuje host Interview Martina Kováře.
-
„Pro mě je fascinující, jak se vždycky daří prodat tu vizi, že bez něčeho se dostaneme do řecké situace. To se Mirkovi Kalouskovi vlastně povedlo už jednou a teď podruhé,“ říká o reakcích na vládní konsolidační balíček bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET.
-
„Jsou lidi, co jezdí veterány, přestože vlastní moderní auto a jsou také lidi, kteří fotí tak starými technologiemi, že je už sami nepamatujeme, říká fotograf Martin Frouz. „Dnes se všechno stále dá zakoupit, akorát dráž a komplikovaněji. Existují totiž předpisy, které neumožňují jednoduchý dovoz potřebných chemických látek,“ pokračuje host Interview Martina Kováře.
- Näytä enemmän