Episodit
-
Absolvovala si kurz lektora jógy v Indii a chceš uznat vzdělání ze zahraničí v ČR, abys mohla oficiálně učit nebo založit studio? Jak na to, se dozvíš z mé osobní zkušenosti.
Kompletní návod od A do Z s přílohami jako jsou přesné instrukce, jak vyplnit žádost a sepsat rozpis studia zde.
-
Vždy tak nějak rebelovala, hledala pravdu. Zkusila žít v ašrámu jako dobrovolník a nakonec tam zůstala. Nyní je ašrám jejím domovem. Vzdala se své identity Ludmila Tóthová a odevzdala se něčemu, co jí samotnou přesahuje s absolutní důvěrou, i přesto že proces rozvoje vlastního potenciálu není vždy dvakrát příjemný. Nezřekla se však úplně světského života pro asketismus. Jaké jsou tedy úrovně iniciace? K čemu se vůbec zavázala? Je to na celý život? Co znamená její nové jméno? Jaké to vlastně je se dobrovolně dočasně odevzdat, nechat se vést, přestat vše kontrolovat a řídit dokud sama sebe opět neučiní dostatečně silnou a harmonickou? Na závěr doporučí podle čeho vybírat toho pravého Guru ji.
Více info o Hatha Yoga tradici Náth Panth a jógových programech v ašrámu Dolní Čermná najdete na www.yogashrama.cz a na facebooku.
-
Puuttuva jakso?
-
Učila 3h denně, brala záskoky. Hrozně se nadřela, aby vydělala pár tisíc. A hlavně, jí nezbýval čas na sebe. Lockdown uvítala. Cítila se přepracovaná. Krize se pro ní stala příležitostí. Chopila se jí. Převzala zodpovědnost za své podnikání do svých rukou. Nechtěla se dál spoléhat na druhé, na stát.
Přišla na to, že točit lekce na Youtube a vysílat živě na Zoom za pár korun fakt nestačí. Že je potřeba ''něco''víc. Ptala se v čem je její jóga jiná. Jak tím může pomoci vyřešit problém druhým lidem. Srovnala si v hlavě vztah k sobě a penězům. Přenastavila svou mysl. Promyslela strategii. Založila Klub jogínek. Vytvořila online kurz. Dala ženám to, co právě potřebovali. Byl to úspěch. ,,Je to super doba'' říká...A to měla odpor k technologiím a FB nesnášela.
Terka za tu dobu prošla velkou transformací. Z udřené studiové lektorky se proměnila v zářící lektorku Jógy bez bolesti, online podnikatelkou, která vydělává víc než kdy dřív. Jaké byly její začátky? Jakých chyb se dopustila? Čeho doporučuje se vyvarovat? Proč stojí za to stát se online lektorem? Jaké to má výhody? V čem se to liší od studiové výuky? Jak v onlinu budovat klientelu?
Terka zmíní problematiku i metodiku online výuky jógy. Vyvrátí nejčastější mýty, které spousta lektorek o výuce online má. A nakonec prozradí, jak můžete začít vy sami. Přihláška na 3-denní trénink zdarma vydělávej jógou v době krize zde https://jogabezbolesti.cz/trenink/ , podpůrná skupina https://facebook.com/groups/jogabusiness a Terka na FB https://www.facebook.com/terezafreya.sikolova .
-
Současná covid krize jim nedovolila vycestovat za hranice. Za to jim umožnila rozšířit si jogové obzory na rodný hroudě. Vyzkoušet si, jaké to je, mít na starost jógový ašrám v Česku, splnit si tak společný sen a k tomu se seznámit s původci jógy - tradicí Náth Panth. Žít společně s Yogi Sat Nathem a jeho žačkou Augharpir Unmani Nath. Zažít jógu jinak - tradičně. Předávanou z úst do ucha. Jeden na jednoho. Jako tomu bylo za starejch časů. Posunout jogovou praxi zase o level vejš. Ponořit do toho ještě hloubš.
V ašrámu strávili celkem 28 dní jako dobrovolníci. Dostali ho na zodpovědnost. Pečovali o příchozí hosty. Vedli lekce jógy. Relaxační pobyt. Vařili z toho, co dům dal. Plevelili zahradu. Sklízeli úrodu. Budovali si vztah k fyzické práci. Upevňovali ten k Matce Přírodě. Žili udržitelně. Bez odpadově. Přirozeně. Na samotě. Meditovali. Ladili se na svůj dech. Na zdroj. Podstatu. Změnili svá stará přesvědčení. I Sadhanu. Transformovali se.
V dnešním díle sdílí autorka podcastu svou zkušenost se svým jogínským kamarádem. Díl vznikl s několika týdenním odstupem jako reakce. Reakce na vaše dotazy, který se často točili právě okolo našeho společnýho dobrovolnickýho programu, zážitku.
Více o naší zkušenosti na https://navodkpouziti.cz/, o ašrámu na FB https://www.facebook.com/asramvdolnicermne/ nebo http://www.yogashrama.cz/ . Tip od Páji: Kniha Cesta k lásce https://www.databazeknih.cz/knihy/cesta-k-lasce-97747 , lekce se Saníkem tady https://www.facebook.com/yogasanik/
-
Nikola Cieslarová alias Yoginitale. Lektorka jógy, výživová poradkyně a koučka zdravého, udržitelného životního stylu a taky spisovatelka. Niki k józe přivedl časopis Spirit a příběh hledání sama sebe v pubertě, který s vámi v podcastu sdílí. Společně se bavíme o tom, co je Systém jóga v denním životě, v čem jí pomohl, proč si to dál nemohla nechat pro sebe a o vnitřním puzení, které jí vedlo k tomu stát se certifikovanou lektorkou. Nikol porovnává její zkušenosti s kurzem instruktora jógy v ČR i v Indii, vysvětluje v čem se to zásadně liší, výhody i nevýhody, co jí konkrétně překvapilo, zklamalo, i to, proč si myslí, že je Rišikéš Indiíí pro začátečníky.
Niki uvede na pravou míru to, proč se vzdala repatriačního letu, jak se to teď má na trhu práce v Austrálii a co je potřeba udělat proto, abyste získali práci jako lektor v kamenném studiu ve městě Gold Coast a na jakém online vzdělávacím programu zrovna pracuje. Dostaneme se i k tomu, jak se dá prokrastinovat sebevzděláváním, jak nedokonalost každodenního života sdílená na sociálních sítí má sílu inspirovat a bavíme se o autenticitě jako 'novém normálním'.
V neposlední řadě prozradí, jak se připravit na indickou svatbu vyšší kastovní třídy, proč s ní odmítali v obchodech se šaty mluvit, proč jim domluvili ochranku i to, jaké tajné místnosti jsou na takové svatbě k nalezení.
Nikol: https://www.instagram.com/yoginitale/, https://www.facebook.com/yoginitale/, https://yoginitale.com/
-
Harmindra Singh učí anatomii a terapii. Je druhým ze tří zakladatelů Rishikesh Yoga Association. Říká, že jsme si jeden druhému učitelem a věří v to, že po kurzu v RYA se stanete členem jedné velké jogové rodiny. Jako manager školy dělá vše, co je v jeho silách proto, abyste se tak doopravdy cítili a za sebe to mohu z vlastní zkušenosti jen a jen potvrdit.
S Harmindrou dnes pohlédneme oponu kurzu. Představíme jógu a YTTC program z docela jiného úhlu pohledu - jako terapii. Sebe v ní jako projekt. Projekt pro transformaci v lepší, zdravější verzi sama sebe.
Dozvíte se, s jakými zdravotní problémy studenti nejčastěji do kurzu vstupují. Do jaké míry naše disbalance ovlivňuje doba, ve které žijeme a životní styl, který vyznáváme. Kolik času je denně potřeba věnovat józe k nápravě a co proces zlepšení konkétně ovlivňuje. V čem se liší hodina asána jógy od hodiny jógové terapie? Proč Harry ji preferuje ve svých hodinách studenty 35+?
Pokud už s jógou přece jen nějaké zkušenosti máte, prošli jste kurzem mimo Indii, Harry ji prozradí, co nového se ve výcviku naučíte, i přesto že jste zkušený matador, poukáže na zásadní rozdíl v kultuře vzdělávání mezi Evropou a Indií. Sdílí to, čeho si všiml, že je pro studenty největší výzvou. V čem je první týden kurzu tak moc vyčerpává, i to, jak se jejich prvotní záměry mění a v čem celkově tktví kouzlo kurzu.
Harmindru najdete na FB jako https://www.facebook.com/harmindra.singh.3 či https://www.facebook.com/yogi.harry.31 a FB školy, ve které terapii a anatomii učí -> https://www.facebook.com/rishikeshyogaassociation/
-
Yogesh Jakmohla. Ředitel jogvé školy a jeden ze zakladatelů Rishikesh Yoga Association (RYA). Master in Yogic Science. Učitel jogové anatomie a fyziologie. Biohacker. Yogesh oblíká zářivý úsměv. S láskou a nadšením předává své zkušenosti. Anatomii dělá jednoduchou, zapamatovatelnou a zábavnou. Aspoň tak se mi vryl do paměti. V dnešním díle Yogesh ji vyvrací rozšířený mýtus:,,Musím mít x let praxe za sebou, abych zvládl kurz učitele jógy‘‘ a uvádí na pravou míru, jak své tělo na kurz připravit základní avšak klíčovou serií asán, které dnes málokdo věnuje pozornost. Vysvětlé rozdíl mezi mobilitou a flexibilitou. Poukáže na to, jak stres ovlivňuje ohebnost, imunitní systém a sebeléčebný proces sám o sobě. Dáme to srozumitelně do souvislosti s funkcí nervovového systému a pochopíte tak, kdo má v těle hlavní slovo. Uděláte si tak celkový obrázek o tom, jak praktická znalost anatomie může pomoci porozumět řeci vlastního těla a žít tak kvalitnější, naplněnější život.
Na čem v době nařízené karantény Yogesh ji se svým týmem pracuje? Jak bude probíhat nový online kurz, který jako jeden z mála přenese atmosféru Rišikeše a prožitku YTTC až k vám domů. Nastal čas transformovat tradiční umění jógy do online? I o tom dnešní díl bude. Více najdeš na https://rishikeshyogaassociation.com/online-yoga-ttc/, FB https://www.facebook.com/yogaanatomywithyogesh/ a IG https://www.instagram.com/yoga_anatomy_wit_yogesh/
-
Pavel 'Saník' Janko. Rekreolog. Lektor Vinjása flow a Astanga vinjása jógy v Hradci Králové. Absolvent Himalayan Yoga Association 500-h YTTC programu pod záštitou Yoga Alliance v Rišikéši. Pája je hlavně vědomý mladý muž, který se řídí a objevuje srdcem. V Indii strávil neplánovaně dva měsíce. Společně si povídáme o tom, jak a podle čeho se nejlíp rozhodnout (nejen) při výběru jogové školy, o síle řeky Gangy a pohoří Himalájů. O vlivu původního prostředí na duchovní rozvoj a jeho velice intenzivní zkušenosti s kurzem učitele jógy v Rišikéši. Uděláte si jasnou představu, jak může vypadat takový den jogového programu od rána až do večera. Dozvíte se, co Páju vedlo k rozhodnutí prodloužit svůj pobyt o další měsíc, i to, jak mu jóga otevřela srdce a jak od té doby vlastně vnímá Lásku. Více o Pájovi https://yogadream.cz/lektori/pavel-janko/, FB https://www.facebook.com/Sanik nebo IG: https://www.instagram.com/paja_sanik/
-
Zuzka Kopetzká aktuálně dokončuje magisterské studium na FTP UP a zkoumá, jestli je lektorský kurz v ČR spíš trendem ve sportu nebo se jedná o spirituální záležitost. Tak jsme se mimo jiné i poznali, skrze její výzkum pro diplomovou práci na které zrovna pracuje. Zuzka je také lektorkou a vede vlastní lekce vinjása jógy v Olomouci. Společně si povídáme o její cestě k józe, o tom jak jí změnila život i přesto, že v Indii zatím nebyla, o sebepoznání a osobní zkušenosti s absolvováním kurzu instruktora jógy v Česku. Dozvíte se, co se tady naučila, co jí kurz dal, kde jsou jeho limity a co už nebyl schopen předat. Více o Zuzce https://www.facebook.com/jogasezuzkou/ a IG https://www.instagram.com/zuz.asana/
-
Tento díl patří mému indickému guru ji Sadhu Shri. Je především učitel na svém místě. Oddán józe plní své poslání sdílet se světem její pravdivé poznání v tradiční formě. V Rišikéši učí filosofii a meditaci víc než 8 let. Specializuje se na jógu & vedantu, Patandžaliho jóga sútry, má diplom z budhismu a domluví se i palijsky. Je aktivním členem organizace pořádající Vipassana meditace v Jaipuru, Gudžrátu a Dehradůnu. Založil Rishikesh Yoga Study Centre School s myšlenkou studovat jógu jako systematický přístup k realitě - jako vědu, tak jak původně byla vyvinuta. Se Sadhu jsme se bavili hlavně o tom, co jóga doopravdy je, jak ti v době krize může pomoci, i o práci se strachem, který většina z vás z cestování do Indie má. Dostaneš i praktické rady a tipy ze zákulisí, jak si vybrat v široké nabídce 'ten pravý' kurz učitele jógy, jak se na něj a na cestu do Indie připravit psychicky i fyzicky z pohledu zkušeného učitele. Dozvíš, co se na kurzu naučíš, jak se promění tvoje tělo, mysl a chování, i o potenciálu jógy jako nástroji osobního růstu, metodě sebepoznávání vedoucí k sebeuzdravování. Pokud jste někdy o studiu jógy v Indii uvažovali a hledáte osvědčené informace přímo od zdroje nebo jste zkrátka zvědavý, tenhle anglický díl podcastu MEERA je přesně pro vás. Více o Sadhu FB: YOG philosophy with SADHU. Tipy na knihy: Zázračné ráno - Hal Elrod a 5AM Club - Robin Sharma .
-
V nulté epizodě podcastu MEERA, bych ráda uvedla na pravou míru, proč podcast vlastně vzniká, o čem to bude a co můžete očekávat v dalších dílech.