Episodit
-
Kas yra mirtis, ką žinome apie sielą, pomirtinį gyvenimą ir „šviesą tunelio gale“ – pasakoja Vilniaus universiteto docentas Andrejus Suchomlinovas. Taip pat sužinosite, kad išraižė Jupiterio palydovą Ganimedą, kokius garsus skleidžia šiaurės pašvaistės, ką naujo apie rūkymą ir plaučių vėžį sužinojo mokslininkai bei pasidžiaugsime lietuvių moksleivių pasiekimais.
Tai – paskutinė „Mokslas skubantiems“ laida. Laidos komanda dėkoja visiems klausiusiems!
Ved. Goda Raibytė -
Beveik 99 proc. žmogaus kūno sudaro 6 elementai - deguonis, anglis, vandenilis, azotas, kalcis ir fosforas. Anglies, azoto, deguonies ir visų kitų sunkiųjų elementų atomai susikūrė žvaigždėse prieš kelis milijardus metų. Apie tai plačiau pasakoja astrofizika prof. Arūnas Kučinskas. Taip pat sužinosite, kokį naują tyrimą paskelbė Vilniaus universitetas ir kitas naujienas iš Lietuvos bei pasaulio mokslo.
Ved. Goda Raibytė -
Puuttuva jakso?
-
Astrofizikas dr. Kastytis Zubovas pasakoja, kodėl mokslininkai laukia, kol didžiausias istorijoje kosminis teleskopas „James Webb Space Telescope“ pasiruoš veikti. „Robotikos mokyklos“ direktorius pristato Kaune įvykusį hakatoną, kurio metu mokiniai kūrė kasdienybėje pritaikomus dirbtinio intelekto sprendimus. Taip pat trumpai apžvelgiama praėjusią savaitę paviešinta juodosios skylės nuotrauka.
Ved. Goda Raibytė -
Biomedicinos mokslininkė, genetikė, platformos „Vaisingumo Šaknys“ įkūrėja Ieva Miceikaitė paaiškina, kas yra nevaisingumas ir ar įmanoma jį išgydyti. Taip pat laidoje – kokią žalą mūsų gamtai daro Rusijos sukeltas karas Ukrainoje bei apie naują James Webb teleskopo etapą.
Ved. Goda Raibytė -
Fizinių ir technologijos mokslų centro doktorantė, 2017 metais stažavusis NASA AMES tyrimų centre, Rusnė Ivaškevičiūtė-Povilauskienė pasakoja, kaip ir kur mokslininkai ieško gyvybės kosmose bei kodėl jiems vis dar įdomus Marsas. Taip pat laidoje apie tai, kiek galimai gyvens jūsų šuo, ir koks dangaus kūnas praėjusią savaitę praskriejo visai netoli Žemės.
Ved. Goda Raibytė -
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro mokslininkas Evaldas Pipinis pasakoja apie placebą ir ar jis mums gali būti naudingas. Taip pat apie Lietuvoje vykdomus smegenų tyrimus ir kitą savo interesų sritį – muzikos poveikį mūsų smegenims.
Laidoje ir apie įdomiausios savaitės naujienos: svarbios rekomendacijos, kurių sulaukė NASA ir lietuvių mokslininkų išradimas, kuris padės ateityje geriau diagnozuoti smegenų ligas.
Ved. Goda Raibytė -
Apie klimato krizę kalbėti niekada nebus per daug. Vilniaus universiteto paleontologijos ir geologijos profesorius Andrejus Spiridonovas pasakoja daugiau apie klimato krizę, ir kaip ji paveiks Lietuvą. Taip pat laidoje, kas įdomaus įvyko moksle per savaitę bei kometos skambesys.
Ved. Goda Raibytė -
Vilniaus universiteto mokslininkė dr. Alina Urnikytė pasakoja, kuo ypatinga ir įdomi lietuvių kilmė bei kodėl pasirinko medicininės genetikos studijas. Taip pat laidoje, kas įdomaus įvyko moksle per savaitę.
Ved. Goda Raibytė -
Lietuvos žurnalistikos centro direktorė dr. Džina Donauskaitė pasakoja apie neseniai atliktą tyrimą ir tai, kodėl Lietuvos žiniasklaidoje dažniau kalbinami vyrai. Visą tyrimą rasite čia: https://ekspertai.lzc.lt/.
Taip pat laidoje svarbiausios savaitės mokslo aktualijos.
Ved. Goda Raibytė -
Kas yra kvantinės technologijos ir kokia ateitis jų laukia – apie šį sudėtingą, bet įdomų mokslo konceptą pasakoja fizikas dr. Mantas Šimėnas. Taip pat laidoje – kas svarbaus Žemėje ir kosmose įvyko per savaitę.
Ved. Goda Raibytė -
Neuromokslininkė dr. Laura Vencė pasakoja, kaip nelengvu metu ugdyti emocinį intelektą. Laidoje taip pat aptariamos svarbiausios mokslo aktualijos ir mokslo bendruomenės reakacija į Rusijos sukeltą karą Ukrainoje.
Ved. Goda Raibytė -
Informatikos ir elektronikos inžinierė Dovilė Kurpytė ir visuomenės veikėjas Vladas Lašas pasakoja apie mokslo populiarinimo svarbą ir naują konkursą jauniesiems tyrėjams. Taip pat laidoje apžvelgiamos įdomiausios mokslo naujienos ir, kaip jau tapo tradicija, skamba kosminė muzika.
Ved. Goda Raibytė -
Žinomas chirurgas Dainius Daunoravičius buvo atrinktas į antrąjį Europos kosmoso agentūros astronautų atrankos etapą, nors norinčiųjų ten patekti buvo per 23 tūkstančius. Apie įspūdžius plačiau laidoje pasakoja pats D. Daunoravičius. Taip pat laidoje įdomiausi savaitės kosmoso įvykiai ir kosmoso garsai.
Ved. Goda Raibytė -
Dr. Monika Mačiulienė neseniai išleido monografiją apie Lietuvos piliečių mokslą „Piliečių mokslas kaip inovatyvi piliečių dalyvavimo forma kuriant gerovės visuomenę“, ir laidoje pasakoja, kas tai yra – kaip kiekvienas galime prisidėti prie mokslo atradimų. Taip pat laidoje įdomiausios savaitės mokslo aktualijos ir dar šiek tiek kosmoso garsų.
Ved. Goda Raibytė -
Sociologijos mokslų daktarė Inga Popovaitė pasakoja, ką veikė didžiausioje Marso simuliacijoje pasaulyje, ir koks yra moterų ir vyrų disbalansas moksle. Taip pat laidoje įdomiausios savaitės mokslo aktualijos ir paskutinė jau išnykusio paukščio giesmė.
Ved. Goda Raibytė -
Kosmoso bendrovės „NanoAvionics“ įkūrėjas Vytenis Buzas pasakoja, kas yra mažieji palydovai, kam jie naudojami kosmose ir kiek jų jau pakėlė jo įkurta įmonė. Taip pat laidoje savaitės mokslo įdomybės ir kaip „dainuoja“ kometa.
Ved. Goda Raibytė -
Apie dirbtinį intelektą ir susijusius mitus papasakoja Vilniaus universiteto mokslininkė dr. Olga Kurasova. Taip pat sužinosite, kas įdomaus įvyko moksle per savaitę.
Ved. Goda Raibytė - Näytä enemmän