Episodit
-
Lidé se kvůli tomu dokáží pohádat do krve. Ve které části Ostravy teče z kohoutku lepší voda? A co jinde v kraji - chutná lépe v Havířově nebo třeba v Bruntále? Hostem podcastu Po čuni! byl ředitel Severomoravských vodovodů a kanalizací Anatol Pšenička. Jak se vlastně tvoří cena vody a jak dlouho ještě budeme pociťovat škody po katastrofálních povodních? Máme vůbec vody dostatek a nehrozí, že nám dojde?
-
Tamara Cyganová ze společnosti MaxTara, známé oděvní značky, která vznikla v roce 1998 v Ostravě, byla hostem dalšího dílu podcastu Po čuni!!! Jak chodí oblékaní čeští muži, jak se v Česku daří luxusní oděvní značce, která nakupuje látky v Itálii a nespokojí se s ničím jiným než s tím nejlepším? Proč není nikdy jednoduché předávat odpovědnost v rodinné firmě a jak to proběhlo, když zakladatel a Tamařin otec dal firmu do rukou dcery? Proč je špatně, že se rozvolňují zažitá pravidla o tom, kam se hodí jaké oblečení a stává se, že lidé chodí v tričku a džínách úplně všude?
-
Puuttuva jakso?
-
Hostem podcast Magazínu PATRIOT Po čuni! byl Petr Birklen, místopředseda představenstva regionální rozvojové agentury MSID (Moravskoslezské Investice a Development). Klimatické změny vyžadují změny a řešení na nadnárodní úrovni, ale jak se mohou zapojit města a obce? Jaké dobré příklady už v Moravskoslezském kraji fungují a co dalšího se chystá?
-
Hostem podcastu Po čuni! byl chirurg Pavol Holéczy z Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice. Díky bariatrickým operacím, kterým se Pavol Holéczy dlouhodobě věnuje, se za posledních dvacet let na tomto pracovišti podařilo pomoci více než dvěma tisícům pacientů. Je mezi nimi například muž, který vážil 225 kilogramů nebo třináctiletá dívenka s váhou 153 kilogramů. Proč nebezpečně obézních lidí přibývá, jaké jsou možnosti, jak jim pomoci a hrozí komplikace? A v závěru se dozvíte, že kouzelná pilulka na hubnutí opravdu existuje!
-
Jeho příběh si rozhodně poslechněte. Letos padesátiletý Michal Novotný toho zažil na tři životy. Procestoval svět, dostal se k slavným osobnostem, ale stále tvrdí, že když napravuje bolavá záda tenistovi Nadalovi nebo sousedovi odvedle, nedělá žádné rozdíly. Jak se dostal coby začínající fyzioterapeut na tenisový okruh ATP? A jak mu bylo, když měl na centrkurtu nejslavnějších turnajů desítky vteřin na určení diagnózy a na zákrok? Proč nikdy od slavných pacientů nežádá podpis ani společnou fotku a kdo pomůže jemu, když trpí bolestmi? Michal Novotný byl hostem podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni!
-
V sauně už vzniklo hodně podnětných a objevných myšlenek. A když se v ní jednou sešli Jan Peršín a Pavel Kolebač, vyšli z ní nejen tělesně i psychicky očištění, ale také s nápadem na vznik nové sportovní oděvní značky SOR. Jak se dva milovníci posilování a sportu potýkají s problémy, které vznik takového projektu nutně provází? Jak a kde hledají látky pro své oděvy, kdo jim vymýšlí střihy, barvy? Podle koho vlastně sportovní mikiny, čepice, trika či trenýrky a ponožky šijí? Kdy je někdo pořádně vypekl a jaké mají se svou značkou plány?
-
Tým vědců z Vysoké školy Báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity zveřejnil výsledky několikaletého výzkumu, který mimo jiné prokázal přítomnost mikroplastů v plodové vodě a placentě. Hostem podcastu Po čuni! byl Jan Halfar z Vysoké školy Báňské - Technické univerzity Ostrava a Karel Vávra za Ostravskou univerzitu/Fakultní nemocnici Ostrava. Co všechno tým vědců zjistil? Jak přesvědčil rodičky, aby vědcům poskytly potřebné vzorky? Jak těžké bylo zajistit, aby v plastovém světě byly odběrové sady vzorků i vybavení laboratoře zcela bez plastů? Kde všude už mikroplasty jsou a co to s lidským tělem dělá? A jak bude výzkum ostravských vědců pokračovat?
-
Bořek Slezáček se v posledních měsících častěji vrací do rodné Ostravy. V Divadle Mír totiž začali hrát jeho divadelní hru Narozeniny, ve které hraje pod vedením režiséra Jana Hřebejka jednu důležitou postavu. "Honza Hřebejk režíruje tak trochu jinak, takže při prvních zkouškách jsem občas viděl ve tvářích ostravských kolegů mírné zděšení," říká Bořek Slezáček. Jak vzpomíná na dětství v Ostravě? A proč dostává tolik rolí, ve kterých hraje cizince? Například mafiána Alexeje v Devadesátkách, policistu Gorana v seriálu Policie Hvar, v Místě zločinu: Ostrava hrál pro změnu Poláka... A proč pořád používá pro označení některých ostravských míst už neplatící jména, třeba Leninova třída nebo Náměstí Lidových milicí? A je vlastně ještě Ostravák? "Nikdy jsem jím nepřestal být, v Praze jsem si nezvykl a také proto tam nežiju," říká Bořek Slezáček v podcastu Po čuni!
-
Hosty podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! byla zpěvačka Marie Rottrová a její syn Vítek Rotter. Jak se oba připravují na Vánoční galakoncert, který se uskuteční 1. prosince v Ostravar Aréně? "Na podiu bude v jednu chvíli více než 120 účinkujících," říká Vítek Rotter. Kromě Marie Rottrové a její doprovodné kapely to bude Janáčkova filharmonie Ostrava, dětský sbor Permoník a smíšený pěvecký sbor. Mají z tak velké akce trému? Marie Rottrová v roce 2011 oznámila ukončení kariéry, za dva roky si to ale rozmyslela. Jak to hodnotí dnes? "Varovali mě všichni, a když mě Hanka Zagorová, která mi také říkala, že to bez zpívání nevydržím, pozvala jako hosta na svůj koncert, byla jsem šťastná," vzpomíná Marie Rottrová. A jak vzpomíná na rodný Hrušov, ve kterém prožila děství? Rok po narození Marie tam její otec, varhaník v místním kostele, složil Vánoční mši, která také na galakoncertu zazní. Tenhle koncert bude velká událost.
-
Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon se běží už 26. října! Jak se organizátorům podařilo vymyslet trať, která se vine Ostravou, běžci se ani v jednom úseku nevracejí po stejné cestě a přesto trať splňuje maratonské podmínky? Jaká omezení čekají v den D ostravskou dopravu, jak těžké bylo najít v nabitém kalendáři světových maratonů volný termín a kdo jsou ambasadoři nového maratonského běhu? Proč je důležité připomínat úspěchy Emila Zátopka a víte, že si maraton můžete zaběhnout i vy sami, nebo sestavit firemní či rodinnou štafetu? O tom, že maraton nebude zdaleka jen sportovní, ale také společenskou, kulturní či gastronomickou záležitostí, hovořila v podcastu Po čuni! Šárka Mokrá.
-
Brazilský fotbalista Ewerton Paixão da Silva byl hostem podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! Co prozradil o své brazilské rodině, těžkých začátcích ve slovenském městě Zlaté Moravce a prvních pocitech, kdy se dozvěděl, že má jít hrát za Baník? Kdo v týmu je jeho nejlepším přítelem, jak moc Ewertonovi mluví do fotbalu jeho největší kritik - manželka, a proč si tento nepostradatelný hráč Baníku Ostrava myslí, že v této sezoně bude klub ještě lepší?
-
Podcast Po čuni! přivítal Standu Otáhala, který zachránil dva poslední plechy z Ruskem okupovaných a zničených železáren v ukrajinském Azovstalu. Práce na skulptuře, kterou budou tvořit právě tyto dva plechy s několika průstřely, se ujal výtvarník a hudebník z kapely Tatabojs Milan Cais. Nyní se v Ostravě, kde má obchodní firma Standy Otáhala sídlo, hledá vhodné místo, kde by památník mohl stát. Bude těžké přesvědčit místní politiky či úřady, aby pro umělecké dílo poskytli prostor? A jaký prostor by to měl být? Jak vlastně nápad vznikl a jak bylo složité do robustních plechů vytvořit průstřely, které jsou součástí konečné podoby obelisku? Jak to nyní v železárnách vypadá a jaký je osud tamních zaměstnanců?
-
Ředitel Zoologické zahrady Ostrava Jiří Novák hovořil v podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! o chystaném převozu medvěda ušatého z Konopiště do Ostravy, o plánu na výstavbu obrovského výběhu pro slony i o tom, že tučňáci by mohli zvýšit počet návštěvníků o sto tisíc za rok. Mluvil ale také o zlepšující se gastronomii v areálu zoo, vysvětlil, proč už se v Ostravě nekřtí nově narozená mláďata, proč se brzy bude stavět druhý vchod do zoo a proč musí zmizet starý kruhový pavilon pro primáty.
-
Herec Štěpán Kozub přijal pozvání podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! Svému lékaři na přelomu roku slíbil, že se bude šetřit, ale opravdu se mu to daří? Mohou se ještě vrátit Tři tygři v původní formě a nasazení? Proč nemá rád český bulvár a co všechno se psalo okolo jeho rozvodu? Proč odmítá reklamy, ale v té na jednu banku hraje a hrát i nadále bude? V jakých rolích jej uvidíme a jak se daří jeho Bumbum Comedy Clubu? To vše a ještě mnohem více v podcastu Po čuni!
-
Ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys byl hostem podcastu Magazínu PATRIOT v tramvaji. Nebo Magazín PATRIOT byl spíše hostem dopravního podniku? Jeli jsme od Karoliny osmičkou do Vřesiny a zpět, probrali historii, současnost, ale i budoucnost hromadné dopravy v Ostravě. Ostravský dopravní podnik byl první v zemi, který zavedl placení kartou, nebál se zrušit papírové jízdenky a přichází s novinkami, o kterých často v jiných velkých městech země teprve přemýšlí. Vznikne nová tramvajová trať do Poruby a dočkáme se tramvají bez řidičů?
-
Jak vybudovat úspěšnou marketingovou agenturu? Jak se prosadit mezi velkými hráči, proč je dobré bojovat s představami klientů a přesvědčit je o správné cestě, jak změní marketing umělá inteligence a co má společného řízení agentury a pilotáž letadla? Je pravda, že jsme zemí statisíců e-shopů a co s námi udělá příliv nových agresivních e-shopů, například z Číny? Majitel ostravské agentury Upster Tomáš Schwarz byl hostem podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni!
-
Hostem podcastu Po čuni! byl partner společnosti Investhy Marek Kupka. Na co si dát pozor při investování, jaké nové služby Investhy nabízí a na co byste měli myslet, když se rozhodujete, jak zhodnotit své úspory?
-
Do podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! přišel prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jan Rafaj. Otevřeně popsal svůj pohled na dění v huti Liberty, kde, ještě v dobách Mittalu, řadu let působil. Jak velká tragédie pro kraj a průmysl je zastavení huti? A co se bude dít dál? Proč se nemusí naprosta většina zaměstannců bát, že nebude mít práci? A proč je důležité, aby na Karvinsku v Dolní Lutyni vyrostla obří fabrika na výrobu baterií do elektroaut?
-
Hostem podcastu Po čuni! je hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica. Politikem, a v počátcích jen na komunální úrovni v Havířově, se stal teprve před deseti lety. Za tu dobu se však dokázal stát opakovaně primátorem Havířova, poslancem Parlamentu České republiky a nedávno i hejtmanem Moravskoslezského kraje. Pokud bude na konci září v krajských volbách úspěšný, ponechá si všechny tři funkce, nebo se něčeho vzdá? Co mu dal i vzal sport, v němž se věnoval závodně karate, proč vlastně šel do politiky a co si o ní myslí?
-
Do podcastu Magazínu PATRIOT Po čuni! přišel ostravský herec Robin Ferro. Věděli jste, že vyrůstal ve valašské vesnici Zubří? Jaké to bylo, když si tam jeho maminka přivedla za manžela Itala? Cesta za herectvím byla poměrně klikatá, ale kamarádství se spolužákem z konzervatoře Štěpánem Kozubem bylo zásadní. "Chodili jsme spolu po ostravských ulicích a parodovali lidi," vzpomíná Robin Ferro. Jak prožívá nelehké situace v improvizačních show a kdy se jako herec cítí nejlépe?
- Näytä enemmän