Episodit
-
Aké zaujímavé udalosti sa stali vo svete ekológie a environmentalizmu za ostatný mesiac? Čo by ste si z tejto problematiky nemali nechať ujsť?
Vypočujte si 5 správ z ekológie, ktorým sme sa venovali:
medvedie mäso v reštauráciách je podľa Kuffu v poriadkusvet prišiel o viac dažďových pralesov ako kedykoľvek predtým v históriiodborníci žiadajú stiahnutie novely zákona o životnom prostredíkomáre a diviaky decimujú poľnohospodárstvo, invázne druhy ohrozujú ekonomikupožičovňa oblečenia ukazuje nový spôsob využitia módy
-
Nedávny prieskum Inštitútu pre verejné otázky ukázal, že až 36 % slovenských stredoškolákov sa stretlo s využívaním umelej inteligencie na šikanovanie na ich škole. Ako konkrétne sa AI zneužíva na ubližovanie, aký to má dopad na psychiku mladých ľudí, ako sú na tieto nové fenomény pripravené školy a čo môžu robiť rodičia a pedagógovia?
V novom dieli podcastu SHARE sa moderátor Živé.sk Ján Trangel rozpráva s expertkou z linky pomoci pre mladých (IPčko) Zuzanou Juránekovou o aktuálnych výzvach spojených s AI kyberšikanou, o tom, prečo mladí ľudia niekedy hľadajú útechu u chatbotov a ako im môžeme pomôcť bezpečne fungovať v digitálnom svete.
Redaktori Živé.sk vydávajú knihu: Zo série rozhovorov sa dozviete, ako umelá inteligencia čoskoro zásadne zmení svet okolo nás:
TIP: https://zive.aktuality.sk/clanok/0RfdZVW/nahliadnite-do-buducnosti-vydavame-knihu-o-umelej-inteligencii/
V podcaste hovoríme aj o týchto témach:
Ako AI (deepfakes, hlasové klony) zneužívajú mladí na kyberšikanu.Dopad AI na psychiku mládeže: Vnímanie reality a nárast osamelosti.Sú školy pripravené na nové formy AI kyberšikany a jej riešenie?Keď sa chatbot stane najlepším priateľom: Riziká vzťahov s AI.Ako môžu rodičia a učitelia pomôcť deťom v ére AI a kyberšikany.Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.
-
Puuttuva jakso?
-
Sáru Smusiatu Juricovú na Instagrame sleduje bezmála stotisíc ľudí a patrí k slovenským influencerom s mienkotvorným profilom. Autobazar.EU na Facebooku sleduje viac ako 170-tisíc ľudí. Dobrá kombinácia pre testy a hodnotenie áut, ktoré sa medzičasom stali na slovenskom internete zvlášť lukratívnou témou.
Stríž sa v rozhovore so Sárou pýta na jej názor na moderné hybridné a elektrické autá a poznatky z ich týždňového testovania, ale aj na jej osobný príbeh. Tvrdí, že ako žene niekedy internetová verejnosť vyčíta, keď sa vo svojich videách venuje technickým detailom áut. Napriek tomu vo svojom podcaste sa venuje histórii automobiliek a na sociálnych sieťach dokumentuje svoj život s „analógovou“ Mazdou Miata či pretekárske úspechy.
V rozhovore sa Sára a Erik postupne venujú vozidlám Mazda Miata, MG3 Hybrid+, Mini Aceman a Volkswagen ID.7 Pro S Limited a zmieňujú aj Škodu Elroq, BMW i5 či umelecké vozidlá z kolekcie BMW Art Cars. Najnovšie modely z tejto kolekcie mníchovská automobilka odhalila 27. mája 2025 v bratislavskej Danubiane.
Odkazy zmienené v rozhovore:
Instagram Sáry Smusiaty Juricovej Podcast HaHaHa Auto Instagram Autobazar.EU Magazín portálu Autobazar.EU
-
Historička Hana Kubátová skúmala listy bežných Slovákov z vidieka, ktorí počas vojnového štátu písali politikom alebo ich manželkám. Obsah je často šokujúci. Písali, aby Židov odviezli čím skôr a pýtali si ich dom či napríklad kabát. Stávali sa aj situácie, že Židov ešte len odvážali, a miestni sa ešte pred ich zrakmi hádali o ich veci.
Historička Kubátová narúša tradičný obraz nevinne sa prizerajúcich Slovákov, bez hlbších vedomostí o deportáciách. Podľa nej išlo o udavačský štát, kde sa udaní nazbieralo toľko, že na to štátne orgány nestíhali reagovať. Udali aj kňaza, ktorý veriacim vyčítal udavačstvo.
Oficiálnou ideológiou režimu bol kresťanský nacionalizmus. Ten však pokrivil kresťanské učenie, lebo príkaz viery v blížneho zmenil na sebalásku v ľuďoch prebúdzal najhoršie. Režim prebúdzal v ľuďoch to najhoršie, keď Slovákom sľúbil, že sa budú mať lepšie na úkor všetkých ostatných. Štátna moc však vytvorila ohavný obraz o množstve židovského majetku, ktorý bol v rozpore s realitou a nikdy nemohla doručiť to, čo sľúbila.
Hana Kubátová upozorňuje, že historické paralely s prítomnosťou sú často nepresné. Priznáva však, že niektorí slovenskí politici dnes používajú podobnú rétoriku, akou sa vyznačovali ľudácki predstavitelia. Podobnosti badá najmä v naratíve ohľadom regiónov, v neustálom hľadaní nepriateľa, v stavaní Slovenska do pozície obete či v snahe meniť konštruktívnu kritiku na prejav nenávisti.
Rozhovor nahrával Peter Hanák.
-
V súvislosti s umelou inteligenciou sa často hovorí o jej potenciáli posilniť kybernetické hrozby. AI však môže zohrávať kľúčovú úlohu aj na opačnej strane – ako efektívny nástroj v boji proti útokom a pri ochrane systémov. Aké riešenia založené na AI už dnes existujú a aké sú perspektívy do budúcnosti?
V novom dieli podcastu SHARE sa Maroš Žofčin rozpráva s Tomášom Vobrubom, vedúcim bezpečnostným inžinierom spoločnosti Checkpoint Technologies, o praktickom využití umelej inteligencie a strojového učenia v kybernetickej bezpečnosti, proaktívnom vyhľadávaní hrozieb, ale aj o dôležitosti pevných základov bezpečnosti pred nasadením pokročilých AI nástrojov.
V podcaste hovoríme o týchto témach:
Ako AI a strojové učenie pomáhajú odhaľovať známe aj nové kyberhrozby.Proaktívne hľadanie útokov: Sledovanie dark webu a aktivít hackerov.Kde sú limity AI v kyberbezpečnosti a prečo je ľudský faktor stále dôležitý.Prečo sú základy bezpečnosti dôležitejšie ako naháňanie AI nástrojov.Aká je budúcnosť AI v obrane proti stále sofistikovanejším útokom.Podcast prinášame v spolupráci so spoločnosťou Checkpoint Technologies.
Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.
-
Súhrn Niké ligy v ďalšej časti podcastu Kam si to kopol? Viaceré kluby mimo veľkej štvorky zaujali. Komárno zvládlo prvú sezónu v Niké lige aj napriek hraniu „vonku” a finančným problémom. Košice pod vedením Romana Skuhravého prekvapili postupom do top 6. Skalica sa po zlej jeseni vzchopila a na jar bodovala naplno.
Aj to sú témy, o ktorých sme sa bavili s Norbertom Hrnčárom a Petrom Ďurišom.
-
Namiesto riešenia kanalizácie alebo vodovodov v rómskych osadách, kde ľudia žijú na hline, sa u vás postaví úplne nezmyselný Rómsky mediálny dom za 60 miliónov. To sa nedá prehliadať, tvrdí v rozhovore pre Aktuality.sk Tomáš Zdechovský, ktorý vedie kontrolu europarlamentu na Slovensku.
Na Slovensku je kontrola z europarlamentu. Prišla si posvietiť na to, ako čerpáme európske peniaze, a chce vedieť, prečo nás dotácie neposúvajú dopredu, ale končia tam, kde nemajú.
Europoslancov zaujíma, aké následky má zmena trestných kódexov, ktorú pripravila vláda Roberta Fica, zánik Národnej kriminálnej agentúry aj Špeciálnej prokuratúry. Pod drobnohľadom budú aj haciendy, na ktoré ich majitelia dostali peniaze z Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Europoslanec Tomáš Zdechovský, ktorý skupinu vedie, nevylučuje, že môže prísť aj k zastaveniu eurofondov.
„My by sme sa dnes mali rozprávať o tom, ako sa Slovensko pripravuje na výstavbu vysokorýchlostných tratí, ako modernizuje a investuje do dátových infraštruktúr. Pozerali sme sa na projekty cezhraničnej spolupráce. A namiesto toho tu riešime, či niekto neukradol peniaze na opravu svojich luxusných víl a či niekto možno nezaložil vlastnú nákladnú dopravu za peniaze daňových poplatníkov a dôchodcov z Českej republiky alebo Nemecka,“ hovorí v rozhovore pre Aktuality.sk.
-
„Pre väčšinu voličov je menej bolestná konsolidácia cez druhý pilier ako cez vyššiu DPH či transakčnú daň. Pre politikov je to pokušenie“, hovorí Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Nazýva to „nízkym ovocím“, pri ktorom sa politici neunavia. Reaguje tak na tému opätovného otvárania druhého piliera. Ten podľa neho potrebuje najmä stabilitu.
Vláda a jej premiér nezakryte hovoria o potrebe opätovne otvoriť druhý dôchodkový pilier. Operujú takmer 60-tisíc sporiteľmi, pre ktorých je nevýhodný. A robia to v kontexte konsolidácie – a teda hľadania peňazí na znižovanie kritickej štátnej zadlženosti.
Z opozície zaznieva kritika, že súkromné dôchodkové úspory nemôžu slúžiť ako záplata na dieru v štátnych financiách. Hovorí o účelovosti.
Minister práce Erik Tomáš hovorí o rokovaniach so správcami dôchodkových úspor, pričom odkazuje, že sporitelia sa nemusia obávať. Môžeme byť spokojní?
Téma pre Miroslava Kotova, ktorý stojí na čele Asociácie dôchodkových správcovských spoločností.
-
Napätie medzi koaličnými stranami Smer a Hlas narastá. Ich spory sa týkajú nielen pandémie, ale aj členstva Slovenska v Európskej únii či cesty Roberta Fica do Moskvy.
Rozbroje sa stupňujú aj vo vnútri druhej najsilnejšej vládnej strany. Hlasu v uplynulých mesiacoch sústavne klesajú preferencie. Kým niektorí ministri sa otvorene vyhraňujú voči Smeru, predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok sa drží v úzadí. Aj preto sa aktuálne špekuluje o tom, či ho strana neplánuje vymeniť.
„Nemyslím si, že prípadná zmena predsedu dokáže zmeniť názor ľudí. Dôvera sa buduje veľmi ťažko a nedôvera veľmi ľahko. Matúš Šutaj Eštok urobil všetko pre to, aby mu sociálnodemokratickí a ľavicoví voliči neverili,“ hovorí šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy. Akákoľvek zmena na stoličke predsedu Hlasu by podľa Bárdyho bola iba maskovacím manévrom.
O tom, ako máme čítať situáciu v koalícii, či nám hrozia predčasné voľby a akú úlohu zohráva v pretrvávajúcich koaličných sporoch vládny splnomocnenec Peter Kotlár, sme sa rozprávali s Petrom Bárdym a redaktorom politického oddelenie Marekom Biróom.
-
Koľko peňazí treba na pocit šťastia? Pomáhajú si ľudia viac ako zvieratá? Samuel Kováčik vie zodpovedať aj takéto otázky. Fyzik, zakladateľ projektu Vedátor a influencer popularizuje vedu a podporuje vzdelávanie. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne filantropické príbehy a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
Podľa Samuela je príkladov pomáhania v prírode veľa. Stromy si v náročných podmienkach dokážu vďaka hubám vzájomne posúvať živiny. Vlci aj netopiere sa o korisť podelia s tými, čo nešli na lov alebo nemali toľko šťastia. Lasicovité šelmy mungovia sa starajú o slabé, choré a staré jedince. Paralely s pomáhaním vidí aj vo fyzike. „Teória chaosu znamená, že niekedy aj malá zmena môže vo výsledku znamenať obrovský efekt. Zjednodušene je to efekt motýlích krídel. Pomáhanie je vlastne prenesenie tohto motívu,“ vysvetľuje.
V podcaste sa dozviete:
čo je pravdy na tom, že pomáhanie máme v génoch;ako peniaze súvisia s krivkou šťastia;prečo konšpiračné teórie často démonizujú práve filantropov;ako vedecké poznanie vysvetľuje naše správanie;čo ho priviedlo z Dublinského výskumného inštitútu späť na Slovensko.Kto je Samuel Kováčik?
Teoretický fyzik je známy ako zakladateľ a hlavná tvár projektu Vedátor. Jeho cieľom je nielen popularizovať vedu, ale aj vyvracať hoaxy a podporovať kritické myslenie. Okrem toho nahráva podcasty, organizuje verejné prednášky a diskusie na vedecké témy.
Pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave a na Masarykovej univerzite v Brne. Pracoval v Dublinskom inštitúte pokročilých štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie.
V roku 2020 ho slovenský Forbes zaradil medzi Osobnosti roka.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Martin Staňo.
-
Zákaz krížového vlastníctva medzi zdravotnými poisťovňami a nemocnicami, ale aj zrušenie odvodov a ich prerod na dane, čo by vyšachovalo súkromné poisťovne z biznisu s našimi odvodmi. I to sú témy, ktoré by mohli zásadne posunúť naše zlyhávajúce zdravotníctvo. Tvrdí to poslanec PS Oskar Dvořák. Nie je však politická scéna až mocš prepletená so záujmami tzv. Pentagelu?
Zdravotníctvo nebolo nikdy prioritou tohto štátu. Priznáva to dnes otvorene už aj premiér Fico, keď zdravotníctvo ako premiérsku tému opakovane odmieta, tvrdí v rozhovore pre Aktuality poslanec PS Oskar Dvořák.
Privatizáciou zdravotných odvodov sme si v zdravotníctve vyrobili peklo, hovorí na margo zajacovej reformy, ktorou sa umožnilo vytváranie zisku z verejných zdrojov, bývalá šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová. Dnes, po vyše 20tich rokov vidíme výsledky:
Štát na verejný záujem v zdravotníctve rezignoval, pacienti ho nezaujímajú a ministerstvo zdravotníctva ovládli lobisti, hovorí v až šokujúco otvorenej kritike pre Ráno Nahlas šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.
Napriek tomu, že zdravotníctvo patrí medzi kľúčové oblasti, ktoré nás ako občanov trápia a napriek tomu, že do zdravotníctva nelievame každoročne čoraz viac miliárd, efektivita, kvalita i dostupnosť zdravotných služieb sa pre pacientov nelepšia, ba práve naopak. Navyše, systém, ktorý nás čoraz častejšie núti zháňať peniaze na inovatívne lieky či modernú liečbu po všakovakých zbierkach, stále umožňuje súkromných finančným žralokom generovať z našich verejných zdrojov ich súkromné zisky.
Je toto naozaj v poriadku alebo už dozrel čas na skutočne zásadnú zmenu slovenského zdravotníctva? Bolo by krokom vpred zrušenie zdravotných odvodov či zákaz krížového vlastníctva? Naozaj podľahol štát - i politici naprieč stranami, lobistom z finančných skupín a ako vlastne osedlať a zregulovať záujmy predátorského kapitálu v tejto tak citlivej sfére?
"Máme už analýzy Útvaru hodnoty za peniaze, ako i Úradu pre Dohľad nad zdravotnou starostlivosťou no a teraz to hovorí už aj NKÚ, že skutočne sú tu niektorí hráči, ktorí zo zdravotníckeho systému dokážu vyťažiť viac. No a kto má dnes prísť a riešiť to? Má prísť štát - ako regulátor, a využiť napríklad programovú vyhlášku, má si pohnúť so zavádzaním DRG a má opraviť všetky tieto nedostatky. Ak doteraz nekonal, ja by som to nazval spolupáchateľstvo. Neviem či vedome alebo nevedome, ale je to spolupáchateľstvo," tvrdí poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák.
Ráno Nahlas s expertom na zdravotníctvo a poslancom Progresívneho Slovenska Oskarom Dvořákom. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinký.
P.S.
Spomínanú liekovú vyhlášku minister zdravotníctva napokon nepodpísal. Kamil Šaško vyhlásil, že vyhláška nevstúpi do platnosti, kým - jeho slovami, nedosiahne "odbornú zhodu."
-
Jozef Olajoš (1944) bol hudobníkom od základnej školy. Priatelil sa s Ladislavom Martoníkom, ktorého zastrelili ruskí okupanti v roku 1968 na ulici. Počas normalizácie cestoval s kapelou po svete – bol členom Orchestra Juraja Szabadoša i Orchestra Gustáva Offermanna. V roku 1993 spoluzakladal klub Jazz Košice.
-
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie postihuje schizofrénia približne 1 % svetovej populácie. Na Slovensku sa prevalencia schizofrénie pohybuje okolo 0,7 – 1 % dospelej populácie, čo znamená, že s týmto ochorením žijú desiatky tisíc ľudí. Schizofrénia pritom skracuje priemernú dĺžku života ľudí približne o 15 až 20 rokov.
Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o schizofrénii (24.5.) sme sa s Michalom Patarákom, Prezidentom Slovenskej psychiatrickej spoločnosti a prednostom II. Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici pozreli na to, ako táto diagnóza ovplyvňuje život slovenských pacientov a aké povedomie o nej prevláda v našej spoločnosti a lekárskom prostredí.
-
Tancovala na hudbu, ktorú nepoznala, proti súperom, ktorých nečakala - a aj tak zvíťazila. Michaela „Mishena” Stašová si svojou autenticitou a energiou podmanila celé publikum. V podcaste sa dozviete, ako sa pripravuje, čo pre ňu tanec znamená a prečo je dôležité ísť si za svojím.
Olympijský videocast vzniká v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a novú časť nájdete každé dva týždne na ŠPORT.sk.
Čo sa v rozhovore dozviete?ako prebieha tanečný „battle“ako jej úspech zmenil životako vníma energiu publika počas tancaako si spomína na momenty počas „battlu“aké to bolo postúpiť do fináleči rieši tanečník stravu a mentálnu prípravu
-
Originálne regionálne divadlá s vysokou profesionálnou úrovňou podporu nedostanú, ohňostroje na Malte však áno. Blokovanie Fondu, ignorovanie odborníkov či politizácia jeho rozhodovania. I tak vyzerá deštrukcia Fondu na podporu umenia v réžií ministerky Šimkovičovej.
Nominanti Martiny Šimkovičovej vo Fonde na podporu umenia deštruujú kultúru na Slovensku. Rada, ktorá rozhoduje o smerovaní peňazí, odstrihla viaceré nezriaďované divadlá od podpory pre ich údajný aktivizmus a ideológiu v tvorbe. O podporu tak prídu napríklad aj divadlá, ktoré hrajú v škôlkach.
V dnešnom podcaste sa teda budeme venovať dianiu vo fonde na podporu umenia a praktikám rezortu kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej. Krátko sa však pozrieme aj na možné dôsledky pripravovanej vyhlášky z dielne rezortu zdravotníctva, ktorá zásadne mení spôsob rozhodovania o liekoch pričom hrozí, že pacienti so zriedkavými ochoreniami ostanú bez prístupu k liečbe.
Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Adam Obšitník a Braňo Dobšinský.
-
Dlhoročný mediálny hovorca Slovenského futbalového zväzu Juraj Čurný bol hosťom najnovšej epizódy podcastu Striedame! na ŠPORT.sk. Reagoval na predchádzajúci rozhovor s koordinátorom pre styk s fanúšikmi Spartaka Trnava „Gazzom” a priniesol pohľad zväzu na témy, ktoré medzi fanúšikmi a SFZ často vyvolávajú kontroverzie, pričom sa snažil objasniť niektoré sporné body.
V rozhovore okrem iného vysvetlil, aké procesy prebiehajú pri udeľovaní pokút, prečo sa uzatvárajú sektory a aký význam má ich rozhodovanie. Témou boli aj hranice medzi podporou fanúšikov a porušovaním predpisov, pričom spomenul, že väčšina činností ultras sú hodné rešpektu. Riešila sa tiež nevyhnutnosť zladenia slovenských predpisov s pravidlami UEFA, ako aj praktické otázky, komu putujú financie z pokút a aký zmysel majú obmedzenia počas rizikových zápasov.
Reč bola aj o širšej filozofii SFZ smerom k fanúšikom. Diskutovalo sa o neúspešnom vernostnom projekte Sokol a plánovanom novom systéme, ktorý má zvýhodniť verných priaznivcov pri nákupe lístkov. Padli aj priznania o nedostatkoch pri predaji vstupeniek či nejasnostiach okolo organizácie finále Slovenského pohára. Uznal, že reakcia zo strany mesta Dunajská Streda ho osobne zasiahla.
„Prezident SFZ nemá žiadnu šancu zasahovať do rozhodovania disciplinárnej komisie. To isté platí aj o UEFA. Alexander Čeferin nijako nemôže ovplyvniť, či Real Madrid dostane zákaz predaja vstupeniek na vonkajší zápas. Ide o to, čo futbalové aj všeobecné predpisy zakazujú, nedovoľujú alebo trestajú - správanie divákov, urážky, hanobenie rasy či etnicity a, samozrejme, pyro,” vysvetlil Juraj Čurný v najnovšej epizóde podcastu Striedame! na ŠPORT.sk.
-
Aj folkloristi si uvedomujú, že sú zneužívaní a že nechcú takéto vedenie kultúry, hovorí Matej Drlička, bývalý šéf SND a dnes organizátor konferencie Otvorená kultúra. Niektorí riaditelia inštitúcií sú podľa neho poslušní prisluhovači režimu. Festivaly budú zanikať, aj keď sa so sponzoringom už zobúdzajú aj súkromné firmy. Drlička tvrdí, že na Martinu Šimkovičovú najviac doplatia regióny a že súčasná šéfka SND jasne porušuje zákon, lebo zároveň podniká.
Poznámka: Šéfa Slovenského literárneho centra Gustáva Murína medzitým ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolala z funkcie.
V podcaste s Matejom Drličkom sa dozviete:
– od 1. minúty – čo sa aktuálne deje v kultúre;
– po 2:30 – že aj zahraniční primátori či riaditelia divadiel s hrôzou sledujú, čo sa deje na Slovensku;
– od 5:30 – ako ultranacionalistická ministerka nerozumie ničomu;
– po 7:00 – ako vyzerá boj proti "wokizmu" v kultúre;
– od 8:00 – že aj folkloristi si uvedomujú, že sú zneužívaní politikmi;
– po 11:00 – že krajnej pravici sa nepodarí rozložiť progresívne umenie;
– o 13:00 – ako homofóbia a ultranacionalizmus nie sú slovenské fenomény a skúša to aj holandská a rakúska krajná pravica;
– od 14:30 – riaditelia ktorých kultúrnych inštitúcií sú mlčiaci prisluhovači režimu;
– po 17:40 – že len štvrtina kultúry prežije bež štátneho financovania;
– od 19:00 – ako budú zanikať festivaly, hoci sa už zobúdzajú aj súkromné firmy so sponzoringom;
– po 19:30 – že argument o nacucnutí kultúry je na štát je ako keby sme za to isté kritizovali nemocnice alebo pôdohospodárov;
– od 23:00 – ako Gustáv Murín prišiel do Prahy uraziť českých intelektuálov;
– po 24:00 – že nominanti ministerstva sú burani, ktorí tvoria stupídne kauzy;
– od 29:00 – ako ministerka kultúry odrádza schopných ľudí od práce pre štát;
– po 31:00 – že dole ide každý, kto neposlúcha Lukáša Machalu;
– od 34:00 – že v kultúre bude veľmi zle a ľudia budú prichádzať o prácu;
– po 35:00 – či sa ľudia vrátia do inštitúcií, keď sa skončí "hrôzovláda";
– po 37:00 – ako presne Zuzana Ťapáková v SND porušuje zákon;
– od 38:00 – že Otvorená kultúra doručí zistenia o porušení zákonov Generálnej prokuratúre SR aj NKÚ.
-
Niektorým ľuďom nepomôže ani účelové zmierňovanie trestov za korupciu
Robert Fico v posledných dňoch opakuje, že vraj nemá žiadne kauzy a jeho štvrtá vláda je bez korupčných škandálov. Odhliadnuc od toho, že premiéra obklopujú obžalované osoby, to čo tvrdí, zase raz nie je pravda. Aký neuveriteľný obchod „upiekli“ u Matúša Šutaja Eštoka, sa dozviete v najnovšom Ťažkom týždni.
Táto epizóda humoristickej relácie je sponzorovaná.
-
V STVR už neexistujú garancie verejnoprávnosti. Zmeniť to môžu len voľby, tvrdí bývalý šéf verejnoprávneho Telerozhlasu Luboš Machaj. Podľa neho spravodajstvo STVR si bude nutné overovať pretože sa mu už nebude dať dôverovať. Alibizmus a autocenzúra, tak môže vyzerať verejnoprávne spravodajstvo, tvrdí Machaj.
Novou šéfkou verejnoprávneho Telerozhlasu sa stala producentka Martina Flašíková. Tentoraz hlavu STVR však už nevolil parlament, ale Rada STVR plná politických nominantov vlády a vládnej koalície a ktorá z vôle novej vlády získala aj veľmi silné právomoci.mDodýchala tak zvolením Martiny Flašíkovej verejnoprávnosť na Slovensku? Alebo vari - slovami Ježiša z kríža, je v prípade verejnoprávneho Telerozhlasu už "dokonané"? A ako veľká - či malá, bude verejnoprávnosť Telerozhlasu hlásnou trúbou vlády?
Stane sa z verejnoprávnosti na Slovensku len prázdny pojem a smeruje verejnoprávny Telerozhlas už definitívne a nezvratne k transformácií na štátne médium - tak ako za Normalizácie, opäť hlásajúce pravdy "strany a vlády"?
No a ak áno, kde sa stala chyba, bolo to už za Mečiara, ktorý dôveryhodnosť a nezávislosť ovládnutím STV prakticky zničil? Či vari bolo posledným klincom do rakvy sulíkovo zrušenie koncesionárskych poplatkov a nepokrytá snaha štvrtej vlády Roberta Fica ovládnuť nezávislé inštitúcie, vrátane Telerozhlasu?
"Verejnoprávne spravodajstvo má byť postavená na overených a garantovaných faktoch. Tak, aby človek, ktorý to sleduje, si nemusel overovať, čo je alebo nie je pravda. To nie je jeho úloha. Robiť tam priestor pre 10 rôznych názorov je scestné. To je cesta do pekla a je to úplne mimo vektoru verejnoprávnost," tvrdí Luboš Machaj.
No a ako to, že sa za "svoju" televíziu a rozhlas nepostavili ich koncesionári, teda ich diváci a poslucháči? Má zmysel ešte v STVR ostať - a brániť inštitúciu, alebo je zbytočné ju čo i len sledovať?
"Vracajú sa sem normalizačné Ostrovčeky pozitívnej deviácie. Nepočítal som v roku 1989, že takéto niečo nastane. Zaráža ma, že sa to opakuje," hovorí exriaditeľ RTVS a dlhoročný mediálny profesionál, ktorý pôsobil aj ako programový riaditeľ kultového rádia TWIST v mečiarovských časoch Ľuboš Machaj.
Počúvate Ráno Nahlas, dnes s exšéfom RTV a dlhoročným odborníkom v mediálnej oblasti Lubošom Machajom. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
-
Poslanec za PS Dávid Dej po silnej kritike odvolal boxerský súboj s eurposlancom za hnutie Republika Milanom Mazurekom a výzvu preformuloval len na diskusný ring namiesto boxerského. Prečo toto politici robia a akú históriu majú fyzické súboje politikov, niekedy aj na život a na smrť, v dnešnom podcaste vysvetlí politológ Branislav Kováčik.
Malo ísť o prvý plánovanú fyzickú konfrontáciu dvoch slovenských politikov. Po kritike, že takto sa politika nerobí, sa však poslanec za PS do ringu nepostaví a prijíma iba Mazurekovu výzvu na diskusný súboj.
Fyzické súboje sa vyskytli napríklad aj v americkej politike.
Dekana Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Branislava Kováčika sa na to, čo táto epizóda hovorí o slovenskej politike, pýtal Vladimír Amrich v dnešnom podcaste Aktuality Nahlas.
Moderuje Peter Hanák.
Odporúčame aj minulotýždňovú reláciu NA ROVINU, kde Branislav Kováčik vysvetľuje, aký má tento štýl politiky vplyv na politické atentáty.
- Näytä enemmän