Episodit
-
Rusijos grasinimai asimetrišku atsaku Amerikai vrito simetrišku atsaku Ukrainai. V. Putinas griežtina branduolinę doktriną ir, pasak Kyjivo, naudoja dar nenaudotas raketas, bet ar iš tikrųjų eskaluos padėtį, kai vis garsiau kalbama apie derybas?
Trūkinėjantys povandeniniai kabeliai drumsčia ir Baltijos, ir politinius vandenis. Kaip ir kas galėjo pažeisti Lietuvą ir Švediją bei Suomiją ir Vokietiją jungiančius kabelius – neaišku. Bet ar nuo tokių tyčinių ar netyčinių veiksmų galima apsisaugoti?
Pirmoji politinė sugrįžtančio D. Trumpo kova – dėl ištikimo provokatoriaus – su savo paties respublikonais Senate. Kodėl M. Gaetzo, pasirinkto generaliniu prokuroru, likimas gali sukelti konstitucinę krizę?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Rusiškos propagandos skleidėja, net saviškių atstumtas provokatorius, „Fox News“ televizijos žvaigždė – be patirties, bet užtat ištikimi. D. Trumpo pasirinkimai į svarbiausius postus apstulbino net pačius respublikonus. Ar jis jau rodo, kad radikalios permainos buvo ne tik kampanijos lozungai?
Kai Amerika nusigręžia, Europa laukia, ar po artėjančių rinkimų ir vyriausybės pasikeitimo lyderystę susigrąžins Vokietija. Bet ar būsimasis krikščionių demokratų kancleris išdrįs išlaisvinti pirmtakės A. Merkel įvestus griežtos finansų drausmės gniaužtus, klampinančius didžiausią Europos ekonomiką?
Klimato konferencija šalyje, suklestėjusioje iš naftos ir dujų: Azerbaidžanas vadina tai „Dievo dovana“, Jungtinės Tautos – absurdu. Kodėl pasauliui vis mažiau rūpi vis spartėjanti klimato krizė?
Ved. A. Piečiukaitis, L. Kivita, V. Pugačiauskas -
Puuttuva jakso?
-
Donaldas Trumpas ne šiaip pasiekė tvirtą pergalę: jis pagerino rezultatus tarp visų rinkėjų grupių, o Demokratų partija patyrė skaudžią bausmę. Ar tai buvo referendumas dėl D. Trumpo pažadų, ar dėl Joe Bideno valdymo rezultatų?
Šį kartą rinkėjai balsavo atviromis akimis – žinodami, koks D. Trumpas yra, – bet suteikė jam galingą mandatą valdyti be stabdžių ir be priežiūros. Ar jo ketinimai dėl ekonomikos ir imigracijos grąžins Amerikai didybę?
D. Trumpo pažadai atsitverti muitais ir reikalauti mokėti Amerikai už apsaugą ardo senąją Vakarų tvarką ir gresia ekonominiu nuosmukiu. Ar Amerika, buvusi demokratijos šauklė pasaulyje, dabar yra naujosios nacionalizmų eros pranašė?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Tikri įžeidinėjimai ir apsimestinis įžeidumas, spygliuota viela aplink rinkimų centrus ir politikų keršto bijantys spaudos savininkai. Ko dar galima tikėtis paskutinėmis JAV rinkimų kampanijos dienomis, ir ko verčiau nesitikėti pirmosiomis valandomis po balsavimo?
„Kartvelų svajonei“ pasiskelbus rinkimų Sakartvele laimėtojais Volodymyras Zelenskis siūlo Vakarams pripažinti: laimėjo Rusija, o nieko nedarant tuoj laimės ir Moldovoje. Ar vangūs protestai Tbilisyje ir priekaištai Briuselyje pajėgūs apgręžti nuo Europos tolstančią buvusią Rytų partnerystės pirmūnę?
Šiaurės Korėjos kariai bet kada gali būti mesti į karo su Ukraina mėsmalę, kaip tik kai Rusija kaip niekad sparčiai stumiasi pirmyn, o Volodymyro Zelenskio diplomatija Vakaruose klimpsta. Ar bendras priešas ves prie naujo Ukrainos aljanso su Pietų Korėja, kuris atsvertų Vakarų vangumą?
Ved. Lukas Kivita, Vykintas Pugačiauskas -
Geopolitiniai balsavimai Moldovoje ir Sakartvele rodo visuomenių skilimą ir propagandinės „taikos“ patrauklumą. Ar Rytų partnerystę žadėję Vakarai pavėlavo?
Lemiamomis priešrinkiminėmis savaitėmis E. Musko žadami milijonai respublikonų rinkėjams – teisės pilkojoje zonoje. Bet kai normų laužymas darosi vis labiau priimtinas, galbūt pergalei tinka žaisti be taisyklių?
Šiaurės Korėjos paramą Rusijai kariais Vakarai piešia kaip Maskvos nevilities ženklą, bet V. Putinas į didžiausią karo laikų viršūnių susitikimą prisikvietė pasaulio galybių lyderius. Ką tai sako apie kintančią pasaulio tvarką?
Ved. Aurimas Piečiukaitis, Lukas Kivita ir Vykintas Pugačiauskas -
Italija išplukdė pirmuosius migrantus į savo užjūrio patikros centrą Albanijoje. Europos Komisija, anksčiau tai vadinusi neteisėtu ir nemoraliu sprendimu, dabar tai giria tai kaip inovaciją. Bet kai vis daugiau šalių ima elgtis vienašališkai, ar neims byrėti Europos Sąjungos pamatai?
V. Zelenskis pripažįsta, kad iš partnerių sulaukia vis daugiau spaudimo derėtis su Rusija, o ir šalies viduje kova iki pergalės minima vis rečiau. Ar eskaluodamas padėtį savo „Pergalės planu“ Zelenskis gali tikėtis lemiamos deeskalacijos?
Kanados piliečio nužudymas Kanadoje: premjeras J. Trudeau kaltina Indijos vyriausybę užsakius šį nusikaltimą ir padarius „siaubingą klaidą“. Ką gilėjantis dviejų demokratijų konfliktas ir premjero N. Modžio veiklos metodai sako apie kintančią pasaulio galių pusiausvyrą?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Floridai smogė dar vienas uraganas, bet amerikiečiai pastarąsias savaites susiduria su D. Trumpo ir jo rėmėjų melų uraganu. Ar stichijos gali tapti spalio staigmena prieš rinkimus lapkritį?
Vengrijos premjeras surengė dar vieną šou Europos sostinėje, kurią perspėjo, kad Bendrijos laukia pokyčiai. Kokią strategiją Europai siūlo V. Orbanas, kurio sąjungininkų žemyne vis daugiau?
Ir viešai, ir privačiai D. Trumpas ne kartą abejojo NATO nauda. Ar įmanoma kandidato požiūrį į NATO atskirti nuo jo patarėjų planų aljansui? Ir kaip sąjungininkai ruošiasi galimam D. Trumpo grįžimui?
Ved. Aurimas Piečiukaitis ir Vykintas Pugačiauskas -
Izraelis sako, kad Iranas padarė „didelę klaidą“, smogdamas jam raketomis, ir už tai sumokės. Bet jei Izraeliui rūpi ne tik kerštas, o ir ilgalaikis saugumas – kokia yra jo strategija?
Naujasis Japonijos ministras pirmininkas Šigeru Išiba siūlo įvairialypį Amerikos aljansų tinklą Azijoje paversti „Azijos NATO“. Bet, kai sumanymas sutiktas skeptiškai – kas paskatintų Kinijos, Šiaurės Korėjos ir Rusijos kaimynes ginti viena kitą?
Marine Le Pen „nemėgsta Europos, bet mėgsta Europos Sąjungos pinigus“, sako Europos Parlamento advokatas prasidedant teismui, galinčiam ją pašalinti iš prezidento rinkimų. Bet ar bylos kenkia kraštutinės dešinės populiarumui?
Ved. Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
V. Zelenskis J. Bidenui pateikia „pergalės planu“ pavadintą norų sąrašą. Bet V. Putinas išvakarėse įspėjo, kad svarbiausių norų išpildymas gali vesti prie Rusijos branduolinio smūgio – kurio iš jų „pergalės planas“ labiau įtikins JAV?
Po „Hezbollah“ pranešimų gaviklių susprogdinimo ir galingos oro smūgių serijos visame Libane Izraelis rengiasi dar ir sausumos įsiveržimui. Bet abi pusės mena liūdnas patirtis iš ankstesnio karo – ar Izraelio pranašumo šįkart pakaks priversti „Hezbollah“ atsitraukti?
Austrijos Laisvės partija, pagarsėjusi reveransu V. Putinui, sekmadienį tikisi pirmąkart laimėti rinkimus. Net jei neaišku, ar galės sudaryti vyriausybę – ką rinkėjų nuotaikos sako apie besikeičiančią Vidurio Europos politiką?
Ved. L. Kivita, A. Piečiukaitis, V. Pugačiauskas -
Sena technologija – naujoviškas mąstymas: Libano grupuotė „Hezbola“ patyrė nematyto išradingumo ataką, sproginėjant pranešimų gavikliams ir radijo stotelėms. Izraelis, regis, parodė ne tik technologinį pranašumą, bet ir ryžtą – tačiau kaip tai padės jam siekti strateginio tikslo užsitikrinti savo saugumą?
Ukrainos kariai fronte nebejuokauja, ką veiks po karo, kai patiria ir sunkiai atlaikomą Rusijos spaudimą, ir Vakarų nenorą tiekti pergalei reikalingų ginklų. Ką gali pasakyti įspūdžiai iš priešakinių linijų apie karo būklę ir Kyjivo tikslus?
U. von der Leyen pristatė, kam ir kokias pareigas nori skirti naujojoje Europos Komisijoje – konkurentus išstūmė, ES šalių lyderių silpnumą išnaudojo savo galiai stiprinti, o saugumą patikėjo Baltijos regiono politikams. Kokią politiką žada „Europos imperatorės“ sprendimai dėl asmenybių?
Ved. A. Piečiukaitis, L. Kivita, V. Pugačiauskas -
Atėjūnai, valgantys naminius gyvūnus: per JAV prezidentinius debatus K. Harris sugebėjo nustumti D. Trumpą į sąmokslo teorijų ir nuoskaudų klampynę. Bet ar tai pakeis vienintelį svarbų dalyką – neapsisprendusiųjų rinkėjų nuomonę?
Vokietija, nuo visiško atvirumo imigrantams šokanti prie visų sienų kontrolės. Kai svarbiausia Europos Sąjungos šalis įsitraukia į nacionalinių egoizmų lenktynes – ar ant kortos tik Šengeno zonos likimas?
Atsiliekanti nuo JAV ir Kinijos, Europa turės rinktis: gerovė ar laisvė, perspėja ilgai laukta M. Draghio ataskaita apie „egzistencinius iššūkius“ europietiškajam klestėjimui. Bet, kai sprendimų reikia dramatiškų,– ar šalys ras pinigų ir politinės valios?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Ukrainoje keičiasi pusė vyriausybės. Žinomą, ištikimą, bet savarankišką užsienio reikalų ministrą D. Kulebą keičia prezidentui artimesnis A. Sibyha. V. Zelenskis mini norą suteikti naujos energijos – bet kokie gali būti didžiausių karo meto permainų tikslai?
Rinkimai rytinėse Vokietijos žemėse sulaužė tabu: pirmą kartą po karo laimėjo kraštutiniai dešinieji, išnaudojantys istorines nuoskaudas ir įsivaizdavimą, kad rytai tebegyvena blogiau už vakarus. Kaip tai keis svarbiausios ES šalies politiką namie ir svetur?
Izraelio premjeras prašo atleidimo, kad neišgelbėjo šešių „Hamas“ nužudytų įkaitų, bet atmeta spaudimą skubėti tartis dėl paliaubų mainais į likusių įkaitų išlaisvinimą. Kodėl B. Netanjahu viešais pareiškimais pakerta slaptą jo derybininkų darbą?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Paryžiuje sulaikytam komunikacijų platformos „Telegram“ įkūrėjui Pavelui Durovui pateikti tikslūs kaltinimai. Kodėl ir Rusijos valdžia, ir vadinamoji opozicija vis dar piešia tai kaip laisvės ir cenzūros kovą?
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas po žudynių Zolingene žada deportuoti imigrantus, neturinčius teisės į prieglobstį. Bet kai diskusijų dėl imigracijos banga kilo kaip tik prieš svarbius rytinių žemių rinkimus – kaip kraštutinių partijų sėkmė ten paveiks visos šalies gynybos politiką?
Jungtinės Karalystės premjeras Keiras Starmeris Europos sostinėse žada „naują pradžią“ po „Brexito“ kivirčo, ir naujų santykių šerdimi turėtų tapti gynyba. Bet ar suartėjimas gali būti prasmingas, jei Londonas neketina atkurti svarbiausių ryšių, kuriuos Breksitas suardė?
Ved. Aurimas Piečiukaitis, Lukas Kivita, Vykintas Pugačiauskas -
JAV demokratų partijos suvažiavime – Kamalos Harris karūnavimas be Joe Bideno. Bet ar entuaziazmo pakaks pergalei?
Perpus mažesnė Vokietijos parama Ukrainai ir šykštumas savo gynybai – ar biudžeto drausmės taisyklės svarbiau už „epochos lūžį“?
Branduolinės pusiausvyros JAV sieks su Kinija, ne tik su Rusija. Po dešimtmečių pastangų siekti branduolinio nusiginklavimo – ar Amerika ryšis arsenalą plėsti?
Ved. Vykintas Pugačiauskas, Aurimas Piečiukaitis, Lukas Kivita -
Netikėtas Ukrainos kontrpuolimas netikėtoje vietoje – priešo teritorijoje. Kokie Kyjivo tikslai išnyra iš karo miglos, gaubiančios Ukrainos operaciją Rusijos Kursko srityje?
Dujotiekių „Nord Stream“ sprogimų istorijoje – vis daugiau ukrainietiškų pėdsakų, bet Kyjivas kartoja su sprogimais neturintis nieko bendra. Kokios šio detektyvo politinės pasekmės?
Iš Barako Obamos gerbėjo į Donaldo Trumpo bičiulį. Kaip keitėsi Elono Musko politinės pažiūros ir ką tai reiškia jo pasididžiavimui, socialiniam tinklui „X“?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Demokratų kandidatė į prezidentus Kamala Harris savo porininku pasirinko Minesotos gubernatorių Timą Walzą. Kaip amerikiečiams mažai žinomas, bet paprastai kalbantis ir juokaujantis šešiasdešimtmetis padės demokratams rinkimuose?
Kai melagienos socialiniuose tinkluose sprogsta smurtu miestų gatvėse. Ką apie dezinformacijos įtaką ir migracijos politiką rodo riaušės Jungtinėje Karalystėje?
„Google“ – monopolininkė, šią savaitę nusprendė JAV federalinis teismas. Ar valstybės gali suvaldyti vis įtakingesnes technologijų milžines?
Ved.: Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis ir Vykintas Pugačiauskas -
Smūgiai Irano ir Libano sostinėms – keršto sulaukė du Izraelio priešai. Didelio karo regione nenori niekas, bet ką reiškia Irano grasinimas, kad Izraelis prisiprašė „rūsčios bausmės“?
Pasaulinis konfliktas gali kilti netrukus, perspėja Kongreso ekspertai, ir Amerika gali jį pralaimėti. Kai priešininkai vienijasi visame pasaulyje, ar dera visą dėmesį telkti Azijai?
Lietuva Vengrijai siūlo rinktis, su kuo jai pakeliui: Vakarais ar Rusija. Bet kaip elgtis su V. Orbanu, kuris aikšina, kad taisyklių klampinama Europos Sąjunga artėja prie žlugimo?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Joe Bidenas sako, kad šalį myli labiau nei prezidento postą, bet apeina sunkiausius klausimus: kodėl nusprendė trauktis ir kaip užbaigs kadenciją. Ko laukti per paskutinį jo ilgos politinės karjeros pusmetį?
Kamala Harris kelia demokratų entuziazmą ir žada paversti rinkimų kovą prokurorės ir nusikaltėlio akistata, bet ar atlaikys kritiką dėl savo radikalumo ir ar sugebės pasivyti Donaldą Trumpą?
Benjaminas Netanjahu iš JAV Kongreso tribūnos žadėjo pasitenkinti tik visiška pergale prieš „Hamas“ – bet ar beatodairiškas ryžtas tęsti karą nepakenks siekiams telkti Artimuosius rytus prieš Iraną?
Ved. Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Europos Parlamentas U. von der Leyen palaikė net tvirčiau nei prieš penkerius metus. Bet ar galės Europos Komisijos pirmininkė parodyti, kad Europa, nebeturinti stiprių lyderių, sugeba būti stipri pasaulyje, kuriame gali būti vis mažiau Amerikos?
Iškart po išgyvento pasikėsinimo iškeltas kumštis ir kvietimas į kovą – rėmėjams D. Trumpas labiau nei bet kada yra Dievo išrinktas lyderis. Ar jo pagreitis nebesustabdomas?
„Daugiau jokių nemokamų pavėžėjimų“, – respublikonų kandidatas į viceprezidentus J. D. Vance'as europiečiams net griežtesnis nei D. Trumpas, ir valdyti gali ilgiau. Ar Europa vėluoja įsisąmoninti, kad Amerikos kryptis keičiasi ne vienai kadencijai, o visiems laikams?
Ved. Aurimas Piečiukaitis, Vykintas Pugačiauskas -
Vašingtone NATO sąjungininkams susirinkus minėti aljanso 75-ojo jubiliejaus Ukrainos kelias į NATO lieka miglotas. Patys sąjungininkai diskutuoja kaip įgyvendinti gynybos planus. Kokią pažangą NATO pasiekė nuo Vilniaus viršūnių susitikmo?
NATO susitikime po didinamuoju stiklu stebimas Amerikos prezidentas. Per dvi savaites po prasto pasirodymo debatuose prieš Donaldą Trumpą Joe Bidenui nepavyksta nutildyti kalbų dėl jo sveikatos būklės. Kodėl nesiseka įtikinti net dalies savo bendražygių demokratų?
Būgštavimai dėl kraštutinių dešiniųjų pergalės Prancūzijos parlamento rinkimuose nepasitvirtino. Bendromis jėgomis prezidento E. Macrono centro ir kairiųjų koalicijos „Nacionalinį sambūrį“ sustabdė. Bet kai niekas rinkimuose nesurinko daugumos – kas laukia Prancūzijos?
Ved. Lukas Kivita, Aurimas Piečiukaitis ir Vykintas Pugačiauskas - Näytä enemmän