Episodit
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o víře a náboženství. Jsou mladí Češi stejní neznabozi jako jejich rodiče? Co je pro spiritualitu generace Z typické? Jak moc ji odrazují sexuální skandály v církvích? I o tom si povídáme s mladým katolickým knězem Matějem Jirsou a teoložkou z evangelické teologické fakulty Tabitou Landovou. Ptáme se i proč lidé napříč generacemi opouštějí tradičních náboženské instituce a proč nakonec považují za "duchovno" i návštěvu kartářky. Nemůže ale být víra a spiritualita přeci jen něčím, co má potenciál generace propojovat?
-
Ranní brífink Jana Beránka: Války nějaká výročí moc nezajímají, tohle ale za připomenutí stálo. Ukrajina se v ruské válce úspěšně brání už přes 1000 dnů – kulaté číslo připadlo na začátek tohoto týdne. Ztráty na lidských životech a osudech jsou enormní, zřejmě v řádu desítek až stovek tisíc na obou stranách.
-
Pod alternativními investicemi si laik představí často známky, mince nebo víno. Když o nich mluví profesionál, má na mysli spíše investice do soukromých firem nebo třeba jejich dluhu. Jaké mají tyto pravé alternativy výhody? Umí často nabídnout lepší výnosy než akciové trhy. Kdo si chce sáhnout na dvouciferné výnosy, musí se ale připravit na dodržení řady pravidel. A o nich byla diskuse Hospodářských novin nazvaná Aktuální výzvy a příležitosti dlouhodobé správy majetku.
-
Je možné si reálně na pražské burze koupit firemní dluhopisy? Podcast Money Penny tentokrát navštívil Tomáš Hochmeister z Komerční banky, jenž přibližuje, jak vypadá svět investic na druhé straně - tedy u bank a obchodníků, kteří vyřizují příkazy svých klientů. Martin a David se ptají, co se děje nyní v bankách v rámci digitalizace, jak nastupují na trend investování nebo jak ovlivňuje strukturu a fungování finančních trhů nástup nového typu investorů - lidí, kteří rádi obchodují z pohodlí svého obýváku. Celý díl naleznete na https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Je to dlouhodobý problém české ekonomiky: do veřejných rozpočtů odvádějí poměrově nejvíce ti s nejnižšími příjmy. To s sebou nese mizivou motivaci nechat se legálně zaměstnat a zároveň vysoký počet lidí pod hranicí chudoby. Žádná z porevolučních vlád ale ucelené řešení dosud nepřinesla. Změnit to teď chce tým ekonomů z výzkumné neziskovky PAQ Research, expertů Univerzity Karlovy z Centra veřejných financí a lidí z ekonomického výzkumného pracoviště CERGE-EI. Základní parametry návrhu v Ranním brífinku vysvětluje ekonom z PAQ Research Petr Vilím.
-
Je zaděláno na změny, které by prospěly nám i celé EU. Za jakých podmínek se můžou povést? Petr Fiala slíbil, že nám zajistí platy jako v Německu. Co by se muselo stát, aby to tak opravdu dopadlo? Vysvětlujeme taky, co znamená nový tým, který si tvoří Donald Trump, pro nás v EU i pro Ukrajinu. A proč je hlavním problémem Ukrajinců něco úplně jiného, než možnost používat americké rakety k úderům na ruské území? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dnešním hostem je Luděk Vainert, který přišel okomentovat výrok Petra Fialy, že když mu dáme ještě čtyři roky, budeme mít platy jako v Německu, budeme mít univerzity ve špičce a špičkové firmy a nebudeme montovnou. Ministerský předseda pak schytal takovou čočku, že by ho člověku bylo chvílemi snad až líto, kdyby nebyl politik.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Poslední čísla o vývoji české ekonomiky nepřinášejí nijak zvlášť optimistické čtení. Růst HDP se pohybuje jen lehce nad nulou, meziroční inflace se sice vrátila mezi dvě a tři procenta, stále ale nemůžeme s jistotou říct, že všechna rizika stran rychlého růstu cen pominula, a nijak úchvatné výsledky nehlásí ani pro Česko zásadní průmysl. Jestli se můžeme do příštího roku dívat s nadějí na lepší výsledky, také na to odpovídá nová Makroekonomická prognóza České bankovní asociace. V Ranním brífinku se na ni podíváme s ekonomickým analytikem České spořitelny Michalem Skořepou.
-
Navzdory faktu, že prodeje vozů na baterky nerostou podle plánu, který si unie nastavila, elektromobilitě se velcí byznysoví hráči, ať už jde o automobilky nebo energetické i petrolejářské společnosti, věnují čím dál víc. Firmy věří, že jejich úsilí se projeví, třeba tím, že přicházejí na trh dostupnější elektromobily, nabíjecí síť se rozrůstá a uživatelská zkušenost s bateriovými auty je rok od roku lepší. Aktuální výzvy související s elektromobilitou byly tématem debaty Fora elektromobilita 2024, které pořádají Hospodářské noviny a Leef Technologies. Diskutovali o nich Nicola Koldová, vedoucí rozvoje strategie a české obchodní sítě ve Škodě Auto, Tomáš Dzurilla, ředitel útvaru elektromobility ve společnosti ČEZ, a Martin Gajdoš, ředitel strategie a business analýzy v Orlen Unipetrolu.
-
Herečka, spisovatelka a dramaturgyně Bára Jánová ráda experimentuje. A tak v připravované knize posílá dívku z generace Z do minulosti. Konkrétně do divokých devadesátých let. Spekuluje, jak by si v nich s dnešními představami o světě vedla. Jenže podle boomera Petra je to málo. Pravá legrace by nastala, kdyby lidé z Generace Z museli čelit nedostatku a represím pozdního socialismu. Tenhle díl podcastu Generační konflikt je o generačních zkušenostech. O tom, jestli si generace vůbec mohou od sebe navzájem něco vzít, nebo jsou odsouzeny žít odděleny neviditelným sklem.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: V neděli to bude přesně 35 let od první demonstrace studentů, která přerostla v sametovou revoluci. Když pamětníci vzpomínají na tehdejší události, vzpomenou si, že hlavní touhou byla tehdy svoboda, politická a také ekonomická. Obojího se podařilo dosáhnout, přesto ve společnosti panuje špatná nálada. A nevyplývá to jen ze statusů na sociálních sítích, kde se zdá, že o pět korun dražší kostka másla musí spustit převrat.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme do světa kryptoměn, kde se dějí netušené věci. Kryptoměny letí po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách nahoru jako rakety jeho spojence Elona Muska. A ti, kdo do kryptoměn naskočili, si virtuálně mastí kapsy. Je to tedy dobrá chvíle, abychom si popovídali s kryptoměnovým expertem, který se pokusí odhadnout, kam až může hodnota bitcoinu vystoupat.
-
Akciové trhy a třeba i bitcoin zaznamenaly po zvolení Donalda Trumpa divokou jízdu. S jeho nástupem do Bílého domu ale může nastat pro akcie chaotické období. David s Martinem si do aktuálního dílu investičního podcastu Money Penny pozvali portfolio manažera fondu Top Stocks v Erste Asset Management Jána Hájka a vyzpovídali ho, jak bude na výsledek amerických voleb reagovat a co by doporučil ostatním. Na https://herohero.co/moneypenny najdete analýzy, návody, žebříčky a manuály, které potřebuje každý investor.
-
Česko teď má v Evropě velké téma, snaží se ulevit automobilovému průmyslu, který padá do krize. Vláda shání podporu dalších zemí EU: tak proč se premiér Fiala nakonec nezapojil? Vysvětlujeme i to, proč je pro nás všechny dobrou zprávou, že se v Německu rozpadla vládní koalice a co přijde po ní. A jak chce Evropa čelit Trumpovi? Doporučená kniha: Marcel Fratzscher, Die Deutschland-Illusion: Warum wir unsere Wirtschaft überschätzen und Europa brauchen. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Martina Ehla: Německo řeší, kdy bude mít předčasné volby - jestli už v únoru, nebo spíš později v březnu. Co budou témata, která volby rozhodnou? Jakým lídrem je Friedrich Merz, jehož CDU volby s největší pravděpodobností vyhraje? A bude nová vláda dál podporovat Ukrajinu? Do budoucnosti Německa jsme se podívali s dlouholetým expertem na tuto zemi Vladimírem Handlem z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Vítejte v týdnu plném výročí: v pondělí konec první světové války, v neděli zase 35 let od rozjezdu Sametové revoluce. O historii budeme tenhle týden asi slýchat víc než běžně, ale je tu ještě jedno výročí, které stojí za pozornost.
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o oblékání, ale ještě spíš o pojetí tělesnosti. Veronika tvrdí, že boomeři nemají nic jiného na práci, než posuzovat a hodnotit mladé ženy podle toho jak vypadají. Bodyshaming podle ní vládne světu. Petr se těžké defenzívě pokouší hájit stanovisko, že podívat se, neznamená zírat a že naprostá desexualizace veřejného prostoru není možná a vlastně ani normální. Nechybí generační slovníčky a zajímavosti a nové informace z pole generačních konfliktů.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bytu či domu, což souvisí s poklesem úroků.
- Näytä enemmän