Episodit

  • Tkwimy wciąż jeszcze w czasie pandemii, więc zaszczepieni, przetestowani  5 lutego 2022 r. spotkaliśmy się na poddaszu.  Tematem, który zaproponowałam do przedyskutowania był: Jak oswoić się ze starzeniem? I właśnie o tym rozmawiali starsi i młodzi: Ewa Rogala, Justyna, Janusz Pac-Pomarnacki, Marek Szymczak, Grzegorz Rogala, Maciej Kowalski, Sławomir Olszamowski i gospodarze poddasza; Joanna i Krystian Murowscy. Telefonicznie połączyliśmy się również z dr filozofii Markiem Żmiejewskim. Podczas wieczoru wysłuchaliśmy, specjalnie przysłanego, na poddasze, autorskiego utworu Arka Bleszyńskiego: „Taki czas”, jak również na zakończenie piosenki Aleksandry Sztek

  • Niedzielne popołudnie 3 października 2021 roku. „Asfalt ulic jest dziś śliski jak brzuch ryby”, mimo tego, na poddasze do Poezjady przybyli goście, aż z Kolonii. Przyjechał dr filozofii Marek Żmiejewski z artystką Alexandra Stegh, a Ola przyjechała ze swoją poezją i gitarą. Za nimi, na poddasze zawitali, pierwszy raz, artysta fotografik koloński Marek Szymczyk i aktor i krytyk sztuki Janusz Pac-Pomarnacki. Wszyscy roześmiani, rozradowani, zaszczepieni i stęsknieni, za takim spotkaniem, po prawie dwuletnim niewidzeniu się, spowodowanym obostrzeniami czasu pandemii. 

    A skoro na poddaszu, to żeby  podyskutować. Tym razem o wolności. Zgodnie stwierdziliśmy, że temat ten ma tyle ścieżek, rozgałęzień, aspektów, że jeszcze na niego spojrzymy z innej strony, na kolejnym spotkaniu.

    O czym rozprawialiśmy? Posłuchajcie.

  • Puuttuva jakso?

    Paina tästä ja päivitä feedi.

  • XIV Poezjada na poddaszu

    Oboje z dr filozofii Markiem Żmiejewskim zatęskniliśmy za poddaszem, tym bardziej, że tematów nabrzmiało, szczególnie podczas naszego wyizolowania, wiele.

    Z powodu nieustępującej pandemii, postanowiliśmy spotkać się na Zoom’ie, w piątkowy wieczór 26 marca 2021 r. godz. 18:00

    Temat był samo nasuwający się:

    Czy skutkiem ubocznym pandemii są zmiany w naszej psychice?

    (czy życie stało się dla nas cenniejsze, czy mocniej poczuliśmy, że jesteśmy śmiertelni, czy „odkryliśmy”, jak bardzo może dokuczyć samotność i brak bliskości z innymi, czy wreszcie przymusowy, wolny czas obudził w nas więcej nostalgicznych wspomnień, bądź głębszą analizę samych siebie?)

    W spotkaniu udział wzięli: dr filozofii Marek Żmiejewski, dr Nora Chrobak, piosenkarka Alexandra Stegh, Grzegorz Rogala, pianista Sławomir Olszamowski, Wioleta Kołodnicka, Ewa Scott, oraz gospodarze poddasza Joanna Duda-Murowski i Krystian Murowski

  • 21 lutego 2020 r. Poezjada na Poddaszu pierwszy raz w tym roku zgromadziła dysputantów: Norę Chrobak - lekarkę, Krzysztofa Mrowca – poetę, Wojciecha Heidnera – fotografa, Wiesława Kutza – dziennikarza i filara tych spotkań dr filozofii Marka Żmiejewskiego. Chlebem i winem przyjęli gości gospodarze poddasza; Joasia i Krystian Murowscy. Tym razem tematem rozmowy była: NAIWNOŚĆ. Zastanawialiśmy się, czy owa naiwność jest bardziej zaletą, czy głupotą i jak żyć, by ustrzec się łatwowierności i związanych z nią jakże często bolesnych konsekwencji.  Podsłuchajcie nas. Zapraszamy!

    FPpZLwHe0K2QSLvg0q2L

  • W gorącu lata i gorącym okresie dla Europy spotkaliśmy się, po raz XII na poddaszu.
    POEZJADA NA PODDASZU odbyła się, jak zwykle w piątek, tym razem 21 lipca 2019 r. a rozmawiali:
    filar naszych spotkań dr filozofii Marek Żmiejewski, artystka Margaux Kier, Ewa Scott, Elżbieta Schwierzy, Grzegorz Rogala, Wiesław Kutz i gospodarze poddasza: Krystian Murowski i Joasia Duda-Murowski.
    Słuchając naszej dysputy, wkradniecie się na Poezjadowe poddasze i będziecie z nami! Serdecznie zapraszamy!

    Audycje POEZJADA NA PODDASZU SA tworzone ze wsparciem Fundacji "Otwórz się".
    Pomysł i prowadzenie Joanna Duda-Murowski.
    Realizacja techniczna audycji Borys Kozielski.

    Szukajcie na www.pol-cafe.de i oczywiście Poezjada na youtube!
    Podkast Poezjada jest dostępny bezpłatnie i udostępniany na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, bez utworów zależnych pod warunkiem użycia niekomercyjnego (CC-BY-ND-NC).
    Audycje finansowane są z darowizn słuchaczy.
    Jeśli podoba ci się audycja, twoje nawet najmniejsze wsparcie bardzo pomoże w produkcji kolejnych audycji.

  • Mroźny, piątkowy wieczór 18 lutego 2018 r. zgromadzi, na poddaszu Poezjady miłych gości, którzy mieli ochotę, właśnie po karnawałowych harcach, a na początku Wielkiego Postu, porozmawiać o SUMIENIU.
    W dyskurs wplotły się opowieści o Bogu, o mordercy, o gołębiach i srokach, a także, jak to zwykle,
    na poddaszu, poezja.
    Był nawet debiut poetycki, który spuentował spotkanie.
    W dyskusji udział wzięli:
    Irena J. Rostalski / poesja, Nora Chrobak / lekarz, Marek Żmiejewski /dr filozofii, Andrzej Nowak / malarstwo - portrety, Wiesław Kutz / redaktor, Krzysztof Jarek Seipolt / lekarz, Krzysztof Mrowiec / poezja, oraz gospodarze poddasza: Krystian / akwarysta i Joanna / poezja Murowscy.

    Audycje Poezjada na poddaszu są tworzone ze wsparciem "Fundacji "Otwórz się".
    Pomysł i prowadzenie Joanna Duda-Murowski.
    Realizacja techniczna audycji Borys Kozielski. PHP i CSS Bartek Kozielski.

    Serdecznie zapraszamy do podsłuchania naszej dysputy.

  • Na rozgrzanym upałem Poddaszu, Poezjada spotkała się 3 czerwca 2016 r. już po raz VIII! Poprzytulani do wentylatorów, przy rozwartych na oścież oknach i drzwiach, o "Działaniu wszelakiej miłości na nas" rozprawiali:  Małgorzata Pradna,  Wojciech Heidner - fotograf,  Irena J.  Rostalski - poetka,  Sławomir Olszamowski - pianista,  Andrzej Nowak,  Małgorzata Z. Nowak "Ośka" - poetka, Lucyna i Marek Pałczyńscy,  Róża i Benedykt Frąckiewiczowie - duet "Benrose", Marek Żmiejewski - dr filozofii,   Isabell  Kroll-Seipolt - psycholog  Gospodarze poddasza: Joasia i Krystian Murowscy. Serdecznie zapraszam, do podsłuchania nas. Link do galerii zdjęć

  • 24 lipca 2015 r. - piątek i piątą edycję Poezjady Na Poddaszu mamy za sobą. Sezon "ogórkowy" prognozował kameralne spotkanie, jednak gorący temat: Żyć, albo nie żyć, przyciągnął liczne grono dyskutantów z bliska i z bardzo daleka! Wodą i winem gasiliśmy pragnienie wywołane emocjami i parnym powietrzem poddasza. Wszak temat wcale nie był "letni"! Muzyka i śpiew barda - Łukasza Nowaka, nie ochłodziły atmosfery, a zlały się z nią mocno tematycznie. Prozą, poezją i filozofią zażarcie i niezwykle otwarcie dyskutowaliśmy o sensie życia, eutanazji, aborcji, starości i o tym, czy ludzie maja prawo i moc odpowiedzialności, żeby decydować, bądź wpływać na to wszystko. Krąg dyskusyjny, nawet w sezonie urlopowym, zaokrąglił się i zacieśnił, bo taką potrzebę mieliśmy, żeby skonfrontować nasze najgłębsze i najistotniejsze pytania, miętoszone zazwyczaj, z "samym sobą". o sens życia. Ssając miodową słodycz kwiatków floksów, z poddaszowego balkonu, resztkę dnia oddając szczególnie piosence: "Wywar z przywar" w wykonaniu Łukasza Nowaka, powitaliśmy pierwsze krople deszczu i zakończyliśmy ( z żalem!) piąte spotkanie Poezjady Na Poddaszu, na którym, w niesamowitym kręgu spotkali się: dr filozofii Marek Żmiejewski, poetka Irena J. Rostalski, Lucyna i Marek Pałczyńscy, Małgorzata - poetka i Janusz Nowak, Maria Turobin, Krzysztof Herzyk - poeta, Zofia Gudaris, Maciej Kowalski, Marcin Klein, Wojciech Heidner - fotograf i gospodarze poddasza - Joanna i Krystian Murowscy Wkrótce będziecie mogli nas podsłuchać w słuchowisku (podkast), za sprawą Borysa Kozielskiego, którego serdecznie pozdrawiamy!   Created with flickr slideshow.

  • Poezjadę na poddasze, 27 lutego 2015 r. przywołał temat: AUTORYTET! Żywiołowo, na ten temat dyskutowali: Sylwia Karpowicz, Maciej Kowalski, Sławomir Olszamowski - piano, Krzysztof Herzyk - poeta, Krzysztof Lech - poeta, Lucyna i Marek Pałczyńscy, Róża i Benedykt Frąckiewicze - duet "Benrose". Wysłuchaliśmy również, przez telefon, wykładu, na w/w temat dr filozofii Marka Żmiejewskiego. Wszystkich szacownych dyskutantów, na poddasze zaprosili gospodarze: Joanna Duda-Murowski - poezja i Krystian Murowski - akwarelista. Właśnie teraz możecie nas podsłuchać! Zapraszam!

  • Spotkanie z poezją u Joanny Duda Murowski. 9 stycznia 2015 r. Motto trzeciej edycji poddasza - tradycja. Spotkanie połączone z pożegnaniem choinki z okazji święta Trzech Króli. Przybyli: Krzysztof Herzyk (poeta), Marek Żmiejewski (filozof), Małgorzata Nowak (poetka) z mężem Januszem, Lucyna i Marek Pałczyńscy, Róża i Benedykt Frąckiewiczowie ("Benrose"), Sławomir Olszamowski (pianino), Renata (z chóru Benedictus) i my, czyli gospodarze (Joasia i Krystian M.). Poddasze u Murowskich. O czym to żeśmy nie rozmawiali? O połączeniu tradycji: słowiańskich z chrześcijańskimi, o tym, skąd wzięli się Mikołaj i dziadek Mróz. Albo choinka, którą w Australii stawiają nawet w upale. Pierwszą w historii choinkę Cesarz upiększył prezentami dla biednych dzieci. I to stało się tradycją. Ludzie przejmują atrakcyjną tradycję. Zapomina się jednak często, że czcimy narodzenie Chrystusa, nie zaś związaną ze świętami komercję. Adorno pisał nawet o wartości rynkowej religijnych symboli. W świątecznym rozgardiaszu tracą święta swoją wyjątkowość, stają się zwykłymi dniami wolnymi od pracy. Świętujemy, bo tak każe tradycja. Wielu z nas jednak pamięta, że to były jedyne dni w roku, kiedy w mieszkaniu roznosił się zapach pomarańczy i stoły były suto zastawione. Czekało się cały rok na owe dni, i my czekamy na Ciebie Pana... Nie tylko w tradycji chrześcijańskiej coroczny układ planet wyznaczał dnie święte. Odnawiały się w nich corocznie wydarzenia, nadające właśnie tradycji sens. Każda tradycja zawiera wiele elementów umownych, odnosi się też do wymiarów metafizycznych i ponadczasowych. Uzmysławia ponownie wielkie dzieła (¢pÒdexij œrgwn meg£lwn), od których wszystko wzięło swój początek. One stanowią istotę wszystkich kultur i tradycji, stąd ich pokrewieństwo i wzajemne wzbogacanie się. O ile są prawdziwymi kulturami, to się nie kłócą, nie zwalczają, lecz się dopełniają. Różne systemy totalitarne próbowały wymazać pamięć o tych pra-początkach, zastępując je własnymi, przykład manifest PKWN 22. Lipca. Nasze wspólne świętowanie zostało ukoronowane dzieleniem się opłatkiem przywiezionym z Wilna i śpiewaniem kolęd, głosami wzmocnionymi czerwonym winem i pierogami upieczonymi przez gospodynie wileńskie. I ja tam byłem... wino i miód piłem... - Marek Żmiejewski

  • 24 października 2014 r. mottem naszego drugiego spotkania jest:  "CZAS" Właśnie późną jesienią, kiedy to bardzo wyraziście widzimy upływ czasu, kiedy dosłownie na naszych oczach, czas "rozbiera" drzewa z liści, a dni ze światła słonecznego, kiedy czas przeznaczony kwiatom i trawom, kończy się... Właśnie późna jesienią spotkaliśmy się na naszym poddaszu, żeby "zatrzymać się w czasie" i o nim pogaworzyć. Gaworzyli: Irena J. Rostalski (poezja), Małgorzata (poezja) i Maciej Broll, Róża i Benedykt Frąckiewiczowie (duet "Benrose"), Sławomir Olszamowski (fortepian), telefonicznie - dr filozofii Marek Żmiejewski i gospodarze poddasza - Joasia i Krystian Murowscy Zapraszam, do podsłuchania nas.

  • Fot. Robert Widera Motto spotkania: szczęście Nagranie wykonane przez Sławomira Olszamowskiego zrealizowane 8 sierpnia 2014 roku na poddaszu mieszkania Joanny Dudy Murowski w Oberhausen w Niemczech. Muzyka ilustracyjna Sławomir Olszamowski. W prowadzonym przez Joannę Duda Murowski spotkaniu udział wzięłi: Maciek Broll Małgorzata Broll  Tomasz Dandy Bogdan Dmowski Benedykt Frąckiewicz Róża Frąckiewicz  Alina Kosińska Krzysztof Mrowiec Christian Murowski  Małgorzata Nowak  Sławomir Olszamowski Robert Widera Marek Żmiejewski Szukajcie na na www.pol-cafe.de i oczywiście Poezjada na youtube!   Podkast Poezjada jest dostępny bezpłatnie i udostępniany na licencji Creative Commons - uznanie autorstwa, bez utworów zależnych pod warunkiem użycia niekomercyjnego (CC-BY-ND-NC). Audycje finansowane są z darowizn słuchaczy. Jeśli podoba ci się audycja, twoje nawet najmniejsze wsparcie bardzo pomoże w produkcji kolejnych audycji.