Episodit
-
Październik przyniósł sporo nowości dla programistów: Claude z umiejętnością obsługi komputera, nowa wersja Copilota oraz imponujący zestaw modeli specjalistycznych. Niestety, jak co miesiąc, wraca także temat budzącego kontrowersje AI Act oraz fali zwolnień spowodowanych przez rozwój sztucznej inteligencji. Zapowiada się naprawdę ciekawa dyskusja, więc zostańcie z nami do końca!
-
Czy sztuczna inteligencja potrzebuje regulacji? W najnowszym odcinku naszego podcastu zagłębiamy się w potencjalne konsekwencje AI Act. To głośna inicjatywa Unii Europejskiej, która ma ukształtować przyszłość technologii AI. Zastanowimy się, jak te regulacje wpłyną na innowacje, odpowiedzialność za algorytmy i rywalizację na globalnym rynku. Czy AI Act to szansa na etyczną rewolucję, czy przeszkoda dla rozwoju? Dołącz do nas i dowiedz się, co kryje się za kulisami tej ważnej decyzji legislacyjnej!
-
Puuttuva jakso?
-
W najnowszym odcinku prezentujemy wam Advanced Voice Mode, czyli rozszerzenie ChataGPT umożliwiające płynne konwersacje z modelem. Niestety, bez VPN nie przetestujecie jego możliwości, ale od czego macie autorów waszego ulubionego podcastu? Poza tym przyglądamy się rodzinie modeli o1, programowaniu z AI w Cursorze a także trudnej sytuacji OpenAI. Zapraszamy!
-
Kondycja sektora Gen AI to naprawdę złożony temat. Z jednej strony, koszty infrastruktury, treningu najlepszych modeli i budowania docelowych produktów wydają się niemożliwe do spłacenia (Sequoia mówi o 600 mld$). Z drugiej strony, firmy takie jak Microsoft i Amazon inwestują w ten segment miliardy dolarów bo wierzą, że AI może zrewolucjonizować świat – nie tylko w biznesie, ale też w codziennym życiu. Dynamiczny ranking Top 100 Gen AI udowadnia też, że na rynku wciąż jest miejsce dla nowych graczy - skala zmian jest ogromna!
Nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższych miesiącach karuzela przestała się kręcić, więc postanowiliśmy się przyjrzeć temu, na co wskazują analizy i prognozy rynku.
Najnowszy odcinek podcastu Opanuj AI to ponad godzina rozmowy, w której nie znajdziecie pustych obietnic - przygotowaliśmy konkretne fakty, dane i liczby.
-
Świat AI/ML nie zatrzymuje się ani na moment. Jak zwykle mamy dla was napakowany nowościami odcinek o nowych technologiach i sztucznej inteligencji.
Google opublikował nowe modele AI, które zdobyły srebrny medal w międzynarodowej olimpiadzie matematycznej, OpenAI pracuje nad prototypem nowej wyszukiwarki AI, która może zagrozić monopolowi Google, a na rynku pojawiają się zaskakujące modele AI, w tym GPT-4o mini, Mistral NeMo i Large 2 a także rodzina LLaMa 3.1
Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter na: opanuj.ai
Umów warsztaty dla Twojej firmy: opanuj.ai/szkolenia
PS. Wystąpienie o niebezpieczeństwie regulacji: "All-In Summit: Bill Gurley presents 2,851 Miles"
0:00 Intro
2:50 Szybkie newsy z branży
10:00 Olimpijskie srebro Google DeepMind
28:05 SearchGPT od OpenAI
46:19 Premiery nowych modeli: GPT-4o mini, Llama 3.1
1:08:10 AI Act a modele open-source
-
W nowym odcinku recenzujemy nowości od firmy Anthropic (w tym model Claude 3.5 Sonnet), podsumowujemy zapowiedzi z konferencji Apple WWDC a także zastanawiamy się dlaczego OpenAI nie realizuje obietnic z poprzedniego miesiąca. Pojawia się również prognozowana data wydawania GPT-5!
Subskrybujcie nasz podcast aby trafił do jak najszerszego grona słuchaczy.
-
OpenAI prezentuje GPT-4o (co skutkuje pozwem od Scarlett Johansson), Google kontratakuje z projektem Astra, a Anthropic wreszcie dostępny w Europie - maj to był naprawdę gorący miesiąc w świecie Sztucznej Inteligencji!
Zgłoś się do naszej debaty o AI Act - opanuj.ai/debata
Zapisz się na Opanuj Frontend: AI Edition - opanujfrontend.pl
-
Llama 3 (8B, 70B) to modele open source, które zachwyciły branżę topową wydajnością i na dwa tygodnie po premierze już cieszą się niesamowitą popularnością. Apple wypuściło OpenELM, czyli rodzinę małych modeli przeznaczonych do uruchamiania na smartfonach i laptopach. Cohere koncentruje się na niszy rozwiązań dla przedsiębiorstw, zwłaszcza aplikacji opartych o RAG - z ich modelem Command R+ oraz Cohere Toolkit budowanie interaktywnych baz wiedzy jest proste i tanie jak nigdy wcześniej.
Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter na opanuj.ai
Poza tym w odcinku: openrouter.ai, Microsoft VASA-1, superkomputer Stargate, nowa wersja GPT-4 Turbo, Assistants API v2 oraz edycja obrazów w DALL-E 3.
-
W tym odcinku: Wszystko co powinieneś widzieć o przełomowej rodzinie modeli Claude 3, która jako pierwsza zrobiła prawdziwą konkurencję dla GPT-4. Nasza analiza release'u Devina, pierwszego "AI Software Engineera" - czy programiści powinni obawiać się o pracę czy to kolejna marketingowa wydmuszka? Dodatkowo: omawiamy wywiad Sama Altmana (CEO OpenAI) u Lexa Fridmana, prezentujemy EVI od Hume.AI oraz "recenzujemy" lody AI w Lidlu.
Materiały źródłowe:
1. Claude 3: https://www.anthropic.com/news/claude-3-family
2. Devin: https://www.cognition-labs.com/introducing-devin
3. Sam Altman u Fridmana: https://www.youtube.com/watch?v=jvqFAi7vkBc
4. Hume Voice-To-Voice Demo: https://demo.hume.ai/
5. Lody AI w Lidlu: https://www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/lody-od-ai-na-stale-w-lidlu,249527.html
6. Przedsprzedaż Opanuj Frontend AI: Edition: https://opanujfrontend.pl/
7. przeprogramowani/gpt-alerting: https://github.com/przeprogramowani/gpt-alerting
8. przeprogramowani/gpt-debugger: https://github.com/przeprogramowani/gpt-debugger
Timeline:
00:00 Modele Claude 3
28:01 Devin: AI Software Engineer
48:39 Sam Altman u Lexa Fridmana
54:06 Hume EVI
59:00 Lody AI w Lidlu
-
W pierwszym odcinku specjalnym prezentujemy nowości OpenAI wydane 10 stycznia. Pierwsza z nich to nowy plan subskrypcyjny ChatGPT Team, skierowany do małych i średnich firm oraz GPT Store, czyli biblioteka dla Custom GPTs. Custom GPT to wersja GPT-4 dostosowana do specjalistycznych zastosowań (np. Data Analysis). Custom GPT mogą tworzyć i wykorzystywać użytkownicy planów płatnych. Na koniec, prezentujemy naszego nowego ebooka o prywatności i bezpieczeństwie, który niedawno udostępniliśmy do pobrania za darmo na https://opanuj.ai/ebook
-
Na zakończenie intensywnego 2023 w branży AI przygotowaliśmy dla Was subiektywne podsumowanie roku w 10 kategoriach: ogólne wrażenia, najlepsze usługi i sprzęt, regulacje oraz nastroje społeczne, programiści vs AI, nasze doświadczenia z warsztatów AI, najlepsze źródła wiedzy, research a biznes, wpadka roku, sukces roku oraz perspektywy na 2024.
Zapisz się na nasz newsletter: https://opanuj.ai
-
W podsumowaniu grudnia rozmawiamy o wyczekiwanej premierze modeli Google Gemini oraz świetnym modelu open source od Mistral.AI. Nie zabrakło rantu o zachwytach po ustabilizowaniu AI Act.
Zapisz się na nasz newsletter pod adresem https://opanuj.ai i otrzymuj topowe newsy związane z AI co poniedziałek rano.
-
Darek Kłeczek to ML Engineer w firmie Weights & Biases, która zajmuje się dostarczaniem usług z obszaru MLOps. W dzisiejszym odcinku nasz gość przeprowadzi nas przez świat polskich modeli sztucznej inteligencji (Polish BERT), opowie jak rozwijał karierę w tym fascynującym świecie oraz czego wymaga wejście do świata AI jako osoba spoza branży.
-
Zapraszamy na kolejny przegląd nowości ze świata Sztucznej Inteligencji i Uczenia Maszynowego. W tym odcinku sprawdzimy, czy warto płacić za ChataGPT Plus aby uzyskać dostęp do DALL-E 3, porozmawiamy o nadchodzących zmianach w interfejsie najpopularniejszego asystenta od OpenAI, a także o ruchach konkurencji i branżowych konferencjach (ML in PL).
-
Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Was podsumowanie najważniejszych wydarzeń ze świata AI/ML. Wrzesień był naprawdę intenstywnym miesiącem, a my w tym odcinku skupiliśmy się na czterech głównych obszarach:
* Rozszerzenia do GPT-4 (Vision, Browsing, TTS)
* Nowe usługi i produkty od Mety
* Inwestycja Amazona w Anthropic
* ...i co musi zrobić Google, aby nadrobić straty wizerunkowe
-
Deepfake'i w polskiej polityce - jakie są etyczne i społeczne konsekwencje tej technologii? Omawiamy nowości w ofercie OpenAI: ChatGPT Enterprise i fine-tuning w GPT-3.5. Zachwalamy nową funkcję w Midjourney: Vary Region. Omawiamy innowacyjne narzędzia programistyczne, w tym edytor idx od Google oraz nowe modele gen-AI od Meta. Na koniec, omawiamy jak GPT rozwijało na przestrzeni ostatnich lat oraz dyskutujemy o tym czy AI może okazać się banką i "niewypałem".
Linki z odcinka:
Deepfakes w polskiej polityce
ChatGPT Enterprise
GPT-3.5 Fine tuning
Edytor idx
Meta kontratakuje: AudioCraft, SeamlessM4T (demo), Code Llama
Midjourney Vary Region
Amerykańska decyzja ws. praw autorskich dla obrazów gen-AI
Pięć lat rozwoju GPT
Gen-AI potencjalnym niewypałem i bańką
-
Lipiec w świecie AI w żadnym stopniu nie przypominał miesiąca wakacyjnego! Tylko w tym jednym odcinku zastanawiamy się, czy StackOverflow wykorzysta potencjał posiadanych danych aby wskoczyć na falę rozwiązań opartych o AI, czy LLaMa2 zmieni świat LLMów, a może zrobi to Claude 2 albo Bard, w końcu dostępny w Unii Europejskiej? No i przede wszystkim - jaka przyszłość czeka nasz gatunek w świecie opanowanym (?) przez AI? O tym wszystkim w podsumowaniu ostatniego miesiąca w świecie sztucznej inteligencji.
#Przeprogramowani #OpanujAI #SztucznaInteligencja
- Näytä enemmän