Episodit
-
Dnes jsme si pro vás připravili speciální epizodu. Jak už jistě víte, jsme magisterští studenti veřejné a sociální politiky. Zároveň jsme ale také vyučující. Jak je to možné? Co nám to dalo či vzalo? Na co jsme si museli zvyknout? Co se tím změnilo? To vše a mnohem více se dozvíte v dnešní epizodě.
Tento díl je určen primárně všem našim spolužákům (i když vlastně všem, které tento fenomén zajímá), kteří by si chtěli vyzkoušet výuku u nás na katedře. Určitě se nebojte a jděte do toho, je to super zkušenost! Pokud bychom vám mohli s výukou jakkoliv pomoct, určitě nám napište.
Přejeme příjemný poslech.
-
Tématem našeho prvního dílu je slovní hodnocení. MŠMT má ve svém Dlouhodobém záměru vzdělávání na roky 2023-27 změnu hodnocení v prvních třech ročnících základní školy. Dojde tak ke změně z klasifikace na slovní,případně kriteriální hodnocení. Takovéto opatření má velký vliv na celou řadu aktérů. Jedna z autorek podcastu Natálie Šmídl Kopecká se ve své diplomové práci věnovala právě slovnímu hodnocení z pohledu učitelů. Sama vám představí, na co všechno přišla.
Opatření, které je v současné době v legislativním procesu, jsme probrali s ředitelem odboru předškolního a základního vzdělávání na MŠMT PaedDr. Michalem Černým. Bavili jsme se o tom, co má opatření vlastně řešit, jak vznikalo, kdo do jeho tvorby všechno zasahoval ataké, jak má ministerstvo v plánu opatření implementovat.
Přejeme příjemný poslech.
-
Puuttuva jakso?
-
Něco končí a něco nového začíná. Eliška, Zuzka a Filip založili podcast Politický raut a my máme tu čest pokračovat v jejich stopách. Spolu s novými autory přichází i nové logo a také nové formáty. Co nás zajímá? Na co se od nás můžete těšit? To vše a mnohem více se dozvíte v úvodním představovacím dílu, který startuje novou éru Politického rautu. Díky, že nás posloucháte!
Od mikrofonu vás zdraví Dan, Natka, Péťa, Naty a Pepa, studenti Veřejné a sociální politiky na FSV UK.
-
Do studia Kampusu Hybernaská tentokrát zavítaly naše milé vyučující Eva M. Hejzlarová a Magdalena Mouralová. A nestalo se tak náhodou. Přišly nám představit svou novou vzdělávací knihu Fantastická data ve veřejné politice a jak je využít.
Knihu dala dohromady třicítka autorů, kteří v ní upřímně popisují svoje výzkumné úspěchy i selhání. Autoři se v knize stávají partnery studentů a snaží se je provést a inspirovat svými vlastními výzkumnými projekty.
Co všechno v knize najdete? Jak těžké bylo uřídit tak velkou skupinu autorů? A proč stojí za to si knihu přečíst?
Poslechněte si nový díl Politického rautu a vše se dozvíte!
Zdroje nahrávek:
Znělka pořadu Máte slovo České televize Hudba z webu Pixabay Koleda Jak si krásné, neviňátko od České Písničky Úryvek z pořadu věštkyně známe jako Jolanda
-
Jak je to v Česku s často diskutovaným zneužíváním sociálních dávek? Je současný sociální systém dostatečně podporující a pomáhá lidem postavit se znovu na vlastní nohy? A proč se lidé v sociální nouzi vůbec ocitají?
V aktuálním díle podcastu Politický raut jsme si o tom povídaly se sociální antropoložkou Lucií Trlifajovou, která se své disertační práci věnovala tomu, jak český systém sociální ochrany kontroluje a stigmatizuje příjemce dávek.
Hudba použitá v podcastu pochází z banky Pixabay.
-
Sešli jsme se s ředitelkou Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice Camille Latimier, abychom probrali jednu politickou jednohubku, která je ale ve skutečnosti velkým soustem. Jde o politiku, která se zaměřuje na osoby s mentální postižením. S Camille jsme probírali, jaké to je bojovat za jejich práva a proč jim a jejich rodinám politici nenaslouchají. Rozebrali jsme nynější stav nastavení veřejných politik, které míří na lidi s mentálním postižením a jejich pečující. A protože je Camille původem s Francie, přišla nakonec řeč i na to, jestli je těžší lobovat za různé sociální skupiny ve Francii, nebo v Česku.
Zdroje přidaných zvuků: Nic nekončí, jedeme dál. In: YouTube [online]. [cit. 2023-07-27]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=Wjvq30UwGoM
-
Podle nejnovějších vědeckých zjištění by mělo do roku 2050 vymřít 38 až 46 procent všech druhů zvířat a rostlin. Jedním z důvodů je, že vlivem lidské činnosti ztrácí své přirozené prostředí, kde žijí. To ohrožuje i samotnou existenci člověka. Celý svět se proto minulý rok v prosinci sešel na konferenci COP 15 o biodiverzitě, aby schválil plán a opatření,která by to měla řešit.
Vydali jsme se po stopách této konference. S jejími účastníky jsme se podívali do zákulisí vyjednávání a taky jsme se ptali odborníků, co všechno se v příštích letech nejen v Česku změní.
Servírujeme vám tentokrát dobře propečenou globální politiku, její trvanlivost ale, jak už to tak bývá, je velkým otazníkem.
Hosté
Ladislav Miko - poradce ministra životního prostředí, vládní zmocněnec pro biodiverzitu vedoucí vyjednávacího týmu na COP 15 Petr Mach - vedoucí oddělení mezinárodních úmluv a zástupce ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků Sylva Schacherlová - koordinátorka na COP 15 Jan Hlaváč - koordinátor na COP 15Zdroje
CBD-Live. (2022, December 19). (English) Plenary: Adoption of Decisions (TBC) - 18 December 2022 22:40 (GMT-5) [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=UNZ4Y0nQh-8 bulgariafilms. (2009a, April 7). NIGHTWORK - Maja / Maya (2006) DV PAL [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=1VkwUSv-hXA Regionální televize Ústecka. (2022, September 20). ÚSTECKÝ KRAJ: Stovky zemědělských strojů znovu vyjely do ulic a daly tak najevo své znepokojení [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=5t4tzmotT-E -
V minulém volebním období jednala Poslanecká sněmovna o legalizaci stejnopohlavních sňatků. Návrh novely Občanského zákoníku ale nakonec spadl pod stůl. Proč se nepodařilo tuto novelu prosadit? Jaké strategie využívali prosazovatelé, aby u poslanců uspěli? A co na to říkali samotní poslanci? Vysvětlujeme v prvním díle našeho podcastu.