Episodit
-
W dzisiejszym odcinku Adam Ruszczyński i jego gość Łukasz Brodzik komentują wiadomość o śmierci Papieża Franciszka, który był pierwszym papieżem spoza Europy, pierwszym jezuitą oraz pierwszym, który przyjął imię Franciszka na cześć św. Franciszka z Asyżu.
Dyskutujemy o jego pontyfikacie, jego wpływie na Kościół Katolicki, ale także na świat. Poruszamy tematy, takie jak jego podejście do ubogich, ekologii, migracji oraz jego własne doświadczenia z Argentyny. Papież Franciszek był postacią złożoną, pełną ciepła, bliską ludziom i zaangażowaną w liczne reformy.
Dziękujemy za oglądanie i zapraszamy do wysłuchania tego wyjątkowego komentarza. -
Ryszard Cyba, zdeklarowany morderca, został osądzony, skazany i osadzony. Zgodnie z wszelkimi procedurami i zasadami. Wyrok dożywocia podtrzymany został przez wszystkie instancje. Czyni go nieodwołalnym. W wyroku poza klauzulą o możliwości wcześniejszego opuszczeniu więzienia po 30 latach, nie ma nic więcej. Wyrok się uprawomocnił w 2012 roku. Dla logicznie myślącego człowieka w wyroku tym zawarta jest nieodwołaność. Bo skoro proces sądowy został zamknięty, to nic już w kwestii kary dla Ryszarda Cyby nie może się zmienić. Najprędzej może wyjść z więzienia w roku 2042.
Cały felieton na stronie www -
Puuttuva jakso?
-
W 59. odcinku podcastu „Prawy Prosty EU”, Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik dyskutują o różnych 'twarzach' Donalda Tuska w polityce polskiej na przestrzeni ostatnich 35 lat.
Od czasów Kongresu Liberalno-Demokratycznego po współczesne wysiłki repolonizacji gospodarki, omawiają przemiany Tuska od liberała gospodarczego po osobę, która apeluje o większy nacjonalizm gospodarczy.
Dyskusja obejmuje także kontrowersyjne decyzje i działania, jak zamach na otwarte fundusze emerytalne, a także kwestie ideologiczne i zmieniające się poparcie polityczne w Polsce. -
Dzisiaj w komentarzu tygodnia bez cenzury Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik omawiają trzy najważniejsze debaty polityczne ostatniego tygodnia: dwie w Telewizji Republika i jedną w TVP Info.
Prowadzący analizują wystąpienia kluczowych kandydatów, w tym Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego i Szymona Hołowni, oraz ich wpływ na wyniki sondażowe.
Dodatkowo, publicyści dyskutują o poważnych konsekwencjach dla Platformy Obywatelskiej i ocenianiu przez wyborców emocjonalnych i merytorycznych wystąpień polityków.
Na koniec poruszają kwestię rosnącej agresji wobec opozycyjnych dziennikarzy, co według nich może być początkiem faszyzmu w Polsce.
Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału dla kolejnych, odważnych analiz politycznych.
00:00 Introduction and Overview
00:19 Debate Analysis: Key Moments and Reactions
05:23 Impact of the Debates on Political Figures
06:45 Psychological and Emotional Aspects of the Debates
12:25 Public Perception and Media Influence
22:47 The Rise of Political Tensions
30:03 Conclusion and Call to Action -
Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik w swoim kolejnym podcaście analizują współczesne wydarzenia polityczne w Polsce przez pryzmat metafory 'gotowania żaby'. Dyskutują o wpływie Okrągłego Stołu, historii obalenia PRL-u, roli Unii Europejskiej oraz kondycji dzisiejszej Polski. Poruszają tematy takie jak wpływ zagranicznych mocarstw, cenzura w mediach i wpływ elit liberalno-lewicowych. W podcaście pojawiają się również odniesienia do sytuacji międzynarodowej, powiązań polskich polityków z globalnymi organizacjami oraz groźby utraty demokracji w Polsce. Debata kończy się refleksją na temat przyszłości Polski i walką o zachowanie wolności słowa.
-
Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik omawiają najważniejsze wydarzenia tygodnia.
W najnowszym odcinku poruszane są tematy międzynarodowe, w tym tarcia na linii Polska-USA w kontekście ceł Donalda Trumpa.
Omawiana jest również sytuacja polityczna w Polsce: przeglądamy spotkanie Sławomira Mentzena z młodym elektoratem, omawiamy niepowodzenia PiS w przyciąganiu młodej generacji oraz komentujemy kontrowersyjne działania kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej, na przykładzie „szkolenia wojskowego” Rafała Trzaskowskiego.
Zakończymy także dalszą refleksją nad medialnymi wpadkami Jerzego Owsiaka. -
Zaprasza Krzysztof Chmielnik.
-
W najnowszym odcinku podcastu Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik omawiają sytuację polityczną we Francji, koncentrując się na próbie wyeliminowania Marine Le Pen z gry demokratycznej przez tamtejsze sądy.
Dyskutują o wpływie deep state, tyranii sędziów i roli „elit” w Brukseli, Berlinie i Paryżu. Analizują też porównywalne sytuacje w innych krajach Europy i wyrażają swoje poglądy na temat demokratycznych wartości, prawa obywateli oraz zagrożeń ze strony oligarchii. -
W 'Komentarzu tygodnia bez cenzury' Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik o najważniejszych aktualnych wydarzeniach, w tym briefing Jarosława Kaczyńskiego w Słubicach, straszenie wojną przez rząd Donalda Tuska, areszty wydobywcze oraz kontrowersyjne słowa Zajączkowskiej-Hernik o dziennikarzach.
Wspominamy przy okazji dziennikarzy realizatorów z pewnej rozgłośni publicznej na zachodzie...
Zapraszamy do subskrypcji i komentowania! -
Kiedy się zagłębiając historię, ominiemy propagandowe pola minowe, to odkryjemy ją, jako całkiem ciekawą i przewrotną opowieść. Bo weźmy choćby takiego Napoleona, którego sami sobie Polacy wzięli do swojego hymnu, nie bardzo rozumiejąc, co znaczy wers „Dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”.
Zapraszam do lektury całego felietonu https://www.prawyprosty.eu/4069/niemcy-polski-nie-wygraja-w-nawiazaniu-do-wykladu-prof-kucharczyka/
Polecam także uwadze w całości wykład prof. Grzegorza Kucharczyka, specjalisty w dziedzinie myśli politycznej Niemiec XIX i XX wieku https://www.youtube.com/watch?v=4PqAY9fJevY -
W dzisiejszym, 56. odcinku podcastu "PRAWY PROSTY EU”, Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński podjęli się analizy obecnych stosunków polsko-niemieckich. W ramach swoistej dygresji, omawiali wpływ niemieckiej polityki na Polskę oraz działania wewnętrznych agentur, które mogą potencjalnie zaszkodzić naszej suwerenności.
Krzysztof Chmielnik rozpoczął od stwierdzenia, że Niemcy prowadzą działania mające na celu głębokie ingerowanie w politykę Polski. Niemcy, będąc silne wewnętrznie i skutecznie zarządzając swoimi interesami za pomocą różnych instytucji i fundacji, zdają się nie potrzebować wsparcia Rosji, aby wpływać na polskie życie społeczne i polityczne. W tym kontekście prowadzą swoją politykę troszkę jak dawniej, lecz w subtelniejszej formie.
Pakt migracyjny jako narzędzie niemieckiego wpływu
W dyskusji pojawił się temat "Paktu migracyjnego", który zdaniem Chmielnika jest próbą zmiany polskich struktur demograficznych. Niemcy, nie potrzebując brutalnych metod z przeszłości, jak germanizacja czy wywózki, dziś posługują się narzędziami bardziej wyszukanymi, stale wpływając i kształtując polską elitę.
Agenci niemieckiego wpływu w Polsce
Adam Ruszczyński wskazał na liczne niemieckie fundacje działające w Polsce, które wspierają finansowo różne projekty i badania, często w zamian za przychylną opinię o Niemczech. Podkreślił, że kultura niemiecka staje się coraz mniej atrakcyjna, a sam magnetyzm kulturowego wpływu Niemiec na Polskę po dwóch wojnach światowych znacznie osłabł.
Polityka energetyczna i gospodarcza
Według Chmielnika, Niemcy próbują swoimi działaniami zaszkodzić polskiej energetyce. Podkreślał, że Polska zmaga się z narzuconymi opłatami klimatycznymi, co miało być korzystne dla Niemiec. Dodatkowo wspomniał o niemieckim wpływie na polską gospodarkę poprzez sprzedaż niepotrzebnych Niemcom wiatraków oraz blokowanie polskich aspiracji w kierunku energetyki jądrowej.
Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński kończąc swoje rozważania, wyrazili przekonanie, że Polska, mimo wielu prób osłabienia ze strony Niemiec, jest w stanie zachować swoją niezależność i tożsamość. Przywołali historię Bolesława Chrobrego i zachęcali do nieustannego zachowywania odwagi i determinacji w obliczu zewnętrznych zagrożeń.Podsumowując, w niemieckim podejściu do Polski widzą archaiczne dążenia do dominacji, które odbijają się echem dawnej historii, jednak są przekonani, że Polacy, kierując się dziedzictwem swoich przodków, są i będą w stanie skutecznie przeciwstawiać się tym wpływom. -
Głębsze zainteresowanie się Ukrainą, kiedy uda się przebić przez pianę propagandy i stereotypów, daje dosyć ciekawe efekty. To co prawda przypomina grzebanie w śmietniku jakim jest internet, zarządzany przez lewackie algorytmy, ale przy odrobinie znajomości reguł odkryć w nim można wiele ciekawych informacji.
Zaprasza Krzysztof Chmielnik https://www.prawyprosty.eu/4030/ukraina-nie-taka-oczywista-felieton/ -
W 'Komentarzu tygodnia bez cenzury' Adam Ruszczyński i Krzysztof Chmielnik o najważniejszych aktualnych wydarzeniach.
Rozmawiamy o demonstracji w Zgorzelcu przeciwko przyjmowaniu nielegalnych migrantów, podkreślając jej rozmiar i zróżnicowanie uczestników. Wspominamy prowokacje przypisywane policji oraz niemiecki artykuł w „Bild”, który oskarża polskich uczestników o neonazizm.
Podczas dyskusji krytykujemy stronnicze niemieckie media i polityków, szczególnie Donalda Tuska, za podporządkowanie interesom niemieckim.
Omawiamy także rosnące poparcie dla Konfederacji i ewentualne wsparcie z Pałacu Prezydenckiego dla tej formacji, co może przyczynić się do szerokiej współpracy prawicowych środowisk przeciwko rządowi Tuska.
Poruszamy również temat wrogiego nastawienia do Elona Muska i prawicowych polityków jak Donald Trump, co skutkuje podpalaniem samochodów Tesli w różnych krajach. -
Bierut vs Tusk: nadużywanie władzy do zwalczania „podziemia”
Pierwszą analogią, na którą zwracamy uwagę, jest nadużywanie władzy. Bolesław Bierut znany był z tłumienia wszelkiej opozycji, co staje się punktem wyjścia do porównań z dzisiejszym zwalczaniem opozycji przez współczesnych polityków, takich jak polityczna prokurator (z czym się nie kryje, twierdząc że znakomicie potrafi to oddzielić) Ewa Wrzosek i premier Donald Tusk. Nadużycia te prowadzą do podważania demokracji, jaką znamy – tak, jak w czasach socjalizmu mówiono o fasadowej „ludowej demokracji”, tak i dziś dostrzegamy reżimowe zapędy „walczącej demokracji”.
System totalitarny i pacyfikacja mediów
Analogicznie do dyktatury Bieruta, również współczesny reżim stara się kontrolować media. Adam Ruszczyński oraz Krzysztof Chmielnik oskarżają rząd Tuska o dążenie do pełnej kontroli nad mediami, wyrzucanie dziennikarzy, i wprowadzanie cenzury, co przypomina sytuację z lat powojennych, gdy dyktatura miała pełną władzę nad przekazem informacji.
Polityka zagraniczna i unijne zależności
Dostrzegamy także związki pomiędzy ówczesnym podporządkowaniem Polski Moskwie a współczesnymi relacjami z Berlinem i Brukselą. W kontekście polityki zagranicznej Tuskowi zarzuca się, że poprzez swoją działalność i poparcie dla unijnych agend, dąży do uzależnienia Polski od zagranicznych mocarstw, co ponownie przywodzi na myśl Bierutowskie podporządkowanie Sowietom.
Kształtowanie opinii publicznej
Bardzo ważnym elementem władzy, a zarazem elementem wspólnym dla obydwu tych reżimów, jest kształtowanie opinii publicznej za pomocą retoryki pozbawionej szacunku i otwartej na hejt. Od Bierutowskich wrogów ludu, po reżim Tuska, który Adam Ruszczyński nazywa "demokracją warczącą", media stają się narzędziem do walki z przeciwnikami politycznymi.
Reżim się nie ostanie
Patrząc na dzisiejsze zawirowania polityczne i zamieszanie społeczne, nasuwa się pytanie, czy takie podejście ma szansę przetrwać. Nasz podcast podejmuje temat – omawiamy, jak historia pokazuje, każdy reżim końcu upada, chwytając się napotkaniem wewnętrznych sprzeczności i przeciwdziałań społeczeństwa.
Czas płynie, ale mechanizmy władzy bywają zaskakująco podobne. Zachęcamy Was do refleksji nad tym, w jaki sposób historia wpływa na naszą codzienność i jakie wnioski jako społeczeństwo możemy z niej wyciągnąć.
Zapraszamy do subskrypcji, komentarzy i dyskusji – tworzymy miejsce, gdzie możemy rozwijać tę wielowątkową, czasami trudną rozmowę o przyszłości naszej demokracji. -
W tym wydaniu „Komentarza tygodnia bez cenzury” Krzysztof Chmielnik i Daniel Sawicki omawiają trzy gorące tematy: tajemniczą śmierć Barbary Skrzypek i działania prokuratury, kontrowersyjną koncepcję europejskiej armii oraz globalne zamieszanie, jakie wprowadza Donald Trump.
Gospodarze nie szczędzą mocnych słów wobec unijnej polityki obronnej, analizują medialne manipulacje wokół politycznych śledztw i zastanawiają się nad przyszłością geopolityczną świata.Śmierć Barbary Skrzypek – Gospodarze krytykują sposób prowadzenia przesłuchań przez prokuraturę i wskazują na możliwe nadużycia. Podkreślają, że śledztwo stało się narzędziem politycznej walki.Europejska armia – Omawiają zagrożenia związane z próbą podporządkowania polityki obronnej krajów członkowskich Unii Europejskiej decyzjom Brukseli, wskazując na niemieckie interesy w tym zakresie.Donald Trump i jego wpływ na świat – Dyskutują o powrocie Trumpa do globalnej polityki, jego podejściu do Rosji i NATO oraz możliwych konsekwencjach dla Europy.Zapraszamy do subskrypcji i komentowania! -
Historia relacji polsko-niemieckich jest pełna napięć, ambicji i prób realizacji różnych koncepcji geopolitycznych. Jedną z nich było „Cesarstwo Mitteleuropa” – idea dominacji niemieckiej w Europie Środkowej, która niejednokrotnie pojawiała się w myśli politycznej naszych zachodnich sąsiadów.
W swoim wykładzie prof. Grzegorz Kucharczyk, znany badacz stosunków polsko-niemieckich, analizuje, na ile ten pomysł jest w niemieckich elitach wciąż żywy oraz jakie przeszkody stają na drodze do jego realizacji. -
Kiedy Donald Tuski mówi „racja stanu”, popadam w oczywisty dysonans poznawczy.
Zaprsza Krzysztof Chmielnik. -
Gospodarzem tego odcinka jest Krzysztof Chmielnik, a gościem – współpracownik telewizji Republika oraz redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Łukasz Brodzik.
Odcinek podcastu „Prawy Prosty EU” zwraca uwagę na kluczowe zagrożenia wynikające z podziałów społecznych i politycznych. Podkreśla znaczenie wartości katolickich w budowaniu narodowej tożsamości oraz wskazuje, że dezintegracja społeczeństwa jest często efektem celowej strategii. Prowadzący oraz gość apelują o świadome kształtowanie przekazu w mediach i edukacji oraz o odbudowę jedności narodowej.
Premiera w piątek 14 marca 2025r. Zaprasza Łukasz Brodzik i Krzysztof Chmielnik. -
W najnowszym odcinku „Komentarza Tygodnia bez Cenzury” Krzysztof Chmielnik i Adam Ruszczyński omawiają sobotnią demonstrację w Słubicach przeciwko napływowi migrantów z Niemiec. Dyskutują o bierności polskich władz wobec problemów bezpieczeństwa i obecności różnych środowisk prawicowych na proteście.
Autorzy komentarza poruszają także temat politycznej sytuacji w Rumunii oraz możliwej „wiosny ludów” w Europie, wskazując na narastający konflikt między społeczeństwami a unijnymi elitami.W drugiej części odcinka komentują międzynarodową politykę wobec Ukrainy, geopolityczne interesy Zachodu oraz napięte relacje rządu Donalda Tuska z administracją Trumpa. Nie zabrakło również ostrej krytyki polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz żartobliwego podsumowania na zakończenie.
Główne tezy odcinka:Demonstracja w Słubicach – Protest przeciwko napływowi migrantów z Niemiec, bierność polskich władz i integracja środowisk prawicowych.Polska policja bardziej chroni Niemców niż Polaków – Według prowadzących, reakcja władz na demonstrację sugeruje, że priorytetem jest ochrona interesów niemieckich.Rumunia jako przykład oporu wobec UE – Rumuni wychodzą na ulice, by walczyć z narzucaną przez Brukselę „demokracją”.Europa na progu „wiosny ludów” – Narastające napięcia społeczne mogą doprowadzić do masowych protestów, a nawet zamieszek.Geopolityczne gry wokół Ukrainy – Zachód nie dba o Ukraińców, a jedynie o własne interesy gospodarcze i polityczne.Macron, Zełenski, Sikorski – „szpital wariatów” – Krytyka francuskiej i polskiej polityki wobec Ukrainy, w tym żartobliwe uwagi na temat Radosława Sikorskiego.Donald Trump vs. Donald Tusk – Wzajemna niechęć i możliwe konsekwencje dla polskiej polityki w razie powrotu Trumpa do władzy.Posłuchaj odcinka i podaj dalej! - Näytä enemmän