Episodit
-
Sestajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās kalnu un tuksnešu ultramaratonists Guntars Logins, retoriski vaicājot, kas ir pārgalvīgāk – sešas dienas sēdēt mājās un nedarīt neko vai sešas dienas skriet Sahāras tuksnesī? Guntars pēdējo gadu laikā veicis vairāk kā 15 ultramaratonus un dalās pieredzē par to, kā, zaudējot enerģiju skrienot, viņš iegūst divreiz vairāk enerģijas ikdienai. Enerģijas nezūdamības likumu viņš nereti pārbauda tādos apvidos, kur tūristus parasti neved - eksotiskos maršrutos Austrālijā, Jaunzēlandē, Dienvidāfrikā, Argentīnā un citviet. Viņš arī atklāj, kā skriešana tuksnešos un kalnos iemācījusi viņu būt pazemīgam pret dabas spēku, kā vienmērīgi sadalīt enerģiju visai ultramaratona distancei un, ko var uzzināt pats par sevi, skrienot garās distances.
-
Piektajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās profesionāls izpletņlēcējs un tandēma izpletņlēkšanas instruktors Reinis Rūtentāls. Šogad viņš atzīmē savu 3000.lēcienu ar izpletni un apšauba, vai jebkad dzīvē varētu darīt “normālu” darbu, jo izpletņlēkšana viņa asinsritei liek plūst straujāk un brīvajā kritienā iegūtā prāta skaidrība, nav salīdzināma ar nekādu citu aktivitāti. Reinis atklāj savu formulu kā pārvarēt bailes pirms lēciena un, kas viņam, nodarbojoties ar izpletņlēkšanu jau vairāk 20 gadus, vēl aizvien sagādā adrenalīnu. Sarunas laikā arī uzzināsi, cik reizes treniņu laikā ir jāizlec ar izpletni tandēmā, lai varētu kļūtu par licenzētu izpletņlēcēju un varētu lēkt viens, bez instruktora.
-
Puuttuva jakso?
-
Ceturtajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās snovbordists un Aerodium vertikālā vēja tuneļa lidošanas instruktors Artūrs Cukunde. Viņš dalās pieredzē gan par to, kā savaldīt 200 km/h stipru vēju, lidojot un mācot citus lidot vertikālajā vēja tunelī, gan to, kā vējš var palīdzēt taisīt sarežģītus snovborda trikus, piemēram, 540 grādu apgriezienu gaisā. Artūrs ir iemācījies vēja spēku pārvērst savā labā. Nav nozīmes – pretvējš, pavējš vai aizvējš – galvenais ir prast kontrolēt savu ķermeni lidojuma laikā.
-
Trešajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās ultramaratonists un sajūtu inženieris piedzīvojumu organizācijā “Baltais kalns” Mārtiņš Zvīdriņš. Viņš dalās pieredzē par to, kā izaicināt pašam sevi ar dažādiem pārbaudījumiem dabā, sasniedzot ne tikai mērķi, bet arī paveicot to limitētā laikā. Kā noiet no Kolkas raga līdz Dubultiem 55 stundās vai apskriet apkārt Fudži vulkānam 46 stundās? Nav nozīmes vai pūš stiprs vējš, vai dedzina saule – viņš apzināti rada apstākļus, kuros ir fiziski grūti, lai pēc tam iegūtu jaudu ikdienai. Tie ir piedzīvojumi, kuriem nav zināms rezultāts.
-
Otrajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās alpīnisma instruktori Kristīne un Kristaps Liepiņi un kaitbordiste, bērnu un jauniešu sporta skolas “Water2Snow” vadītāja Aija Ambrasa, spriež par to, kā viens un tas pats vējš vieniem var būt sabiedrotais un otriem traucēklis? Aktīvā sporta cienītāji dalās stāstos par vēja neprognozējamo dabu, kāpjot 4810m augstajā Monblānā un savaldot pūķi vēja brāzmās okeāna viļņos. Sērija tapusi sarunu festivālā LAMPA 2023.
Podkāsta “Jauna enerģija” 2.sezona veltīta saules un vēja uzlādētiem piedzīvojuma stāstiem. Aizraujošās sarunās tiksimies ar piedzīvojuma meklētājiem, kuru ikdienu pozitīvi mainījusi un ietekmējusi vēja un saules enerģija - ceļotāji, avantūristi, sportisti – kaitotāji, burātāji, motobraucēji un citi dēkaiņi. Šīs podkāsta sezonas vadītāja ir Radio Pieci DJ un piedzīvojumu meklētāja Elīna Baltskara. -
Pirmajā "Saules un vēja stāsti" sērijā piedalās motobraucējs Jānis Žēlastība un pārgājienu entuziasts, aktīvā tūrisma aģentūras "PostNos" līdzīpašnieks Valdis Vītoliņš. Abi piedzīvojumu meklētāji dalās pieredzē par to, kā saule palīdzējusi un vienlaikus izaicinājusi Dakāras tuksneša rallijā, pārgājienā Sahāras tuksnesī, ekspedīcijā Arktikā un citos saules apspīdētos maršrutos. Ieraksts tapis sarunu festivālā LAMPA 2023.
Podkāsta “Jauna enerģija” 2.sezona veltīta saules un vēja uzlādētiem piedzīvojuma stāstiem. Aizraujošās sarunās tiksimies ar piedzīvojuma meklētājiem, kuru ikdienu pozitīvi mainījusi un ietekmējusi vēja un saules enerģija - ceļotāji, avantūristi, sportisti – kaitotāji, burātāji, motobraucēji un citi dēkaiņi. Šīs podkāsta sezonas vadītāja ir Radio Pieci DJ un piedzīvojumu meklētāja Elīna Baltskara. -
Podkāsts “Jauna enerģija” turpina ieskatīties 3 dažādu zaļo iniciatīvu aizkulisēs - uzzināt, kā tās radušās, par kādām tēmām šie cilvēki “deg” un kā kļūt par daļu no šīs kustības.
Šīs podkāsta sezonas vadītāja ir Laura Grēviņa, un trešajā epizodē viņa sarunājas ar kustības “Dodies dabā“ pārstāvi Kristapu Kiziku. Kristaps atzīst, ka pandēmijas laiks ievērojami palielinājis gan cilvēku interesi par aktīvās atpūtas iespējām tepat Latvijā, gan arī sapulcinājis arvien vairāk biedru viņa izveidotajā Facebook grupā. Sarunā viņš dalās ar to, kas nepieciešams pirmajiem pārgājieniem dabā, par pārgājienu etiķeti, kā arī to, kā pēc atpūtas dabā vidi atstāt tīru un kārtīgu.
Pievienojies Dodies Dabā Facebook grupai: https://www.facebook.com/groups/dodiesdaba/
Sāc sekot Enefit Facebook lapai: https://www.facebook.com/EnefitLatvija/ -
Podkāsts “Jauna enerģija” ir atpakaļ! Šovasar vēlamies ieskatīties 3 dažādu zaļo iniciatīvu aizkulisēs - uzzināt, kā tās radušās, par kādām tēmām šie cilvēki “deg” un kā kļūt par daļu no šīs kustības. Jaunās podkāsta sezonas vadītāja ir Laura Grēviņa, un otrajā epizodē uz sarunu aicinām “Sapņu Dārzs“ izveidotāju Lindu Vorkuli.
Siltumnīca ar tomātiem, puķu dobe pie mājas, lociņi uz palodzes - kādā formā audzēt zaļumus, dārzeņus vai ziedus ir daudzu cilvēku aizraušanās un hobijs. Prasmes rodas ar gadiem ilgu praksi, taču ir arī veids, kā zināšanas iegūt jau ātrāk - no citiem dārziekiem! Tādēļ Linda izveidojusi Facebook grupu “Sapņu Dārzs”, kurā dārznieki savā starpā mainās ar noderīgu un interesantu informāciju, palīdz atrisināt dažādas dārza likstas un iedvesmo cits citu ar arvien jauniem dārza iekārtošanas risinājumiem.
Pievienojies “Sapņu Dārzs” Facebook grupai: www.facebook.com/groups/sapnudarzs/
Sāc sekot Enefit Facebook lapai: www.facebook.com/EnefitLatvija/ -
Podkāsts “Jauna enerģija” ir atpakaļ! Šovasar vēlamies ieskatīties 3 dažādu zaļo iniciatīvu aizkulisēs - uzzināt, kā tās radušās, par kādām tēmām šie cilvēki “deg” un kā kļūt par daļu no šīs kustības. Jaunās podkāsta sezonas vadītāja ir Laura Grēviņa, un pirmajā epizodē uz sarunu aicinām "Zero Waste Latvija" pārstāvi Mairitu Lūsi.
Lai gan Zero Waste ir skaists mērķis, uz ko tiekties, katram pašam jāizvērtē savas iespējas un jāveic dzīves ritmam un vērtībām atbilstošas izvēles. “Atkritumu šķirošana sākas iepērkoties veikalā,” atzīst Mairita, aicinot cilvēkus rūpīgi sekot līdzi, kas nonāk mūsu atkritumu tvertnēs, un no kādiem atkritumiem mēs varētu izvairīties. Īpaši sāpīga tēma ir pārtikas atkritumi, tādēļ sarunā Mairita dalās praktiskos padomos, kā no tā izvairīties.
Pievienojies Zero Waste Latvija Facebook grupai: https://www.facebook.com/groups/zwldiskusijas/
Sāc sekot Enefit Facebook lapai: https://www.facebook.com/EnefitLatvija/ -
Enerģijas ražošana un ar to saistītās tehnoloģijas nemitīgi attīstās. Liela pētnieku un zinātnieku uzmanība tiek veltīta ilgtspējas tēmai, attīstot atjaunīgo energoresursu izmantošanu un meklējot jaunus enerģijas iegūšanas risinājumus. Vai pēc 10 gadiem enerģijas ieguvei izmantosim tos pašus principus kā šodien un kas būs mainījies?
Noklausies jauno podkāsta “Jauna enerģija” epizodi, un iepazīsties ar to, kādas pārmaiņas prognozē mūsu sarunas viesi!
Sarunā piedalās:
Ansis Klintsons, žurnālists,
Inese Dosē, energokompānijas "Eesti Energia" biznesa analītikas daļas vadītāja,
Elgars Felcis, ilgtspējības pētnieks. -
Runājot par enerģiju dažādās tās formās, jāatceras - arī cilvēks katru dienu gan rada, gan arī patērē enerģiju. Vai mēs apzināmies un izprotam mūsu ķermenī notiekošos procesus? Ko varam darīt, lai enerģiju mūsu ķermenī ne tikai uzturētu, bet arī vairotu?
Šajā podkāsta “Jauna enerģija” epizodē iepazinām ikdienišķus eksperimentus veselīgākam dzīvesveidam un pieredzējuša biohakera redzējumu par to, kā pietuvoties savam labākajam “es”. Noklausies un uzzini, cik liela ir uztura, miega un citu ikdienas paradumu nozīme kognitīvo spēju uzlabošanā, kā arī, cik lietderīgi ir dažādi gadžeti, lai sekotu sekotu savā ķermenī notiekošajiem procesiem.
Sarunā piedalās:
- Ansis Klintsons, žurnālists,
- Madara Pranka, veselīga dzīvesveida entuziaste un"Enefit Latvija" pārdošanas grupas asistente,
- Māris Žunda, biohakeris, Rūdīšanās skolas vadītājs un treneris -
Domāt “zaļi” tagad ir modē daudzās dzīves jomās - piemēram, uzturā, preču patēriņā, atkritumu samazināšanā un, protams, arī elektroenerģijas ražošanā. Kādi ir atjaunīgo energorsursu plusi, mīnusi, izmaksas un vai tie atrisinās klimata krīzi?
Papildus šiem jautājumiem pārrunājām bieži dzirdētos mītus par “zaļo” enerģiju. Vai vēja parki iznīcina putnu ligzdošanas vietas, bet hidroelektrostacijas traucē zivju ceļiem? Atbildes meklē jau otrajā podkāsta “Jauna enerģija” epizodē!
Sarunā piedalās:
- Ansis Klintsons, žurnālists,
- Ilvars Pūpols, "Enefit" Atjaunīgās enerģijas projektu vadītājs,
- Andris Vanags, "Fortum Latvia" valdes priekšsēdētājs. -
Daudz tiek runāts par energoefektīvām mājām un elektroierīcēm - tās palīdz ne vien samazināt ikmēneša elektrības rēķinu, bet arī taupīt dabas resursus. Bet kur patiešām ir vērts investēt, kas ir tā sauktie “enerģijas vampīri” un kas ir “gudrās” mājas?
Sēdāmies pie galda ar ekspertiem, lai atšķetinātu tipiskākos mītus par energoefektivitāti, dalītos pieredzē un vērtīgos padomos, kas varētu interesēt ikvienu privātmājas īpašnieku vai tos, kuri vēl ir ceļā uz savu sapņu māju.
Seko jaunajai Enefit podkāsta “Jauna enerģija” sezonai! Sarunas ar dažādu jomu ekspertiem un pieredzes stāsti, kas ļaus iepazīt interesanto un ikdienā noderīgo enerģētikas pasaulē arī ārpus vadiem un tarifiem.
Sarunā piedalās:
Ansis Klintsons, žurnālists;
Gatis Lazda, energouzņēmuma “Enefit Latvija” enerģētikas risinājumu projektu vadītājs;
Ernests Dreimanis, bloga "Ceļš uz ģimenes māju" autors (http://gimenesmaja.blogspot.com) -
Klausies Enefit podkāsta “Jauna enerģija” jauno sezonu! Sarunas ar dažādu jomu ekspertiem un pieredzes stāsti, kas ļaus iepazīt interesanto enerģētikas pasaulē arī ārpus vadiem un tarifiem.
Sociālo tīklu un ziņu portālu komentāru sadaļās pastāvīgi klejo dažādi mīti un aizspriedumi par elektrību, tās iegādi un efektīvāku izmantošanu. Uz tiem visiem dažos teikumos atbildēt nav iespējams. Tādēļ sēdāmies pie viena galda ar žurnālistiem, lai saprastu – no kurienes sabiedrībā rodas dažādas spārnotas idejas un skaidrotu tipiskos pārpratumus.
Klausies jauno podkāsta ierakstu, ja arī tu kopā ar Edgaru Bāliņu vēlies noskaidrot, vai ar zaļo enerģiju teļļuks rāda labāk, kā pirkt elektrību pa tiešo no Rīgas HES un kāpēc tumsā gaisma ir lētāka!
Sarunā piedalās:
Jānis Bethers, energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs,
Edgars Bāliņš, žurnālists,
Ivo Butkevičs, žurnālists. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Kādi ir Latvijas enerģijas ražošanas un patēriņa mērķi tuvākā un tālākā nākotnē?
Jauni enerģijas veidi, inovācijas, elektroauto kā ikdienas norma. Kas katram no mums ir jādara šodien, rīt un varbūt jau vakar, lai Latvija būtu gatava nākotnes enerģijai?
Jānis Bethers, Energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs,
Elgars Felcis, Ilgtspējas pētnieks un aktīvists ("scientivist"),
Ralfs Nemiro, Latvijas Ekonomikas ministrs,
Andra Blumberga, RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta profesore,
Jānis Barinskis, Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs,
Krista Pētersone, Enerģētikas un klimata eksperte biedrībā “Zaļā brīvība”, CEE Bankwatch network pārstāvniecības vadītāja Latvijā. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes, gaisa kvalitāte un tīra vide mums apkārt – šos faktorus vērtējam savā valstī, darba vietā un dzīvesvietas apkaimē. Vienlaikus maz uzmanības veltām savam mājoklim, kurā pavadām būtisku dzīves daļu, neapzinoties, cik lielā mērā tas var ietekmēt mūsu veselību ilgtermiņā.
Kādi faktori mūsu mājoklī ietekmē iemītnieku labsajūtu un ilgtermiņā arī veselību?
llze Kaugija, AS “Spodrība” kvalitātes un jaunu produktu izstrādes nodaļu vadītāja,
Solvita Kostjukova, Zaļo tehnoloģiju uzņēmuma “Alīna” līdzizveidotāja, valdes priekšsēdētāja,
Dace Kavasa, aktīviste,
Andris Stankēvičs, SIA Kapitel valdes loceklis, Latvijas Ilgtspējīgas Būvniecības Padomes valdes loceklis,
Kristine Sēnele, Baltijas Vides foruma komunikācijas eksperte,
Linda Matisāne, medicīnas zinātņu doktore. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Kas ir iedarbīgākie motivatori, lai mainītu mūsu katra individuālo un sabiedrības attieksmi un paradumus, lai būtu videi un klimatam draudzīgāki – izglītība, radikāla pieredze, vecāki un ģimene, informācijas telpa jeb ikdienas darba vide?
Mārtiņš Vancāns, Energokompānijas Enefit mājsaimniecību segmenta vadītājs,
Sandris Ādminis, dzīvnieku aizstāvis,
Liene Bērziņa, reklāmas aģentūras "DDB Latvia" radošā direktore,
Ilze Jēče, veselīgas kustības pasniedzēja, sociālo pārmaiņu aktīviste,
Vanda Bērziņa, Latvijas skautu un gaidu centrālās organizācijas dalībniece,
Terēze Brence, 12. klases skolniece Rīgas 69. vidusskolā. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Paveikt vairāk, ātrāk un neapstāties pie klasiskā darba un personīgās dzīves balansa – tā ir norma, kas veicina pārstrādāšanos un liek aizmirst par ilgtspējīgu pieeju rūpēs par sevi. Zaudēta produktivitāte nozīmē arī zemāku dažādu resursu izmantošanas efektivitāti.
Kas notiek ar vienu no galvenajiem Latvijas resursiem – cilvēku? Kāds ir mūsu iekšējā resursa limits, kāpēc esam darba dzīves mazohisti un kur ir mūsu izdegšanas robeža?
Ivars Vanadziņš, Dr.med, asoc.profesors, Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors,
Roberts Ķīlis, Analītisko pētījumu un stratēģiju laboratorijas līdzīpašnieks un vecākais pētnieks,
Jānis Bethers, Energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs,
Juris Šleiers, “Digital Freedom Festival" līdzdibinātājs,
Zane Rostoka, RTU Personāla nodaļas vadītāja. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Jebkuras pārmaiņas virza komunikācija, kas pievērš uzmanību, šokē un pārliecina. Populisms un viltus ziņas var gan veidot, gan graut pozitīvas sabiedrības uzvedības izmaiņas un jaunu risinājumu ieviešanu aktuāliem vides izaicinājumiem.
Kā kritiski izvērtēt informāciju par vides jautājumiem, lai varētu jēgpilni rīkoties? Kā objektīvi nošķirt viltus ziņas un uzņemties atbildību par saturu, ko izplatām ietekmējot apkārtējos?
Jānis Polis, mārketinga speciālists,
Toms Bricis, LTV laika ziņu redaktors,
Marta Rībele, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā vadītāja,
Tālis Juhna, RTU Zinātņu prorektors,
Ieva Rozentāle, Greenepeace East Asia kognitīvo zinātņu laboratorijas vecākā pētniece un projektu vadītāja. -
Ieraksts no 2019. gada sarunu festivāla “LAMPA”, Enefit un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgi veidotās platformas “Siltumnīca”.
Resursi ir laikā un apjomā ierobežots lielums, kas nosaka katras valsts unikalitāti un priekšrocības, būtiski ietekmējot tās sociālo, ekonomisko un ekoloģisko attīstību. Vienlaikus ir jāseko līdzi to efektīvai un arī ilgtspējīgai izmantošanai. Kas ir mūsu vietējās bagātības un to iespējas un izaicinājumi, ar ko varam lepoties, ko jau ilgtspējīgi izmantojam un kur vēl jāpiestrādā?
Diskusijā piedalās:
Ilze Ozola, Ezeru un purvu izpētes centra līdzdibinātāja un valdes, "Responsibly Produced Peat" (Atbildīgi iegūta kūdra) valdes locekle un granulu sertifikācijas ENplus koordinatore Latvijā priekšsēdētāja,
Rudīte Vesere, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore,
Ilvars Pūpols, Energokompānijas Enefit atjaunīgās enerģijas projektu vadītājs,
Inga Retiķe, Latvijas Universitātes, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētniece,
Elita Baklāne – Ansberga, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore.