Episodit
-
“Vzdálili jsme se těmhle těm přirozeným procesům, které nemáme přijaté, nemáme je zpracované a jedním obrovským tématem je samozřejmě smrt a to se do porodu promítá. Já věřím, že až přijmeme smrt, přijmeme to, že jsme zde jako fyzické bytosti a že zemřeme, tak i porod a přirozený porod pro nás bude opravdu něčím přirozeným a spíše aktem oslavy než aktem strachu,” slovami českého umelca, etnografa a autora knihy Min Tanaka a japonská cesta tela, Ondřeje Landy. Muža, ktorý pôsobil v mnohých tradičných kultúrach sveta, študoval na Janáčkovej akadémii muzických umení i na Masarykovej Univerzite v Brne.
V roku 2013 uzrel svetlo sveta jeho dokument z podhoria japonských Alp o sebestačnom pôrode, ktorý mapoval jeho spoločnú cestu tehotenstvom a pôrodom so svojou ženou, japonskou tanečnicou Fukiko Kano.
V predvianočnom čase sme sa v centre Prahy bavili nielen o úlohe muže pri pôrode a o tom, ako tento dokument vznikol ale i o volaní Zeme, potrebe dospieť a vnútornom znovuzrodení mužov a žien.
Viac info o Ondřejovi a jeho práci nájdete na jeho stránkach ondrejlanda.cz
-
V roku 2014, prebehla v Juhoafrickej republike, v Kapskom Meste konferencia s názvom Midwifery and Birth Conference.
Ruth Ehrhardt, juhoafrická pôrodná asistentka, matka štyroch detí a autorka knihy The basic needs of a woman in labour, ktorej český preklad v súčasnosti pripravuje Nadačný fond Propolis 33, na tejto konferencii rozprávala o tom, čím všetkým je pôrodná asistentka.
Takmer po 10-tich rokoch vám s jej zvolením prinášam voľný preklad reči, ktorá vznikla v čase kedy bola veľmi čerstvou pôrodnou asistentkou, avšak o ktorej i dnes tvrdí, že je pre ňu stále rečou veľmi relevantnou a podstatnou.
Užite si jej slová vo voľnom preklade, v podaní nemenej významnej ženy, českej herečky Petry Bučkovej.
( Viac info k práci Ruth Ehrhardt a Petry Bučkovej nájdete na truemidwifery.com a petrabuckova.com )
foto: Sally Berg
-
Puuttuva jakso?
-
"Mistrovství je nezasahování, mistrovství je vědět řešení a zároveň udržet ego na uzdě," slovami duly a lektorky Karolíny Fakheri Tehrani o umení pôrodu, osobných regresných návratoch do perinatálneho obdobia i o tom, či v sebe živí nádej pre nové paradigma.
-
" Někdy ženy vzpomínají na své porody po 20-ti či 30-ti letech a ten čas tam neexistuje. V tom těle je to zapsáno pořád," vraví v prvom rozhovore podcastovej série Ministry of Doula česká celostná terapeutka a dula Dita Landová.
Dňa 15.10. v medzinárodný deň perinatálnej straty sme sa v centre Liberca rozprávali o jej osobných zážitkoch narodenia a straty vlastných detí, o profesnej ceste i tom, že bolestivá strata sa po rokoch môže ukázať ako veľmi cenná skúsenosť a smrť ako krásna.
" Možná bychom si všichni měli uvědomit, že způsobem, jakým přivádíme děti na svět, je zásadně ovlivňujeme," vraví matka štyroch detí, ktorá doprevádza ženy k pôrodom a pracuje s akupresurou, shiatsu či fonoforézou s kraniosakrálnymi technikami.
Započúvajte sa do rozhovoru s úžasnou ženou, ktorá s nami zdieľala osobný a úprimný úsudok sveta pôrodov a smrti.