Episodit
-
Lukáš rád experimentuje, a tak si pořídil MacBook Air s armovým procesorem M1. Po třech letech přechod ze světa Windows do jablečného ekosystému hodnotí. Musel se vzdát Total Commanderu, ale našel k němu alternativu a občas dokonce použije Finder. Nedostatky macOS řeší nástroji třetích stran. Za (ne)výhodu považuje provázanost zařízení od Applu. Když máte MacBook, je ideální pořídit si ještě iPhone.
02:49 – Proč Lukáš přešel na MacBook14:24 – Pro koho je macOS18:53 – Konzistence a zásahy shora28:08 – Podpora a dlouhodobá cena32:02 – Nedostatky44:22 – Ovládání55:20 – Otázka preference57:09 – Ekosystém Applu01:05:51 – Závěr
🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Sváteční vydání Týdne Živě před kameru z temných koutů znovu přilákalo Lukáše Václavíka, který tímto dává najevo, že je to osoba z masa a kostí. Protože dlouhodobě sleduje Intel, komentuje odchod ředitele Intelu. Dlouholetý inženýr a následně manažer, Pat Gelsinger, nedokázal obrátit kurz a křemíkový gigant se potácí v historických problémech.
Šíří se informace o tom, že Microsoft snižuje hardwarové nároky Windows 11 nebo poskytuje návod k instalaci na nepodporovaném hardwaru. Není to tak a nedoufejte, že se to stane. Je to krajně nepravděpodobné. Vyjadřujeme se také k alarmistickým článkům o Recallu. Podle nás dělá to, co má, takže není na místě se nad tím podivovat. Kdo ho nebude chtít, tak ho neaktivuje.
Řešíme možný konec ChromeOS nebo vrchol vývoje smartphonů, na který nedávno někteří upozornili. My si toho všímáme roky, a tak nechápeme, proč by to teď mělo být téma. Přejeme vám všechno nejlepší v novém roce!
00:25 – Satelitní síť Iris 202:56 – Microsoft Store05:10 – Konec ChromeOS08:07 – Mobily a hodinky na vrcholu14:02 – Změna v Intelu19:21 – Windows 11 na starém hardwaru24:14 – Změny ve Windows Recallu🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Puuttuva jakso?
-
Vybrali jsme nejzásadnější události roku 2024 v technologickém světě. Česko postihla epidemie rušení e-shopů s elektronikou. Nejbolestnější byla ztráta lovebrandu CZC.cz. V USA si úřady chtějí došlápnout na monopol Googlu. Měl by se zbavit Chromu, možná i Androidu. A křemíkový gigant se dostal do nevídané krize. Intel projde restrukturalizací, před pár týdny padl jeho šéf.
01:47 – Pád Intelu08:41 – Windows na Armu dávají smysl12:05 – Pokračuje boom AI19:40 – Apple VR nespasil23:47 – Největší výpadek IT33:17 – Monopol Googlu39:43 – Konec CZC.cz a dalších44:21 – Vesmírné závody49:25 – Plácáme se po zádech🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Už je to trošku ohraná písnička, ale i tento týden se nesl ve znamení novinek z oblasti umělé inteligence. OpenAI konečně spustilo tak trochu kouzelný generátor videa Sora, v Evropě si ale budeme muset ještě počkat. Nelineární režim ChatGPT Canvas teď bude zároveň pro každého.
00:27 – Novinky ve Windows 1103:07 – OpenAI Sora08:43 – ChatGPT Canvas11:55 – Gemini 2.0 Flash15:13 – Gemini 1.5 Deep Research27:40 – Benchmarky AI29:22 – Kvantový počítač Google Willow
Google má zase nové jazykové modely z rodiny Gemini a unikátní funkci pro předplatitele stejnojmenného chatbota Gemini 1.5 Deep Research. Je to otrok-výzkumník, který na povel pročmuchá celý web a sestaví precizně citovaný dokument, který se vyrovná kdejaké seminární práci ze střední i vysoké školy.
A aby toho nebylo málo, nakonec se Google pochlubil ještě novým kvantovým čipem Willow, který se od těch předchozích možná už vyřešil některé principiální překážky při vývoji kvantového počítače.🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Je to jednoznačně nejpropracovanější a nejlepší letecký simulátor, který přesáhl hranice letectví. Flight Simulator 2024 současně mění kritickou složku – mapy se na úložiště nestahují celé, takže vám nezaberou polovinu Xboxu. Jenže tím pádem musíte mít zatraceně rychlé připojení k internetu, abyste si slušně zahráli.
Kdo podmínku splní, stejně si musí rozmyslet, jestli se mu vyplatí přecházet z Flight Simulatoru 2020. Pokud chcete jen tak létat, novinku spíš nekupujte. Do hry totiž nová verze přidává režimy kariéry nebo focení, které potěší ty, kteří naopak k zábavě potřebují cíle. Karel Kilián dále kritizuje tvrzení výrobce o tom, že hra obsahuje digitální dvojče země. Paneláky v Praze vypadají pořád stejně ošklivě.
01:16 – Historie Flight Simulatoru12:25 – Na koho hra cílí16:39 – Musíte být online26:16 – Nejlepší ovladač33:05 – Herní režimy48:48 – Stroje53:26 – Mapa a grafika01:03:38 – Zničitelnost prostředí01:10:19 – Cena a edice01:17:18 – Závěrečná slova🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Mapy.cz po měsících spekulování nabízí předplatné Premium, a to za 249 Kč na rok. Firma rozjela řízenou distribuci a my jsme v úterý placený tarif důkladně rozebrali s Martinem Jeřábkem, manažerem produktového týmu Mapy.cz. Bezplatná verze nikam nezmizí, byť omezuje stahování map. Kdo platit nechce, nebude muset.
Nové funkce budou proudit do obou variant. Martin Jeřábek prozrazuje, na jaké funkce se můžeme těšit. Vývojový tým chystá aplikaci pro hodinky, dojde na integraci MHD. V rozhovoru se dále dozvíte, proč se předplatné rozjíždí teď, na koho cílí, jak je to s profitabilitou služby nebo jak to bude s častějším aktualizováním mapových podkladů.
Základní informace o službě Mapy.cz Premium přehledně shrnujeme v samostatném článku. Jestli vás téma zajímá, doporučujeme také náš loňský podcast s Jakubem Faiferem, s nímž jsme mluvili o kvalitě navigace v zahraničí a o využívání dat ČUZK.
00:49 – Cesta k Premiu06:10 – Kdo chce Premium?10:59 – Cena a prémiové funkce17:08 – Mapy.cz na hodinkách21:43 – Zpoplatnění funkcí a reklamy29:02 – Rychlost aktualizací a Premium zdarma37:59 – Uvolnění Premia🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Seznam už nějaký čas chystá prémiovou verzi Mapy.cz za paušál. Budí to emoce, a tak připravujeme podcast s hostem, který nám to vysvětlí. Prusa Research představil novou 3D tiskárnu Core One. Prodeje počítačů s armovými snapdragony podle statistik zatím žádnou díru do světa neudělaly a v redakci už moc neřešíme, jakou verzi Wi-Fi vlastně doma máme.
00:51 – Placené Mapy.cz04:25 – Phishing05:26 – Prodeje PC s Snapdragony10:09 – Windows 10 končí12:54 – Python14:37 – Prusa Core One18:27 – Jaké Wi-Fi doma25:17 – Raspberry Pi Computer Module 5🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Phishingových útoků přibývá, protože fungují, popisuje etický hacker Pavel „Spajk“ Matějíček. Jeho firma BOIT Cyber Security provádí penetrační tresty a v nich kolem 20 % lidí předá podvodné stránce své přihlašovací údaje. Phishing je kvalitnější a vychytralejší. Na zaměstnance ve firmách fungují mj. falešné nabídky benefitů. Nezbývá, než se vzdělávat.
01:01 – Phishing je na vzestupu03:37 – Česko si dobře nevede06:46 – Podoby phishingu14:20 – Sestřičkový firewall18:01 – Jak se chránit🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora.
-
Výrobce větrných elektráren chce vyvinout a postavit největší letadlo světa, potřebuje totiž dostat do cíle obří lopatky pro své turbíny. WindRunner strčí do kapsy i legendární Mriju. Jirka vzal na dovolenou nový dron DJI Neo a natočil hezké záběry od moře. Jak se létá s dronem, který má autopilota a stojí okolo 5 000 korun.
00:39 – Obří letadlo Radia Windrunner10:08 – DJI Neo v podrobném testu23:54 – Závěr🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
V roce 2012 Garmin na trh vypustil první model dnes dobře známé značky Fénix. První dvě generace hodinek s GPS velký ohlas neznamenaly, třetí ale vylétla jako raketa, líčí v Podcastu Živě Ivo Steiner, Sales and Marketing Manager ve společnosti Garmin Czech. Předobjednávky se vyřizovaly tři čtvrtě roku.
Ikonické hodinky se pořád vyvíjí. Model Fénix 7X nabídl LED svítilnu a její obliba výrobce překvapila, protože do té doby si o ni zákazníci neříkali, popisuje host. Momentálně se debatuje o tom, jestli displeje AMOLED vytlačí transflektivní displeje. Ale Garmin, to nejsou jen hodinky… Nejen o tom s Ivo Steinerem debatuje Filip Kůžel.
01:16 – Jak Garmin uspěl s hodinkami10:30 – Displeje v hodinkách17:56 – Byznys Garminu a mapy🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V tomto pořadu zaznívají bezplatná hudba od Nihilora a úryvky z kanálů BuzzFeedVideo, ČT24, FD Finance, Garmin, Julian C, Mark's Tech a TOUCHIT. -
Tento týdne patřil novinkám od Applu. Fanoušci se dočkali nových Mac Mini, které mají konečně i v základu pořádnou RAM, a samozřejmě i nových Macbooků Pro. Líbí se nám také Tap to pay v Česku a další speciality, kterým se věnujeme v samostatných článcích.
Otec Linuxu Linus Torvalds se opřel do současné vlny AI. Prý je to z 90 % jen marketing a bublina. Microsoft i tak pokročil na vývoji AI funkce Recall ve Windows, Google chystá Project Jarvis a Anthropic Computer use. Podívejte se na souhrn událostí končícího týdne.
00:59 – Mac Mini04:08 – Macbook Pro04:57 – Tap to pay05:46 – Vivaldi 707:26 – AI bublina16:24 – Fantastical pro Windows18:53 – Skyshowtime v 4K25:18 – Google Jarvis28:03 – Windows Recall🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Jak Microsoft, tak Apple vylepšily své desktopové operační systémy. V září vyšel macOS 15, v říjnu zase Windows 11 24H2. Obě platformy po dlouhé době slibují potenciálně přelomové funkce. AI se stala módním výrazem, oba výrobci se stébla chytají, ale skutek aspoň zatím není na dohled.
Microsoft v nadcházejících týdnech a měsících AI funkce teprve začne veřejně testovat. Apple pár zlepšováků do macOS přidal, jenže ty zase nefungují v Evropě. Zbytek inovací v obou systémech platí za příjemná, ovšem malá vylepšení. Snad s výjimkou připínání oken ke kraji obrazovky, které Apple po patnácti letech zkopíroval z Windows 7. Lepší pozdě než nikdy.
01:11 – Neexistující AI08:58 – Windows 11 24H217:01 – Pomalost softwaru22:19 – macOS 1537:11 – Microsoft vede v distribuci🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Novinka týdne je jasná. Vrchol raketového inženýringu, chirurgicky přesné přistání 70metrové Super Heavy na „jídelních hůlkách“ startovací (teď už vlastně i přistávací) rampy. Neuvěřitelné a ještě jednou neuvěřitelné. Jestli jste to ještě neviděli, určitě se podívejte.
00:27 – Starship Booster přistál08:48 – Pasivní a OLED displeje Garmin 18:59 – Ovládání hodinek hlasem
Hlavním tématem tohoto Týdne Živě jsou hodinky. Prvně si dáme Garmin vs. Garmin a souboj o to, jestli (nebo spíš na co) je lepší pasivní transflektivní displej (MIP) a kdy vyhrává AMOLED.
Stejný souboj jsme absolvovali před pěti lety, kdy Garmin představil Venu – první hodinky s OLED panelem. Některé argumenty platí dodnes, ale celková situace se změnila. Zatímco tehdy to byl pokus trhem na vedlejším modelu, dnes je AMOLED v klíčové řadě Fénix a začíná dominovat.
Jmenují se Amazfit T-Rex 3 a při premiéře se výrobce hlasitě chlubil integrací Chat GPT-4o. Cože? K čemu je v hodinkách konverzační AI? Zdálo se nám to trochu absurdní, ale vyzkoušeli jsme to. V hodinkách dokonce druhý hlasový asistent. Umí jen anglicky, je pomalý, vyžaduje přesné fráze, ale funguje i bez připojení k internetu.🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Zájem o fotovoltaiku na rodinných domech po několika letech obřího rozmachu klesá, ale právě proto je to skvělá doba, kdy se do realizace elektrárny pustit. Zákazník má totiž lepší vyjednávací pozici vůči dodavateli, vysvětluje Jiří Kuruc, šéfredaktor časopisu Computer.
Fotovoltaika se nevyplatí každému. Roční spotřeba z poslední faktury není dostatečný údaj a každý musí pečlivě zvážit, jestli jeho životní styl odpovídá scénářům, kdy se investice vyplatí. Pokud o fotovoltaice uvažujete, ale ještě jste se do tématu neponořili, pomůže vám nový speciál Computeru.
Problematiku na sto stranách vysvětluje do hloubky, ale srozumitelně, a nabízí řadu praktických rad, tipů a příkladů. Poslechněte si také Podcast Živě, kde se na ploše jedné hodiny dozvíte základy. Computer vám pak vše vysvětlí ve větším detailu. Fotovoltaika je složité téma, může se vyplatit, ale není radno se do koupě pustit po hlavě.
00:25 – Speciál Computeru03:01 – Je vhodná doba12:51 – Dodavatelé a střechy20:32 – Kdy dává fotovoltaika smysl31:36 – Provozní aspekty39:41 – Výběr dodavatele48:25 – Zima🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
iOS si je s Androidem natolik podobný, že ani v aplikacích pro tyto platformy není velký rozdíl. Odbyli jsme si premiéru v redakční debatě ve třech. Karel nedávno přešel na iOS, Lukáš migroval dříve. Petr se jich proto ptá, nakolik jsou ekosystémy dvou hlavních mobilních platforem odlišné. Dostane se mu ujištění, že přechod z Androidu na iOS není moc problematický.
01:58 – První dojmy z přechodu05:47 – Odpis dřívějších investic12:55 – Hledání alternativ22:10 – Předinstalované aplikace33:26 – Apple vede ve zdraví36:04 – Stejnost multiplatformních aplikací
Lukáš s Karlem popisují, že sice museli pro některé aplikace hledat alternativu, ale až na čestné výjimky ji našli. V podcastu se rovněž dozvíte, proč nepovažují investice do aplikací za důvod platformu neměnit, kolik tisíc za aplikace pro Android utratil Karel a jak se liší průměrná kvalita aplikací v obou ekosystémech.🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Alza začala prodávat Paralen. Jestli to bude myslet s lékárnou opravdu vážně, Pilulka a další online lékárny mohou mít vážný problém. Alze totiž do karet hraje obrovská síť výdejních boxů. Microsoft vypouští velký upgrade Windows 11 24H2. Přibude v něm třeba linuxové sudo. Týden byl také plný novinek ze světa AI. Podíváme se na ty od Googlu a OpenAI.
01:32 – Alza lékárna04:07 – Windows 11 24H212:08 – NotebookLM17:01 – OpenAI DevDay25:45 – Remarkable Paper Pro
A na závěr se ještě jednou vrátíme k digitálnímu skicáku a čtečce v jednom Remarkable Paper Pro, výrobce nám totiž dodatečně poslal klávesnici.🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Syntéza hlasů dnes může fungovat jinak než před pár roky. Zatímco dříve se dohromady spojovala předem nahraná slova, případně hlásky, dnešní syntetické hlasy se učí napodobit člověka. Dělají to přesvědčivě, jen je to drahý přístup, který vyžaduje obrovské množství dat.
04:26 – Jak funguje hlasová syntéza12:11 – AI místo lidí22:24 – Lidskost versus robotičnost33:48 – Obavy herců ze syntézy41:21 – AI v postprodukci
O tvorbě virtuálních hlasů nejen pro AI asistenty v Podcastu Živě hovoří dva dlouholetí experti z firmy Agnostix, kde syntetické hlasy vznikají. Martin Franc podnik spoluzaložil a má mnoho byznysových zkušeností. Jan Stober jako vystudovaný lingvista na virtuální hlasy nahlíží jinýma očima.
V rozhovoru dále rozebíráme, nakolik chceme v reklamách, podcastech nebo sportovních přenosech poslouchat syntetické hlasy. Podle Jana Stobera už robotičnost problém nepředstavuje, ale definovat lidství v hlase není tak lehké. Dozvíte se také, jak těžké je pro herce a herečky nahrávat pro hlasovou syntézu.🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Jeho redaktoři v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V tomto pořadu zaznívají bezplatná hudba od Nihilora, úryvky z kanálů Česká televize a M.K. hlášení, z videa na Živě.cz a z divadelní hry Příběhy obyčejného členství. -
Do redakce nám dorazila nová kvadrokoptéra do kapsičky DJI Neo. Funguje úplně jinak než ty ostatní. A tím to nekončí. Do uší jsme si zatlačili nová sluchátka Google Buds Pro 2, Kuba přimontuje k 3D tiskárně GPIO Board od Prusa Research a Tomášovi jsme „rozbili“ jeho chytré hodinky s GPT-4o.
Dnes to prostě bude hodně ukazovací! A dodatečně ještě jedno doplnění k dronu. Kuba si už s ním zalétal, a byť ve videu zazní, že letouny s jednoosým gimbalem nejsou moc vhodné na fotky (neumí korigovat natočení letounu do boku), nakonec to docela šlo a Neo pořídil hezky zarovnané snímky. V Brně naštěstí nefoukalo.
01:48 – Dron DJI Neo08:06 – Destičku Prusa GPIO11:36 – Sluchátka Google Pixel Buds Pro 214:36 – Chytré hodinky s GPT 4🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny.
-
Karel Kilián používá Android od prvních verzí. Svého času mu vytřel zrak tím, co uměl. Po letech recenzování smartphonů se zeleným robotem se ale začal nudit, a tak si koupil iPhone. Oceňuje, že Apple vyrábí funkční produkt, kde skoro všechno bez velké péče funguje.
02:18 – Karlova mobilní historie10:19 – Proč je Android nudný23:57 – Gesta a klávesnice28:23 – Unikátní prvky iOS33:42 – Notifikační problém Androidu40:59 – Podivné výmysly Applu48:20 – Změna návyků
iPhone pěkně fotí a notifikace na něm fungují, na rozdíl do některých mobilů s Androidem. Dobře na něm funguje ovládání gesty. Neznamená to, že by tím pádem byl Android špatný. Nakonec jsou si oba systémy podobnější, než se možná zdá. O své cestě a o tom, jak na zarytého fanouška Androidu působí iPhone, Karel povídá v Podcastu Živě.🎙️ Podcast Živě je pořad internetového magazínu Živě.cz. Redaktoři Lukáš Václavík a Petr Urban v něm řeší všechno důležité, co se děje kolem technologií.
🎵 V tomto pořadu zaznívá bezplatná hudba od Nihilora. -
Berlínská výstava IFA letos slaví kulatiny. Poprvé se uskutečnila přesně před 100 lety. Nevíme, zda bude pokračovat i příští rok, letošní ročník ale přes celkově nižší účast firem ukázal několik zajímavých novinek.
Konečně jsme mohli na vlastní oči vidět extra tenký skládací telefon Honor, nový Google Pixel Fold, nebo nové matné telefony TCL s vylepšeným papírovým režimem.
V počítačích Intel dohnal náskok zbývajících a tak všechny procesorové platformy podporují AI výpočty, byť je zatím nabídka AI funkcí spíše skromná. Nechybělo ale ani pár bláznivých konceptů, které zaujmou jen na výstavě, ale do prodeje se nejspíš nedostanou.
🎙️ Týden Živě je diskuzní pořad redaktorů webů Živě.cz a MobilMania.cz, ve kterých rozebírají zajímavá témata týkající se počítačů, internetu, mobilních a jiných technologií. Sledovat ho můžete také jako video. Vychází jednou za dva týdny. - Näytä enemmän