Episodit
-
Křesťanské základy sociální práce, Úvod do duchovního života nebo Křesťanské reálie. To jsou předměty, se kterými se u nás mohou studenti během studia potkat.
Předmět Křesťanské základy sociální práce provází naše studenty v podstatě celým studiem. Proč takový předmět na Caritas máme, co je jeho podstatou a co si z něj mohou studenti odnést?
O tom uslyšíte od Jakuby Doležela, který je jeho vyučujícím.
-
V polovině září zasáhly Česko povodně. Jednou z nejvíce zasažených oblastí bylo Jesenicko a Ostravsko – poničené silnice, mosty, veřejná prostranství a domovy mnoha lidí.
V zasažených oblastech vzaly pomoc aktivně do svých rukou humanitární organizace a jednou z nich byla Adra, se kterou jela pomáhat i skupina našich studentů Sociální a humanitární práce.
Jak to na místě vypadalo a jak se zapojili právě naši studenti?
O tom uslyšíte od Ivety Pustelníkové a Alžběty Zajíčkové, které se se svými spolužáky vydaly do zasažených oblastí.
Více o zapojení našich studentů najdete také na našem webu.
-
Puuttuva jakso?
-
Na den 10. října připadá Světový den duševního zdraví. Duševní zdraví je jedním ze základních předpokladů pro kvalitní a spokojený život každého člověka. Týká se nás všech, všichni ho můžeme rozvíjet a všichni o něj můžeme přijít. Jak dosáhnout well-beingu a jak podpořit své duševní zdraví i během studia?
O tom uslyšíte v této epizodě s Lenkou Rédovou, zakladatelkou Duševní opory v komunitě, z. ú., která poskytuje pomoc a aktivity spojené s duševním zdravím v Prostějově.
Tento díl vznikl ve spolupráci s Olomouckým krajem.
-
Portfolio studenta Caritas – nástroj, díky kterému mohoustudenti sledovat růst své profesní identity, místo, kam si zaznamenávají získané kompetence a kde mají prostor pro sebereflexi.
Jak práce s portfoliem vypadá a v čem může být pro studenty přínosem?
O tom uslyšíte v dnešním podcastu s Hedvikou Dudovou, která s portfoliem společně se studenty nejen pracuje, aletaké se aktivně podílí na jeho podobě.
-
Chat GPT říká o umělé inteligenci: "Umělá inteligence (AI) je schopnost počítačů a strojů chovat se chytře, jako lidé. Díky AI mohou stroje rozpoznávat obrázky, mluvit s námi nebo se samy učit nové věci."
Jak efektivně využít umělou inteligenci při studiu a zároveň přitom nezapomenout používat svou vlastní hlavu?
O tom dnes uslyšíte od Vlastimila Vohánky, který na Caritas učí Práci s informacemi, Etiku a Filosofii pro sociální pracovníky.
-
Lucie Kuňáková a Radka Vybíralová jsou absolventky Socální a humanitární práce na Caritas. Obě byly na své zahraniční praxi v Jižní Americe - Lucie v Bolívii a Radka v Peru.
Česko a Jižní Amerika jsou kulturně odlišné. Jak rozdílná je sociální práce u nás a v Jižní Americe? Jak tam vypadá práce s dětmi a mládeží a jak velká výzva byla mluvit celé 3 měsíce španělsky?
To se dozvíte v dnešní epizodě, kterou moderuje naše studentka Vlaďka Maděrová (vlevo).
Cesty Caritas: letní série se studenty, kteří ve 3. ročníku absolvovali závěrečnou praxi. Uslyšíte celkem 5 epizod o praxích, které v závislost na oboru trvaly 2 nebo 3 měsíce a proběhly buď v ČR nebo v zahraničí.
-
Markéta Štědronská je absolventkou Sociální práce na Caritas. Na své závěrečné praxi byla na Charitě Olomouc v Sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi.
Markéta si na praxi mohla vyzkoušet například vedení schůzek s klienty a její prozatímní pracovní kolektiv jí byl po celou dobu praxe velkou podporou.
Co si z praxe odnesla? A je práce s rodinami a s dětmi něco, v čem se našla?
To se dozvíte v dnešní epizodě.
Cesty Caritas: letní série se studenty, kteří ve 3.ročníku absolvovali závěrečnou praxi. Uslyšíte celkem 5 epizod o praxích, které v závislost na oboru trvaly 2 nebo 3 měsíce a proběhly buď v ČR nebo v zahraničí.
-
Iva Kaštovská je absolventkou Sociální práce na Caritas. Během svého studia si vyzkoušela práci v několika organizacích, aby zjistila, která cílová skupina jí nejvíc vyhovuje.
Na svou poslední praxi se rozhodla vyrazit do zahraniční - na Maltu, kde pracovala v organizaci Migrants Commisions. Jak vypadá sociální práce s migranty a liší se to nějak od ČR?
To se dozvíte v dnešní epizodě, kterou moderuje naše studentka Lucie Pudelová (vlevo).
Cesty Caritas: letní série se studenty, kteří ve 3. ročníku absolvovali závěrečnou praxi. Uslyšíte celkem 5 epizod o praxích, které v závislost na oboru trvaly 2 nebo 3 měsíce a proběhly buď v ČR nebo v zahraničí.
-
Petr Smažil absolvoval v roce 2024 obor Sociální práce na Caritas. Ve třetím ročníku si pro svou dvouměsíční praxi vybral organizaci Společnost Mana o. p. s., kde pracoval s klienty s duševním onemocněním.
Kdy je při práci s duševně nemocnými užitečný sociální pracovník? A jaké zkušenosti přinesla praxe právě Petrovi?
To uslyšíte v dnešní epizodě.
Cesty Caritas: letní série se studenty, kteří ve 3. ročníku absolvovali závěrečnou praxi. Uslyšíte celkem 5 epizod o praxích, které v závislost na oboru trvaly 2 nebo 3 měsíce a proběhly buď v ČR nebo v zahraničí.
-
Sandra Sontagová je absolventkou Sociální a humanitární práce na Caritas. Minulý rok na podzim strávila 3 měsíce na praxi ve Velké Británii v organizaci Church Farm.
Sandra si vybrala organizaci, která je tzv. sociální farmou. Co si pod tím představit a jak může farmářské prostředí sloužit jako terapie?
To se dozvíte v dnešní epizodě.
Cesty Caritas: letní série se studenty, kteří ve 3. ročníku absolvovali závěrečnou praxi. Uslyšíte celkem 5 epizod o praxích, které v závislost na oboru trvaly 2 nebo 3 měsíce a proběhly buď v ČR nebo v zahraničí.
-
Eliška Kopřivová je vedoucí Vzdělávacího střediska. To vzniklo v roce 2002 a je součástí Caritas VOŠ sociální.
Poskytuje možnost dalšího vzdělávání prostřednictvím pestré nabídky vzdělávacích aktivit – jednodenní nebo dvoudenní akreditované kurzy, dlouhodobé výcviky zaměřené na krizovou intervenci, sebezkušenostní a psychosociální výcviky a další aktivity
Podle čeho se sestavuje nabídka kurzů? Pro koho jsou kurzy určené a mohou se na přihlásit i naši studenti?
To uslyšíte v této epizodě.
-
Zuzana Baričíková má spolu se svým manželem aktuálně v pěstounské péči dvě děti a Petra Pitrová je jejich klíčovou pracovnicí z organizace Náruč dětem z. s.
Co předchází tomu, než dostanou pěstouni děti domů? A proč je nutné udržovat kontakt i s biologickou rodinou?
V rozhovoru se prolínají 2 oblasti - osobní zkušenost s pěstounstvím z pohledu Zuzany a sociální práce s pěstouny z pohledu Petry.
Jaké výzvy přináší pěstounství a stojí takové výzvy za to?
Pokud se chcete o rodině Baričíkových dozvědět víc, můžete se také podívat na jejich příběh v dokumentárním seriálu ČT1 Plné hnízdo.
Tento díl vznikl ve spolupráci s Olomouckým krajem.
-
Lenka Clerici Kosejková je absolventkou Sociální a humanitární práce na Caritas. Svou profesní kariéru započala v Člověku v tísni, kde působila nejen v České republice, ale také v několika dalších zemích, například v Jižním Súdánu nebo na Filipínách. Aktuálně pracuje v nadaci Via Clarita jako manažerka procesů.
Co obnáší její současná pozice? Jak Lenka vzpomíná na zahraniční mise a je zahraničí už uzavřená kapitola?
To vše se dozvíte v dnešní epizodě.
Líbí se vám náš podcast? Hlasujte pro něj do 6. června v anketě Podcast roku 2024.
-
Čestmír Horký, absolvent Caritas, spoluzakladatel neziskové společnosti Aurofi a aktuálně ředitel Nadačního fondu pomoci a zakladatel dárcovské platformy znesnáze21.
Čestmír kromě toho pracoval několik let jako terénní sociální pracovník, kde nasbíral řadu zkušeností. Jak se stane, že někdo založí dárcovskou platformu? A jakou roli má právě tady sociální pracovník?
To se dozvíte v této epizodě.
Líbí se vám náš podcast? Hlasujte pro něj do konce června v anketě Podcast roku 2024.
-
Homesharing neboli sdílená péče je moderní způsob podpory rodin, které mají dítě se zdravotním postižením. U nás funguje teprve krátce, nicméně i tak už je rozšířený v několika krajích.
V Olomouckém kraji se mu věnuje organizace Zet-My, z. s. Jak homesharing funguje a co ho odlišuje od klasického dobrovolnictví? Jaké má výhody a kdo se může stát tzv. "hostitelem"?
To se dozvíte v dnešním rozhovoru, do kterého přijaly pozvání Iveta Skopalová a Lubica Omastová právě z organizace Zet-My, z. s.
Tento díl vznikl ve spolupráci s Olomouckým krajem.
-
Štěpán Žáček je vedoucím Střediska praktického vzdělávání a má tedy na starosti praxe na Caritas. Praxe u nás tvoří 30 % studia a jsou tak nedílnou součástí výuky.
Co je jejich obsahem a proč jsou vlastně tak důležité? Praxe nejsou jen o fyzické přítomnosti na pracovišti, ale i o přípravě a následné reflexi. Navíc praxe probíhají jak v ČR, tak v zahraničí. Jak to probíhá a kam naši studenti na praxe chodí?
To se dozvíte v dnešní epizodě.
-
Hana Štěpánková je na Caritas nejen vyučující, ale také kariérovou poradkyní. K čemu slouží kariérové poradenství a v čem může být pro studenty přínosem?
V pátek 12. dubna 2024 bude na Caritas Kariérní den, na který přijali pozvání naši absolventi, kteří rozvíjejí své kariéry v sociální i humanitární oblasti. Jak může vypadat kariéra v sociální nebo humanitární práci? A je vůbec možné v této oblasti kariéru budovat?
To se dozvíte nejen v této epizodě, ale i na Kariérním dni.
-
Touto epizodou startujeme novou sérii ve spolupráci s Olomouckým krajem. Společně chceme zvyšovat povědomí o sociální práci a zviditelňovat profesi sociálních pracovníků.
První téma rozhovoru je věnované Světovému dni sociální práce - hosty jsou ředitel školy Martin Bednář a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro sociální oblast Ivo Slavotínek.
Jaká je role Olomouckého kraje ve vztahu k sociální práci? A bude sociální práce i v budoucnu stále tak nenahraditelná, jako je tomu doposud?
To vše se dozvíte v dnešní epizodě.
-
V druhém speciálu pro uchazeče se tentokrát zaměříme na obor Sociální a humanitární práce na Caritas, o kterém nám víc poví Tereza Röslerová (1. ročník) a Joel Blowers (2. ročník).
Čím se liší studium tohoto oboru od studia Sociální práce? Co znamenají pojmy "modulová výuka" a "zátěžový výcvik"? A jaké benefity studentům přináší tento způsob výuky?
V této epizodě uslyšíte, na co se můžete těšit během studia Sociální a humanitární práce a také to, jak se nachystat na přijímačky anebo jak se bydlí na Caritas koleji.
Zajímá vás, jak probíhá souběžné bakalářské studium s Univerzitou Palackého? Poslechněte si první speciál pro uchazeče s Kristýnou a Terezou.
-
V tomto díle, který je určený především uchazečům, se zaměříme na studium Sociální práce na Caritas. Na otázky ohledně studia odpovídaly dvě studentky Sociální práce - Kristýna Bzowská, která je v 1. ročníku, a Tereza Plšková z 2. ročníku.
Jak probíhá studium Sociální práce na Caritas? Co můžete čekat od přijímaček a jak se na ně připravit? A jak funguje souběžné bakalářské studium na CMTF UP? V rozhovoru zazní odpovědi na otázky, které si možná pokládáte, a také se dozvíte, na co se během studia můžete těšit.
Nenechte si ujít také druhý díl, který bude zaměřen na studium Sociální a humanitární práce na Caritas a vyjde 29. února.
- Näytä enemmän