Episodit
-
Mastrichto sutartį, oficialiai vadinamą Europos Sąjungos sutartimi, 1992 m. vasario 7 d. Mastrichte, Nyderlanduose, pasirašė dvylika tuometinių Europos Bendrijų narių. Šią sutartį ratifikavus visoms narėms, ji įsigaliojo 1993 m. lapkričio 1 d.
Mastrichto sutartimi (buvo) oficialiai įsteigta Europos Sąjunga, Europos ekonominę bendriją paverčiant glaudesne ir visapusiškesne sąjunga. Šia sutartimi taip pat buvo sukurta Europos Sąjungos pilietybė.
-
1995 m. liepos 11 d. generolo Ratko Mladičiaus vadovaujamos Bosnijos serbų pajėgos užėmė Srebrenicą rytinėje Bosnijoje. Šį miestą Jungtinės Tautos buvo paskelbusios saugia zona. Vėlesnėmis dienomis daugiau nei 8 000 musulmonų, daugiausia vyrų ir berniukų, buvo sistemingai nužudyti ir palaidoti masinėse kapavietėse. Tūkstančiai moterų, vaikų ir pagyvenusių žmonių buvo priverstinai ištremti. Nuo 20 000 iki 50 000 moterų ir mergaičių patyrė seksualinį smurtą.
Jungtinės Tautos genocidą Srebrenicoje apibūdino kaip didžiausią nusikaltimą Europos teritorijoje nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.
-
Puuttuva jakso?
-
Šioje tinklalaidėje pažvelgsime į ES istoriją ir minėsime svarbų įvykį – didžiausios ES plėtros 20-metį. 2004 m. gegužės 1 d. į ES įstojo dešimt Europos šalių ir ES oficialiųjų kalbų sąrašas pasipildė devyniomis kalbomis. Tai buvo šventiška vienybės ir neribotų galimybių akimirka.
-
Transatlantinė vergų prekyba – tamsus ir skausmingas žmonijos istorijos puslapis. Ji tęsėsi daugiau kaip 400 metų ir palietė daugiau kaip 15 milijonų žmonių. Nors vergovė ir buvo panaikinta, rasizmo ideologija niekur nedingo. Ji ir toliau tebeformuoja diskriminacinį požiūrį ir elgesį. Tokiomis iniciatyvomis kaip Jungtinių Tautų organizacijos paskelbta Tarptautinė vergovės ir transatlantinės vergų prekybos aukų atminimo diena ir Europos Sąjungos kovos su rasizmu ir įvairovės savaitė siekiama didinti informuotumą, skatinti lygybę ir kurti įtraukesnę visuomenę.
-
Šengeno erdvei priklauso dvidešimt septynios Europos šalys: dvidešimt trys ES valstybės narės ir Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija bei Šveicarija. Šioje erdvėje galima laisvai be patikrinimų kertant sieną keliauti iš vienos šalies į kitą. Viskas prasidėjo 1985 m., kai ES valstybės narės nusprendė panaikinti vidaus sienų kontrolę.
-
2005 m. minint 60-ąsias Aušvico išvadavimo metines Jungtinių Tautų Organizacija savo rezoliucija sausio 27 -ąją paskelbė Tarptautine Holokausto aukų atminimo diena. Žodis „holokaustas“ yra graikų kilmės. Jis reiškia deginamąją auką. Jis vartojamas kalbant apie 6 milijonų Europos žydų persekiojimą ir žūtį nuo nacių ir jų kolaborantų rankų. Nuo 1933 iki 1945 nacių režimas ir jo sąjungininkai persekiojo ir kitas grupes, įskaitant romus, neįgaliuosius, slavus, homoseksualius asmenis ir tam tikrų religinių ir politinių grupių narius.
-
Žaliame parke netoli Paryžiaus stovi dailus namas šiaudiniu stogu ir žydromis langinėmis. Sunku įsivaizduoti, kad būtent šiame šeimos name buvo klojami Europos ateities pamatai ir kuriama jos vieta pasaulyje. Čia gyveno ir dirbo vienas iš šiandieninės Europos Sąjungos pradininkų – Žanas Monė.
-
Bendroji rinka – vienas iš svarbiausių Europos integracijos pasiekimų ir vienas iš pagrindinių integracijos variklių. 1993 m. sausio 1 d. įsteigta bendroji rinka užtikrina laisvą prekių, paslaugų, žmonių ir kapitalo judėjimą Europos Sąjungoje. Nuo pat sukūrimo dienos bendroji rinka skatino prekybą ir padidino Europos Sąjungos kaip pasaulinės prekybos partnerės svarbą. Ji palengvina piliečių gyvenimą ir skatina augimą ir konkurenciją sukurdama naujas galimybes Europos įmonėms.